Неписменоста на форумот

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
вребаш на неписменост и непознавање македонски јазик и правопис а користиш србизми, друго писменоста незначи само правилен изговор и правопис туку и кулутра а кај овој текст како воведен имаше доста некулутрни зборови како на пр. страшно ме курчи,

кога критикуваш некој треба самиот да бидеш пример за истото за кое критикуваш

патем барем за воведна содржина можеше да се воздржиш од вакви грешки!
Aj прочитај ги минатите 14 страни и моите елаборати . Немам намера да се повторувам.

А барем самиот тој што ја отвори темава да си прочиташе што напиша, уште во старт ќе требаше клуч да и стави! На пример: “ме курчи“, “у“, “бламира“...
Прво почнува, како демек го нервира непочитување на правопис, а после се вади со тоа што е на ФФ, ама ќе си “збори“ на скопски дијалект, и “не му е гајле“. Мизерно!:kesa:
И ти исто .



Бацуфки :wink:



Добро бе матер му ебам . Доаѓате на форум за само да пишете нешто и да се истакнете а притоа ве заболе што напишал некој друг. Значи, помалку пишувајте а повеќе читајте и перцепирајте го прочитаното . Нема да ви падне косата ако се потрудите да ја сфатите поентата на темата или постот . Значи , уште еднаш : ЧИТАЈТЕ !!!
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Најмногу ме нервира , погрешно користење на зборот - на.
Пример : Барселона го победи на Јувентус.
Има многу ајвани , што ја прават оваа грешка.
Или пак на зборот води. Барселона го води јувентус 2 -1 . Не го носи Барса јуве некаде па за да го води.
 
M

miss Lebedica

Гостин
незнам на што точно мислиш јас прочитав добар дел од претходните постови твои и некаде забележав цитирам: јас се изразувам по скопски жаргон, а си филолог а како филолог не би требал да си дозволиш жаргони, нели сепак филолозите се држат до литературниот говор!

бацуфки :smir:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
незнам на што точно мислиш јас прочитав добар дел од претходните постови твои и некаде забележав цитирам: јас се изразувам по скопски жаргон, а си филолог а како филолог не би требал да си дозволиш жаргони, нели сепак филолозите се држат до литературниот говор!

бацуфки :smir:
Ја не сум филолог на форумов :wink:

Не добар дел, све да прочиташ сестро слатка ... и не само тоа, него и да разбереш шо сакал авторот да каже ...

И користи нормален фонт како и сите, и онака не си ништо посебно :)
 

vesna.g2

животот е убав
Член од
23 април 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Е Марко МЗТ,-накурчен- еден и самбендисан(читај неписмен).Не е шо туку што и многу други зборови со кој мислиш дека си фраер скопски.Замисли како те читаат во другите градови, да речеме во Срумица.Што ако секој си пишува на свој дијалект?Сепак пишувај литературно.Има многу скопјани на форумот.::toe:
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Јас имам еден заклучок од сево ова...дека овде на форумов сите сме полу писмени или неписмени со ретки исклучоци...така да нема што сите да си ги укажуваме грешките:salut::salut::salut:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Јас имам еден заклучок од сево ова...дека овде на форумов сите сме полу писмени или неписмени со ретки исклучоци...така да нема што сите да си ги укажуваме грешките:salut::salut::salut:
Напротив, треба да престанеме да се курчиме и да се сматраме за божествено накај профано интелектуални и да почнеме да учиме на грешките. О пресветли и лесно навредливи форумџии. Темава таква цел и имаше. Док не ја усравте.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Една од причините за неписменоста на форумот, и главната за неписменоста во светот. Тука нема дилеми. :)
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Е Марко МЗТ,-накурчен- еден и самбендисан(читај неписмен).Не е шо туку што и многу други зборови со кој мислиш дека си фраер скопски.Замисли како те читаат во другите градови, да речеме во Срумица.Што ако секој си пишува на свој дијалект?Сепак пишувај литературно.Има многу скопјани на форумот.::toe:
А извини кај пиши дека треба да се лафи по стандардно ?

Е неќам и нема да зборам така, ќе си зборам по дијалекто и шо ?Ако се најди некој член од дијаспората иселен од егејска или некој од таму или пак друг македонец од преку граница, шо праиме тогаш ?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Rabotava e: Dali Hamlet bil lud ili samo se pravel deka ne e!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
23
Не видов негде ваква тема ,ако има споете или бришете...
Имено, страшно ме курчи кога ќе видам некој што нема елементарни познавања од мајчиниот јазик а се праи паметен или што ти ја знам што...Има секакви безвезни примери, ќе наведам неколку...

ме курчи
праи
безвезни
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.717
Не видов негде ваква тема ,ако има споете или бришете...
Имено, страшно ме курчи кога ќе видам некој што нема елементарни познавања од мајчиниот јазик а се праи паметен или што ти ја знам што...Има секакви безвезни примери, ќе наведам неколку...

ме курчи
праи
безвезни
fail
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не видов негде ваква тема ,ако има споете или бришете...
Имено, страшно ме курчи кога ќе видам некој што нема елементарни познавања од мајчиниот јазик а се праи паметен или што ти ја знам што...Има секакви безвезни примери, ќе наведам неколку...

ме курчи
праи
безвезни

Поентата е дека тие се грешки шо биле напишани. Ама поентата на темата не е да барате грешки, ја кој шо најмалку смеам да праам грешки имам илјадници, туку ако веќе учествувате на темава, да продискутирате околу тоа дали треба, зошто треба, зошто не треба, како треба, и друго слично.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Мене не ми сметаат вашите дијалекти и сленгови. Од тоа можам да проценам кој каков тип/ка е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom