Нема правилно и грешно

Член од
1 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
1
Работите кои за нас се правилни, за некои други луѓе се грешни. А за тие што ни се грешни, за некои други се точни.

Да почнеме малку од историја. Кога претседателот на Америка Хери Труман ѓи фрли атомските бомби во Хирошима и Нагасаки, тој мислеше дека со тоа направи добро дело, правилно. Во неговата перспективе тоа беше правилна работа како и за секој друг Американец (спаси Американски животи, ја заврши втора светска војна итн.). Од друга страна, за некои луѓе ова беше грешна работа. Труман уби преку 100 000 невини луѓе што е многу не хумана работа.

Кога терористите ги урнаа двете кули близначк во Америка, тоа за нив беше правилна работа. Мислеа дека со тоа му прават чест на Алах. За американците тоа е грешно.

За муслиманите грешно да се јаде свинско, за христијаните не е.

Сега уште еден пример ке дадам ама не знам колку ке биде ефективен.
Некој психопат или болен човек што убива луѓе може да е нормална работа, во неговата перспектива. Во неговата кожа тој не прави ништо грешно. За нас нормалните луге ова е грешна работа.

Не можеме да одлучиме кои работи се грешни а кои се точни. Сите луѓе се различни така да и нивните перспективи за право и грешно се различни.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Има и правилно и грешно,само што секој различно си го толкува како што му одговара.
Сега,според општествените норми ако можам така да речам,не е во ред да се убива,ама ете некој сака да убие некого и тоа го смета не за нормално,но за потребно во одредена ситуација,како излез.

Ретко кој прави како што е правилно или за доброто на сите,најчесто постапките се да се направи тоа што е најпотребно и што се смета на некој начин за најдобро за сите во моментот,не размислувајќи за последиците.
Додуше,и не можеш да ги предвидиш последиците,а и не ти е ни гајле за последиците во случаите како горенаведените,уште помалку пак размислуваш за тоа каква штета ќе му нанесеш на непријателот.
Ама сепак,не може секогаш да биде едно нешто добро за сите,секогаш има жртви од барем една страна.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Se razbira deka ima pravilno i gresno.

Primerive mozda naveduvaat kon toa, ali sekoj sto planira da prevzeme odreden akt i cekor, e svesen i znae dali e OK ili ne e. Od nasa gledna tocka mozda bi bil dobar za nas i bi ni donel nekoja korist ili nekoe blago, no jasno e deka nie znaeme i svesni sme deka toa ne e dobro i zatoa najcesto go krieme.

Zaso teroristite koi go organiziraa rusenjevo na kulite ne se kazat koi se ? - Pa vise nego jasno e deka ke im bide sudena dozivotna i ke bidat izmacuvani celo toa vreme. Taka da mnooogu dobor se znae sto e pravilno, a sto ne.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Работите кои за нас се правилни, за некои други луѓе се грешни. А за тие што ни се грешни, за некои други се точни.
Не можеме да одлучиме кои работи се грешни а кои се точни. Сите луѓе се различни така да и нивните перспективи за право и грешно се различни.

Не е до луѓето работата. Тоа ти се вика Теорија на Релативност и нема што тука да се филозофира.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Е токму за разграничување на правото од грешното, луѓето го измислиле судот, точно се знае што е право а што грешно, ако се занемари границата меѓу нив тогаш ќе прашаш што е мал а што голем хаос.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Реалтивна работа, исто како и тоа што е нормално.
Секој човек за себе си има стандарди, гледишта и ставови според кои оценува дали нешто е грешно или правилно.
лошо е кога еден човек одлучува за многу и нивната судбина.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Работите кои за нас се правилни, за некои други луѓе се грешни. А за тие што ни се грешни, за некои други се точни.

Да почнеме малку од историја. Кога претседателот на Америка Хери Труман ѓи фрли атомските бомби во Хирошима и Нагасаки, тој мислеше дека со тоа направи добро дело, правилно. Во неговата перспективе тоа беше правилна работа како и за секој друг Американец (спаси Американски животи, ја заврши втора светска војна итн.). Од друга страна, за некои луѓе ова беше грешна работа. Труман уби преку 100 000 невини луѓе што е многу не хумана работа.

Кога терористите ги урнаа двете кули близначк во Америка, тоа за нив беше правилна работа. Мислеа дека со тоа му прават чест на Алах. За американците тоа е грешно.

За муслиманите грешно да се јаде свинско, за христијаните не е.

Сега уште еден пример ке дадам ама не знам колку ке биде ефективен.
Некој психопат или болен човек што убива луѓе може да е нормална работа, во неговата перспектива. Во неговата кожа тој не прави ништо грешно. За нас нормалните луге ова е грешна работа.

Не можеме да одлучиме кои работи се грешни а кои се точни. Сите луѓе се различни така да и нивните перспективи за право и грешно се различни.
*позадинска музика и дивајн светло*
АЛЕЛУЈА!
АЛЕЛУЈА!
АЛЕЛУЈА!
U`ve just discovered the thruth of ALL.
Ај сеа отвори иста тема и во религија,за да и текне на луѓето и таму,оти глеам дека тоа слабо им оди.
Поради тоа што сме луѓе,мораме да имаме само еден аспект на работите.Нашата свест не е доволно развиена.
Значи,мора да се има еден аспект.
Или си христијанин или будист или атеист.
Или ја подржуваш Америка или си со сите останати.
Но убаво е да знаеш,дека и твојот избор е релативен.
 
Член од
23 мај 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
ako jas nesto sum napravila a mojata svest reagira na toa deka e toa pogresno kolku i drugite da velat deka ne e i deka na mnogu im se slucuvaat slicni raboti ,badijala pak mojata svest ke go povtoruva toa sto e vsadeno vo ranoto vospituvanje.
 
Член од
23 мај 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
Na pr.mozebi za nekoj e mala rabota ili cista avantura da se so mazena zenet covek,a za mene da e pogresno
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
..
Абе најмил, тоа ќе ти важи ако сме сите единки сами за себе само ставени во ист куп на иста планета.
И сите ќе скокнат да речат дека сме нели?
Епа не сме.
Нормите и правилата на општеството во кое штркот избрал да не донесе не држат мирни на газињата.
Значи не сме сите сами за себе, туку сме сите за величествената Заедница.
Кој успеал дотолку да летне у слободната шир, па да може ВИСТИНСКИ да ПОЧУВСТУВА дека не постои правилно и погрешно, алал му вера, нека ми прати разгледница, бар на нејзе да се порадувам ко мало дете.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Кој успеал дотолку да летне у слободната шир, па да може ВИСТИНСКИ да ПОЧУВСТУВА дека не постои правилно и погрешно, алал му вера, нека ми прати разгледница, бар на нејзе да се порадувам ко мало дете.
Ќе ја добиеш разгледницата,не се секирај.
Моментално резервирам карта за натаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom