Нема веќе евтино возење на плин

Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
во замор грешно ги поделив, наместо 620 делено со 1000 јас обратно... ама како и да е 0,62 по литар =скоро 40 денари т.е. 38 плус двотактол, иста цена колку нафтата... а керозин е не е нафта... гори карики и слично... единствена математика е онаа што ја кажа андроник, дека лесно испаруваат 200 литри во 30 тони... за гратис да, за пари не...

п.с. мислам дека во една цистерна врот беше 10 тони а не 30... знае некој точно колку литри идеше во цистерна?
Е како не се исплати, има разлика од 38 до 57 денари башка нема потреба од голема количина двоктактол па толку да ја дигне цената. Иначе проблемот не до толку во кариките, проблемот валјда е во што највероватно млазното гориво има помала вискозност од дизел горивото и па поголеми волуменски загуби и загуби на притисок во високопритисните пумпи (бош пумпите на пример) т.е поголемо абенје на истите и помало траенје, ипак не се се предвидени за работа на тоа гориво. Ипак муабетот ми беше дали може, со занемаруванје на негативните фактори. А ти што возат на млазно гориво 100% не го купуваат, го позајмуваат:). И нелегално е да се вози на него исто ко на црвена нафта.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
NE EBELE I KE NE EBAT SE DOK NE SE BUNIME KUTISI GLEDAJ I KE TI GO NABIVAAT JA ODAMNA IMAM KAZANO DEKA ZA NARODOV E SAMO STAP I NISO DRUGO
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
NE EBELE I KE NE EBAT SE DOK NE SE BUNIME KUTISI GLEDAJ I KE TI GO NABIVAAT JA ODAMNA IMAM KAZANO DEKA ZA NARODOV E SAMO STAP I NISO DRUGO
Што ќе направи народот? Ќе крени бунт? Кога ќе биде тоа освен ако не е некој политичар замешан. А ко што гледаш и тоа веќе не успева.
70% од народот е неопределен а.к.а незаинтересиран и гледа чаре да избега од тука.
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Ај на здравје 43 денари за плинче се да им ебам по список од ова не бива држава се е појдено у курац. :kesa: ебете браќа кога сте зачекале не сте вие криви само напред
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Чек допрва. Ќе има данок на плинот после Нова Година ;)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ај на здравје 43 денари за плинче се да им ебам по список од ова не бива држава се е појдено у курац. :kesa: ебете браќа кога сте зачекале не сте вие криви само напред
хм..... еве денес извадено од макпетрол:


ЕУРОСУПЕР-95 БС: 68.00 ден/л.

ЕУРОСУПЕР-98 БС: 69.50 ден/л.

ЕУРОДИЗЕЛ ( Д-Е V): 57.00 ден/л.

БИОДИЗЕЛ Б8 БС: 58.00 ден/л.

ЕЛ-1 - екстра лесно 1: 46.00 ден/л.

АВТОПЛИН: 39.00 ден/л.

Мазут М1: 31.616 ден/л.

Млазно Гориво ГМ-1: 650 €/1000л.

2 денари разлика да, ама на поевтинување ваљда.... а не на поскапување... сега ке излагам надвор и ке свртам до плинара да проверам... па ке пишам...
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
хм..... еве денес извадено од макпетрол:


ЕУРОСУПЕР-95 БС: 68.00 ден/л.

ЕУРОСУПЕР-98 БС: 69.50 ден/л.

ЕУРОДИЗЕЛ ( Д-Е V): 57.00 ден/л.

БИОДИЗЕЛ Б8 БС: 58.00 ден/л.

ЕЛ-1 - екстра лесно 1: 46.00 ден/л.

АВТОПЛИН: 39.00 ден/л.

Мазут М1: 31.616 ден/л.

Млазно Гориво ГМ-1: 650 €/1000л.

2 денари разлика да, ама на поевтинување ваљда.... а не на поскапување... сега ке излагам надвор и ке свртам до плинара да проверам... па ке пишам...
Радувај се ако најдеш сега за 39 затоа што пред 3 саати на Макпетрол во Маџари видов дека е 43денари, литро плин.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
43 е мајку и шајку се по ред... видов и јас.... ок... алтернативите се тука, на унион гас сеуште е 36,5 за литар, пред некој саат наполнив, незнам за железара како е и која цена е, ама знам дека они во принцип поскапуваат кога ке ја потрошат залихата што ја имаат во цистерните а цистерните им се 3 комада по 20 тона... па користи народ и таксистиве нај више... како и да е има поевтино и од макпетрол, макоил и лукоил.

баш седнав прееска и ги правев математиките. со бензин и плин. ми излага дека ако возам на плин со сегашнава цена од 43 денари ми излага дека ми требаат 688 денари за 100 километри, наспроти 828 денари за бензин за иста километража. тоа значи плус-минус околу 150 денари разлика. за мене тоа е разлика во секои 2 дена. значи пак месечно тоа е околу 30-35 евра на месечно ниво. што и не е за фрлање. мегутоа таа кола се вози доста и затоа ја има таа разлика...

ајде да израчунаме за некој кој секојдневно вози да речеме 15 километри во просек, ако се израчуна идење и враќање од работа плус викенди шетање бла бла, да речеме 20 километри на ден. ако е тоа автомобил кој троши 8 литри бензин на градска, значи би трошел 9-10 литри плин. на градска вожња потрошњата на бензин би била 552 денари, а на плин би било 430 денари. значи разлика од 122 денари ако вози на плин од големите компании или минус 5 денари во просек ако точи на помалите компании тоа би било 380 денари значи разлика од точни 172 денари на секои 5 дена. односно околу 1000 денари месечно. и тоа не е за фрлање. плус додади дека возењето на плин го продолжува векот на траење на моторот, и тука ке добиеш позитивна математика, а и еколошко е возењето на плин.

се у свему сепак е исплатливо да се вози на плин... сеуште... а незнам за каков данок станува збор, ама ако нешто драстично се качи цената на плинот, тогаш ке се приближат разликите и тогаш ке остане само моментот дека си екологист и моторот ке ти трае подолго. тоа е тоа... сега за сега е и исплатливо да се вози на плин, со тоа што разликата од 40% заштеда падна на 25% заштеда.

бреееееееј.. ме бива за математики а:vozbud:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ako bapnat i danok i ako se doblizat uste cenite ja na benzin ke si ja vozam kolata, jebem li ga bar bolje mi ide
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Воздухот што им го дишеш и ресурсите што им ги трошиш таков данок....

тоа со зборот ресурс... на нерви ми иде... кога на шалтер ке ми речат дека НЕМААТ ДОВОЛНО РЕСУРСИ за да работат побрзо ми иде да им се исповракам... какви црни ресурси се бе лугето? па не се они сточна храна па ресурс да го кажеш... ваљда немаат доволно луге за работа? па еве по темава би рекле дека немаме доволно ресурси за возење на бензин... значи пари, примања и слично... а не лугето да ги рамниш со материјал...
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Ах каде се мојте 500 евричи сто се натртив за уред ебемти чарот ебемти математики по 100 денари на 100 км. што е најако пред 3 месеци ставив уред :pred:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Сега извадено од Лукоил:
Цени на горива
ЕУРОСУПЕР БС 98
69,50 ден
ЕУРОСУПЕР БС 95
68,00 ден
ТНГ
41,00 ден
ЕУРОДИЗЕЛ БС
57,00 ден
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ке дигнат и они утре... на макпетрол веке дигнаа, видено и проверено... нели имаат дисплеи онакви покрај скоро секоја бензинска... на неколку видов дека е стварно 43
 

Kajgana Shop

На врв Bottom