Неколку дена во Грција

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
4 јануари 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Знаете ли колку е цената :D за 4 мислам шо е можно поефтино , неа врасна,olimpic beach, paralia, leptokaria или некои други места, предложете.
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 22:13 ---
јас лани бев во лептокарија за 25 евра од соба за 3ца, така да идеше во 8 евра од човек, а бевме од 17-24 јули. во паралија е малку поскапо, а братучедми незнам каде точно на краците најдеа плаќале и по 5 евра од вечер од кревет
на кое место на краците ?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
811
Поени од реакции
263
Знаете ли колку е цената :D за 4 мислам шо е можно поефтино , неа врасна,olimpic beach, paralia, leptokaria или некои други места, предложете.
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 22:13 ---


на кое место на краците ?
Лептокарија не е на краците.... инаку Паралија е малку поскапо, водата и плажата се полоши од Лептокарија, само има помлад народ и подобар ноќен живот.
 
C

cige

Гостин
за во хотелот зависи во кој си,ја до сеа сум бил сместен само со доручек и било ко шведска маса,добро беше.За другото се зависи до хотелот,сепак не се познати грците по некоја јака услуга у тоа поле,туците се цареви за ова:)
Е рестораните им се посебна приказна,ако си со ептен длабог џеб ке најдеш убаво нешто,али во главном им се скапи јадењата.Пример порција суфлаки 10 евра,најгадното нешто што сум го јадел.Коа ке искомбинираш со салата и друго изгор доаѓа.Е сеа ова ти е најефтин пример,у поскапи ресторани е вајда боље храната,не сум јадел таму:icon_mrgr:
Гледај готви си,купувај јадења од лидл што се лесни за правење и нормално гиро(само 2 евра ти е )..Така праат сите македонци што идат таму
Супермаркети има во секое гратче?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
811
Поени од реакции
263
Супермаркети има во секое гратче?
Зависи, годинава нема ни Carefour, а и Лидл нема секаде, се наоѓаат можеби некои приватни, али така големи нема секаде
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.247
Поени од реакции
7.882
Супермаркети има во секое гратче?
има лидл речиси во секое гратче..или во негова близина.Ако нема лидл има други супермаркети како Веро,тие се малце поскапи али поефтини каде каде од продавничињата..
Зависи, годинава нема ни Carefour, а и Лидл нема секаде, се наоѓаат можеби некои приватни, али така големи нема секаде
Тие лидл што си беа си работат уште,Керфур се повлече али му ги купија супермаркетите така да уште си работи.И онака Керфур не беше нешто ефтин,а и само во големите градови го имаше..
 
C

cige

Гостин
Појадокот како што кажа Димитар е шведска маса така да ќе бидеш најаден. Вечерата ти е порција, доволно да те најаде. За разлика од Димитар јас мислам дека се добри за јадење, храната им е вкусна со исти состојки како нашата. Да го видиш појадокот во Шпанија и Италија со тоа кроасанчињата колку малово прсте и двопек со мармалдче има да ти се одјаде за цел живот.
Во ресторани имаш цени од 5,5 евра порција месо со компири до 20 евра некоја морска храна. Мене суфлакито ми е убаво. Узо ти носат шише 0,2 за 5 евра, вино пола литро беше околу 4,5 евра. Незнам колку јадеш али за 4ца да седнат софра да прават под 60 евра не сте.
Наутро ставаат Шведска маса со се и сешто? Не е како во Шпанија тие изронатите кроасани и прегорени јајца и шунка? Браво за нив ако е така.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.523
Наутро ставаат Шведска маса со се и сешто? Не е како во Шпанија тие изронатите кроасани и прегорени јајца и шунка? Браво за нив ако е така.
Имаш секое утро кашкавал, шунка, сирење, павлака, јајце варено, маслинки, зелена салата корнфлекс, бел, ржан леб, чаеви, сок, кафе, млеко, путер, мармалад и слично. Шведската маса се надополнува со доаѓање на гостите.
Ова е секое утро без промашај во Грција, секаде каде што сум била, истото го има на маса.
Шпанија за појадок ќе те убијат со јајца варени секое утро, корнфлекс и кроасанчиња. Но за разлика од Грците имаат богати вечери шведска маса, да незнаеш што да земеш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.787
Поени од реакции
3.330
Наутро ставаат Шведска маса со се и сешто? Не е како во Шпанија тие изронатите кроасани и прегорени јајца и шунка? Браво за нив ако е така.
Шведската маса скоро насекаде ти е иста во Европа. Јас во 10 земји сум бил и исто е насекаде шведската маса.
 
C

cige

Гостин
Ако сакаш можеш вака да си направиш си одиш во Веро или Тинакс си купуеш сувомеснато месо ,пилешко и свинско месо ,гајба патлиџани ,краставици и кромидче троа за по пат и плус можеш да си земеш неколку векни леб од тој нашиот на Жито Лукс шо трае десет години.Нес Кафе ,ќеса за коцки лед и ресана за да не биде ич пато.

А во грција ќе си купуеш узо,овошје ,сладолед ,млеко ,вода и ќе им ждригаш на Грчиштата со скопско пиво кажи идеја а.:vozbud:
Гајбата патлиџани незнам колку ќе ти издржи. Инаку пушено месо, растителен кашкавал, чајна кулен, нес кафе...исл....немаат мака ни од жешко ни од ладно, и со месеци да патуваш немаш гајле.
 
Член од
4 јануари 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Некое поефтино место, но да има и ноќен живот ?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Имаш секое утро кашкавал, шунка, сирење, павлака, јајце варено, маслинки, зелена салата корнфлекс, бел, ржан леб, чаеви, сок, кафе, млеко, путер, мармалад и слично. Шведската маса се надополнува со доаѓање на гостите.
Ова е секое утро без промашај во Грција, секаде каде што сум била, истото го има на маса.
Шпанија за појадок ќе те убијат со јајца варени секое утро, корнфлекс и кроасанчиња. Но за разлика од Грците имаат богати вечери шведска маса, да незнаеш што да земеш.
виршли,јајца на око и тако даље :D

и вечерите им се богати на грциве,бар јас кај што сум бил..
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 19:22 ---
Иди во Фурка,многу јако местенце...све Македонци се,тоест,бар у тој хотел кај што бев јас...од газда до персонал,све се Македонци :D
 
C

cige

Гостин
Да не ве цитирам и 2цата,можда стварно како ке ти се погоди храната во ресторан.Едноставно се зависи од стандардот,и тука не е исто у Воденица да седнеш и у некоја селска биртија:)А и храната со риба е секогаш поскапа.Сепак мислам грциве се некако мрзливи окулу послугата за разлика од Турците кој се врвот за вакви работи..Али затоа го имаат најубавото море со најубавите плажи во близина,така да нема да зажалиш,а и нема да останеш гладен,гирото им е профи..Плус 90% од македонците идат во апартмани таму и сами си готват..
Ако има маркети решен е проблемот. Божем ние овде секој ден јадеме по кафани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom