Неколку дена во Грција

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
C

cige

Гостин
Закинтос е стварно екста, тоа е на Јонско море и е малку полуксузно, а инаку тој погоре шо пишал за Лептокарија, јас бев лани и само старци имаше , се заебав.... инаку од тие шо ги спомна на краците, тој Калитеа е најдобро. Ама ако можеш да си дозволиш Закинтос или Крф таму оди.
Најверојатно ќе идам Калитеа. Гледам дека тие Афитос, Калитеа, Полихроно итн се на растојание од неколку километри, што мислам дека се идентични. Меѓутоа ме чуди како тоа туристичко место да нема барем едно ресторанче?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.827
Поени од реакции
3.375
Најверојатно ќе идам Калитеа. Гледам дека тие Афитос, Калитеа, Полихроно итн се на растојание од неколку километри, што мислам дека се идентични. Меѓутоа ме чуди како тоа туристичко место да нема барем едно ресторанче?
Нема да згрешиш ако одиш во Калитеа. Јас идам вечер за Грција. На викенд. Кај не води патот, таму идеме. На сите тие три места сум бил и супер сум прошол. Водата кристал, плажите топ, навечер за шетање има колку сакаш. Иначе малце плажата во Калитеа е во удолница (имаш и скали) али не е којзнае колку.
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 10:34 ---
Башка и ќе гласам во Грција, за подобра Грција. :pos::pos::pos::pos:
 
C

cige

Гостин
Мијаљона - од Солун,покрај морето на исток,многу близу 20-30км.
мал град,одлична песочна плажа,пансиони на сама плажа и околу,
снабден пазар и дуќани,навечер шеталиште со локали и музика.
Е баш од ваков калибар ми треба место, ама ова мијаљона не можам да го најдам на google maps. дај ако сакаш кажи како се пишува на англиски?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
8.382
убаво место ти е и неа пори,не е ко закинтос дива лига со лумпување,таман фамилијарно место..имаш огромна песочна плажа неколку километри навечер има долго шеталиште покрај плажата,градчето е убаво планско изградено има луѓе и ресторанчиња,и кафичи,дури и локали со српска храна.Имаше и дискотека ако сепак решиш да искочиш ама не е нешто вау,повеќе е ради плажата и шеталиштето навечер добро местово.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.890
Поени од реакции
14.880
Е баш од ваков калибар ми треба место, ама ова мијаљона не можам да го најдам на google maps. дај ако сакаш кажи како се пишува на англиски?
Од солун одиш накај Халкидики-краците,тој пат ама покрај морето,
Прва населба е Агија тријада, потоа ова.МИЈАНОЊА или сл.
одев десетина години, и Срби е полно,како да си во Ниш.
 
C

cige

Гостин
Ако не сакаш галама, журки 24/7, пијани англичани кои лумпуваат цела вечер итн....тогаш Закинтос не е место за тебе.
Нема да ми сметаат ;) туку едноставно нема да одам за пијанчење, а и нема лошо да ми дојде некоја германка или англичанка. А ваму нагоре викаш нема такви? :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
8.382
незнам само колку ти е исплатливо до Закинтос,ем е на остров ем е на сосема друга страна на грција...на Јонско море.Треба и траект да фаќаш..
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.827
Поени од реакции
3.375
Нема да ми сметаат ;) туку едноставно нема да одам за пијанчење, а и нема лошо да ми дојде некоја германка или англичанка. А ваму нагоре викаш нема такви? :)
Ако мислиш на краците, не. Абе оди си на Закинстос журкај си се 24/7.
 
C

cige

Гостин
Јс прочитав дека бара мирен одмор, со фамилија оди. Така да Лептокарија највеќе му ја препорачувам. А ако сака да брка женски, тогаш на островите. На Тасос, Закинтос ти е подобри плажите али таму ти е џунгла. Не е за да одиш фамилијарно. Иначе топ се и на краците. 90% на краците се добри плажите и морето.
Нема да бркам женски, цел ден на плажа ќе се печиме, навечер да одиме негде на вечера и малку да попешачиме и тоа.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.151
Онака можеби малку оф топик прашање но сепак да прашам. Како е состојбата во Грција за туристи посебно од Македонија? Нешто се правеше муабет со друштвото да идеме за прв пат на одмор во Грција ама повеќето исплашени поради ситуацијата во државата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.580
Поени од реакции
8.382
иста е ситуацијата за сите туристи,нема врска Македонци или не..Е сеа за ситуацијата во грција тешко да се знае,али не верувам преку лето да има некој немири.Секоја година грциве протестираат и се пред банкрот али преку лето си е најнормално..
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.249
Не сум гледал слики од Калитеа, а она Ханиоти е одлично. Песочна плажа, бистра вода, ресторанчиња........
Калитеа, како и секое селце на хилкидики ти е една главна улица низ која мораш да пројдеш и неколку споредни улички паралелно поставени со главната (на тие улички ке најдеш и смештај кој чини отрилика 10евра ноќевање од човек) Сега може и поефтино ке најдеш... Калитеа, Афитос и Полихроно мислам дека беше ти се најарни за шеткање и не се нешто скапи. Имаат убави плажи. Е сеа малку потешко е одењето, зашто пример во Афитос треба еден рид да искачиш шо се вика за да се вратиш од плажа, нешто помалце од рид имаш во Калитеа (многу скали), а во Полихроно ти е се рамно така да, пошо си мрза само последново ти одговара. :)
Шо не ме праша прееска, поубаво ке ти објаснев, а не тука прашуваш:cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom