Неколку дена во Грција

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
18 јуни 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
^^Во ек на сезона се наоѓа ли по 10е ноќевање од човек??
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
813
Поени од реакции
275
јас лани бев во лептокарија за 25 евра од соба за 3ца, така да идеше во 8 евра од човек, а бевме од 17-24 јули. во паралија е малку поскапо, а братучедми незнам каде точно на краците најдеа плаќале и по 5 евра од вечер од кревет
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.249
Има, многу ефтин смештај ако одиш да си бараш на своја рака. Поради кризава и мањакот на туристи ги спуштија цените.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.620
Поени од реакции
11.898
А со храната како е у Гејланд доле, цени ова-она, колкави се порциите и слично?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.644
Поени од реакции
8.471
А со храната како е у Гејланд доле, цени ова-она, колкави се порциите и слично?
во хотел со доручек ручек вечера или во ресторан прашуваш:)?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.644
Поени од реакции
8.471
И за едното и за другото :D
за во хотелот зависи во кој си,ја до сеа сум бил сместен само со доручек и било ко шведска маса,добро беше.За другото се зависи до хотелот,сепак не се познати грците по некоја јака услуга у тоа поле,туците се цареви за ова:)
Е рестораните им се посебна приказна,ако си со ептен длабог џеб ке најдеш убаво нешто,али во главном им се скапи јадењата.Пример порција суфлаки 10 евра,најгадното нешто што сум го јадел.Коа ке искомбинираш со салата и друго изгор доаѓа.Е сеа ова ти е најефтин пример,у поскапи ресторани е вајда боље храната,не сум јадел таму:icon_mrgr:
Гледај готви си,купувај јадења од лидл што се лесни за правење и нормално гиро(само 2 евра ти е )..Така праат сите македонци што идат таму
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.525
Сва среќа не сум на диета, инаку ако бев, надоле ќе заминев :icon_lol:
Појадокот како што кажа Димитар е шведска маса така да ќе бидеш најаден. Вечерата ти е порција, доволно да те најаде. За разлика од Димитар јас мислам дека се добри за јадење, храната им е вкусна со исти состојки како нашата. Да го видиш појадокот во Шпанија и Италија со тоа кроасанчињата колку малово прсте и двопек со мармалдче има да ти се одјаде за цел живот.
Во ресторани имаш цени од 5,5 евра порција месо со компири до 20 евра некоја морска храна. Мене суфлакито ми е убаво. Узо ти носат шише 0,2 за 5 евра, вино пола литро беше околу 4,5 евра. Незнам колку јадеш али за 4ца да седнат софра да прават под 60 евра не сте.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Ако сакаш можеш вака да си направиш си одиш во Веро или Тинакс си купуеш сувомеснато месо ,пилешко и свинско месо ,гајба патлиџани ,краставици и кромидче троа за по пат и плус можеш да си земеш неколку векни леб од тој нашиот на Жито Лукс шо трае десет години.Нес Кафе ,ќеса за коцки лед и ресана за да не биде ич пато.

А во грција ќе си купуеш узо,овошје ,сладолед ,млеко ,вода и ќе им ждригаш на Грчиштата со скопско пиво кажи идеја а.:vozbud:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.644
Поени од реакции
8.471
Да не ве цитирам и 2цата,можда стварно како ке ти се погоди храната во ресторан.Едноставно се зависи од стандардот,и тука не е исто у Воденица да седнеш и у некоја селска биртија:)А и храната со риба е секогаш поскапа.Сепак мислам грциве се некако мрзливи окулу послугата за разлика од Турците кој се врвот за вакви работи..Али затоа го имаат најубавото море со најубавите плажи во близина,така да нема да зажалиш,а и нема да останеш гладен,гирото им е профи..Плус 90% од македонците идат во апартмани таму и сами си готват..
 
C

cige

Гостин
Нема да згрешиш ако одиш во Калитеа. Јас идам вечер за Грција. На викенд. Кај не води патот, таму идеме. На сите тие три места сум бил и супер сум прошол. Водата кристал, плажите топ, навечер за шетање има колку сакаш. Иначе малце плажата во Калитеа е во удолница (имаш и скали) али не е којзнае колку.
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 10:34 ---
Башка и ќе гласам во Грција, за подобра Грција. :pos::pos::pos::pos:
И јас така ќе правам, ќе се ориентирам според условите за сместување.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.525
Да не ве цитирам и 2цата,можда стварно како ке ти се погоди храната во ресторан.Едноставно се зависи од стандардот,и тука не е исто у Воденица да седнеш и у некоја селска биртија:)А и храната со риба е секогаш поскапа.Сепак мислам грциве се некако мрзливи окулу послугата за разлика од Турците кој се врвот за вакви работи..Али затоа го имаат најубавото море со најубавите плажи во близина,така да нема да зажалиш,а и нема да останеш гладен,гирото им е профи..Плус 90% од македонците идат во апартмани таму и сами си готват..
Турците се напорни, барем јас така ги доживувам, некоја контра од Охриѓани :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
И јас на крај да не ја мешам темата ќе кажам само едно се додека ова се однесува на Скопјани моите сограѓани ги мрзи да потрошат 5-8 литри гориво да отидат некои + 200-300 км до Хрватска или Црнa Гора сега имаат нова магистрала без големи патарини.

Или да отидат до Бугарија ако инфраструктурата биде подобра.

Ништо не праиме ќе си идете вие у Грција ко ништо да не било и ќе си терате со 600 евра зијан секој пат кога одите.

Знам дека имаат убави плажи ,знам дека јадете локумадес ,знам дека ви е најблиску ,знам дека не ги поднесувате охриѓани ама малтретирање и скапи цени ќе ве ги поматат вашите калкулации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom