Нездраво седење!

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Koga bev pomal vo uciliste ni zborea mirno i ispraveno da sedime i racite nazad na stolceto, no koj slusase? Pominaa vreminja i ete jas nemozev da stanam od krevet me boli sve iskriven celiot otidov na bolnica ova bilo od sedenje i ajde otidov za skopje na merka na elece trebalo da nosam i taka bidna rabotata nosev go 6 meseci i tolku prestanav no se osekam sekogas prav i koga ke vidam nekoj kako sedi iskriveno go potsekam imam golema navika, sega sum prav i pravo sedam
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Кичмата е класика... Ама хемороидите антика :)
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.075
Поени од реакции
778
Правилното седење е многу важна работа, особено ако се проседува цел ден на работа. А и столиците не се баш добри за долготрајно работење.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
ќе си го земиш од топ-шоп она пајачено или ќе си ојш на болница и ќе ти стат корсет па тогаш да те видам да се подискривиш
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
:kesa:одамна сум искривена..хих...и шо што ми вика инес испрај се!!..коај кј ќе излезе од соба.ја пак изгрбаена...хих....абе сеа...вежбете за важни...одземаа само 20 мин на ден..ама пуста мрза ..дур вежбав убоо...6 месеца..топ..ама сеа:kesa:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Седам искривено на столот.Едно време бев на лекар нешо ми рекоја вежби да прам,да пливам во базен наназад демек да ми се исправел 'рбетов.На почетокот вежбав,а сега не ги прам веќе подолго време вежбите...:kesa:
 
П

Паган-др

Гостин
Седам пред компјутер кога како. Имаче не сум искривен у кичма само главата онака надоле ми е пошто сум висок и ако ја исправам ми се врти.:pos: (NОТ)
Шала на страна ни сум исправен ни сум искривен. Онака просечно.:)
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Не сум искривена, али често ме боли вратот изглега сум на пат да се искривам:toe: али јас имам друа мака, секогаш седам како "турчин" со скрстени нозе и затоа колената ми се лом, ме болат и ми крцкаат, ми трнат нозете али никако не можам да се одвикнам:tapp:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
нездраво седење може д доведе до сколиоза или искривување на грбот,

но ете приметив доста пати седам неправилно и ме боли многу грб но колку и да се поправам пак се вракамна исто, беља работа! тоа дури ми се одразува и во движењето доста се подгрбавувам... не чини но неможам да го поправам.

Седам искривено на столот.Едно време бев на лекар нешо ми рекоја вежби да прам,да пливам во базен наназад демек да ми се исправел 'рбетов.На почетокот вежбав,а сега не ги прам веќе подолго време вежбите...:kesa:
немора вежби лежи на тврдо најубаво на под едно саат врееме после ќе ти биде и подобро...
а пливање се разбира во лето.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Порано внимавав како седам ... едно време и го собирав на мајка ми пајачето и го носев (ми беше интересно) .. али сега како што поминувам повеќе часови на компјутер .. се по-згрбавено и по-згрбавено седам .
 

Jack Bauer.

Претседател на Р.Кајгана
Член од
22 октомври 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
јас седам исправено...грбот ми е на столот потпрен и уживам:baeh:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.379
Поени од реакции
46.765
па мислам дека понеправилно никој никаде ни седел ни ќе седи, толку е болно ова моево што не знам ни како да го опишам, легнат на стол, нозете на маса и свртен на десно, кичмата партал. Често се трудам да се подесам во асална позиција, да се исправам, ама се некако несвесно се враќам на првобитната :|
Почна и да ме боли од неодамна онака лошо кога стојам подолго време.
Планирам одамна да се пуштам на лекар ама се некако си одлагам, наредна недела ќе мора да се оди дур не е касно, кичма да боли на 21 година не е добро, чаре ќе мора да се најде!!!
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.424
Поени од реакции
22.036
Нормално дека седам исправено..
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
И јас ужасно седам пред копјутер, па и со лап топов во последно време уште полошо е... Мене лек ми е после подолго седење правам вежби за истегнување и склекови, тоа ми помага...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom