Невзат Халили планира Македонија да ја направи Федерација

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Немој да ги пукате, противусутавно е.

Секој Македонец треба да си врежи во главата.
Сите настани од денот кога се создаде призренската лига до денеска се во насока на формирање на голема Албанија.
Тие 1941 година се здружија со ѓаволот и успееа донекаде да ја формираат голема Албанија.
По поразот 1945, некој ги амнестираше, за да истите воскреснат 2001 година.
Таа идеја не се победува ниту со рамковен ниту со било каков компромис.
Таа идеја треба воена да ја поразиш на терен, коренот да го извадиш, со солна киселна да го полееш и на крај со нафта да го запалиш.
Да не остани ниту жиличка од тој корен.

Инаку реализирањето на идејата за голема Албанија во делот на Македонија, Република Илирида, нема да зависи од деморатизацијата на македонското опшество или од кроткоста и добрината на Македонците, туку исклучиво од погодните историски моменти за реалзирање на истата.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
A do koga planirash da se 'vadish' na demokratija?:smir:
Абе кој разбрал што сакам да кажам со тоа демократија разбрал.Кој не разбрал немам намера да објасвам Витезу...Требаше во наводници да го ставам демократија...за полесно да ме разбериш де Витезу...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Таа идеја треба воена да ја поразиш на терен, коренот да го извадиш, со солна киселна да го полееш и на крај со нафта да го запалиш.
Да не остани ниту жиличка од тој корен.
Само посолија земјата и нема да роди повеќе!

А сол на рана најубаво пече.

П.С. Се додека има кротки јагненца на обете страни кои дозволуваат проклетите волци да ги сортираат во трло за полецка и на раат да ги колат, ќе има и вакви повици за делби, поелби, клања.

П.П.С. Не треба војни и пеплишта, потребно е самосвест кај сите дека е доста и отпојќе е вака да се продолжи, потребно е самосвест ека ни со делби, ни со недцелби, ако не ги тргнеме волците од врат и реиме секој со својата сурија и братија да разреши ќе има проблеми, а трпезите ќе остануваат празни.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Од ного планиране глава боле.
абе брат вака порано на мајтап и косово стануваше независно :) и еве денес што се случи...

Да не дојди да го слават албанците денов како основа за градењето на новата вековна држава илирида како што сакаат да кажат.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
абе брат вака порано на мајтап и косово стануваше независно :) и еве денес што се случи...

Да не дојди да го слават албанците денов како основа за градењето на новата вековна држава илирида како што сакаат да кажат.
Кутро, од кога Македонија несакајќи стана држава, ама онака за инат на сите, особено на таквите ко тебе, јас верувам дека Македонија ќе ја бидне. На крајот на краиштата...
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Neodgovornoto priznavanje na Kosovo od strana na nasata vlada na Gruevski ke ni se vrati kako bumerang vo vremeto koe e pred nas.

So toa nase priznavanje na "kosove" nie priznavme teroristi koi so ubistva, so akt na secesija i so vooruzena pobuna se odcepija od megjunarodno priznaena drzava clenka na ON i na toj nacin go prekrsivme megjunarodnoto pravo koe garantirase nemenlivost na granicite, suverenitet, nezavisnost.

So samoto nase priznavanje na "kosove" nie sami si ja potpisavme smrtnata presuda bidejki nie se naogjame vo mozebi i polosa situacija vo odnos na taa vo koja se naogjase Srbija koga se spravuvase so albancite od kosovo i metohija.

Posle se sto nasata vlada napravi so i okolu priznavanjeto na "kosove" i ne treba da ne cudi vakvata reakcija na albanskiot blok koj i definitivno odi nakaj celite koi si gi zacrtaa albancite na prvata prizrenska liga za sozdavanje na golema albanska drzava na Balkanot.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Jas neznam sto ne kaze deka sakaaat dase otcepi zapadniot del na makedonija, i javno neka kazat deka sakaaat golema albanija.Sonot za golemi drzavi se znae kako zavrsuva:)aj ke go gledame seirot mise cini uste malku.Zatoa pamet vo glavata gipsena:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa so, ionaka malku se makedonci u zapadniot del, samo skopje kako ke se deli?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
По толку федерирање...ќе искочи овој Невзат дека е федер....со п :)))))
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Абе да не дојде до таму работата , сега 6 Солани не помагаат .На народот му е дојдено преку ...........
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
ако не се свестиме се ќе ни земат

а за овај шо го даде предлогот не треба да има милост државата ама ич
 
Член од
27 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
9
Samo preku mene mrtov! I vo vojna ako treba so Kosovo ke ideme (protiv Albanija ne mozeme, vlezeni se vo nato)!:violent1::violent1::violent1::kickbox::kickbox::buum::buum::buum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom