На што се базира бугарската пропаганда?

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
После она што ни е направено од ваша страна, што мислиш дека заслужувате да не ве мразат?После сите зла што ги имате правено врз недолжното Македонско население, физичко и психичко, кое ден денес не е завршено..Само што денеска е пософистицирано, и нашминкано..Само што денеска, сакате вие да се претставите жртви,а ако вие сте тие што имате задни намери...Вие сте тие што правите походи на Македонска територија..Вие сте тие кои отворија бугарски катчиња..Ширите, гнасна пропаганда..Вие сте тие кои ни ја украдовте цела историја, од памтивек па до сега..Но верувајте, никогаш нема да успеете.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
За тие ли дека сме ви украле збориш? Некои од најпознатите македонски преродбеници, револуционери и научници, кои декларирале припадност кон бугарскиот народ пред и по 1878, се Христофор Жефаровиќ, Паисиj Хилендарски, Марко Теодоровиќ, Кирил Пејчиновиќ, Jоаким Крчовски, Неофит Рилски, Теодосиј Синаитски, Партенија Зографски, Јордан Хаџи-Константинов - Џинот, Димитрија и Константин Миладинови, Рајко Жинзифов, Григор Прличев, браќа Робеви, Кузман Шапкарев, Нако Станишев, Марко Цепенков, Натанаил Охридски, Димитар Поп-Георгиев Беровски, Христо Татарчев, Иван Снегаров, Тодор Александров, Љубомир Милетич, Андреј Љапчев, Димитар Талев, Венко Марковски и други. Ова го кажуват НЕ БУГАРИТЕ, ТУКУ МАКЕДОНЦИТЕ от Вкипедиjа :http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ideoloski nedefiniraniot makedonec.
Da bideme realni.
Da ne beshe sporov so grcive, nemashe nikad ni da doznaeme deka Aleksandar bil makedonec.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Гитаристу..

Неутралноста на оваа статија е оспорена.

Многу си паметен..Имаш мозок од кокошка..Секој тука може да си пиши што сака...
http://mk.wikipedia.org/wiki/Бугаризација#.D0.91.D1.83.D0.B3.D0.B0.D1.80.D0.B8.D0.B7.D0.B0.D1.86.D0.B8.D1.98.D0.B0_.D0.BD.D0.B0_.D0.9C.D0.B0.D0.BA.D0.B5.D0.B4.D0.BE.D0.BD.D1.86.D0.B8.D1.82.D0.B5
ете повеќе го нема..Ебате тоа глупаците
Аjде ти кажи Енциклопедиjа Британика признаваш ли за доказ? Или и тамо си пише секоj што сака?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Херодот..Не попувај тука многу многу..За разлика од вас, мене не ми е важно што ќе каже некој си британец таму за тоа што сум бил јас, и што биле моите предци..
Извинјавам се за приб'рзаната си реакција, но КикоМЦ ме јадоса с'с слјапото повтарјане на заучени фрази. Ако штете, банвајте ме, ако не штете, недејте. Ала не може в един цивилизован форум хората да не се изслушват. Коригирај ме, ако греша.
Те јадосав?Типичен одговор како за бугарите...Секогаш сте плачеле како жени на чешма, сте му плачеле и на Русинот за да не ја спојва Пиринска со Југославија, сега на форумот плачете пак, изигрувате некојси жртви и светци, демек вие сте добрите..Ајде не тропај не паламуди, не си интересен, впрочем ми си смешен..Дволични сте, од Месечината се гледа вашиот безобразлук и лажење..

  • Нека не се надева ни Србија, ни Бугарија, ни Грција дека една педа земја македонска ќе добие, зашто за нејзиното ослободување ние крвта ќе ја пролеваме, па не ја даваме на друг, туку наша ќе биде.“
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Аjде ти кажи Енциклопедиjа Британика признаваш ли за доказ? Или и тамо си пише секоj што сака?
Енциклопедија не е историски извор. Енциклопедија може еднаш да пишува едно,друг пат друго. Тоа со цитати од енциклопедии како наводен “доказ’’ се приказни за да се лажат “Бугари’’. Ви треба еден курс од методологија по историја да не се брукате.

Значи да заклучиме за неколкуте основи на буагрската пропаганда:

1. Таа користи замена на средновековниот термин “бугар’’ со етнонимот Бугар, а тие две работи никако не се исто.

Патем, ја користи збунетоста за зборот “бугар’’ кој има над 100 дефиниции (Христијанин, припадник на раја, припадник на Егзархијата, итн.), а во Македонија и на Балканот тој збор се употребувал на различни начини, не само како етноним.

2. Користи целосна замена на тези. На пример, припадноста на Бугарија кон фашистичката оска во Втората светска војна ја минимизира до степен да ја изврти во неприпадност, а окупацијата на Македонија ја претставува како ослободување.

3. Фабрикува документи и користи мноштво лаги и полувистини за периоди во историјата за кои нама примарни документи. На пример, фабрикува непостоечки артефакри или изменува постоечки артефакти за потеклото на цар Самоил, преку кои посредно сака да му даде бугарски етнички карактер на целото царство.

4. Фабрикува документи за периоди за кои има има историски извори, кои ги “наоѓа’’ по потреба, а кои се дијаметрално спротивни од постоечките.

5. Користи флодирање од информации од фанатизирани Бугари -- и тоа на простачки и насилнички начин -- исто како пред 100-150 години така и сега, и така држи политичка тензија.

6. Ги “исмева’’ (демек) сите релевантни факти и докази кои не и одат во прилог.

7. Го крие турко-татарското потекло на вистинскиот Бугарски народ преку презентирање на мноштво теории и тези (за секоја политичка употреба), а крие факти и за настанувањето на модерната Бугарска држава и за новоизмислената “словено-бугарска’’ националност.

итн., итн.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ideoloski nedefiniraniot makedonec.
Da bideme realni.
Da ne beshe sporov so grcive, nemashe nikad ni da doznaeme deka Aleksandar bil makedonec.
Да бе генијалецу овие што ќе ни доаѓаат на гости од Пакистан секој ден имаат спорови со атињаните.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Енциклопедија не е историски извор. Енциклопедија може еднаш да пишува едно,друг пат друго. Тоа со цитати од енциклопедии како наводен “доказ’’ се приказни за да се лажат “Бугари’’. Ви треба еден курс од методологија по историја да не се брукате.

Значи да заклучиме за неколкуте основи на буагрската пропаганда:

1. Таа користи замена на средновековниот термин “бугар’’ со етнонимот Бугар, а тие две работи никако не се исто.

Патем, ја користи збунетоста за зборот “бугар’’ кој има над 100 дефиниции (Христијанин, припадник на раја, припадник на Егзархијата, итн.), а во Македонија и на Балканот тој збор се употребувал на различни начини, не само како етноним.

2. Користи целосна замена на тези. На пример, припадноста на Бугарија кон фашистичката оска во Втората светска војна ја минимизира до степен да ја изврти во неприпадност, а окупацијата на Македонија ја претставува како ослободување.

3. Фабрикува документи и користи мноштво лаги и полувистини за периоди во историјата за кои нама примарни документи. На пример, фабрикува непостоечки артефакри или изменува постоечки артефакти за потеклото на цар Самоил, преку кои посредно сака да му даде бугарски етнички карактер на целото царство.

4. Фабрикува документи за периоди за кои има има историски извори, кои ги “наоѓа’’ по потреба, а кои се дијаметрално спротивни од постоечките.

5. Користи флодирање од информации од фанатизирани Бугари -- и тоа на простачки и насилнички начин -- исто како пред 100-150 години така и сега, и така држи политичка тензија.

6. Ги “исмева’’ сите релевантни факти и докази кои не и одат во прилог.

7. Го крие турко-татарското потекло на вистинскиот Бугарски народ преку презентирање на мноштво теории и тези (за секоја политичка употреба), а крие факти и за настанувањето на модерната Бугарска држава и за новоизмислената “словено-бугарска’’ националност.

итн., итн.
Мисирков,половин свет не смее да рече на 100% откаде са по потекло прабугарите.Можеш да кажеш на шо се базираш когато го тврдиш това?
Има 17 теории за п роизхода им и не е можно да се докаже ни една,заштото са патували много,во много држави кадето са били има воjни или не се прават археологически разкопки.
Колкото е можно да се докаже турко-татарскиот им корен е толкова можно и да се отрече.Уште ништо не е проучено за нив.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
Владе, сигурен ли си, дека немало бугари населено околу Солун?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Si ja utnal temata si trebal na drugata tema ova, i jaz zborev za protobugari....
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Мисирков,половин свет не смее да рече на 100% откаде са по потекло прабугарите.Можеш да кажеш на шо се базираш когато го тврдиш това?
Има 17 теории за п роизхода им и не е можно да се докаже ни една,заштото са патували много,во много држави кадето са били има воjни или не се прават археологически разкопки.
Колкото е можно да се докаже турко-татарскиот им корен е толкова можно и да се отрече.Уште ништо не е проучено за нив.
А барем да се почне проучивањето со:

Хисамутдин Муслими. Таварих-и Булгарија (Историја Булгарии).
Конец XVIII в. Список 1853 г. На татарском јазыке


http://www.rusarchives.ru/evants/exhibitions/kazan1/9.shtml


Тогаш теоријата на Орбини и сите нејзини варијации ќе испаднат од конкуренција, нели ?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.094
Поени од реакции
165
Ve molam luge pomagajte,ovie BUgarite navistina se izgubile od pametot:
Tie velat,izvinete sto e na Angliski no mi treba vasata pomos,zatoa sto veruvam deka ima nekoj koj poveke znae za ovie nesta nego jas:

What you write is full of errors and obviously the product of brainwashing. So there are 2 million Turks in Bulgaria? And weren't there also 2 million Macedonians? I've heard such ridiculous claims. There are also 3 million Pakistanis and 5 million Mexicans.

Dali e ova tocno?

The Turks are remnants of the Ottoman empire, nothing to do with Proto Bulgars. Proto Bulgars came after the Slavs and got assimilated. Never was Turkic language spoken in Bulgaria, not even Ottoman times.

Have a nice day and I'm not going to respond to you anymore. And about that article, I see it was inspired by Bozhidar Dimitrov's 10 lies about Macedonism...Even that you had to copy.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.094
Поени од реакции
165
Uste dokazi deka Bugarite se Turski narod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Balhara
http://forum.all.bg/printthread.php/Board/history/main/687178/type/post edinstven Kineski resurs sto go potvrduva identitetot na Bugaristata.
I ova,koesto del go prenesuvam vo ovaa diskusija:

However, in the article for Bulgars, the author, who I assume is from Bulgaria tried to impose his beliefs rather than the commonly accepted theory about the origin of the Bulgars. Even in the given external links, Bulgars or proto-Bulgars are described as a Turkic people, however according to the author they were most probably 'pamyrians'. I would like to ask what is the basis of these claims, are there any recent scientific and objective work which is strong enough to change the generally accepted view that Bulgars were Turkic? Otherwise, one may assume that this article is a product of so-called a "revisionist history", and serves the purpose of currently Slavic-speaking nation of Bulgaria to create a false history for the Bulgar tribe that they took their name from. Eve Bugari ve fativ kako sakate da lazite:baeh::baeh::baeh:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Имењак..Тие си веруваат во своите лаги..Тие ги знаат овие работи, само слепо веруваат во она што им се сервира, пошто подобро немаат!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom