На што се базира бугарската пропаганда?

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не разбрахте ли, че приемаме македонската култура и музика като част от својата, заштото за нас Македонија е географска област. Все пак има и една Пиринска Македонија в пределите на Б'лгарија дека не е никак незначителна.

Не крадеме ништо от вас, просто приемете факта, че имаме много обшти нешта и не требва да ги делиме, заштото и вие, и ние сме в правото си да ги считаме за свои.
Абе може ја примате како ваша сепак тоа не значи и дека е, зашто вас историјата ви е 90% македонска а се нарекувате со име на некои монголи таму и за нас бугарија е азиска земја. Инаку патем тие македонски песни што си ги присвојувате се испеани сите на дијалект кој е близок до денешниот литературен мак. јазик.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Не разбрахте ли, че приемаме македонската култура и музика като част от својата, заштото за нас Македонија е географска област. Все пак има и една Пиринска Македонија в пределите на Б'лгарија дека не е никак незначителна.

Не крадеме ништо от вас, просто приемете факта, че имаме много обшти нешта и не требва да ги делиме, заштото и вие, и ние сме в правото си да ги считаме за свои.
Бравос,ами тогај де казвај зашто ги изменувате песните(Блгарија цјала да е секој да ја знае)та нели ние сме част од вашата култура и фолклор.Немате појма бе сами се негирате.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Од цела пропаганда мене не ми јасно само едно: Како можи Македонија да е Бугарска кога кога постоеше Македонија од Бугарија немаше ни Б? После се доселија од Монголија од пичку си материна и Македонија била нивна?
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Блгарчета ами зашто то не си идете да си пишувате на форумот на БНД та замарате со вашта глупа,моронска и не знам се каква пропаганда.
Бај д веј ја сега што напича бај д веј дали тоа ме прави Американец или Англичанец,мизерија сте со вашите луди глупости.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
Не крадеме ништо от вас, просто приемете факта, че имаме много обшти нешта и не требва да ги делиме, заштото и вие, и ние сме в правото си да ги считаме за свои.
:vozbud: Тоа може така таму кај вас да се убедувате дека е тоа така!
Али ко ќе слушнам македонски народни песни на бугарски јазик како се препеани во татарско-мечкарски стил и како си ги менувате зборовите за да ви одговараат вам тоа ептен не можам да го трпам! Kажав веќе би требало да си најдеш професионална помош од тој заслепен бугарски национализам!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Абе другари од Петричко натаму....
Нели е пропаганда помегу 1960-1995 да ги нарекуваш лугето што живеат зад границата Срби, а таму во тоа време да ти живееле чисти Македонци бреее...
Таму на 10тина км од селото на Илиjа.
Знам сега многу наеднаш ви доjде ама тоа е, лоша услуга си направивте.
И престанете да пцуете Македонци на македонски форуми... малку е безобразно, а Вулгарои...?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Моментно гледам емисија на Васко Ефтов за апетитот на Бугарија кон Македонија..Гости Божидар Димитров, Каракачанов..
Васко:Господине Димитров колку Македонци има во Бугарија?
Божидар Димитров: Ниту један!
Има едно бате,Претседател на македонско-бугарско здружение кое кое кажа една анегдота...Оди бугарин во зоолошка градина, и гледа жирафа со свои очи...И оди дома и му викаат ја виде жирафата?Тој рече - не, такво животно не постои...Идентитетот е крвта и душата на човекот..
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Не разбрахте ли, че приемаме македонската култура и музика като част от својата, заштото за нас Македонија е географска област. Все пак има и една Пиринска Македонија в пределите на Б'лгарија дека не е никак незначителна.

Не крадеме ништо от вас, просто приемете факта, че имаме много обшти нешта и не требва да ги делиме, заштото и вие, и ние сме в правото си да ги считаме за свои.
Kaко бе не крадете? Па во еден куп песни се спомнува „крај Вардарот„ „Охридското езеро„ „Шар планина„ и.т.н. Каде се наоѓаат тие? Во Бугарија? Тие не се ваши песни, македонски си се. Крадци вошливи.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Кога пеете вие за Пирин? Пирин во Рупублика Македониja е?
Пирин е МАКЕДОНИЈА...Вие ни ја украдовте...Абе фми, што дрога употребуваш?1912?Оваа година е длабоко врежана во секој вистински Македонец, и ќе си платите за тоа...Господ е ГОЛЕМ!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Пирин е МАКЕДОНИЈА...Вие ни ја украдовте...Абе фми, што дрога употребуваш?1912?Оваа година е длабоко врежана во секој вистински Македонец, и ќе си платите за тоа...Господ е ГОЛЕМ!
Баш от таа дето и ти употребуваш.
Исто така,както мислиш ти-1878???Охрид и Вардар во БГ?
Па 1878 година е длбоко врежана во секи бугарин.
Истото е ти зборуваш за велико македонски интереси,а jaс тогава за велико бугарски.
Шо значи украли сме ви Пирин?Па на нас и Србите ни украдаха Ниш,Пирот,Вранja и така натаму,па ... поjaкиja печели.Земjaта е една и посилниа е на неа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Ќе си платите вие. Не се секирај ...
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Не ја спомнувај таа Сан Стефанска Бугарија која Русите ви ја дадоа. Тоа не била етничка Бугарија туку една политичка измислица. Па Словенија и Хрватска некогаш биле под Австрија. Хрватските етнички, изворни песни австријски ли се? Проблемот е што песните кои ги створил Македонскиот народ вие ги пеете како да се бугарски, затоа сте крадци. Пејте ја и уживајте во „зајди зајди„ ама кажете дека е македонска песна од македонскиот народ.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Песните и фолклора не са сирене да го отрежеш!Дотук такви,оттук онакви - не е тако лесно.Заjди Заjди се пее и во Ср.:wink:
Грешиш бато, се знае која песна на кој народ му припаѓа. „зајди зајди„ се пее во Србија ама Србите си кажуваат дека тоа е македонска песна, само вие Бугарите при очи се правите слепци за да чепкате каде не ви е местото.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Виж сега, во пиринскиот дел огромната част от хората се осекјаме б'лгари и не сакаме обединуване со никој. А питајте и тиа от Егеја дали сакат. А и веке грамици нема да се менуват. Особено на натовски земи. Грамици ке се махат. Кога влезете во ЕУ, тогава македониа ке се обедини, ама кој ке го интересира тогаш.
Tи можеш да си кажеш како се чувствуваш за тебе...Другите треба да оставиш сами да се изјаснат..Без притисоци, заплашувања, малтретирање, убиства и секакви тортури кои ги вршеле бугарските служби врз Македонското население во Пиринска Македонија..А во Егејот?Мора да признаам, дека во поглед на тортурите и измачувањето на Македонското население, на грците неможите за малото прсте да му се фатите...Тие се догуша во крв, која кога тогаш ќе ја платат...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
razlikata megu bugarskata i grckata propaganda e to so grcive so ogromno nasilstvo si ja prisvoija teritorijata i del od naselenieto( so ne go iselija ili snistija) a bugarite igraa na kartata da go 'obrazuvaat' narodot tamu deka makedoncite se bugari! i prizmavam bugarskata daleku podobra, site makedonci se sega najgolemi bugari!!!!!! Imam drugari od tamu znam, ama jbg ipak makedonskoto si preovladuva site se druzeljubivi, fini, stalno spremni za dobra zabava...
poz ilija znam deka si nas :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom