На кого му е смачено од македонизирање на англиски речник нека дигне два прста!

Статус
Затворена за нови мислења.

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.838
Овде напишано онака по малце збор два не ми смета,чак и интересно е.
Надвор и по телевизии кога некои покондурени сељчишта се користат со изрази кои имаат соодветен Македонски превод за да прозвучат продуховено и писмено ми иде да зеам убијам бога у нив.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Па, зависи... Не ми е баш смачено, кревам еден прст (среден :icon_lol:)

Не ме нервира толку многу кога некој ќе употреби англиски збор наместо македонски. Од премногу филмови, некогаш спонтано ти доаѓа да ти излета некоја англиска фраза или збор што во моментот не можеш да му најдеш посоодветен превод на македонски. И мене ми се случува, а не ми смета да читам/слушам нешто такво, се додека не се претерува со тоа.

Многу повеќе ми се смачува англизирањето на македонскиот речник. Си земаме англиски зборови, ги приспособуваме ако има потреба и си ги користиме наголемо. Вака некако му доаѓа:

Стајлинг, стајлиш, фенси, хелоу, бас, плеер, геј, и да не почнам да редам зборови од повеќе слогови, секој втор подолг збор што го користиме секојдневно има странско потекло. И овие зборови си се стандардизираат, влегуваат во официјална употреба, се користат слободно на телевизија и така натаму. А ако се подзамислиме, за скоро секој има соодветна македонска замена. :smir: Ама, ај.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не ми смета (повеќе ме нервираат правописни грешки) којзнае колку, интересно е да се вметнат по збор-два онака, но лошо е кога се претерува „видете ме знам англиски“.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Ова од увек било многу дебилно, мислам шо е фората, да докажат луге дека знаат англиски ?! Бреј голема работа, ко демек некој уопште го заболе кој колку англиски знае! Моронски изгледаат постови како "... бла бла бла ... ју гат д поинт ?", па уште и на кирилица напишано .. ужас !
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ова од увек било многу дебилно, мислам шо е фората, да докажат луге дека знаат англиски ?! Бреј голема работа, ко демек некој уопште го заболе кој колку англиски знае! Моронски изгледаат постови како "... бла бла бла ... ју гат д поинт ?", па уште и на кирилица напишано .. ужас !
Незнам дали има луѓе да се фалат за Англискиот јазик бидејќи сите го владеат претерано добро. Значи никогаш нема место за фалба туку повеќе напишано такви зборови се од потреба бидејќи понекогаш нема добар соодветен збор на Македонски јазик.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Незнам дали има луѓе да се фалат за Англискиот јазик бидејќи сите го владеат претерано добро. Значи никогаш нема место за фалба туку повеќе напишано такви зборови се од потреба бидејќи понекогаш нема добар соодветен збор на Македонски јазик.
На пример ?
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Незнам дали има луѓе да се фалат за Англискиот јазик бидејќи сите го владеат претерано добро. Значи никогаш нема место за фалба туку повеќе напишано такви зборови се од потреба бидејќи понекогаш нема добар соодветен збор на Македонски јазик.
Хмм потреба да...ама за да се биде интересен ништо повеќе.Се може да се каже на македонски и да се напише, секако :wink:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Фрази најмногу. Па што е лошо ако некој сака да испадне поинтересен. Ова е и таков форум. Уствари ватевер секој си има свое мислење.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Абе сакам да пишам на кирилица и коа не ме мрзи мењам на English за секој збор ама некат ме мрзи.. гет ит? :)

Забораив и да кажам дека користам само за имиња на филмови и слично не без везе колку да се каже дека е англиски.. така без везе само гет ит ми е у навика веќе :) а и се навикнуем и од мсн некој зборови на англиски да ги пишам зашо мрзам коа ми се избацуваат фаци дур си пишам на МКД (мислам на анимации на пр пишам јас точак и сликичка од точак) и да не мењам на англиски сликичка за точак ми е на бајк :)
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
epten me nerviraat takvite zborovi napisani na makedonski,kako da nemame jazik za razbiranje,pa aj angliski da se razbereme ili so e fintata '"znam angliski"?!glupo mi e nekako ...
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
епа кога можеме ние да пишуваме на Македонски со латинично писмо зс да не можеме да пишуваме Енглески на кирилица:)
темава сакс! сепак секој може што сака и каде сака да си праи и како сака да си праи а тоа дали некој нервира или не , не е ни најмал проблем на тој што сака така да се изразува...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom