На кого му е смачено од македонизирање на англиски речник нека дигне два прста!

Статус
Затворена за нови мислења.

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Ју гат д поинт рајт??? Еве баш на што мислам.
Смачено ми е веќе не само овде на форумов...него сегде е вака каде што има интеракција помеѓу луѓе дали некој сакаат да се направат интересни или смешни незнам веќе шо...пробуваат англискиот речник да го напишат на македонски.О.К. на почетокот беше интересно до негде ама сега мислам дека е доста од сите тие глупости и дај да си пишуваме на нашки шо се вели.Па и кај нас има доста интересни изрази што може да си ги користиме.
И за крај да се разбереме не сум против англискиот јазик...само еве доколку имате потреба пишувајте како што е...Are we understood ? :wink:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Истото ова да беше од владава кажано... ќе кажевме дека ни ја кочат слободата на говорот и изразувањето.... туку нели токму тоа е и истото што ти го кажуваш иако си во право ју ноу.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Мене ми е баш интрестинГ :)ифју вона ноууу,нали:pos2:
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Мене па воопшто не ми смета да се напише по збор-два на англиски, и тоа напишани на кирилица. Интересно ми е. Некогаш подобро ми е да го пишам тој збор на англиски, него на македонски, не знам зашто.:toe:

Ама не го сметам како некој проблем, пошто никој не пишува по цели километарски постови на англиски, туку само ќе вметне збор-два како енивеј, вотев`р, индиид итн.:smir:

Подобро тоа, отколку да гледам постови на латиница што не сакам ни да ги читам.:nesum: Воопшто не ми се прегледни.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
мене ми се смачени оние кои цели реченици пишуваат така.. очи да откорнам дур прочитам што сака да каже инаку збор два убацен како енивеј или слично не ми пречи...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
СЕга ке дојде ада и ке ви каже дека сите грешите, дека english is the thing, no srsly it is! :smir:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Истото ова да беше од владава кажано... ќе кажевме дека ни ја кочат слободата на говорот и изразувањето.... туку нели токму тоа е и истото што ти го кажуваш иако си во право ју ноу.

Не кочам ништо де.Вие пак така пишувајте си ако ви е интересно...мене ми е безвезе затоа и ја отворив темава.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
шит хепенс.

...ол д тајм.

Ес фор д топик, стварно ме иритираат овие новокомпоновани појави и изрази. И тоа ние сме уште и добри, Хрватине се ептен забегани, “отишла сам с френдицом на један парти, мјуза је била врх...“. Индид, ме нервираат изрази како што се “во кежуал аутфит“, “пи-ар и ај-ти менаџер“. Што се разбира, не се однесува само на пишана, туку и на говорена форма. Или пак веќе кога се пишува, што фали да напишеш “you know what I mean" наместо “ју ноу уат ај мин“. Добро, фраерски е некогаш да докажеш дека знаеш англиски, и во некои случаи поуверливо е нечие “затнување“ ако притоа употребиш некоја англиска идиома или фраза, ама до која мера бе?



...и бај д уеј, супер ми стои.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
@ Annabel

Туку... кога успеа во твоево неколкудневно постоење на форумов да забележиш дека се пишувало така? Почекај малку, подружи не подолго и ќе видиш и сама дека истото и не е така често и иритирачко, разбираме дека можеби имаш лошо искуство од форумите за касандра или ангели и штотијасзнамуштешто. :helou:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе ние тоа ради кампањата - Пишувај кирилица..
Ем ај рајт?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Абе незнам али на форумов се пишува најмногу 1 збор во пост англиски на кирилица. И воопшто не мачно туку доаѓа интересно. А на кого му е мачно да прочита можеби ептен долги реченици нека го скокне постот и готово. Океј еврибади?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Абе ние тоа ради кампањата - Пишувај кирилица..
Ем ај рајт?


Ју гат д поинт рајт??? Еве баш на што мислам.
Смачено ми е веќе не само овде на форумов...него сегде е вака каде што има интеракција помеѓу луѓе дали некој сакаат да се направат интересни или смешни незнам веќе шо...пробуваат англискиот речник да го напишат на македонски.О.К. на почетокот беше интересно до негде ама сега мислам дека е доста од сите тие глупости и дај да си пишуваме на нашки шо се вели.Па и кај нас има доста интересни изрази што може да си ги користиме.
И за крај да се разбереме не сум против англискиот јазик...само еве доколку имате потреба пишувајте како што е...Are we understood ? :wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom