Најубаво село во Македонија

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Радожда, Вевчани, селата околу Маврово, Дебар, Копачка, селата под Пелистер од Битола страната и од Преспанско Езеро, Трпејца, Љубаништа, под Беласица...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.405
жалосно,толку преубави а се повеќе празни села,
за разлика од новоурбанизираните полни метрополски села:
Расадник,Лисиче-ново,Кисела вода,Драчево(најголемо Поречко село),
Волково-Ново село-Ѓорче(најголемо-Тетовско-Гостиварско-Кичевско село)
Хиподром-Стајковци-Илинден-(најголемо-Кумановско- Паланечко село)
Населба Аеродром...да не е грешка, село Аеродром и т.н.
А кое е најголемо Прилепско село со седиште во метрополата Скопје.
Па најголемо Штипско село село со седиште во.....................................
Ако гледаме така тогаш најголемо Македонско село е.............?
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Најголемо Македонско село според мене е Арачиново, над 19 000 жители
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281


Гари сместено на Стогово на 1.100 метри надморска висина. Едно од многуте мијачки села со свој дух и традиција.

Мирно место, во кое единствено се слуша шумот на Гарска река со ладна и чиста вода.
Не си бил во Гари ако не го посетиш Високи камен, една огромна карпа покрај реката,
Ако не си се напил ладна вода на Калуѓериче,
Ако не си отишол на скала, да ја видиш панорамата на селото,
Ако не си отишол на бачило, пред кое те пречекуваат неколку шарпланинци, единствен начин да се соочиш со нив е да клекнеш на колена и да ја ставиш раката на земја, само на тој начин им ставаш до знаење дека се поклонуваш пред нив и нивната територија, по тој чин доаѓа овчарот и ги собира, а тебе те носи во бачилото каде ти даваат сирење и чоканче ракија и по некоја приказна како се прави сирењето и кашкавалот.
Селската црва св. Богородица, резбата на легендарниот Петре Филиповски Гарката, и чудното око, кои некои го нарекуваат и масонско око, на која и страна да се движиш тоа некако те прати
Ливадите со чај, ментол и кантарион
Локалната продавница на сред село на дедо Иљо пред која мора да се напиеш пиво и да ги слушнеш приказните на старите кои во неколку реченици ти ја кажуваат историјата на селото и нивниот живот, приказната за килимарата, за тоа како родителите ги испраќале на печалба, како на 28-ми Август на Голема Богородица се собираат и се прават фешти.
Чувството во сред лето да спиеш со јорган, ладно е Стогово
Чувството да гледаш сонце а наеднаш да заврне силен дожд и да те освежи, па зад Кршисер сонцето да се појави. На таа планина спроти селото има едно место се вика Браненица, порано се играше и фудбалче таму, а горе на таа планина има едно само дрво кое ужива во мирот на природата.
Гари опеано во песната на Сариевски. Е тоа е најубавото село во Македонија

Четворица кумити
низ Кршисер врвеја.
Низ Кршисер врвеја,
право Гари влегоја


Окото во црквата
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Да предложи некој некое место за преспивање во Лазарополе? :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Дефинитивно моето село,Метежево кое се наоѓа во Кривопаланечкиот крај,на билина плнанина и е на надморска висина точно на 1.248метри,и население во 2002 50 луѓе,а денес сигурно двојно помалку,можеби и помалку од двојно.
За да видите слики од него,мора да одите и да го посетите лично,затоа што и нема од него слики на гугл :(
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=065586C1821FFC489FF53907E33C9A52
Ако некој се нафати да ја чита целата статија,кога ќе наидете на името Дарко,прочитајте го како Даниел,тој ми е братучед,а мајка му и татко му(Славица и Драган) ми се чичко и стрина :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најголемо Македонско село според мене е Арачиново, над 19 000 жители
Точно, после него следи Кривогаштани.

Иначе не сум бил многу по македонскиве села, но од слики што сум видел, Вевчани би го издвоил како најубаво село во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom