Најубавиот македонски збор

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Нејсе - Не знам зошто ама ко ќе го чујам, ми се чини дека е архаичен збор, а истовремено ми изгледа многу футуристички.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Коловрт - не сум одбрал попусто да одам под ова име на форумов. Знам дека е малце егоистички од моја страна, но не можев да се воздржам. :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Кога веќе почнавте со зборови ми треба едно објаснување на следниов збор, Нафака

Пред извесен период го слушав Гиш на радио и емисијата ја заврши со: нов ден и нова нафака. Никако не можам да најдам кое е значењето. Ако некој знае нека објасни.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Кога веќе почнавте со зборови ми треба едно објаснување на следниов збор, Нафака

Пред извесен период го слушав Гиш на радио и емисијата ја заврши со: нов ден и нова нафака. Никако не можам да најдам кое е значењето. Ако некој знае нека објасни.
Многу слично на среќа, можност за отворање на добри прилики или нешто во таа смисла. Во источните дијалекти често се среќава изреката: Нов ден, нова нафака. Еве од речникот.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Кафеана,на сите мислам дека ни е омилено место,па според тоа за мене и омилен македонски збор!
Преубава тема!:)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Нејсе - Не знам зошто ама ко ќе го чујам, ми се чини дека е архаичен збор, а истовремено ми изгледа многу футуристички.
Тотално футуристички. Замисли македонски сај-фај филм во кој во клучната сцена кога на протагонистот му издивнува миленичето под тркалата на лунарната сонда, вториот протагонист истрчува од спејс шатлот и го теши со зборовите: „Нејсе, доста лееш дробни солзи и к'лнеш нафака, мадафака! Опули се троа, збери пљачките и курдисај ја малихерата. Ќе си најдеш пес спроти тебе, деј гиди аџамија!“
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Дејче - Зборов го сакам подеднакво колку и Битолскиот пандан чупе .
ФАЗЛА - Најмногу Прилепчани го користат.Според мене најоригиналниот Македонски збор .Инаку значи остаток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom