Најнови трендови на интернетот

Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.213
Поени од реакции
36.064
Goggle изгуби 120 милијарди вредност, за еден грешен одговор. Да биде поинтересно ChatGPT прави цело време грешни тврдења како ботот @Ron Burgundy во темата за војната во Украина :pos:

AI Wars: Google stock tumbles -5% premarket as Bard AI gives wrong answer at launch event, Microsoft to incorporate ChatGPT into Bing

Google’s new AI-powered chatbot Bard has stumbled at the first hurdle after it gave a misleading response during a demonstration at a launch event this week.
The AI search assistant, unveiled on Tuesday, is used by Google to generate text summaries of search results.
Yet in an animated image of Google Bard in action distributed by Google to mark the new feature’s launch, it gives a wrong answer.
The falsehood will raise further questions about the accuracy of search engines and of AI-generated answers to humans’ questions.
In an animated GIF showing how Bard works, a user types in the search query "what new discoveries from the James Webb Space Telescope can I tell my 9 year old about?"
The NASA telescope was made operational in December 2021 and has been used by scientists to make several discoveries of new planets outside the Solar System.
One of the responses generated by Bard says: "JWST took the very first pictures of a planet outside of our own solar system."
Yet this is not accurate. The first picture ever taken of a planet outside the solar system - an exoplanet - was captured in 2004 by the Very Large Telescope array in Chile.

https://www.telegraph.co.uk/technology/2023/02/08/googles-bard-ai-chatbot-gives-wrong-answer-launch-event/
не се возбудувај тенеќе, замисли дава погрешни одговори како мене, да даваше погрешни одговори како тебе, е тогаш ќе паднеше вредноста едно 500 милијарди.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.008
Поени од реакции
17.748
не се возбудувај тенеќе, замисли дава погрешни одговори како мене, да даваше погрешни одговори како тебе, е тогаш ќе паднеше вредноста едно 500 милијарди.
Викаш ? :D

Абе ништо не разбираш, еве ај пак да не се лутиш, ChatGPT треси глупости како мене, но сепак сите медиуми го фалат, а Google губи милијарди за погрешен одговор...

Сам Алтман очигледно за некој ситниш од 100 милиони долари ги има купено сите медиуми, најверојатно и по некој политичар, исто како претходно еден друг Сам од FTX што ги купи, па сега добаваат инвестиции од милјарди долари. Додуша FTX не добива ништо повеќе, сега сите си ги бараат парите назад :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.213
Поени од реакции
36.064
Викаш ? :D

Абе ништо не разбираш, еве ај пак да не се лутиш, ChatGPT треси глупости како мене, но сепак сите медиуми го фалат, а Google губи милијарди за погрешен одговор...

Сам Алтман очигледно за некој ситниш од 100 милиони долари ги има купено сите медиуми, најверојатно и по некој политичар, исто како претходно еден друг Сам од FTX што ги купи, па сега добаваат инвестиции од милјарди долари. Додуша FTX не добива ништо повеќе, сега сите си ги бараат парите назад :pos:
проблемот е со Гугл што има хајка од конкуренцијата против нив. Микрософт со овој Чат ГПТ сака да ги исфрли од пазарот.

Затоа кога Чат ГПТ греши океј е, се прашта. Но гугл кога го прави како е тоа можно? Гугл ги мами луѓето, не може така.

Медиумите се продадени офци, кој ќе плати боље, тоа пишуваат.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
961
Поени од реакции
1.453
Викаш ? :D

Абе ништо не разбираш, еве ај пак да не се лутиш, ChatGPT треси глупости како мене, но сепак сите медиуми го фалат, а Google губи милијарди за погрешен одговор...

Сам Алтман очигледно за некој ситниш од 100 милиони долари ги има купено сите медиуми, најверојатно и по некој политичар, исто како претходно еден друг Сам од FTX што ги купи, па сега добаваат инвестиции од милјарди долари. Додуша FTX не добива ништо повеќе, сега сите си ги бараат парите назад :pos:
Не може искуствениот интелект на Гугл со тебе да се носи на темата за Украина Тенеќе, ти кога ќе тропнеш зелена- тропнато е. :facepalm::icon_mrgr:
Проблемот на Гугл сега е АИ конкуренцијата, а не мораше да биде. Гугл си седеше на дебелото и мазно газе цело ова време денгубејќи со цензура на живи корисници и слугување на политичката елита наместо да се фокусираат на она што најдобро го прават: иновирање. Практично имаат монопол врз претрагата. Одличен извор за тренирање на ботови. Тука промашија, да беа помалку политички ангажирани а повеќе работно, тие први ќе имаа нешто што наликува на ChatGPT. Дури и беа најнапред во еден момент, искључуваа ботови бидејќи тие развиле меѓусебна комуникација која инжењерите не можеле да ја разберат.
Што да се каже за медиумите, тие веќе од поодамна си ја продадоа душата. Новинартутки. Кој плати- ги има. Меме акциите од вредност немаше да ги има да не ги беа фатиле на дело како им помагаа на брокери да надувуваат цени на хартии од вредност.
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Гледајќи ги луѓето како лесно им влегува и како лесно ги прифаќаат револуционерниве новости, касно е за било каква превентива. И згора кога ќе додадеме кои фаци го водат светов, крајот не на интернетот - ами на човештвово е близу.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
Најнов тренд на интернетот е нашиот сајт
olabavi.me

Треба да добијат тие нобелова награда за глупост...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.312
Поени од реакции
4.838
Kajgana на вести!!!

Дали порталот е колаборатор во злоупотребата на името на Пановски?
Кајгана добива процент од рекламирање сомнителни производи?!
Киселина пред кривична?!

Kajgana na vesti.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.213
Поени од реакции
36.064
Член од
6 декември 2022
Мислења
961
Поени од реакции
1.453
Еве за тие што мислат дека административниот канцелариски сметководствен кадар ќе остане без работа со пробојот на вештачката интелигенција, тетка Минџа (не се зафркавам, така се вика тетката) практично покажува на што личи сработеното ако се зависи само од chatGPT:


Накратко, го бива само за прости проблеми со Ексел, промашува многу или скроз промашува со малку покомплицирани прашања и што е најлошо се однесува авторитативно и убедува дека резултатот е исправен дури и ако е очигледно дека има грешка во одговорот.
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Гледајќи ги луѓето како лесно им влегува и како лесно ги прифаќаат револуционерниве новости, касно е за било каква превентива. 9apps
cartoon hd
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.213
Поени од реакции
36.064
АИ генериран муабет меѓу Џо и Џордан Питерсон. Реално не е многу далеку од правата ствар :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.913
Поени од реакции
32.859
Наскоро доаѓа АДА – првиот дигитален асистент во јавниот сектор во регионот
Пред нешто повеќе од една година започнавме со креирање на првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција – АДА, преку кој компаниите ќе можат да добиваат целосни информации за условите за инвестирање во нашата земја и државната помош која ја нудиме, соопшти заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи.


Bitno zboruva Albanski, tie se tie investitori sto gi cekame, turi mu pepel na tie sto zboruvaat Germanski, Francuski i tn.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom