Најнови трендови на интернетот

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Зошто да не, и во двата случаеви зависиш од човек.
Ако е човек (доктур), прво голема е шансата да е отиден во главата, второ никој не ти гарантира колку разбира (пола завршуваат со бубица и прашање колку го надградуваат своето знаење), трето компјутерот може во дел од секунда да ги најде сите случаеви со слични симптоми а докторот прашање дали памти што јадел утрото, кај софтверот добивам подобар фокус (доктурот можеби сеуште мисли на стриптизетата од претходна ноќ), софтверот не бара мито и тн.

Софтверот ако е надградуван соодветно, и не е злоупотребен за нечиј профит е супериорен за аналитика и обработка на сите можни комбинации.
Знаеш кога ќе дозволам да ме лечи компјутер т.е. да ми дава дијагноза?
Никогаш, а дури ни тогаш.

Зошто?
Оти има такви програмери ебиветровци како тебе, кој што го имаат програмирано.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.460
Зошто да не, и во двата случаеви зависиш од човек.
Ако е човек (доктур), прво голема е шансата да е отиден во главата, второ никој не ти гарантира колку разбира (пола завршуваат со бубица и прашање колку го надградуваат своето знаење), трето компјутерот може во дел од секунда да ги најде сите случаеви со слични симптоми а докторот прашање дали памти што јадел утрото, кај софтверот добивам подобар фокус (доктурот можеби сеуште мисли на стриптизетата од претходна ноќ), софтверот не бара мито и тн.

Софтверот ако е надградуван соодветно, и не е злоупотребен за нечиј профит е супериорен за аналитика и обработка на сите можни комбинации.
Skroz sum za toa, edini problem gledam vo brzinata na promenite.... sakale ili ne mi se cini deka za dekada dve kje mora da uvedeme universal income sho e samo po sebe opasno i na individualno i kolektivno nivo. Koga si zavisen od sistemot ko dete od roditel ima da kjutish i da pravish kako kje ti kazat.... od druga strana pak... ko kje vidam so kakva bagra ziveam pomisluvam deka ni treba nova diktatura, haj rez kameri segde, soushl kredit sistem, AI ti odbiva poencinja ako plukash na ulica....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.342
Знаеш кога ќе дозволам да ме лечи компјутер т.е. да ми дава дијагноза?
Никогаш, а дури ни тогаш.

Зошто?
Оти има такви програмери ебиветровци како тебе, кој што го имаат програмирано.
Тенеќе, основен и најбитен услов за програмер е да си ебиветер, и тоа е позитивна особина. Ти како се декларираш?

Skroz sum za toa, edini problem gledam vo brzinata na promenite.... sakale ili ne mi se cini deka za dekada dve kje mora da uvedeme universal income sho e samo po sebe opasno i na individualno i kolektivno nivo. Koga si zavisen od sistemot ko dete od roditel ima da kjutish i da pravish kako kje ti kazat.... od druga strana pak... ko kje vidam so kakva bagra ziveam pomisluvam deka ni treba nova diktatura, haj rez kameri segde, soushl kredit sistem, AI ti odbiva poencinja ako plukash na ulica....
А демек сега не сме зависни од системот :pos:

Зоки, најбитно е што ние како индивидуи сме небитни, џабе ќе муабетиме на темава кога некој веќе ја има испланирано работата.
Оди цврцни една чашка со апоите, и не му ја мисли.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Skroz sum za toa, edini problem gledam vo brzinata na promenite.... sakale ili ne mi se cini deka za dekada dve kje mora da uvedeme universal income sho e samo po sebe opasno i na individualno i kolektivno nivo. Koga si zavisen od sistemot ko dete od roditel ima da kjutish i da pravish kako kje ti kazat.... od druga strana pak... ko kje vidam so kakva bagra ziveam pomisluvam deka ni treba nova diktatura, haj rez kameri segde, soushl kredit sistem, AI ti odbiva poencinja ako plukash na ulica....
Ако сакаш Бил Гејтс да ти кажува како да живееш тогаш AI е идеално за тебе :)
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.460
Тенеќе, основен и најбитен услов за програмер е да си ебиветер, и тоа е позитивна особина. Ти како се декларираш?


А демек сега не сме зависни од системот :pos:

Зоки, најбитно е што ние како индивидуи сме небитни, џабе ќе муабетиме на темава кога некој веќе ја има испланирано работата.
Оди цврцни една чашка со апоите, и не му ја мисли.
Sega za sega mozesh sistemot da go igrash... bi rekol poluzavisnost :)

Ko nema da gi cvrcnam apoite pointeresen mi e zivotot... ne znam sho me pritiskate tolku.. mene ubo mi e....

Ако сакаш Бил Гејтс да ти кажува како да живееш тогаш AI е идеално за тебе :)
Teneke ti oshte li mislish deka Bil Gejts neshto odlucuva...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Тенеќе, основен и најбитен услов за програмер е да си ебиветер, и тоа е позитивна особина. Ти како се декларираш?
Ах бе и тоа не си го разбрал како што треба. НАЈБИТЕН услов за да бидеш добар програмер е да бидеш МРЗА. :)

Ова дури и Бил Гејтс го има објаснето зошто би вработил мрзлив програмер.

Овде исклучок се програмерите кои се дел од аутистичниот спектар т.е. високо дефинираните, тие се посебна приказна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.968
Поени од реакции
39.542
Ах бе и тоа не си го разбрал како што треба. НАЈБИТЕН услов за да бидеш добар програмер е да бидеш МРЗА. :)

Ова дури и Бил Гејтс го има објаснето зошто би вработил мрзлив програмер.

Овде исклучок се програмерите кои се дел од аутистичниот спектар т.е. високо дефинираните, тие се посебна приказна.
ти си во тој спектар тенеќе?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Teneke ti oshte li mislish deka Bil Gejts neshto odlucuva...
Па, барем пола од законите за справување со пандемијата наметнати од СЗО беа смислени во тоа неговите think tank. Потоа беше наметнато со преку 400 милини долари од Бил и Мелинда Фондација со купување на голем дел мас медиуми, меѓу кои и NYT, WP, BBC, Гардијан ...

Сигурен си дека не одлучува?
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.460
Па, барем пола од законите за справување со пандемијата наметнати од СЗО беа смислени во тоа неговите think tank. Потоа беше наметнато со преку 400 милини долари од Бил и Мелинда Фондација со купување на голем дел мас медиуми, меѓу кои и BBC, Гардијан ...

Сигурен си дека не одлучува?
Pa mene mi lici deka e korisen idiot... toj sho odlucuva ni ime ne mu znaesh... a mislam deka se genijalni.... ima da jadete skakulci i nema da se bunite za nishto. Seushte ne znam samo dali dedovcite koi odlucuvaat se dobri ili loshi. Zavisi od denot dali sum lapnal apoi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.342
Ах бе и тоа не си го разбрал како што треба. НАЈБИТЕН услов за да бидеш добар програмер е да бидеш МРЗА. :)

Ова дури и Бил Гејтс го има објаснето зошто би вработил мрзлив програмер.

Овде исклучок се програмерите кои се дел од аутистичниот спектар т.е. високо дефинираните, тие се посебна приказна.
На добар пат сме, ете му веруваш на Гејтс. Дали веруваш дека тој е во таа категорија што смета дека се најдобри?
Колку од овие избрканите во ИТ мислиш дека се во таа категорија на "мрзи"?
Не кажа како се класифицираш себеси?

Sega za sega mozesh sistemot da go igrash... bi rekol poluzavisnost :)

Ko nema da gi cvrcnam apoite pointeresen mi e zivotot... ne znam sho me pritiskate tolku.. mene ubo mi e....


Teneke ti oshte li mislish deka Bil Gejts neshto odlucuva...
Секогаш можеш да го играш системот, само ќе се сменат методите.
И сега може да добиеш бесплатни оброци, смештај и секс, само треба да направиш доволно големо срање :D

Се извинуваме господине, најбитно е вие да сте среќен ;)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
ти си во тој спектар тенеќе?
Јас сум само мрза :D
Автоматски споено мислење:

Pa mene mi lici deka e korisen idiot... toj sho odlucuva ni ime ne mu znaesh... a mislam deka se genijalni.... ima da jadete skakulci i nema da se bunite za nishto. Seushte ne znam samo dali dedovcite koi odlucuvaat se dobri ili loshi. Zavisi od denot dali sum lapnal apoi.
Нема такви што ни име не му знаеш. Се е корупција и тоа на највиско, што би рекол Варуфакис индустриско ниво, за разлика од Балканот кај што имаме сељачко ниво на корупција.

Иначе корисни идиоти се воке/канцел/веган култот. Како религиска фундементалистичка секта се.

Ај што се решени да си го уништат животот тоа е нивни проблем, нека работи Дарвин, ама тоа што се решени да го уништат и мојот или на мојте деца, е тоа нема да го дозволам.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.460
Се извинуваме господине, најбитно е вие да сте среќен ;)
Pa e... barem za tie okolu mene... komshiite i malku u poshirok radius.

Ај што се решени да си го уништат животот тоа е нивни проблем, нека работи Дарвин, ама тоа што се решени да го уништат и мојот или на мојте деца, е тоа нема да го дозволам.
A sho moze da napravish Teneke? Balkanot so svoeto seljacko nivo moze da e i dobra rabota, tuka posledni kje pocnete skakulci da jadete.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Pa e... barem za tie okolu mene... komshiite i malku u poshirok radius.


A sho moze da napravish Teneke? Balkanot so svoeto seljacko nivo moze da e i dobra rabota, tuka posledni kje pocnete skakulci da jadete.
Апсолутно. Тоа го увидов со Пандемијата. Балканот и не е толку лошо место за живеење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.342
Ај што се решени да си го уништат животот тоа е нивни проблем, нека работи Дарвин, ама тоа што се решени да го уништат и мојот или на мојте деца, е тоа нема да го дозволам.
Како мислиш да им забраниш? Па ти самиот навиваш за истите тие што го воведуваат ова, свршуваш на јенките, а не би ме зачудило во соба да имаш урамено слики на Гејтс и Илон.
Веројатно и самиот знаеш дека единствен начин да функционира нивниот систем, е да ги пљачкаат туѓите?

А на децата ќе им ја кажеш вистината, т.е дека те понела нацистичката идеологија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom