Најефтин супермаркет

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
млечните и сувомесните производи секогаш се набавуваат локално, зборам ја за кондиторски производи. Ми ми збориш за сирење, окејјј
Па што мешаш кондиторски производи, кој ги спомна? Баш кажав МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ во првиот пост, сега џабе си дискутирал со мене?

информирај се подобро пред да трескаш глупости, Лидл продава и производи кои се произведуваат во соодветната земја каде е сместен, а се продаваат како нивни брендови. Најкупуваните и најзастапените млечни производи во грчкиот Лидл се од брендот ΓΑΛΠΟ , грчка фирма ги произведува.
Сам ставаш работи што не се кажани, како и 80% од форумов што прават.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Makedonija kako pazar e mal za Lidl da ima strategija. Povekje ke profitiraat od toa sto veke sekade se prisutno i nema da im bide problem da pustat uste eden kamion za Makedonija.
Друже, Малта со 4 пати помалку жители од Македонија има веќе 5 маркети и градат уште еден.
Збориме за држава која зависи од воден транспорт кога се работи за увоз.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Друже, Малта со 4 пати помалку жители од Македонија има веќе 5 маркети и градат уште еден.
Збориме за држава која зависи од воден транспорт кога се работи за увоз.
Transportot sekako go kalkuliraat vo cenite inace Malta e EU pazar, ne e problem za Lidl. Problemot za Lidl e, deka maticniot pazar, Germanskiot, e zasiten. Em ogromna konkurencija em tesko da raste. Spasot go baraat vo drugi zemji.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.968
Поени од реакции
35.600
Во Струмица отворија еден "Сампер", одприлика околу 25% е поефтин од Кам. Мајка ми купила прашок шо го купува во Кам за 72 денари, таму го земала за 50 ден.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Transportot sekako go kalkuliraat vo cenite inace Malta e EU pazar, ne e problem za Lidl. Problemot za Lidl e, deka maticniot pazar, Germanskiot, e zasiten. Em ogromna konkurencija em tesko da raste. Spasot go baraat vo drugi zemji.
Затоа спасот ќе го најдат во Македонија.
Гарантирам ќе бидат број 1 супермаркет во земјата. Исти тепачки ќе бидат како во Србија на отворање. Таков е нашиот народ, за 5 денари разлика ќе иде километри.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.599
Поени од реакции
7.194
Дечкото што пиша дека го немало Пкб у Кам е малце грешка, имаш еден дел на Пкб кој е како нивен бренд и Пкб кој му дава на Кам роба да ја пакува под свој бренд.
Истото го имаш и во Стокомак.
Едноставно Кам сам си ја финансира линијата за производство, налепница, фолија итн.
Барила, јогурт, сирење и ред друг производи му ги прави Лакталис.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Во Струмица отворија еден "Сампер", одприлика околу 25% е поефтин од Кам. Мајка ми купила прашок шо го купува во Кам за 72 денари, таму го земала за 50 ден.
Семпер :D
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Во Струмица отворија еден "Сампер", одприлика околу 25% е поефтин од Кам. Мајка ми купила прашок шо го купува во Кам за 72 денари, таму го земала за 50 ден.
Da kazes deka ima market sto e 25% poevtin od Kam - se teski zborovi... :)
Nema sansi nikoj market, eden ist proizvod da go nudi so takva razlika vo redovna prodazba.
Semper (ne Samper), ako ne gresam e relativno nov market pa ocekuvano da ima nekoi akciski promotivni ceni. Ovoj market treba da hard diskont verzija na "Zdravec" od vojvodata....
Автоматски споено мислење:

Гарантирам ќе бидат број 1 супермаркет во земјата. Исти тепачки ќе бидат како во Србија на отворање.
Mnooogu tesko....
Za otvaranjeto, da... Ke ima golemi popusti, promocii, I sl... Ama isto toa go imase I Karfur na vremeto, pa vidovme kako zavrsi....

Lidl, ke bidat daleku pod Kam. Osven ako ne kupat veke postoecki lanec (Tineks, Ramstor...)

Znaci, ne gi potcenuvajte Kam, a se poveke I Stokomak I Kiper
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Lidl, ke bidat daleku pod Kam. Osven ako ne kupat veke postoecki lanec (Tineks, Ramstor...)

Znaci, ne gi potcenuvajte Kam, a se poveke I Stokomak I Kiper
Некако ми стои дека ти ги потценуваш Лидл во споредба со локалните Кам, Стокомак и Кипер.
Како да збориме за Кит-Го или за Зур, а не за светски бренд со отворени над 10.000 продавници и обрт од над 50 милијарди долари.

Цела машинерија е тоа во сите оддели што ги имаат, од моќта што ја имаат за вложување, логистика, до чистачка. Смешно е да викаш дека би биле далеку од ултрасвемирскиот Кам. Посебно па ако понудат атрактивни плати за касиерите, сместа ќе си одат искусните продавачи по другиве маркети. Може ќе звучи глупо, ама секој што веќе тоа го работи и е во таа индустрија - радо во CV-то би му стоело Лидл отколку Кам.

Дај опрај се.
 
Последно уредено:

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.599
Поени од реакции
7.194
Некако ми стои дека ти ги потценуваш Лидл во споредба со Кам, Стокомак и Кипер.
Како да збориме за Кит-Го или за Зур, а не за светски бренд со отворени над 10.000 продавници и обрт од над 50 милијарди долари.

Цела машинерија е тоа во сите оддели што ги имаат, од моќта што ја имаат за вложување, логистика, до чистачка. Смешно е да викаш дека би биле далеку од ултрасвемирскиот Кам. Посебно па ако понудат атрактивни плати за касиерите, сместа ќе си одат искусните продавачи по другиве маркети.
Дај опрај се.
Не нуди Лидл повеќе пари на вработените.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
целта на маркетите не се платите за вработените него експлоатирањето на работната сила, искористи го 3-4 месеци и шутни го вработениот, прими други. Буквално работниците се шутираат и не вредат пет пари, гледаат да скратат трошкови на све што е можно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Во Струмица отворија еден "Сампер", одприлика околу 25% е поефтин од Кам. Мајка ми купила прашок шо го купува во Кам за 72 денари, таму го земала за 50 ден.
Имаше оставено флаери и во Скопје, мислам дека отворија некаде во Аеродром (Тобако 2), ама не сум проверил каде точно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
целта на маркетите не се платите за вработените него експлоатирањето на работната сила, искористи го 3-4 месеци и шутни го вработениот, прими други. Буквално работниците се шутираат и не вредат пет пари, гледаат да скратат трошкови на све што е можно.
Поготово работник во маркет да оди на боловање. Кога ќе се врати од боловање на неговото место ќе најде друг работник...

Колку сакаш биди болен, имај некоја тешка повреда/скршеница никој не те сфаќа...

Абе биди оперисан од брух/кила, срце жолчка а човек со таква мака не смее да крева тешко, ама иди роба за кревање ти вика то мене што ми е гајле... Па ак не можиш да креваш ојси...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не мора да биде лидлот поефтин за да се пробие кај нас. Од тоа што сум видел по други земји, имаат специфични продукти за кој луѓе ќе идат таму. Нема да им е конкуренција на КАМ само, туку и на Тинекс и тн. Покрај прехрана сум зимал и облека и алати од таму, солиден квалитет за таа цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom