Најефтин супермаркет

Член од
24 септември 2018
Мислења
48
Поени од реакции
24
Мое мислење е дека ефтините цени во КАМ и Стокомак се должи на тоа што немаат фрижидери за пијалоците и нормално имаат доста помалку расходи за струја...

Е сега да работат и тие како другите големи маркети со по 5-6 фрижидери за пијалоците одма на сите артикли ќе ги зголемат цените...

Е незнам за ЛИДЛ супермаркетите што се слични на КАМ имаат ли тие фрижидери за пијалоците???
Нормално, штедат на струја, вработени, имаат некои непознати производи и тоа им ги намалува трошоците. Ако Веро или Тинекс или Рамстор, имаат по 15 вработени на 700м2, Кам, Стокомак, Кипер имаат по 8 вработени.Ако гледате статистика, Кам со 90, 100 маркети има 800 вработени, а Тинекс со 52, 750 вработени. Редењето на роба врзува барем 2-3 работници на смена. И плус имам слушано, дека Кам, Стокомак и Киппер, поготово производите за хемија им се за земјите од 2-3 ред т.е. не за Европски пазар. Е сега шо е вистина...
Автоматски споено мислење:

Мое мислење е дека ефтините цени во КАМ и Стокомак се должи на тоа што немаат фрижидери за пијалоците и нормално имаат доста помалку расходи за струја...

Е сега да работат и тие како другите големи маркети со по 5-6 фрижидери за пијалоците одма на сите артикли ќе ги зголемат цените...

Е незнам за ЛИДЛ супермаркетите што се слични на КАМ имаат ли тие фрижидери за пијалоците???
Нормално, штедат на струја, вработени, имаат некои непознати производи и тоа им ги намалува трошоците. Ако Веро или Тинекс или Рамстор, имаат по 15 вработени на 700м2, Кам, Стокомак, Кипер имаат по 8 вработени.Ако гледате статистика, Кам со 90, 100 маркети има 800 вработени, а Тинекс со 52, 750 вработени. Редењето на роба врзува барем 2-3 работници на смена. И плус имам слушано, дека Кам, Стокомак и Киппер, поготово производите за хемија им се за земјите од 2-3 ред т.е. не за Европски пазар. Е сега шо е вистина...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
А ние сме земја од прв ред?
И мене тоа ме зачуди, обично се знае, има производи за ЕУ и производи за сиротињи од источните европски земји.
Ваљда муабетот е дека КАМ и/или Стокомак нарачуваат уште послаб квалитет.


Иако за Стокомак не верувам дека се работи за сомнителен квалитет, едноставно паметно си го работат бизнисот.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.632
Поени од реакции
14.428
Да отворат Лидл - ќе видиме што ќе се случува. Ќе им земе голем дел од колачот, а со тек на време и огромен.

А некој знае уопште, се работи нешто, се гради некаде, има најави? Обично имаат свои објекти, ретко се под кирија (тоа во молови ги има како во Софија).
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Читам, велите да се отвори Лидл кај нас, најефтин ќе бил.
Којзне дали ќе биде така!?

Еве компаративно споредбено Лидл во Германија и Лидл во Србија. Па во Србија е фино поскап него ли во Германија, лично тврдам сум пазарел. Зошто? Дупло се плаќа данок на производите во Србија (бидејќи Србија не е во ЕУ)
Ајде споредбено Лидл Србија со Лилд Бугарија или Грција (еве поблиску).
Пак Лидл во Србија е поскап, поради истата причина. Исто ќе биде и кај нас.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
Да отворат Лидл - ќе видиме што ќе се случува. Ќе им земе голем дел од колачот, а со тек на време и огромен.

А некој знае уопште, се работи нешто, се гради некаде, има најави? Обично имаат свои објекти, ретко се под кирија (тоа во молови ги има како во Софија).
сериозен си за муабетов? камови и стокомаци има на претек, кај ќе има лидл? кој ќе путује преку цело скопје до лидл да стигне?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
сериозен си за муабетов? камови и стокомаци има на претек, кај ќе има лидл? кој ќе путује преку цело скопје до лидл да стигне?
Ќе патуваат, ќе видиш.
Некој "мудар фраер" ќе рече не виделе Лидл во живот па се потепаа, јас ќе речам СИРОМАШТИЈА!
Ти текнува во Србија кога се отвори Лидл како СЕ ТЕПАА за да купат ПИЛИЊА?
Сиромаштијата си го прави своето, секој гледа да заштеди колку што може.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.545
Поени од реакции
34.858
Najevtin supermarket e lokalnalniot supermarket. Sega skoro site marketi se prilicno dobro snabdeni.
Marketot kade sto so lokalnata prodavacka ke si napravis dva tri reda muabet. Kade sto mozes da si pretrcas preku ulica I ne treba da palis kola. Kade sto ke odis oblecen kako sto si doma. Kade sto retko koga ima guzvi, pa ne treba da cekas na kasa redovi.
Toa e najevtiniot market.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Јас пазарам во кам, стокомак и монтенегро. Стокомак го отворија зимоска, првите неколку беше полно бидејќи цените беа многу пониски, потоа сите останати маркети ги намалија цените и стокомак е сега полупразен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
стокомак ти е пример како можеш да успееш у животот, од едно мало дуќанче у тафталиџе до цел ланец од 50 маркети за дваес години.
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
48
Поени од реакции
24
стокомак ти е пример како можеш да успееш у животот, од едно мало дуќанче у тафталиџе до цел ланец од 50 маркети за дваес години.
Кој е сопственик? Имам слушано дека бил пратеник во Собрание.

btw: Кои производи, домашни ги има КАМ? Оти гледам се повеќе нивни сопствени производи. Витаминка... кои домашни фирми ги продаваат во Кам?
Автоматски споено мислење:

Ќе патуваат, ќе видиш.
Некој "мудар фраер" ќе рече не виделе Лидл во живот па се потепаа, јас ќе речам СИРОМАШТИЈА!
Ти текнува во Србија кога се отвори Лидл како СЕ ТЕПАА за да купат ПИЛИЊА?
Сиромаштијата си го прави своето, секој гледа да заштеди колку што може.
Да, да. Го гледав тоа видео. Многу жално. Ама тоа е реалноста. Прво, нема логика да толку пилиња во Свет се одгледуваат, колат, дистрибуираат. Не знам, не ми прави логика нештото. Толку многу и брзо производство, а да е се' природно, нема шанси.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.529
Поени од реакции
5.719
Да отворат Лидл - ќе видиме што ќе се случува. Ќе им земе голем дел од колачот, а со тек на време и огромен.

А некој знае уопште, се работи нешто, се гради некаде, има најави? Обично имаат свои објекти, ретко се под кирија (тоа во молови ги има како во Софија).
Jas, bas naprotiv, ne ocekuvam Lidl da zeme nesto pregolem pazaren udel... Aj, ke vidime...
Ne znam koga planiraat da pocnat, ke mora prvo da izgradat logisticki centar I minimum 10-tina marketi...
Zasega gledam deka imaat iznajmeno kancelarii vo zgradata na Mercedes, I isto, znam deka veke imaat primano luge
Автоматски споено мислење:

Кој е сопственик? Имам слушано дека бил пратеник во Собрание.
Ha, ha... Dobar si :)
Sopstvenici na Stokomak se dvajca braka od Kisela Voda, sto "maski" rabotat od cca 15 godini... Tie I rastovaraat I tovaraat I vozat viljuskar... Samo za pratenik/ci ne sum slusnal...
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
Кој е сопственик? Имам слушано дека бил пратеник во Собрание.

btw: Кои производи, домашни ги има КАМ? Оти гледам се повеќе нивни сопствени производи. Витаминка... кои домашни фирми ги продаваат во Кам?
нема врска муабетот, сопственикот е обичен човек као мене и тебе работничка класа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom