Најекономично греење и ладење

Член од
11 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Се обидов да ги прочитам сите 100 и нешто страни ама шо е многу, многу е па ево да прашам.
Сакам да купам камин на дрва за да згреам околу 50 м2 па ако можи некој совет околу избор на камин.Гледав нешто од металец мислам беше Пелистер М,па Алфа Плам,па Пламен,па некој Бугарски и појма немам.Гледам има доста стручни лица овде во темата па секој совет е добродојден.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Od moe skromno glediste Viessmann, Bosch visoka klasa i cinat mnogu pari.
Po site informacii odnos cena kvalitet Centrometal, hrvatski, za nijansa podobri od Alfa plam najmnogu poradi podebel lim na kotleto (mislam koga stanuva zbor za kamin so priklucok na parno).
Ova e vrz osnova na iskustva od drugi luge, ne moi, taka da zemete go ova so doza na rezerva.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Моментално во стан кој го грее Топлификација термометарот покажува 20 степени, пред 3-4 дена покажуваше 22 и разликата е огромна. Ама за тоа има друга тема. Слично како и скепар и јас барав и се уште барам добар инвертер за 38-9 квадрати. Читајќи низ разни форуми, најголем впечаток во однос цена - перформанси ми остави fujitsu nocria која во Србија чини околу 950 евра
http://nshop.rs/index.php/fujitsu-klima-uredaj-awyz14lb-nocria-inverter.html, се јавив во претставништвото во Скопје (позади Собрание), ги прашав и прво ме убедуваа дека за толкав простор не ми треба Nocria 14 туку дека ASYG 12-LEC ќе биде сосема доволна, потоа дека нема разлика во перформанси помеѓу Nocria и ASYG 14-LEC и на крај дека немаат на лагер ам може да се нарача. Нормално, ги прашав колку ќе чини? Батката ладно ми рече 1450 евра. Кога му реков дека во Србија и Бугарија е многу поевтино, ми рече извини ама нас по тие цени ни продаваат. Па 50% поскапо ли ви продаваат. Инаку дванаесетката ќе ја земам ама за друг дел од станот. Голема благодарност до сите оние кои потрошувачката на климите ни ја соопштуваат на форумов.
Друже тоа ти е звер од клима еве колку кошта кај педервиве под нас Солун
http://electronica.gr/00000057.el.aspx

Таа машина ти е буквално дс свршеш додека работи :))
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.028
Поени од реакции
952
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Znae nekoj nesto da napise za inverter Gree klima uredi? Bidejci ako odam na search, nie za greenje velime gree i nemozem nisto da najdem.
I kaj gi ima za kupuvanje
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Моментално во стан кој го грее Топлификација термометарот покажува 20 степени, пред 3-4 дена покажуваше 22 и разликата е огромна. Ама за тоа има друга тема. Слично како и скепар и јас барав и се уште барам добар инвертер за 38-9 квадрати. Читајќи низ разни форуми, најголем впечаток во однос цена - перформанси ми остави fujitsu nocria која во Србија чини околу 950 евра
http://nshop.rs/index.php/fujitsu-klima-uredaj-awyz14lb-nocria-inverter.html, се јавив во претставништвото во Скопје (позади Собрание), ги прашав и прво ме убедуваа дека за толкав простор не ми треба Nocria 14 туку дека ASYG 12-LEC ќе биде сосема доволна, потоа дека нема разлика во перформанси помеѓу Nocria и ASYG 14-LEC и на крај дека немаат на лагер ам може да се нарача. Нормално, ги прашав колку ќе чини? Батката ладно ми рече 1450 евра. Кога му реков дека во Србија и Бугарија е многу поевтино, ми рече извини ама нас по тие цени ни продаваат. Па 50% поскапо ли ви продаваат. Инаку дванаесетката ќе ја земам ама за друг дел од станот. Голема благодарност до сите оние кои потрошувачката на климите ни ја соопштуваат на форумов.
И во Блгарија овој модел е скап. Скоро 2,400 Лева, (1200 Евра). http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/fujitsu-awyz14lb-nocria-814.html# ... и претставен е како хиперинвертер (веројатно си има критеријуми кои се инвертери може да се карактеризираат како такви) а кај овој модел она што допринело така да се декларира, е навистина високиот COP фактор од 4,44.... на пазарот се многу ретки вака моќни машини, особено малку има термо пумпи со толкава моќ, како кај овој модел која оди и до 9Kw, А BTU до 30,000 .... обично хиперинвертерите на пазарот (бар оние што може да се сретнат на нет) се со многу помала снага 9-12,000 BTU со испорака до кај 3-4Kw.... Ова е извонреден уред (и скап) кој заслужува да се нарече ХИПЕРинвертер и кој со право е оценет по неколку критеријуми со А+
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.164
Поени од реакции
21.824
Се обидов да ги прочитам сите 100 и нешто страни ама шо е многу, многу е па ево да прашам.
Сакам да купам камин на дрва за да згреам околу 50 м2 па ако можи некој совет околу избор на камин.Гледав нешто од металец мислам беше Пелистер М,па Алфа Плам,па Пламен,па некој Бугарски и појма немам.Гледам има доста стручни лица овде во темата па секој совет е добродојден.
Како да загрееш 50м2 ?
Една просторија или повеќе простории?
Сакаш каминот да биде со приклучок за парно или ...
Дај објасни малце .
Инаку од металец НЕ!
Бугарските воопшто не се лоши, само зависи од која фирма го земаш.
Од складова техника се за нијанса подобри од прити.
Од алфа врање не им ја знам програмата најнова, ама стандард им е рустикот( тој со капакот што му се крева). Него го фалат многу иако јас немам баш некое мислење за него. Факт е дека топли ама и троши, така да.
На хрватите цела програма им се гусени и во глобала се добри само ни под разно не го земај франклинот. Тој е промашена инвестиција. Амитито е добро за таа квадратура.
Сега сигурно ти паднале во очи и едни грчки камини, гусени црни.
Врска немаат со грција освем на пристниште во солун кога ги истовариле. Кинески се и не ги бива.
За другите типови и подтипови ке мораш сам да се снајдеш:).
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vistina li e deka jp makedonski sumi godinava gi simnale cenite na drvata i deka dab i buka se prodava po cena od 2200-2300 denari za m2? Kade im e glavno stovarište vo Skopje?
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Како да загрееш 50м2 ?
Една просторија или повеќе простории?
Сакаш каминот да биде со приклучок за парно или ...
Дај објасни малце .
Инаку од металец НЕ!
Бугарските воопшто не се лоши, само зависи од која фирма го земаш.
Од складова техника се за нијанса подобри од прити.
Од алфа врање не им ја знам програмата најнова, ама стандард им е рустикот( тој со капакот што му се крева). Него го фалат многу иако јас немам баш некое мислење за него. Факт е дека топли ама и троши, така да.
На хрватите цела програма им се гусени и во глобала се добри само ни под разно не го земај франклинот. Тој е промашена инвестиција. Амитито е добро за таа квадратура.
Сега сигурно ти паднале во очи и едни грчки камини, гусени црни.
Врска немаат со грција освем на пристниште во солун кога ги истовариле. Кинески се и не ги бива.
За другите типови и подтипови ке мораш сам да се снајдеш:).
Се работи за 3 соби,а каминот без приклучок за парно би стоел некако насредина измеѓу нив.
Е сега амитито го видов и ми изгледа како добра варијанта цената му е иста како рустикот е сега која е разликата во потрошња на дрва не знам ама пиши дека е економичен.А за овај http://planetshop.rs/index.php?route=product/product&manufacturer_id=24&product_id=282 кое е вашето мислење некако ми изгледа ОК :confused:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.164
Поени од реакции
21.824
Се работи за 3 соби,а каминот без приклучок за парно би стоел некако насредина измеѓу нив.
Е сега амитито го видов и ми изгледа како добра варијанта цената му е иста како рустикот е сега која е разликата во потрошња на дрва не знам ама пиши дека е економичен.А за овај http://planetshop.rs/index.php?route=product/product&manufacturer_id=24&product_id=282 кое е вашето мислење некако ми изгледа ОК :confused:
Ова е поновата верзија на упланд, исто од славонска пожега. Како што гледаш е цел гусен и иако на изглед е мал има солидна моќност на загревање. Стариот тип немаше стакло на вратата инаку ептен беа покажани за топлење, за потрошувачка стандард некој ни многу ни малце. Сега на новиот тип уште какви измени имаат направено незнам но не би требало освем естетски некој поголеми измени да има.
Е сега како ке топлиш три соби со еден камин тоа е друго прашање. Секако знаеш дека ке имаш температурна разлика од собата во која е каминот до другите соби минимум неколку степени( зависи колку ти е висок ѕидот над вратата).
Инаку според мене би требало и овај и амитито да ти брка работа, мислам во зависност колку ке го ложиш, изолација ова она.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.191
Поени од реакции
30.982
Ако веќе сакате да видите квалитетен камин на дрва со исклучително голема искористливост, модерна технологија и интересен дизајн повелете.
Со намера бев и се уште сум да изработам вакво нешто пошто секако позната ми е технологијата и поприлично сум упатен во работите но од економски причини се одкажав од намерата за оваа година, но ако некој пројави желба за соработка тука сум да ги здружиме силите.
Не можев да најдам на нет никакви подетални технички информации за Xeoos TwinFire® печкава. Напишав еден маил до призведувачот за информации окулу поштарина и/или дилер во Македонија, па ќе видиме. Интересно решение, ама не ми изгледа едноставно да го изработиш сам.


Од друга страна, пред некое време еден другар ми спомна за принципот на ракетни печки.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_stove
Тоа му доаѓа некое решение каде на висока температура се согорува дрво, комората за горење и оџакот (обавезно вертикален) се топлотно изолирани со што при согорување на многу високи температури се добива висока ефикасност на согорувањето.

Печкиве првенствено се користат за готвење, но може на ист принцип да се дизајнираат и за греење. Нормално, потребно е грејно тело (heat sink) кое ќе акумулира топлина. За грејно тело во домашна изведба често употребуваат и едноставни материјали како керпич.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_mass_heater

Ова некако е повеќе наменето за проекти за на викендици и слично, ама може ќе даде идеја за некоја посифистицирана варијанта. Еве видео:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.164
Поени од реакции
21.824
Не можев да најдам на нет никакви подетални технички информации за Xeoos TwinFire® печкава. Напишав еден маил до призведувачот за информации окулу поштарина и/или дилер во Македонија, па ќе видиме. Интересно решение, ама не ми изгледа едноставно да го изработиш сам.


Од друга страна, пред некое време еден другар ми спомна за принципот на ракетни печки.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_stove
Тоа му доаѓа некое решение каде на висока температура се согорува дрво, комората за горење и оџакот (обавезно вертикален) се топлотно изолирани со што при согорување на многу високи температури се добива висока ефикасност на согорувањето.

Печкиве првенствено се користат за готвење, но може на ист принцип да се дизајнираат и за греење. Нормално, потребно е грејно тело (heat sink) кое ќе акумулира топлина. За грејно тело во домашна изведба често употребуваат и едноставни материјали како керпич.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket_mass_heater

Ова некако е повеќе наменето за проекти за на викендици и слично, ама може ќе даде идеја за некоја посифистицирана варијанта. Еве видео:
Па добро таман работа да ја направам како на видеото, тогаш ке почнам бизнис со производство на камини:).
Повеќе мислев на принципот на согорување а не на изгледот.
Во секој случај не е едноставно но не и неизводливо веќе кога знаеш на кај тераш и што треба да добиеш. На друга тема имам пишувано како ми е дома преправен каминот и какви преформанси имам добиено така да во основа принципот е доста сличен и одприлика знам што како.
За другите печки кои ги спомна воопшто не се сложени за производство но како што спомна повеќе се за во викендички не за дома, башка што принципот на горење им е скроз различен. Првата работи на пиролиза или гасификација а другата на согорување при висока температура во горилникот.
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Моментално во стан кој го грее Топлификација термометарот покажува 20 степени, пред 3-4 дена покажуваше 22 и разликата е огромна. Ама за тоа има друга тема. Слично како и скепар и јас барав и се уште барам добар инвертер за 38-9 квадрати. Читајќи низ разни форуми, најголем впечаток во однос цена - перформанси ми остави fujitsu nocria која во Србија чини околу 950 евра
http://nshop.rs/index.php/fujitsu-klima-uredaj-awyz14lb-nocria-inverter.html, се јавив во претставништвото во Скопје (позади Собрание), ги прашав и прво ме убедуваа дека за толкав простор не ми треба Nocria 14 туку дека ASYG 12-LEC ќе биде сосема доволна, потоа дека нема разлика во перформанси помеѓу Nocria и ASYG 14-LEC и на крај дека немаат на лагер ам може да се нарача. Нормално, ги прашав колку ќе чини? Батката ладно ми рече 1450 евра. Кога му реков дека во Србија и Бугарија е многу поевтино, ми рече извини ама нас по тие цени ни продаваат. Па 50% поскапо ли ви продаваат. Инаку дванаесетката ќе ја земам ама за друг дел од станот. Голема благодарност до сите оние кои потрошувачката на климите ни ја соопштуваат на форумов.
Za tie pari a moze i poevtino ke si zemes Toshiba Daiseikai 6,5. Najnov i najdobar model od Toshiba so jonizator plus, a i COP i EER od nad 5!!! Pa ako ovoj e energetska klasa A+ togas Toshiba-ta sigurno e A++ :)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
И во Блгарија овој модел е скап. Скоро 2,400 Лева, (1200 Евра). http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/fujitsu-awyz14lb-nocria-814.html# ... и претставен е како хиперинвертер (веројатно си има критеријуми кои се инвертери може да се карактеризираат како такви) а кај овој модел она што допринело така да се декларира, е навистина високиот COP фактор од 4,44.... на пазарот се многу ретки вака моќни машини, особено малку има термо пумпи со толкава моќ, како кај овој модел која оди и до 9Kw, А BTU до 30,000 .... обично хиперинвертерите на пазарот (бар оние што може да се сретнат на нет) се со многу помала снага 9-12,000 BTU со испорака до кај 3-4Kw.... Ова е извонреден уред (и скап) кој заслужува да се нарече ХИПЕРинвертер и кој со право е оценет по неколку критеријуми со А+

Во Бугарија има програма за енергетска ефикасност со која државата ти плаќа 20% од вредноста на инвертерот па за купувачот е пак 950 евра. Таа програма опфаќа низа мерки за заштеда на енергија како прозорци, изолација итн. За Грција не знам, чудни им се тоа буквите па не ги разбирам, ам бидејќи се дел од ЕУ сигурно има нешто слично.

Za tie pari a moze i poevtino ke si zemes Toshiba Daiseikai 6,5. Najnov i najdobar model od Toshiba so jonizator plus, a i COP i EER od nad 5!!! Pa ako ovoj e energetska klasa A+ togas Toshiba-ta sigurno e A++ :)

Прочитај ги постовите на Скепар на претходните страници и ке приметиш дека Toshiba Daiseikai чини 95,000 денари. Нејзиниот квалитет е неспорен, ама работата е да најдеме инвертер кој има приближни карактеристики а е малку поевтин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom