Најекономично греење и ладење

Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
:bravobe:за споделеново искуство.
Каде се сега инжењерите од 891страна што пљукаа по мене и Ломото во иста ситуација на негреан стан 10дена кај @jay993 ??
Јапанец од дури 5,5Kw а не 3,5 на ваков топол од+10 ден да неможе да даде 50C на издув е катастрофа, сигурно е некој ДЕФЕК со уредот? :icon_lol:
само му ги земале парите и го излажале нели?:zloo:

@FURNADzIJA MKD извини на репликава Ок ти е климата
.....едноставно твојов пост се намести да им вратам на долниве Кекспрети како
@Klima ured @dastan @Bonnie and Clyde @Great Dragon и уште по некој научник и трговец што во некои ситуации се многу гласни како на 891страна за идентична ситуација а сега мукла, ко глувци се кријат.
До потенцираниве 4 научници.....да не мислевте дека ке ви преќутам ? Убаво неделно попладне :D
Dobro jas ne ja falam mojava klima duri i mi padna somnitelno ova nesaka da cue da zgree . I bi trebalo site taka da objavuvaat realno sto i kako im rabotat i great klimite, za falenje site sakame da se pokazeme kako sme odbrale top klima za parite i neli kako sme najpametni. Mislam deka ovie za mene sitnici se mnogu bitni za lugje koi sakaat da kupat klimi i planiraat da se great na klimi , kako jas prva godina.
Eve sea realno kako se ponasa daikinot koj non stop raboti 48 casa. Cela vecer rabotese na 20 zadadena na fan 1 posto spiev u dnevna a na auto e bucna nekako vnatresnata a vrz glava mi e :) , spalnata mi bese zatvorena grc ladno bese znaci nadvor bese - 2. Po moja pretpostavka od koga ja pustiv pa do sabajle ima napraveno okolu 10 kratki defrosti , od sabajle do sega raboti ko saat bez defrosti cel den na zadena 25 u vtora brzina i ponekogas auto ,vnatre e prijatna temperatura vo dnevna 22, 23 ama sea otvorena spalna i kupatilo se na se okolu 70 i jace kvadrati vo spalna e poladno sto e i normalno, se raboti za nova uste ne dopravena kukja so 25 zidovi samo so malter mackana i solidni pvc prozori ,gorniot sprat e karabina zatvorena so pvc bez nikakva izolacija i kosulka. Sea realno za ovaa kukja da bide zgreana bi trebalo minimum uste edna u spalna samo sto duvanjeto me nervira.;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.238
Поени од реакции
11.037
Едно е да не дува воопшто топол воздух(гри) а друго е грее ама мислам се мачи(даикин)климата
е сеа у првиот случај дечкото треба да загрее со дрва за да ломото чинам беше да почне фа грее хахахах
додека даикинот си греел иако куќата била камен, испорачувала топлина
ја увидуваш разликата?
туку одкако те разоткрија не ти се пишува нешо манипуланту
ги нема крилата хахахахах


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Bonnie and Clyde.....над 51Ц е измерено кај @jay993 на максимална 3ta црта на Фан (540m3/h) во НОРМАЛНИ температурни услови во просторот (21Ц).....за ова набрзо ке бидеш обавестен и демантиран од самиот @jay993
твоите тролања и инсинуации се далеку од моите информации од прва рака
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Грее ломо лцлх 12, надворешна температура 10ц. Во трета брзина на зададени 30ц. ми ги дава следниве температури влез 23 излез 47ц. Работеше 10 мин. Бакарни цевки 3 метра. Монтирана од овластен монтер на Грее...


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Od kaj sme sigurni deka e gree klimava?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.238
Поени од реакции
11.037
@Bonnie and Clyde.....над 51Ц е измерено кај @jay993 на максимална 3ta црта на Фан (540m3/h) во НОРМАЛНИ температурни услови во просторот (21Ц).....за ова набрзо ке бидеш обавестен и демантиран од самиот @jay993
твоите тролања и инсинуации се далеку од моите информации од прва рака
у нормални? епа топ нека си ја пушта само во нормални услови
нека запали ќумбеѕо саат два па послем
он сам кажа бре дека на рака не осеќал топло шо тролам јас
ти пробуваш гзот да го извадиш со даикинот кој сепак и ван нормални услови грее
сите сме за гри само не признаваме


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Да не постира некој против гре нешто, одма миљон теории на заговор излегуваат. Главниот па во пабика звони по луѓе и ги мољака да се уклучуваат и да пишуваат контра аргументи, паниката е одлика на слабост.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Od kade sea ova deka carrier e redizajnirana midea klima ?
Jedan veliki Carrier je odavno izgubio interesovanje za split sisteme ili klima uredjaje o kojima se ovde pise.Za Carrier je to sitan posao , jer Carrier radi mnogo ozbiljnije sisteme klimatizacije.Carrier prodaje re-brendirane Kineske klime.Prodaje Midea klimu sa izmenjenim dizajnom.Promeni plastiku-dizajn a unutra je klima Midea.
Ова е напишано на оваа тема 2016та....има копче горе десно на кое пишува Барај
Има и овде напишано
Ako МултиСплит Carrier е исти купус со Midea....и сплитот е исти купус
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-623#post-7803147
На женскиот ИТ форум плагијаторите што од овој форум учеле и собирале информации па добиле попуст од klimi.mk као @mdeni и @vlavot само можат да копираат вакви информации....но нема да ги објават зашто ке му реметат продажба на тој што им дал попуст....easy to understand
На женскиот форум главни научници се клима.мк, мдени што купил 3,5ка препорачана од мене, и Влавот кој од мене ја купи половна....екипа аматери, плагијатори
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Грее може се одлични клими ама толку ми омрзнаа поради овој стрелец тоа е чудо едно. Ваков тип место реклама прави антиреклама. За викендицата се мислев за клима и земав вивакс, може и се заебав ама тоа е, неможам да си помогнам.
До грее корпорацијата тука (претпоставувм дека се татко и двајца синови) тргнете го барем стрелец од форумиве, сигурно ќе имавте 10тина клими повеќе продадено.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.238
Поени од реакции
11.037
se mislev podolgo vreme i kupiv Toshiba Mirai Ras 13BKV-E po preporaka na majstor serviser-monter sto mislite za ovaa klima
штом си ја земал више тоа е, со здравје да ве служи
па сподели искуство за месец дена


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Грее може се одлични клими ама толку ми омрзнаа поради овој стрелец тоа е чудо едно. Ваков тип место реклама прави антиреклама. За викендицата се мислев за клима и земав вивакс, може и се заебав ама тоа е, неможам да си помогнам.
До грее корпорацијата тука (претпоставувм дека се татко и двајца синови) тргнете го барем стрелец од форумиве, сигурно ќе имавте 10тина клими повеќе продадено.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
На @Great Dragon i @Alekso 1981 им се допаднал твојов пост.....ко за чудо и двајцата се навијачи за Toshiba....замисли да си земел Мираи место Вивакс...и тогаш Стрелец ке беше крив нели Зелени?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Da imav i daikin ili mitsubishi pak ke mi se dopagase mislenjeto.Sekoe branenje na nekoj brend po bilo koja cena poradi dobronamerna ili nedobronamerna kritika pravi odbivnost kon toj brend .Koga se nema samokriticnost e najloso ,vo bilo koja profesija pa i vo ovaa.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
se mislev podolgo vreme i kupiv Toshiba Mirai Ras 13BKV-E po preporaka na majstor serviser-monter sto mislite za ovaa klima
Кога ќе помине зимото сам ќе си одговориш на прашањето. Вака некој ќе пише ја бива, а друг не.

Според мене за тие пари што претходно имаш пишано дека планираш да ги потрошиш (35к до 45к) има подобар избор. Плус имаш пишано дека имаш изолација и пвц и ќе грееш 32м2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom