Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Samo od poznat monter prijazel koj go znaes podolgo vreme mozes da baras sovet za klima inaku ako ne go poznavas nemozes da mu veruvas moze se i sesto da ti kaze da te ubedi deka kupuvas kvaliteten klima ured a ustvali ti prodava djubre od klima.
Taka da ako imate poznat monter prijatel barajte sovet za klima vo sprotuvno moze mnogu lesno da se zafrknete pri izborot na klima
Дури и познатите монтери кои знаат да заштрафат 5 штрафа, и да избушат во ѕид, како и да наместат неколку штрафа и да извакумираат најчесто немаат апсолутно никакви познавања за пресметка на загуби на тopлина во простор, голема е веројатноста да не слушнале за еуровент, не верувам да им е познато за сезонска ефикасност, не верувам да ги интересира за било што освен монтирањето на климата.

Баш од тие причини како и нивната работа треба со огромно внимание да се следи нивното монтирање на клима. Зошто и во тоа не се доволно стручни и им треба супервизија од инжењер најчесто.

Никако не смее да се слуша монтер. Тоа се најчесто луѓе кои не се стручни и не ја познаваат термиката и пресметките, туку се наменети за физичка работа на спроведување на она што го смислиле инжењерите. Секако дека и тие се потребни за да го изведат монтирањето, но не во делот на пресметки на загуби, ефикасност, движење на флуидите и дизајн, туку во делот на подигнување на тежок товар, качување по скали и бушење низ ѕидови.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Најстрашно е да се слушаат монтери и мајстори наместо инжењери и научници.
Јас кога ја купив првата клима (Вивакд Аеци 12) ја купив од кај монтерот пошто си има и продавничка човекот ги зема со рабат тие клими а и цената беше иста на виваксот си другите места се исценкав со монтерот пошто тој ќе ми ја мести и ја зедов од кај него за поефтино, и тогаш кога ја намести ми рече дека е супер клима дека ќе ме грее цела зима, арно ама не испадна така, имам пишувано да не се повторувам...Наредната година за истиот простор купив Хансол,пак ја мести истиот монтер и сега вика е ова е подобра, не вели лош збор и за новата клима нели пошто тој ја мести(монтира) и си наплаќа за истата, во меѓувреме уз муабет пак си ги фали Вивакс (нели пошто и продава такви)..Муабетот ми е не да правам пак споредба меѓу Грее и Вивакс, туку дека од монтер (не од секој) не можеш да добиеш корисен(издржан) совет каков уред да поставиш во просторот кој го грееш, бидејки секој простор си е посебна приказна за себе, не е исто 30м2 во стан и во куќа,во изолиран или неизолиран простор,отворен простор од 30м2 или две соби со вкупно 30м2,во Берово или во Гевгелија...Ако Виваксот или Греето или Даикин или Тошиба грее во стан нова градба 30м2 не значи дека ќе го грее истиот простор во куќа или во деловен простор..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
.....vnatre bese 10 stepeni ne bev doma dve nedeli vnatre bese bajagi ladno...
....Se raboti za daikin ftx 50 gv.
:bravobe:за споделеново искуство.
Каде се сега инжењерите од 891страна што пљукаа по мене и Ломото во иста ситуација на негреан стан 10дена кај @jay993 ??
Јапанец од дури 5,5Kw а не 3,5 на ваков топол од+10 ден да неможе да даде 50C на издув е катастрофа, сигурно е некој ДЕФЕК со уредот? :icon_lol:
само му ги земале парите и го излажале нели?:zloo:

@FURNADzIJA MKD извини на репликава Ок ти е климата
.....едноставно твојов пост се намести да им вратам на долниве Кекспрети како
@Klima ured @dastan @Bonnie and Clyde @Great Dragon и уште по некој научник и трговец што во некои ситуации се многу гласни како на 891страна за идентична ситуација а сега мукла, ко глувци се кријат.
До потенцираниве 4 научници.....да не мислевте дека ке ви преќутам ? Убаво неделно попладне :D
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Дури и познатите монтери кои знаат да заштрафат 5 штрафа, и да избушат во ѕид, како и да наместат неколку штрафа и да извакумираат најчесто немаат апсолутно никакви познавања за пресметка на загуби на тopлина во простор, голема е веројатноста да не слушнале за еуровент, не верувам да им е познато за сезонска ефикасност, не верувам да ги интересира за било што освен монтирањето на климата.

Баш од тие причини како и нивната работа треба со огромно внимание да се следи нивното монтирање на клима. Зошто и во тоа не се доволно стручни и им треба супервизија од инжењер најчесто.

Никако не смее да се слуша монтер. Тоа се најчесто луѓе кои не се стручни и не ја познаваат термиката и пресметките, туку се наменети за физичка работа на спроведување на она што го смислиле инжењерите. Секако дека и тие се потребни за да го изведат монтирањето, но не во делот на пресметки на загуби, ефикасност, движење на флуидите и дизајн, туку во делот на подигнување на тежок товар, качување по скали и бушење низ ѕидови.
Koga spomnav sovet za klima inverter od monter mislev samo dokolku kupuvacot sto saka da kupi inverter prvenstveno za greenje ima prijatel rodnina sto e monter i sto dobro se razbira vo klima uredi nemislev opsto za sekoj monter tuku za poznat prijatel[DOUBLEPOST=1511706407][/DOUBLEPOST]
:bravobe:за споделеново искуство.
Каде се сега инжењерите од 891страна што пљукаа по мене и Ломото во иста ситуација на негреан стан 10дена кај @jay993 ??
Јапанец од дури 5,5Kw а не 3,5 на ваков топол од+10 ден да неможе да даде 50C на издув е катастрофа, сигурно е некој ДЕФЕК со уредот? :icon_lol:
само му ги земале парите и го излажале нели?:zloo:

@FURNADzIJA MKD извини на репликава Ок ти е климата
.....едноставно твојов пост се намести да им вратам на долниве Кекспрети како
@Klima ured @dastan @Bonnie and Clyde @Great Dragon и уште по некој научник и трговец што во некои ситуации се многу гласни како на 891страна за идентична ситуација а сега мукла, ко глувци се кријат.
До потенцираниве 4 научници.....да не мислевте дека ке ви преќутам ? Убаво неделно попладне :D
Gospodin gree sedi dole dodeka nemozes da se pomiris so faktot deka daikin e podobar od kineski gree.:lolzz:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.481
Поени од реакции
2.771
Samo nekoj da vi gi spomne GREE, pripagate.....kako da vi brcnal nekoj vo oko.
Ke dojde vreme, sami ke gi falite. Ima vreme.[DOUBLEPOST=1511707056][/DOUBLEPOST]
Ме интересира дали и со која инверт. клима би можел да го загреам простор од спална и дневна (без тоалет ходник и другата соба), поставен на позицијата над прозор?
Прегледај го приврзокот 180700

Во фаза на припрема сум за пирспособување на простор за живеење, па ова го гледам како приоритет.[DOUBLEPOST=1511486106][/DOUBLEPOST]Мисир, забораив да пишам квадратура. Целиот простор е 50 метри квадратни, тоа што го планирам за загревање е не повеќе од 35.
Zemi si HANSOL 12K, ke bides prezadovolen. Celiot prostor keti bide super zagrean.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Gree se ok klimi no ne onie pocetni ili bazicni modeli eco ili kako bea ,t.e mozebi i tie se ok ama ne za site situacii,bagjoto ima 2 gree 3 kw taka mu preporacaa od kaj sto gi kupi ne od gree direktno bez da vidat na lice mesto sto ke gree a gree sprat od kuka 60 m2 termopan prozori i sendvic zid no samo ploca gore bez izolacija i do 0 e super pod nula katastrofa odvaj ima 18 stepeni pa uklucuva paneli .Seto toa poradi losa preporaka .Ne e sekoja 3kw klima ista.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Еден ум што живее во два три паралелни светови си коментира сам на себе и си тера дискусија. Браво

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.481
Поени од реакции
2.771
Еден ум што живее во два три паралелни светови си коментира сам на себе и си тера дискусија. Браво

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ti mislam deka ke bides prviot glasnogovornik za GREE, pa posle ke gi ubedivas segasnite tvoi istomislenici. Aj neka ti e cestito.[DOUBLEPOST=1511708491][/DOUBLEPOST]
Gree se ok klimi no ne onie pocetni ili bazicni modeli eco ili kako bea ,t.e mozebi i tie se ok ama ne za site situacii,bagjoto ima 2 gree 3 kw taka mu preporacaa od kaj sto gi kupi ne od gree direktno bez da vidat na lice mesto sto ke gree a gree sprat od kuka 60 m2 termopan prozori i sendvic zid no samo ploca gore bez izolacija i do 0 e super pod nula katastrofa odvaj ima 18 stepeni pa uklucuva paneli .Seto toa poradi losa preporaka .Ne e sekoja 3kw klima ista.
Se sogalsuvam. Eco e bazicen modelna GREE, isto kako sto site drugi ( DAIKIN, TOSHIBA...) gi nudat..samo za mnogu poviskoga cena.
Ubav e sovetot, otidete do salonot na GREE i ke vi preporacat toa sto vi treba.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
11
Грее ломо лцлх 12, надворешна температура 10ц. Во трета брзина на зададени 30ц. ми ги дава следниве температури влез 23 излез 47ц. Работеше 10 мин. Бакарни цевки 3 метра. Монтирана од овластен монтер на Грее...


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ti mislam deka ke bides prviot glasnogovornik za GREE, pa posle ke gi ubedivas segasnite tvoi istomislenici. Aj neka ti e cestito.[DOUBLEPOST=1511708491][/DOUBLEPOST]
Se sogalsuvam. Eco e bazicen modelna GREE, isto kako sto site drugi ( DAIKIN, TOSHIBA...) gi nudat..samo za mnogu poviskoga cena.
Ubav e sovetot, otidete do salonot na GREE i ke vi preporacat toa sto vi treba.
Ne e do gree ili druga prodavnica ili Daikin ili energija prodavaat spored toa sto ke im go kazes bez da vidat fakticka sostojba t.e na teren .Mozebi ne se dolzni no ako sakaat zadovolni musterii i toa kako treba da go pravat pa makar i se doplaka nekoja simbolicna suma.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Пресметки на Топлински загуби не прават ниту енергија, ниту грее, ниту Даикин....прават компании кои се бават со пресметки на топлински загуби на станови-куќи-објекти .....за тоа наплаќаат "симболично" стотина и јаче евра...реалноста е дека купуваме клими по наша претпоставка за можните топлински загуби а не по некоја пресметка од стручни фирми за да ги заштедиме тие 100тина евра.
Климите преку енергетските налепници си кажуваат колкава моќност даваат...а тоа што незнаеме да ги читаме што тие енергетски налепници, води точно до закључокот кој како бумеранг стига во најладното....дека секоја 3,5ка не е 3,5ка....затоа и цените се од 20 до 120.000 за 3,5ки.
Gree se ok klimi no ne onie pocetni ili bazicni modeli eco ili kako bea ,t.e mozebi i tie se ok ama ne za site situacii,bagjoto ima 2 gree 3 kw taka mu preporacaa od kaj sto gi kupi ne od gree direktno bez da vidat na lice mesto sto ke gree a gree sprat od kuka 60 m2 termopan prozori i sendvic zid no samo ploca gore bez izolacija i do 0 e super pod nula katastrofa odvaj ima 18 stepeni pa uklucuva paneli .Seto toa poradi losa preporaka .Ne e sekoja 3kw klima ista.
Не фаќај на непрочитани постови, пребарувачот веднаш ке те најде....кога сме кај панелките и ти со Сузуми 16ка ги имаш користено Панелките прошлава доста ладна зима....само што кај тебе захебот е поголем....твојата 16ка е платена дури 60.000ден.
Alekso.jpg
Таа клима Рeкламирана како 16ка или 16.000бту....во KW 16.000бту е 4,7Kw
1Kw=3412.142 BTU/hr
Овде што пишува знаеш ли ? Каде се тие 4,7Kw на греење ? Ја не ги гледам а ти ?
Suzumi16.jpg.png
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Пресметки на Топлински загуби не прават ниту енергија, ниту грее, ниту Даикин....прават компании кои се бават со пресметки на топлински загуби на станови-куќи-објекти .....за тоа наплаќаат "симболично" стотина и јаче евра...реалноста е дека купуваме клими по наша претпоставка за можните топлински загуби а не по некоја пресметка од стручни фирми за да ги заштедиме тие 100тина евра.
Климите преку енергетските налепници си кажуваат колкава моќност даваат...а тоа што незнаеме да ги читаме што тие енергетски налепници, води точно до закључокот кој како бумеранг стига во најладното....дека секоја 3,5ка не е 3,5ка....затоа и цените се од 20 до 120.000 за 3,5ки.

Не фаќај на непрочитани постови, пребарувачот веднаш ке те најде....кога сме кај панелките и ти со Сузуми 16ка ги имаш користено прошлава Ладна зима....само што кај тебе захебот е поголем....твојата 16ка е платена дури 60.000ден.
Прегледај го приврзокот 180758
Таа клима Рeкламирана како 16ка или 16.000бту....во KW е 4,7Kw
1Kw=3412.142 BTU/hr
Овде што пишува знаеш ли ? Кај се тие 4,7Kw на греење ? Ја не ги гледам а ти ?
Прегледај го приврзокот 180757
Da gi koristam panelite vo spalna navecer vo wc a vo dnevniot prestoj lani na -15 i toa 10 dena a bagjovo gi koristi min 2 do 3 meseci tie paneli plus klimite.Toa sto sum odbral toshiba a ne gree e moja odluka spored moe mislenje plus mislenje na ljuge sto se vo toj biznis,dali mozelo podobro da se izbere ,mozebi no nemam pari i zivci da proagam povtorno niz istite raboti ako ne se pogodela klimata kako kaj poveke clenovi pogore iskazani.[DOUBLEPOST=1511711506][/DOUBLEPOST]Me cini 60000 den mojata klima bagjoto okolu 40000 den toshibata e 5.5 2 gree se 6kw jas zgrean i so pomali smetki toj izmrznat i so smetki do plafon i sea do sto e toj gree okolu 60 m2 jas na grubo 50 m2
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Da gi koristam panelite vo spalna navecer vo wc a vo dnevniot prestoj lani na -15 i toa 10 dena a bagjovo gi koristi min 2 do 3 meseci tie paneli plus klimite.Toa sto sum odbral toshiba a ne gree e moja odluka spored moe mislenje plus mislenje na ljuge sto se vo toj biznis,dali mozelo podobro da se izbere ,mozebi no nemam pari i zivci da proagam povtorno niz istite raboti ako ne se pogodela klimata kako kaj poveke clenovi pogore iskazani.
Тоа што си избрал ти е твоја одлука да имаш марка клима ама си можел пример да избереш CArrier18 за 50.000 кој дава со 760м3/h и повеќе од Сузумито16 a 738m3/h или 4,3KW kaj Kurierov наместо 3,8KW;)
https://www.ahi-carrier.gr/en/wp-content/uploads/sites/2/2017/06/Carrier-Energy-Label-42QHC_DS.pdf
Или АЕZИ18 за 34.000.....и оваа дава повеќе од Сузумито иако со само 610м3/h и непотврдено од Еуровент сепак а исто паковање, и Кариерот и Виваксот се редизајнирани Мидеа клими и пак повеќе греат на -10 од Сузумито16 :D
vivax-cool-klima-uredjaji-acp-18ch50aezi-inv-557kw-energetska-naljepnica.jpg [DOUBLEPOST=1511711815][/DOUBLEPOST]@Alekso 1981 , не ми одговори....каде се тие рекламирани 4,7Kw ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom