Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали има некаква врска ако се пали еркондишнот да грее кога надвор има магла? Некои викаат дека и наштетувала на надворешната единица.
Магла е најлошо, бидејќи климата најлесно замрзнува. Но тоа не е некој проблем, ќе ја одмрзнам и терам понатаму. Негледам зошто би имала некоја посебна штета.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Се одлучив да купувам конвектор т.е панел за греење. Имам неколку дилеми, па ако има некој инфомрација нека каже.
Сакам да купам конвекор од марката АЕГ (ако има некој искуство со оваа марка слободно нека пише), само што како што пребарував по нетов, во ск само во Римеко најдов дека држат, и има од куманово некоја продавница за бела техника култ каде што и цените беа поефтини.
Дали знаете дали има некој кој е дистрибутер или од кај може да се најде конвектор од оваа фирма.
зошто баш АЕГ? дали има поголема ефикасност или ...?
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
Nekako najpoznata mi e firmata. Znam deka pravat dobri plotni i rerni, koi se i prilicno skapi. Daleku pogolema doverba kako ime mi dava otkolku termopor, vailant ili kako i da se vikaa ovie firmite... mozda e samo reklama, ne mora da znaci. Inaku imam edna prijatelka koja ima kupeno AEG i e prezadovolna. Sepak germanski se, postojat dolgo vreme...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.150
Поени од реакции
21.792
мкд владе имаш ли информација кога ќе стасаат палети низ земјава? Нема за лек.
нема ни во фирмата која ги увезува тука. нешто имале проблем со производство кај извозникот, или така велат. кој да ги знае.
не сум сигурен ама мислам дека и во струмица произведуваа поприлично добри пелети, па ако има некој од сртумица нека кажи дали има и цена.
инаку снајдвајте се кој како знае.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
нема ни во фирмата која ги увезува тука. нешто имале проблем со производство кај извозникот, или така велат. кој да ги знае.
не сум сигурен ама мислам дека и во струмица произведуваа поприлично добри пелети, па ако има некој од сртумица нека кажи дали има и цена.
инаку снајдвајте се кој како знае.
Тие од Струмица ги имав ми рекоа дека не чинат. Ќе се јавам утре во фирмата на извозникот да видам што е проблем, ако не директно да си увезам, зш ваа не ја бива.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.150
Поени од реакции
21.792
Тие од Струмица ги имав ми рекоа дека не чинат. Ќе се јавам утре во фирмата на извозникот да видам што е проблем, ако не директно да си увезам, зш ваа не ја бива.
кој ти рече??
јас колку што ги памтам добри беа, само во вреќето помалце кила има од овие другите, така да некако тонот поскап идеше .
вреќињата од послаб најлон беа правени и прозирен. барем лани беа такви, за ова година незнам.
земи неколку вреќиња за проба,од било кој да земаш.не земај многу. ако се покажат тогаш порачаји повеќе, ако не барај друг извор. друг ум незнам да ти дадам.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
мкд владе имаш ли информација кога ќе стасаат палети низ земјава? Нема за лек.
палети или пелети?
ако ти е за палети, во комшии ми е производител на еуро палети...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
:) Пелети.
Патем колку ги дава еуро палетите?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Nekako najpoznata mi e firmata. Znam deka pravat dobri plotni i rerni, koi se i prilicno skapi. Daleku pogolema doverba kako ime mi dava otkolku termopor, vailant ili kako i da se vikaa ovie firmite... mozda e samo reklama, ne mora da znaci. Inaku imam edna prijatelka koja ima kupeno AEG i e prezadovolna. Sepak germanski se, postojat dolgo vreme...
инаку, мислам дека конвекторите први ги произвеле термор ... а АЕГ се најскапи, можеби вредат за парите ... и јас се мислев за АЕГ, ама кај мене разлика меѓу АЕГ и термор е 1400 ден. во цена, што не е малку ... и ваилант се германски ...
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Здраво дечки. Да прашам за начин на затоплување на објект, ми се виде како соодветна тема за ова прашање, ако не канта нека оди.

Затпоплување на објект со радијатори, со котел во подрум кој ке биде на нафта. Колку би ме чинел отприлика таков котел, објектот содржи 43-44 соби димензии 3*4.

Благодарам многу.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Nekako najpoznata mi e firmata. Znam deka pravat dobri plotni i rerni, koi se i prilicno skapi. Daleku pogolema doverba kako ime mi dava otkolku termopor, vailant ili kako i da se vikaa ovie firmite... mozda e samo reklama, ne mora da znaci. Inaku imam edna prijatelka koja ima kupeno AEG i e prezadovolna. Sepak germanski se, postojat dolgo vreme...
АЕГ како ние што го знаеме од времето, не постои веќе 15-20 години. Расцепкана е на многу фирми ќерки, продадени лево десно. За останатите работи незнам, ама конкретно конвекторите се маде ин прц. Освен во римеко, мислам дека ги гледав и во хубо. Инаку лично мислам дека нема некоја голема разлика меѓу разните марки, разликата во цените е повеќе од трговски причини.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Здраво дечки. Да прашам за начин на затоплување на објект, ми се виде како соодветна тема за ова прашање, ако не канта нека оди.

Затпоплување на објект со радијатори, со котел во подрум кој ке биде на нафта. Колку би ме чинел отприлика таков котел, објектот содржи 43-44 соби димензии 3*4.

Благодарам многу.
Греењето на нафта или на ТНГ во денешни услови е многу скапо. Се работи за голем објект и мора да ја кажеш неговата намена. Најефтино е грење на дрво, јаглен, струја, а најдобро е комбинација. Дали предвидуваш изградба на централно греење или секоја проторија посебно ќе ја грееш? Дали целиот објект ќе го грееш?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Здраво дечки. Да прашам за начин на затоплување на објект, ми се виде како соодветна тема за ова прашање, ако не канта нека оди.

Затпоплување на објект со радијатори, со котел во подрум кој ке биде на нафта. Колку би ме чинел отприлика таков котел, објектот содржи 43-44 соби димензии 3*4.

Благодарам многу.
дали објектот има радиајтори или не? ако има какви се радијаторите, колкави се по димензија и која цевна инсталација е изведена (бакар, железо, алупласт или друго...). овие податоци се битни за да се израчунаат количините на течност и во едното и во другото. после тоа ке се израчуна која снага на котел и пумпа се потребни... за тој објект со површина од околу 550 квадрати во секој случај ке трошиш многу нафта...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
Не можам да ставам директен линк ама лесно ќе се снејдете...
http://energetskaefikasnost.info
...Едно од прашањата за кои голем број на луѓе се интересираат е кој е најекономичен начин за греење во Македонија.
Сепак покрај овие видови на греење мошне малку се знае и малку е зборувано за греење со инфрацрвени грејачи за кои имаме пишувано во некои претходни текстови како и за греењето со електролитни котлиња на кое ќе се освртниме во онов напис...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom