Во врска со фенкојерите ме интересира зошто има страшно големи разлики во цени? Дали е потребна инсталција на дополнителни елементи кај фенкојлерот? Како топлотната помпа "разбира" која треба да намали или зголеми со греењето? Дали секој фенкојлер директно се поврзува со ТП? Дали инсталцијата е класична како за парно греење со бакарни цевки? Дали се можно да употребуваат друг тип на цевки заради пониската температура?.
Ke se obidam da ti dadam info kolku sto mislam deka znam, za postrucno i podetalno rasprasaj se kaj nekoja saglam firma okolu kombinacijata TP+FCU+radijatori, posebno okolu protocite i pumpite, energosistem na primer moze da ti napravi celosna presmetka.
Razlikite u cenite se najcesto zaradi opremata sto standardno ide(ili neide) so niv (kontroleri, temperarni sondi za voda, trokraki mesni ventili, razni nogarki, plasticni maski, filtri itn)
Kontrolerite prema funkcijata se 2 tipa, ednite se so funkcija da ja kontroliraat brzinata na duvanje na ventilatorot koga ke se postigne zadadenata T, drugite merat T na voda (preku temperaturna sonda vo cevka) i kontroliraat mesacki ventil pa menuvaat T ili protok na voda. Ovie dodatoci kako primer mesackiot ventil temperaurno kontroliran ne e nisto porazlicen od onie koi se koristat kaj podnoto greenje i moze da postavis samo eden takov na izlez na toplata voda od baferot i toj na site fenkojleri odednas ke dava edna T na voda, bez da postavuvas nepotrebno vo sekoj fenkojler posebno takov ventil.
Instalacijata vo domasni uslovi e klasicna kako za parno(dvocevno), i takvi fenkojleri ti trebaat 2cevni, 4cevnite se za meshan sistem so VRV koe moze vo isto vreme preku edniot par cevki da tera topla, a vo drugiot par ladna voda(vo server sobi).
Mora da imas bafer zaradi pomirna rabota na pumpata, koristenje na eftina tarifa, i poeftina investcija vo samata pumpa(pomala snaga) na koja sekako i pagja mokjta na minusni T i moras dobro da ja izdimenzioniras.
Primer zemes 9KWtna TP i bafer od 1000litri.
1000L na 85C akumuliraat 98KW tolinska energija, ako sistemot moze da ti raboti i so nekoi minimalni 40C bafer od 1000L zagrean na 40C akumulira 46KW. Korisnata energija ti e fakticki razlikata megju 85c i 40c te.megju 98-46=52Kw sto kaj tebe so toplinski zagubi od 5KW e dovolno energija za nekoi 10casa greenje na celiot prostor.
9KW TP za konstatna rabota od 5.5casa ke gi napravi tie 52KW t.e ke ja podigne T na vodata od 40 na 85C i ke iskljuci. Ako TP raboti so COP=3 toa se 16,5KWh struja, ako go grees baferot navecer vo eftina bi te kostale kako 8KWh t.e okolu 60den dnevno. Koga vodata vo baferot ke pocne da se trosi i padne na 55 ili 50C pumpata pak ke treba da ukljuci i da go dogreva baferot za da nepadne vodata pod 40C.
Logicno na poniski temperaturi na TP ke i treba podolgo vreme da gi zagre tie 1000L od 40 do 85C zaradi padot na mokjnosta na pumpata, od 9KW moze da stane 4,5Kw na -15 pa mesto 5,5 ke i trebaat 10casa rabota. Bitno e da se znae deka vo tie baferi/tankovi moze da se vgradi i elektricen greac (od najcesto 1,5 ili 3Kw) koj vo vakvi uslovi na niski T navoresni bi pomagal da se skrati vremeto na zagrevanje i ne se izleze od eftinata tarifa, sto od druga strana pak znaci deka nemora da se kupi i vlozi duplo vo pogolema TP od primer 12KW za da se dobie potrebnata toplinska energija vo tie mal broj ladni denovi/casovi godisno.
Vo vrska so instalacijata, fenkojlerite imaat po specifikacija odredena toplinska mokj sto ja oddavaat pri odredeni brzini na ventilatorot no primeti deka i protokot sto pritoa se bara e dosta golem. Za da go zgolemis protokot prema fenkkojlerite treba ili posiroka 18/20mm PEX(bakarna) cevka do niv (a potesna 16 prema radijatorite), ili posebna pumpa sto sekako treba nekoj strucen da ti go izracuna i ne slusaj prodavaci sto bez podatoci za pumpata i vkupnata voda vo sistemot ke ti kazat na nevideno deka "sigurnio" ke funkcionira i na 16ka cevka. Sega ima Grunfoss Alfa i Willo Pico pumpi so auto brzini i protoci taka da koga ne treba golem protok vo sistemot sami se prilagoduvaat i ne vrtat/ne trosat struja bez potreba.
Kontrolata na FCU mislam deka bi se sostoela isto kako kaj podnoto, vo zavisnost od vnatresnata T bi se menuvala na T na izleznata voda (mesacki ventil so motor+elektronika za nego) a brzinata na ventilatorite bi bila edna i fiksna. Ima i obratna opcija, na konstanta T na voda da se odrzuva T vo prostorot preku manuvanje obrtai na motorot t.e duvanjeto, no toa se zasega dosta novi fenkojleri (mislam i gi nema kaj nas) so DC invertor motori na ventilatorite ama cenite za tie se mnogu visoki.
Ako stavas i radijatori vo kombinacija so FCU mislam deka ti e jasno deka tie isto ke treba da rabotat vo toj rezim so voda 40/50C t.e da bidat predimenzionirani, ako gi izdimenzioniras za T na voda 90/70 nisto od ekonomicno greenje i toplinata od baferot brzo ke se isprazni. Panelnite radijatori lesno se vklopuvaat vo predimezioniranjeto ine treba nivni kojznae kolkavi gabaritni dimenzii za da go dobies efektot i na 50/40.