Најекономично греење и ладење

Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
U 120m2 kolku bakar ke ti otide za montaza na 5-6vnatresni?.... 30m sigurno, a toa nakraj ke javi vkupna cena za montaza od najmalce 500eu za ova sto mu go predlagas 2+5.
Ako gresam so cenive ispravi me ;)
a mislis deka so kanalska poeftino ke bide ????? :) kaj nea ima poprilicno stavki za targetiranje...inaku da se slagam za multito ..otprilika taka ide
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Мидеа инвертер 7kw топлев соба 30м2. Не сакам погрешно да се разбериме таа топли ама недоволно кога е надвор минус. Ова зборувам за во куќа.
Не ми кажа печката на дрва колку киловати ти е... И... Ауу, абе 7kw инвертер клима треба и шатор од 30м2 да го направи бања, па и на -10. Којзнае дали има некој дефект или па какво ѓубре од клима е таа мидеата што ја имаш.

Значи не знам какви големи топлотни загуби да имаш, таа 7kw клима не смее да не може да даде чисти 5kw топлина и на -10. А дури и (еве нека не бидат 5kw туку само) 4kw топлина треба да е доволно за 30м2, дури и без никаква изолација/фасада да немаш. А велиш дека имаш. Нешто не штима во ситуацијава.


Mitsubishi 3.5kw во стан 65м2 не го топлиме целиот а кога е минус додаток ТА печка. Ај кажи ми со која клима да ја поминам цела зима и квалитетно да се стоплам еве пример солидно изолирана 40м2 дневна. А да имам и една само за ладење обична и таа топли до +7 потоа е камен ладно.
Бачка, не кажа колку од тие 65м2 грееш со Mitsubishi-то. Ама еве го брат ми, со две мали деца, грее приближно толкав стан, само со 3.5kw инвертер клима (Gree Change). Вратите ги држи отворени, и навистина му е солидно топло дома (а пушач е, и често искача на тераса и ја подзаборава вратата).

Јасно е дека споредуваме баби и жаби, пошто не знаеме разлики за топлотните загуби на тие два стана. Не знаеме дали кај тебе соседните станови се греат. Не знаеме двете згради какви изолации имаат. Ама како и да е, мислам дека 3.5kw Mitsubishi не е можно да не може да загрее 40м2 просторија, посебно ако е солидно изолирана како што велиш.
Инаку ќе ти препорачав 3.5kw Gree Hansol, ама не е дека 3.5kw Mitsubishi е полоша опција (иако не кажа мој модел Mitsubishi, сепак стои се што кажав).


Не ме разбирај погрешно, не сакам ништо да инсинуирам - ама нешто не ми штима. Ај таа Мидеата, којзнае што клима била, ама Mitsubishi-то дека не може да загрее солидно изолирана 40м2 дневна. Има нешто чудно во сето тоа.
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
@Neokhor Со вирпул искрено немам добро искуство, нит лично нит од пријатели. Клими дека прави вирпул не ми се верува, пре им верувам на бугариве дека тоа е мидеа. Не би рекол дека добро ти направил тој што те убедил да ја земеш баш оваа клима, па поготово за таа цена си имал многу подобри решенија, Дакин , Ломо, Kozi. ???. Монтажата е друг муабет, скоро имам отварано самсунг On/Off произведен пред 7-8 години кој компресорот го има поставено на 3 реда гумички па тоа што не ти ставиле гумици на надворешната при монтажа нешто дека многу влијае на осцилации и бучава незнам колку држи. Со ,мидеите е многу тешко да се врзат со друга марка, милион ознаки имаат и разноврсни уреди....колку што знам кај нас Озон и Климакон држат мидеи и ако веќе сте начуле дека некоја налепница е мидеа барем оригиналот земете го и ке знаете што купувате, вака лутате незнаете што сте купиле.ДА се надеваме на најдобро ама мислам дека за таа цена ова е погрешен избор за клима со многу непознати што има под капакот.[DOUBLEPOST=1447025743][/DOUBLEPOST]
Druze za 70000 denes moze da kupis klima-ured Inverter so snaga od 8Kw koj e takov da do -15C moze da dostavuva topol vozduh do kolku sakas prostoriii, ne samo vo edna. I ke gi ladi tie prostorii na leto. Vtoro , razmisli za kombinacija klima od 5KW vo dnevna a kotelot/radijatorite samo vo drugite prostoriii/spalni...uste i ako vodata za tie radijatoiri ja grees samo navecer (na evtina tarifa) togas skapi pecki za peleti i nema da ti trebaat
Fala ti na odgovorot. Silno se nadevam deka ke uspee da ja zagreva spalnata. Sepak 3.5 kw e, a spalnata e okolu 20 m2, i zgora na toa polna so regali i ostanato, i plus na juzna strana.[/quote]
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Не ми кажа печката на дрва колку киловати ти е... И... Ауу, абе 7kw инвертер клима треба и шатор од 30м2 да го направи бања, па и на -10. Којзнае дали има некој дефект или па какво ѓубре од клима е таа мидеата што ја имаш.

Значи не знам какви големи топлотни загуби да имаш, таа 7kw клима не смее да не може да даде чисти 5kw топлина и на -10. А дури и (еве нека не бидат 5kw туку само) 4kw топлина треба да е доволно за 30м2, дури и без никаква изолација/фасада да немаш. А велиш дека имаш. Нешто не штима во ситуацијава.



Бачка, не кажа колку од тие 65м2 грееш со Mitsubishi-то. Ама еве го брат ми, со две мали деца, грее приближно толкав стан, само со 3.5kw инвертер клима (Gree Change). Вратите ги држи отворени, и навистина му е солидно топло дома (а пушач е, и често искача на тераса и ја подзаборава вратата).

Јасно е дека споредуваме баби и жаби, пошто не знаеме разлики за топлотните загуби на тие два стана. Не знаеме дали кај тебе соседните станови се греат. Не знаеме двете згради какви изолации имаат. Ама како и да е, мислам дека 3.5kw Mitsubishi не е можно да не може да загрее 40м2 просторија, посебно ако е солидно изолирана како што велиш.
Инаку ќе ти препорачав 3.5kw Gree Hansol, ама не е дека 3.5kw Mitsubishi е полоша опција (иако не кажа мој модел Mitsubishi, сепак стои се што кажав).


Не ме разбирај погрешно, не сакам ништо да инсинуирам - ама нешто не ми штима. Ај таа Мидеата, којзнае што клима била, ама Mitsubishi-то дека не може да загрее солидно изолирана 40м2 дневна. Има нешто чудно во сето тоа.
Мидеата е добра клима средна класа ја платив околу 45-50к пред три год, проблем е што се исклучува кога ќе ја постигни посакуваната температура е сега пошто климиви стојат горе топлиот воздух оди горе и му кажува на термостатот дека температурата е 30 можеби горе ама долу нозете кааамен и тоа ми е уште еден проблем кој што го искусив со климите. Значи мидеата ја местам на 30 исклучува кога температурата во собата не е 30 туку 20 пример и не можам да ја уклучам .
Mitsubishi е друга приказна (позадоволни сме ама изгледа дека е во стан)се греат двајца стари станот го грееме цел кога е надвор потопло и како што заладува така се затвораат собите или се уклучува ТА за салам топлина. И јас сакав да го решам проблемот со клима и ваму и таму на некој поекономичен начин (ебеш економија кога нема топлина)и на крајот излезе изнакупив се за на крај пред две год да наместам во куќата парно со котел prity и на дрва да греам 150м2 е тоа е веќе друга приказна ама трошам 25-27м3 дрва плус останати заебанции.
Предноста на котелот е што не трошам струја има фурна за готвење и секогаш топла вода во две купатила.
Недостаток многу заебанции со дрвата
Размислувам да местам друг на нафта по некоја година.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Аууу човек, 25-27м3 за 150м2?? Ти велам дека со потрошувачката нешто не штима. Да не незнаат да затвараат прозори тие двајцата постари луѓе? :)
Па уште размислуваш на нафта да преминеш... Тешко дека ќе заштедиш со нафтата.

@KiLian што да ти кажам, не сум слушнал некој со оволку голема потрошувачка како твојата. Ај може ја нешто да сум збунка, па момциве да ме поправат - ама мене твојава потрошувачка ми изгледа многу голема.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Аууу човек, 25-27м3 за 150м2?? Ти велам дека со потрошувачката нешто не штима. Да не незнаат да затвараат прозори тие двајцата постари луѓе? :)
Па уште размислуваш на нафта да преминеш... Тешко дека ќе заштедиш со нафтата.

@KiLian што да ти кажам, не сум слушнал некој со оволку голема потрошувачка како твојата. Ај може ја нешто да сум збунка, па момциве да ме поправат - ама мене твојава потрошувачка ми изгледа многу голема.
Со нафта да одморам од дрвата хехехе ако падни уште малку цената. Мене не ми изгледа голема туку таман во ладните месеци се грее и ноќе.Секогаш има некој дома значи преку цел ден се грее. Порано само едната соба што е 45м2 ја имаме греено со 15м3 дрва плус струја за готвење и топла вода, сега 150м2 струја 0 +вода не ми изгледа многу 25м3 дрва.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Мидеата е добра клима средна класа ја платив околу 45-50к пред три год, проблем е што се исклучува кога ќе ја постигни посакуваната температура е сега пошто климиви стојат горе топлиот воздух оди горе и му кажува на термостатот дека температурата е 30 можеби горе ама долу нозете кааамен и тоа ми е уште еден проблем кој што го искусив со климите. Значи мидеата ја местам на 30 исклучува кога температурата во собата не е 30 туку 20 пример и не можам да ја уклучам .
Mitsubishi е друга приказна (позадоволни сме ама изгледа дека е во стан)се греат двајца стари станот го грееме цел кога е надвор потопло и како што заладува така се затвораат собите или се уклучува ТА за салам топлина. И јас сакав да го решам проблемот со клима и ваму и таму на некој поекономичен начин (ебеш економија кога нема топлина)и на крајот излезе изнакупив се за на крај пред две год да наместам во куќата парно со котел prity и на дрва да греам 150м2 е тоа е веќе друга приказна ама трошам 25-27м3 дрва плус останати заебанции.
Предноста на котелот е што не трошам струја има фурна за готвење и секогаш топла вода во две купатила.
Недостаток многу заебанции со дрвата
Размислувам да местам друг на нафта по некоја година.
Ne ti e Mideata sredna klasa, tuku dlaboko niska klasa. 18-ki t.e. 5,5kw osnovni modeli se taa cena, a ne pa 24-ka - 7kw.
Prvo, kako moze tolkava klima da se stavi vo 30m2. Normalno nema da stima nesto, odnosno ke postigne temperatura i ke iskluci, a potoa i treba vreme i da izladi malku prostorot za povtorno da ukluci.
Druga rabota sto si ja mestel na 30. Vo nikoj slucaj ne se podesuva klima na max.
I treto, se ova upatuva na zaklucok deka celta ti e da sedis po kratki rakavi zimno vreme. Ne e normalno toa (iako i jas samo sto se soblekov po dolna maica, sindikalka :ojeaa:. No klimata mi e podesena na 23 (bez iFeel, za ostanatite korisnici na Gree, veke pisav deka ne funkcionira iFeel-ot najdobro) i do sega se gotvese pa i vlaznosta sigurno e pokacena. Navlaznuvacite na vozduh izgleda se top rabota pri greenje.)

27 kubika, toa znaci 1500eur davas za drva, Lele:uzi:
Ili 10eur po kvadrat. Da, nesto ne stima.:несвест:
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Ne ti e Mideata sredna klasa, tuku dlaboko niska klasa. 18-ki t.e. 5,5kw osnovni modeli se taa cena, a ne pa 24-ka - 7kw.
Prvo, kako moze tolkava klima da se stavi vo 30m2. Normalno nema da stima nesto, odnosno ke postigne temperatura i ke iskluci, a potoa i treba vreme i da izladi malku prostorot za povtorno da ukluci.
Druga rabota sto si ja mestel na 30. Vo nikoj slucaj ne se podesuva klima na max.
I treto, se ova upatuva na zaklucok deka celta ti e da sedis po kratki rakavi zimno vreme. Ne e normalno toa (iako i jas samo sto se soblekov po dolna maica, sindikalka :ojeaa:. No klimata mi e podesena na 23 (bez iFeel, za ostanatite korisnici na Gree, veke pisav deka ne funkcionira iFeel-ot najdobro) i do sega se gotvese pa i vlaznosta sigurno e pokacena. Navlaznuvacite na vozduh izgleda se top rabota pri greenje.)

27 kubika, toa znaci 1500eur davas za drva, Lele:uzi:
Ili 10eur po kvadrat. Da, nesto ne stima.:несвест:
Staviv golema klima za ladenje na taa i sosednite sobi ne ja zemav za da se gream ama po kazuvanja deka se toplele so klima mislev ke brka rabota ama nisto

Da de te razbiram na nadvoresna temperatura +13stepeni ti pustas klima (kolku m2 toplis??)i sedis poo sindikalka trosis struja i za voda ne izleguvas vo druga soba moras jakna da stavis,a jas deneska cel den sedam po sindikalka so 7drva ne trosam struja imam 100l voda na 90 stepeni i setam od soba vo soba i toa po sindikalka heheh nesto ne stima navistina
Mozam da zamislam na -18 kolku ne ti stima
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Staviv golema klima za ladenje na taa i sosednite sobi ne ja zemav za da se gream ama po kazuvanja deka se toplele so klima mislev ke brka rabota ama nisto

Da de te razbiram na nadvoresna temperatura +13stepeni ti pustas klima (kolku m2 toplis??)i sedis poo sindikalka trosis struja i za voda ne izleguvas vo druga soba moras jakna da stavis,a jas deneska cel den sedam po sindikalka so 7drva ne trosam struja imam 100l voda na 90 stepeni i setam od soba vo soba i toa po sindikalka heheh nesto ne stima navistina
Mozam da zamislam na -18 kolku ne ti stima
Temava e najekonomicno greenje.
Nikako ne e ekonomicno 1500eur po sezona, ni 10eur po m2. Rabotata e sto ne gi davas ti parite, pa nemas oset sto zboris. Raduvaj se deka tatko ti i majka ti imaat, ne si za zalenje.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
Daj be ne zezaj, 27 kubika za 150m2 pa sto e mnogu, mnogu e.... Zavisi i sto drva, ako lozite samo buka da, so dab i zatvoren sporet bi trebalo pomalce da ve fati... Naftata mislam deka ne ti e isplatliva.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Во врска со фенкојерите ме интересира зошто има страшно големи разлики во цени? Дали е потребна инсталција на дополнителни елементи кај фенкојлерот? Како топлотната помпа "разбира" која треба да намали или зголеми со греењето? Дали секој фенкојлер директно се поврзува со ТП? Дали инсталцијата е класична како за парно греење со бакарни цевки? Дали се можно да употребуваат друг тип на цевки заради пониската температура?.
Ke se obidam da ti dadam info kolku sto mislam deka znam, za postrucno i podetalno rasprasaj se kaj nekoja saglam firma okolu kombinacijata TP+FCU+radijatori, posebno okolu protocite i pumpite, energosistem na primer moze da ti napravi celosna presmetka.
Razlikite u cenite se najcesto zaradi opremata sto standardno ide(ili neide) so niv (kontroleri, temperarni sondi za voda, trokraki mesni ventili, razni nogarki, plasticni maski, filtri itn)
Kontrolerite prema funkcijata se 2 tipa, ednite se so funkcija da ja kontroliraat brzinata na duvanje na ventilatorot koga ke se postigne zadadenata T, drugite merat T na voda (preku temperaturna sonda vo cevka) i kontroliraat mesacki ventil pa menuvaat T ili protok na voda. Ovie dodatoci kako primer mesackiot ventil temperaurno kontroliran ne e nisto porazlicen od onie koi se koristat kaj podnoto greenje i moze da postavis samo eden takov na izlez na toplata voda od baferot i toj na site fenkojleri odednas ke dava edna T na voda, bez da postavuvas nepotrebno vo sekoj fenkojler posebno takov ventil.
Instalacijata vo domasni uslovi e klasicna kako za parno(dvocevno), i takvi fenkojleri ti trebaat 2cevni, 4cevnite se za meshan sistem so VRV koe moze vo isto vreme preku edniot par cevki da tera topla, a vo drugiot par ladna voda(vo server sobi).
Mora da imas bafer zaradi pomirna rabota na pumpata, koristenje na eftina tarifa, i poeftina investcija vo samata pumpa(pomala snaga) na koja sekako i pagja mokjta na minusni T i moras dobro da ja izdimenzioniras.
Primer zemes 9KWtna TP i bafer od 1000litri.
1000L na 85C akumuliraat 98KW tolinska energija, ako sistemot moze da ti raboti i so nekoi minimalni 40C bafer od 1000L zagrean na 40C akumulira 46KW. Korisnata energija ti e fakticki razlikata megju 85c i 40c te.megju 98-46=52Kw sto kaj tebe so toplinski zagubi od 5KW e dovolno energija za nekoi 10casa greenje na celiot prostor.
9KW TP za konstatna rabota od 5.5casa ke gi napravi tie 52KW t.e ke ja podigne T na vodata od 40 na 85C i ke iskljuci. Ako TP raboti so COP=3 toa se 16,5KWh struja, ako go grees baferot navecer vo eftina bi te kostale kako 8KWh t.e okolu 60den dnevno. Koga vodata vo baferot ke pocne da se trosi i padne na 55 ili 50C pumpata pak ke treba da ukljuci i da go dogreva baferot za da nepadne vodata pod 40C.
Logicno na poniski temperaturi na TP ke i treba podolgo vreme da gi zagre tie 1000L od 40 do 85C zaradi padot na mokjnosta na pumpata, od 9KW moze da stane 4,5Kw na -15 pa mesto 5,5 ke i trebaat 10casa rabota. Bitno e da se znae deka vo tie baferi/tankovi moze da se vgradi i elektricen greac (od najcesto 1,5 ili 3Kw) koj vo vakvi uslovi na niski T navoresni bi pomagal da se skrati vremeto na zagrevanje i ne se izleze od eftinata tarifa, sto od druga strana pak znaci deka nemora da se kupi i vlozi duplo vo pogolema TP od primer 12KW za da se dobie potrebnata toplinska energija vo tie mal broj ladni denovi/casovi godisno.
Vo vrska so instalacijata, fenkojlerite imaat po specifikacija odredena toplinska mokj sto ja oddavaat pri odredeni brzini na ventilatorot no primeti deka i protokot sto pritoa se bara e dosta golem. Za da go zgolemis protokot prema fenkkojlerite treba ili posiroka 18/20mm PEX(bakarna) cevka do niv (a potesna 16 prema radijatorite), ili posebna pumpa sto sekako treba nekoj strucen da ti go izracuna i ne slusaj prodavaci sto bez podatoci za pumpata i vkupnata voda vo sistemot ke ti kazat na nevideno deka "sigurnio" ke funkcionira i na 16ka cevka. Sega ima Grunfoss Alfa i Willo Pico pumpi so auto brzini i protoci taka da koga ne treba golem protok vo sistemot sami se prilagoduvaat i ne vrtat/ne trosat struja bez potreba.
Kontrolata na FCU mislam deka bi se sostoela isto kako kaj podnoto, vo zavisnost od vnatresnata T bi se menuvala na T na izleznata voda (mesacki ventil so motor+elektronika za nego) a brzinata na ventilatorite bi bila edna i fiksna. Ima i obratna opcija, na konstanta T na voda da se odrzuva T vo prostorot preku manuvanje obrtai na motorot t.e duvanjeto, no toa se zasega dosta novi fenkojleri (mislam i gi nema kaj nas) so DC invertor motori na ventilatorite ama cenite za tie se mnogu visoki.
Ako stavas i radijatori vo kombinacija so FCU mislam deka ti e jasno deka tie isto ke treba da rabotat vo toj rezim so voda 40/50C t.e da bidat predimenzionirani, ako gi izdimenzioniras za T na voda 90/70 nisto od ekonomicno greenje i toplinata od baferot brzo ke se isprazni. Panelnite radijatori lesno se vklopuvaat vo predimezioniranjeto ine treba nivni kojznae kolkavi gabaritni dimenzii za da go dobies efektot i na 50/40.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas ne mislam deka so sekoja TP moze da se digne temp. na vodata vo baferot i vo radijatorite do 80C.
Tuka moze samo so dvostepeni (kaskadni) TP koi koristat dva kruga na freon (R410A i R134A)
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Daj be ne zezaj, 27 kubika za 150m2 pa sto e mnogu, mnogu e.... Zavisi i sto drva, ako lozite samo buka da, so dab i zatvoren sporet bi trebalo pomalce da ve fati... Naftata mislam deka ne ti e isplatliva.
Za drvata ne znam kolku % se buka kolku dab ama znam deka ovaa godina kupivme 30m3 posto gi nacekavme poevtini, ke ti pisam kolku ke ostanat vo maj :D Za ekonomicnost samo od bojlerite smetkata mi se namali nekade -2000den 24000 godisno(solarno vo leto)+10000den od zasteda za gotvenje =34 000 den zasteda preku cela god. Taa e matematikata +- nekoj denar. E sega dali mi e ekonomicno e pa mi e, drvata legalno se 3300 a ne legalno 2000-2200den da ne se pravime pametni koj se gree so drva znae za sto zboruvam.

Kuka pravena pred 30god sendvic zidovi so abrip(ne bas abrip drugo ime imase) fasada gore tervol 10sm toa e sobata 45m2 drugata pomalta e 37m2 skoro renovirana tavanska gore 10sm tervol 5sm stiropor I 5sm tervol od knauf zidovite isto sendvic. Pvc prozori e sega taa pogolemata ima eden zid cel so prozori podolgiot otprilika 9m dolzina na visina kako za vrata
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
@Strelec
Ти благодарам на исцрпните одговори.

Опцијата за бафер е комплетно невозможна. Во подрум нема можност да се внесе а нема ни место, што значи останува опцијата во двор а таму ќе го изгубам комплетно и просторот.

Во врска со фенкојерите повторно имам многу недоумици.
Пример Mideata MKF2–150 има цена од околку 160 евра по најнов ценовник кој го најдов.
Трокрак вентил со актуатор е 40 евра + термостат од 50 евра кој барем по изгледот асоцира дека е наменет за мерење на температурата во собата а не на водата. Освен тоа има и контролери кои ги контролирале температурата на водата и брзината на вентилаторот и сл. само не можам да заклучам дали еден таков контролер е за еден фенкојер или го контролира комплетно просторот.
Galetti се околку 14.000 ден + 1.000 за држачи + околку 6.000 за трокракиот вентил со контрола а контролната табла е околку 3.000.
Olympia Splendid со инвертер била околку 300 евра меѓутоа со сите овие додатоци сигурно би била околу 500 евра.
Daikin Nexura и Panasonic (малку чудно, Nexura не мислев дека може да работи на вода како фенкојер) се по 1.000 евра па нагоре.

За топлотната помпа не знам дали воопшто треба да дополнителни помпи за циркулирање. Мислам дека доаѓа комплет со сите елементи од екпанзионен сад до помпа, без оглед дали е моноблок или со хидро модул.

Ух, со овие цени почнува да ми изгледа неисплатлива опција. Околку 300 евра по просторија х 6 простории се 1.800 евра + можеби уште 200 евра за цревени регистри во 2 тоалети се 2.000 евра. Ако на тоа додадам инсталација + материјал, вкупно 1.000 евра + топлотна помпа еве да речеме најскромен случај 3.000 евра доаќаме до цена од 6.000 евра. Не баш мала сума.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
...ovaa godina kupivme 30m3 posto gi nacekavme poevtini... Za ekonomicnost samo od bojlerite smetkata mi se namali nekade -2000den 24000 godisno(solarno vo leto)+10000den od zasteda za gotvenje ...
Ауу човек, па за колку (чети) готвите кај вас? ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom