Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Potsetnik za site sto ne gi iscistile filtrite, pogotovo novite korisnici na klimi. Na max. dve-tri nedeli vo sezona na greenje mora da se cistat.[DOUBLEPOST=1447014218][/DOUBLEPOST]Tie sto neznaat kako, eve edno video koe nabrzina go najdov na youtube
Ova e dosta prljav filter, ne treba da se dozvoli vakva crnotija da izlaga.
Samo toa so cetkata ne mi se svigja, jas so race vnimatelno gi pominuvam. Mrezata e dosta tenka i treba malku vnimanie pri mienje.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Otprilika kolku e normalno da trae eden defrost (od - do) i dali moze da nastane problem ako se iskluci klimata za vreme na def.?
Vidi, so Toshiba sve e mozno ;)[DOUBLEPOST=1447020106][/DOUBLEPOST]
Најдов котел на пелети 21 киловат топлина босански што ги фалат дека биле ептен добри. Извинете не ви наведов живеам во куќа и имам веќе вградено парно на струја ама во денешно време испаѓа многу скапо затоа на истото сакав да го приклучам котелот на пелети. Инаку за инвертер клима незнам дали може да затопли повеќе простор еве и ги гледав тие во нептун и техномаркет по 76000 се нај скапиве ама не сум толку запознаен колку можат да топлат во нај ладното .
So klimive gleam deka nemas veze ama kolku sto mozam da te namirisam ni so paletive ne si zapoznaen kolku moze da zaebavaat ama kesh imas toa e bitno :)
 
Последно уредено:
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
Pred mesec dena go kupiv ova https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=215510
Sega koga nadvor T se na plus, prijatno e vo sobata, no ne znam dali koga temperaturite ke padnat pod nulata ke moze da zagreva prostorija od okolu 20 m2. Go montiraa vo spalna, bez da go vakumiraat, i bez da mi stavat gumici na nadvoresnoto telo, pa koga e poladno nadvor, se slusa pobucno, t.e. nema sto da ja ublazi vibracijata, valjda zatoa.
@Strelec ako moze nesto poveke za klimava, ja kupiv sto ja kupiv, barem da znam sto da ocekuvam.
Blagodaram odnapred
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
ako moze nesto poveke za klimava, ja kupiv sto ja kupiv, barem da znam sto da ocekuvam.
Абе брале, вакви работи се прашуваат пред, а не после. Никогаш нема да разберам како ви се даваат толкави пари за нешто што е прашалник и мачка во вреќа.

Туку ајде, можеле и полошо да те заебат, на пример со некое Нео... Колку што знам, овие Вирпул во денешно време продаваат ремаркирана бела техника. Ај може ќе те изненади Стрелец (или некој друг) со некоја пријатна вест, ако имаш среќа да испаден дека е некој ремаркиран модел од подобар произведувач.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Neokhor Со вирпул искрено немам добро искуство, нит лично нит од пријатели. Клими дека прави вирпул не ми се верува, пре им верувам на бугариве дека тоа е мидеа. Не би рекол дека добро ти направил тој што те убедил да ја земеш баш оваа клима, па поготово за таа цена си имал многу подобри решенија, Дакин , Ломо, Kozi. ???. Монтажата е друг муабет, скоро имам отварано самсунг On/Off произведен пред 7-8 години кој компресорот го има поставено на 3 реда гумички па тоа што не ти ставиле гумици на надворешната при монтажа нешто дека многу влијае на осцилации и бучава незнам колку држи. Со ,мидеите е многу тешко да се врзат со друга марка, милион ознаки имаат и разноврсни уреди....колку што знам кај нас Озон и Климакон држат мидеи и ако веќе сте начуле дека некоја налепница е мидеа барем оригиналот земете го и ке знаете што купувате, вака лутате незнаете што сте купиле.ДА се надеваме на најдобро ама мислам дека за таа цена ова е погрешен избор за клима со многу непознати што има под капакот.[DOUBLEPOST=1447025743][/DOUBLEPOST]
Најдов котел на пелети 21 киловат топлина босански што ги фалат дека биле ептен добри. Извинете не ви наведов живеам во куќа и имам веќе вградено парно на струја ама во денешно време испаѓа многу скапо затоа на истото сакав да го приклучам котелот на пелети. Инаку за инвертер клима незнам дали може да затопли повеќе простор еве и ги гледав тие во нептун и техномаркет по 76000 се нај скапиве ама не сум толку запознаен колку можат да топлат во нај ладното .
Druze za 70000 denes moze da kupis klima-ured Inverter so snaga od 8Kw koj e takov da do -15C moze da dostavuva topol vozduh do kolku sakas prostoriii, ne samo vo edna. I ke gi ladi tie prostorii na leto. Vtoro , razmisli za kombinacija klima od 5KW vo dnevna a kotelot/radijatorite samo vo drugite prostoriii/spalni...uste i ako vodata za tie radijatoiri ja grees samo navecer (na evtina tarifa) togas skapi pecki za peleti i nema da ti trebaat
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Lenta postov neznam kako ne sum go primetil...kako si zemal AECI pred 3 godini koga tie od ovaa godina prvpat se prodavaat? Da ne toa GECI ili GEEI ?
Greshka sum, klimata e GECI :), za pofalba e.
Pred mesec dena go kupiv ova Go montiraa vo spalna, bez da go vakumiraat, i bez da mi stavat gumici na nadvoresnoto telo, pa koga e poladno nadvor, se slusa pobucno, t.e. nema sto da ja ublazi vibracijata, valjda zatoa.
Blagodaram odnapred
Gumici-baferi moze I naknadno da stavish.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Најдов котел на пелети 21 киловат топлина босански што ги фалат дека биле ептен добри. Извинете не ви наведов живеам во куќа и имам веќе вградено парно на струја ама во денешно време испаѓа многу скапо затоа на истото сакав да го приклучам котелот на пелети. Инаку за инвертер клима незнам дали може да затопли повеќе простор еве и ги гледав тие во нептун и техномаркет по 76000 се нај скапиве ама не сум толку запознаен колку можат да топлат во нај ладното .
Dokolku sakas da se grees so radijatori, neznam kolku greenjeto so peleti ti se najdobra opcija. Pred nekoj post ti napisav i druga kombinacija, a i drugite forumasi isto ali izgleda ne citas sve redom, pa povtorno velis skapa e strujata, i si se zapnal za peleti, peleti i pak peleti.
Dali tvoja krajna odluka e greenje na peleti, ako e taka da ne drobime lageri za kotli na struja drva nafta klimi
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Ако може да ми предложите добри инвертер клими и линк за да ги видам во таа сума? Инаку за палетиве прочитав сите постови што ги напишавте нај повеќе бев за нив заради тоа што сакам да ми биде топло низ сите соби или барем низ повеќето а во врска со климава ми е само заради тоа што треба да работи цел ден додека е скапа струја а за надоградување гледавна котли за парно и тие работи каде што би трошеле по малку ама не сум запознаен многу со тие работи затоа не ни знам како одат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
...а во врска со климава ми е само заради тоа што треба да работи цел ден додека е скапа струја
Ова што го цитирам подолу е напишано само една страна наназад. Зошто не ја пролисташ темава, работиве што ги прашуваш се стотина пати прашувани, и одговарани. :)
Matematikata za potrosuvacka za 65m2 na ova vreme(prosek 7 stepeni vo tek na denot), pod uslov non-stop da se odrzuva 20stepeni ,e 400 denari na den na peleti , drva bi bilo nekade 200 denari na den, a inverter 150 denari na den.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za da go koristis benefitot i komoditetot na radijatorskoto greenj (sto kaj klima uredite go nema) a imas i kotel na struja, mozes da razmisluvas vo pravec na instalacija na akumulator na toplina (boljer, bafer...) kade strujata ke ti bide duplo poeftina so toa sto ke go koristis kotleto vo nok koga ima eftina struja[DOUBLEPOST=1447064808][/DOUBLEPOST]Isto kako da se grees so klima so COP 2, na koja i da bilo nadvoresna temperatura (toa za preku den)
 
N

nikola2004mkd

Гостин
До средината на месецов треба да се завршат подобрувањата за енергетска ефикасност (фасадата) и од пролет размилувам за нов систем за греење.
Целта ми е да се греат околку 120 квадрати, нормало што е можно поевтино и по можност без многу операции.
Најпрво размилував за парно греење ама сега ми изгледа како најлоша варијанта. Колега намести за површина од 200м2 го коштало околку 5000 евра што е прилична сума а на сето тоа има и обврска од најмалку 2 ложења дневно.
Комплетните побарувања од топлина за комплетната површина (кујна, трапезарија, дневна, салон, 2 тоалети, 2 спални + гостинска) ми се намалени на само 5KW при разлика од 30 степени внатрешна од надворешна температура.

Размисувам во насока на мулти сплит систем, топлотна помпа со фенкојери или топлотна помпа + радијатори.

Што е се предностите и маните за овие системи, и во која насока ме советувате да се ориентирам и зошто?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@nikola2004mkd Ako dobro te razbrav do -10 ti se potrebni samo 5KW za vnatresna T od 20C. Za kolkava mokjnost zborime za multisplit ili TP...od 5Kw ili pogolema i kolku golema?
Samo struja e opcija ili moze da e i drva/peleti, kukja e toa ili stan t.e dali ima prostor i se razmislluva za postvavanje bafer?[DOUBLEPOST=1447086322][/DOUBLEPOST]
Ако може да ми предложите добри инвертер клими и линк за да ги видам во таа сума? Инаку за палетиве прочитав сите постови што ги напишавте нај повеќе бев за нив заради тоа што сакам да ми биде топло низ сите соби или барем низ повеќето а во врска со климава ми е само заради тоа што треба да работи цел ден додека е скапа струја а за надоградување гледавна котли за парно и тие работи каде што би трошеле по малку ама не сум запознаен многу со тие работи затоа не ни знам како одат.
Toa se kanalski edinici za koi motazata e poslozeniot del zosto bara izrabotka na ventilaciski kanali (od lim ili flexi creva) za distribucija na vozduh od edna vnatresna ednica do poveke mesta(sobi). Ventilacijata se izveduva po plafon ili od tavanskata strana ako nema drug stan izad prostorot. Na slikava izgleda slozeno no realno ako dnevniot boravok(zona1) ne e mnogu odalecen od spalnite sobi(zona 2) fakticki samo nekoi 4-5m kanal e potreben da se spojat dnevnata(kade e i vnatresnata) so spalnite.
DuctedSystemLayout.jpg
Vivax ima dosta eftini takvi uredi...primer ovoj (remarkiran Gree) od 8KW bese do februar mesec (dodeka go imase) 58000den. Vo hrvatska uste moze da se najde po taa cena, pa verovatno moze i da se donese tuka preku ekupi ili pakom. Kolku kosta vo Midea varijanta kaj nas neznam, po hrvatska e 1200evra. Od Gree ista snaga mislam e okolu 70000. Fujitsu 7ka kanalska e 1800eu, Mitsa mnogu povekje. Vo odnos na multisplitot kanalskata ima opcija sto mnogu mi se dopagja da vnesuva svez vozduh odnadvor, sto bi se koristelo letno vreme(navecer ili nautro) za besplatno ladenje, spienje bez potenje i so zatvoreni prozori :)
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
@nikola2004mkd Ako dobro te razbrav do -10 ti se potrebni samo 5KW za vnatresna T od 20C. Za kolkava mokjnost zborime za multisplit ili TP...od 5Kw ili pogolema i kolku golema?
Samo struja e opcija ili moze da e i drva/peleti, kukja e toa ili stan t.e dali ima prostor i se razmislluva za postvavanje bafer?[DOUBLEPOST=1447086322][/DOUBLEPOST]
Toa se kanalski edinici za koi motazata e poslozeniot del zosto bara izrabotka na ventilaciski kanali (od lim ili flexi creva) za distribucija na vozduh od edna vnatresna ednica do poveke mesta(sobi). Ventilacijata se izveduva po plafon ili od tavanskata strana ako nema drug stan izad prostorot. Na slikava izgleda slozeno no realno ako dnevniot boravok(zona1) ne e mnogu odalecen od spalnite sobi(zona 2) fakticki samo nekoi 4-5m kanal e potreben da se spojat dnevnata(kade e i vnatresnata) so spalnite.
Прегледај го приврзокот 132638
Vivax ima dosta eftini takvi uredi...primer ovoj (remarkiran Gree) od 8KW bese do februar mesec (dodeka go imase) 58000den. Vo hrvatska uste moze da se najde po taa cena, pa verovatno moze i da se donese tuka preku ekupi ili pakom. Kolku kosta vo Midea varijanta kaj nas neznam, po hrvatska e 1200evra. Od Gree ista snaga mislam e okolu 70000. Fujitsu 7ka kanalska e 1800eu, Mitsa mnogu povekje. Vo odnos na multisplitot kanalskata ima opcija sto mnogu mi se dopagja da vnesuva svez vozduh odnadvor, sto bi se koristelo letno vreme(navecer ili nautro) za besplatno ladenje, spienje bez potenje i so zatvoreni prozori :)
a moze i multisplit so edna od vnatresnite da e kanalska edinica..sto e poeftino nego li komplet kanalski sistem za 120 m2 i od ovaa ponuda minimum 36 ka nadvoresna edinica (mada jas bi i 42 ka)
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Точно, за внатрешната температура да биде +20 при надворешна -10 ми требаат 5KW топлина и тоа со 25% маргина за грешка.
Се работи за куќа и има опција за дрва, пелети (мада комплетно неисплатлива опција со сегашните цени) и струја.
Има опција за бафер.

Првично идеајата ми беше парно на дрва. Меѓутоа освен во поевтините радијатори баш и не е многу поевтина варијанта за изведба, барем не спрема тие 5000 евра за 200 квадрати а ти останува обрвската за ложење.

Втората опција која ја размислував е мулти сплит клима. Најдов некој ценовник за ориентација од Midea од Србија и мислам дека имаше мошне поволни цени. Околку 140 долари за внатрешна единица од 9000BTU и околку 170 долари за 12000BTU + околку 1000 долари за 9KW надворешна.
Е сега имам најмалку 6 соби за загревање без тоалетите, сите мулти сплит кои ги видов беа до 5 единици. Освен тоа која ми е опцијата за загревање на тоалетите и плус санитарна топла вода? На крајот сум и загрижен за непријатното струење на воздух (половично мислам дека може да се реши со ниски конзолни единици). Освен тоа со оглед на тоа дека овие единици се основни модели дали ќе има проблеми со квалитетот на воздухот?

Дополнително инсталирање на канали па покривање со гипс картон ми е неисплатливо.

Втората опција ми е со топлитна помпа воздух вода. Исто видов мошне повиолни цени од околку 1500 евра за Midea со вграден хидромодул и 2000 евра за Gree Versati мислам дека беше за 12KW.
Midea фенкојлер кошташе околку 150 долари за 2KW на најслаб издув од околку 200м3. Galleti i Olympia Splendid се по околку 300 евра? За Olympia имаше А/А сертификат од еуровент. Која е разликата и да ваквата разлика во цена е оправдана? Освен тоа имам слушнато поплаки за побрзо расипување на фенкојерите, за разлика од радијатор каде нема што и да се расипе а се далеку поевтини. Уште една опција која ја немам со климата ми е инсталција на регистри во тоалетите.
Третата опција ми е топлитна помпа + радијатори.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Dali imas veke raijatori postaveno vo kuka ili ne?

Kade vide Gree Versati za 2000evra?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom