Најекономично греење и ладење

Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Точно, за внатрешната температура да биде +20 при надворешна -10 ми требаат 5KW топлина и тоа со 25% маргина за грешка.
Се работи за куќа и има опција за дрва, пелети (мада комплетно неисплатлива опција со сегашните цени) и струја.
Има опција за бафер.

Првично идеајата ми беше парно на дрва. Меѓутоа освен во поевтините радијатори баш и не е многу поевтина варијанта за изведба, барем не спрема тие 5000 евра за 200 квадрати а ти останува обрвската за ложење.

Втората опција која ја размислував е мулти сплит клима. Најдов некој ценовник за ориентација од Midea од Србија и мислам дека имаше мошне поволни цени. Околку 140 долари за внатрешна единица од 9000BTU и околку 170 долари за 12000BTU + околку 1000 долари за 9KW надворешна.
Е сега имам најмалку 6 соби за загревање без тоалетите, сите мулти сплит кои ги видов беа до 5 единици. Освен тоа која ми е опцијата за загревање на тоалетите и плус санитарна топла вода? На крајот сум и загрижен за непријатното струење на воздух (половично мислам дека може да се реши со ниски конзолни единици). Освен тоа со оглед на тоа дека овие единици се основни модели дали ќе има проблеми со квалитетот на воздухот?

Дополнително инсталирање на канали па покривање со гипс картон ми е неисплатливо.

Втората опција ми е со топлитна помпа воздух вода. Исто видов мошне повиолни цени од околку 1500 евра за Midea со вграден хидромодул и 2000 евра за Gree Versati мислам дека беше за 12KW.
Midea фенкојлер кошташе околку 150 долари за 2KW на најслаб издув од околку 200м3. Galleti i Olympia Splendid се по околку 300 евра? За Olympia имаше А/А сертификат од еуровент. Која е разликата и да ваквата разлика во цена е оправдана? Освен тоа имам слушнато поплаки за побрзо расипување на фенкојерите, за разлика од радијатор каде нема што и да се расипе а се далеку поевтини. Уште една опција која ја немам со климата ми е инсталција на регистри во тоалетите.
Третата опција ми е топлитна помпа + радијатори.
denes oficijalno (fala bogu aman vekje :) ) ja zavrsiv zgradata vo koi stanovi izmontiravme GREE MULTSPLIT so parapetni/konzolni einici.Taka da se sto ti treba okolu multito prasaj slobodno. 9kw edinica ti e mala za 120m2 ..ke moras so dve nadvoresni da odis
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
101
Поени од реакции
5
Pred nedela dena mi montiraa Gree cozy.
Me buni sto nadvoresnata edinica stvara vibracii i bukvalno go trese zidot .
kolku bi pomognale ako se namestat gumici ili ima nekoj da predlozi drugo resenie
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Brat mi go imase istiot problem go resi taka sto mu stavija tri metri cevki a ne metar kako sto bese predhodno i kako sto e slucaj najverojatno kaj tebe

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
a moze i multisplit so edna od vnatresnite da e kanalska edinica..sto e poeftino nego li komplet kanalski sistem za 120 m2 i od ovaa ponuda minimum 36 ka nadvoresna edinica (mada jas bi i 42 ka)
U 120m2 kolku bakar ke ti otide za montaza na 5-6vnatresni?.... 30m sigurno, a toa nakraj ke javi vkupna cena za montaza od najmalce 500eu za ova sto mu go predlagas 2+5.
Ako gresam so cenive ispravi me ;)
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Nekoj koj ima iskustvo so bilo kakov kamin od skladova tehnika? Dali se dobri bidejki bile ruski ama proizvedeni vo bugarija. Mislenje koper ili skladova tehnika ili pak nekoja druga.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Osnovno pravilo kada se postavlja spoljasnja jedinica glasi -- ako je moguce nosace postaviti u beton.Vazno je gornje srafove nosaca utiplati u beton.Obicno oni mogu da nose celu spoljasnju jedinicu.
Kuce na dva sprata - postaviti jedinicu u beton ( gredu ) izmedju spratova.
Ako se zvuk prenosi na unutrasnju jedinicu , onda je to zvuk koji potice od limova i losih spojeva.To su uredjaji gde se stedelo a u cilju postizanja sto nize cene u prodaji ili greske u konstrukciji i spojevima.
Kompresor prenosi vibracije koje se sire kroz celu instalaciju.[DOUBLEPOST=1447105163][/DOUBLEPOST]
Pred nedela dena mi montiraa Gree cozy.
Me buni sto nadvoresnata edinica stvara vibracii i bukvalno go trese zidot .
kolku bi pomognale ako se namestat gumici ili ima nekoj da predlozi drugo resenie
[DOUBLEPOST=1447105311][/DOUBLEPOST]Postoje dve vrste zvuka.Jedan je koju prenosi zid a drugi je zvuk koji dopire do unutrasnje jedinice i cevi.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
E da, ova bi trebalo da bide cenata na U-crown, 830 eur ili 51.000den (nikako 70 iljadarki). A Hansol 40000 den, 41 neka e.

Samo Lomo im e porealna cena od 30-31000 den. I Cozy-to.
No sega ovie Cozy modelive po Tehnomarket, Agrotehna, Bricolage.... izgleda gi prodavaat vo pogolemi kolicini i od niv ziveat ubavo. Pa moze da se luksuziraat so cenite na Hansol i U-crown.
Bas me interesira dali imaat prodadeno U-crown do sega.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Клима да до -3 после тоа палете оган да ве види господ бе ќе ви измрзнат коските. Нека не ве лажат капиталистиве. Стварно не знам како се греете на клима кога е -15 и плус ви е топло. И да се имам греено на клима и обична и на инвертер и кога е -10 ако не уклучам уште некоја единица џабе е. Куќата ми е изолирана солидно.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Клима да до -3 после тоа палете оган да ве види господ бе ќе ви измрзнат коските. Нека не ве лажат капиталистиве. Стварно не знам како се греете на клима кога е -15 и плус ви е топло. И да се имам греено на клима и обична и на инвертер и кога е -10 ако не уклучам уште некоја единица џабе е. Куќата ми е изолирана солидно.
Ovoj e muabetot koga ke se napravi utka vo start.
Odnosno ke se zeme klima koja ne e so soodvetna jacina za prostorot. Zboram za jacina koja ja ima klimata na -7, -10 pa i na -15. A toa nikoj od kupuvacite vo Technomarket, Neptun... ne go znae, osven lugjevo sto se na ovoj forum.
Za tie sto ziveat vo stan, drva se najlosa opcija, vo mnogu slucai i nevozmozna. Kuka e drug muabet.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Реалната потреба на -10 е околку 5KW. За надворешната единица за да испорача 5KW на -10 може да треба да биде 9 или повеќе киловати, зависно од тоа како е подесена.
Пример сега гледам дека Mideata MGC- F07W/N1 e 1500 еур со интегриран модул, но со COP помал од 3, ајверојатно на -10 нема да може да испорача ни 1KW.
Од друга страна Panasonic од 7KW на -7 дава 5KW со COP од 2,65.

Во врска со цената на Versati комплетно си во право. Она што јас го имам гледано е ова
GREE HLR 10WZ-Na-M, со цена во Грција од 2800 еур.

Мулти сплит опцијата иако можеби е најевтина по компоненти излегува дека е најкомплицирана за изведба. Потреба од 2 надворешни единици, висока цена на инсталација и компликации.

Во врска со фенкојерите ме интересира зошто има страшно големи разлики во цени? Дали е потребна инсталција на дополнителни елементи кај фенкојлерот? Како топлотната помпа "разбира" која треба да намали или зголеми со греењето? Дали секој фенкојлер директно се поврзува со ТП? Дали инсталцијата е класична како за парно греење со бакарни цевки? Дали се можно да употребуваат друг тип на цевки заради пониската температура?

Генерално мислам дека нема страшно голема разликата помеѓу класичната инсталација за парно греење на топлотна помпа, а не верувам и дека трошоците за користење би биле нешто драстични. Заради тоа и сум заинтересиран.
 
Последно уредено од модератор:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Клима да до -3 после тоа палете оган да ве види господ бе ќе ви измрзнат коските. Нека не ве лажат капиталистиве. Стварно не знам како се греете на клима кога е -15 и плус ви е топло. И да се имам греено на клима и обична и на инвертер и кога е -10 ако не уклучам уште некоја единица џабе е. Куќата ми е изолирана солидно.
Сите го цениме твојот инпут, кажи ни само - што бренд ти е инвертор климата... Нео можеби?
И кажи колку киловати ти се, и печката на дрва, и климата. Чисто да видиме дали можеби очекуваш 3.5KW да те греат исто како 12-18KW ;)



Nekoj koj ima iskustvo so bilo kakov kamin od skladova tehnika? Dali se dobri bidejki bile ruski ama proizvedeni vo bugarija. Mislenje koper ili skladova tehnika ili pak nekoja druga.
Немам лично искуство, сум слушнал дека на времето Складова Техника произведувале квалитетни печки, но како денешниве се споредуваат со тие на Копер... Не знам. Но баш за ова имаше некаде некој пост од Владе, не се сеќавам дали на оваа или на друга тема. Пребарај на форумов (со кирилица прво пробај), би требало лесно да најдеш.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Сите го цениме твојот инпут, кажи ни само - што бренд ти е инвертор климата... Нео можеби?
И кажи колку киловати ти се, и печката на дрва, и климата. Чисто да видиме дали можеби очекуваш 3.5KW да те греат исто како 12-18KW ;)
.
Мидеа инвертер 7kw топлев соба 30м2. Не сакам погрешно да се разбериме таа топли ама недоволно кога е надвор минус. Ова зборувам за во куќа. Mitsubishi 3.5kw во стан 65м2 не го топлиме целиот а кога е минус додаток ТА печка. Ај кажи ми со која клима да ја поминам цела зима и квалитетно да се стоплам еве пример солидно изолирана 40м2 дневна. А да имам и една само за ладење обична и таа топли до +7 потоа е камен ладно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom