Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.224
Поени од реакции
2.265
Уште не напоменав, спратот долу го ладам успешно со Vivax клима уред од 13000 денари купена пред 8 години . Но троши и околу 350% повеќе струја во споредба со Perfera. Vivax клима уредот троши скоро 3000 Кв годишно. Ќе ја земам Perfera 2.5.
Nemoj bre coek vaka da kazvas.Se povreduvaat ovie sto kupile kinezarija i ke recat deka si diler na Daikin ili pak ova go pisuvas da ja opravdas poskapata cena na Japonecot,pa koga ke gi vratis parite itn.Aj do dva pati da trosi Vivaksot mi se verva ama 3,5pati poveke!!!???? Ke te prasaat dali i generira struja nazad vo mrezta.Ovde ima mas.inzineri sto ne veruvaat vo ova i odma veke si oznacen kako diler,a tie pk se dileri na kinezarija.
Znaci ti diler na Daikin perfera
Jas na Toshiba
Zlatko na Mitsibushi LN
Ostanatite ucesnici dileri na kinezarija.
Inace Dikin perfera 18 btu se naoga i na popust i do 1250evra vo Grcija (prati crni petoci) so odbitok na DDV nesto nad 1000 evra.
Tamu navistina ima popust a ne kako ovde prvin nabi ja cenata pa vrz baza na nabienoto da dobijas popust.
Pred dve godini Toshiba Shorai Edge od 24btu na popust 1370 evra i cisto mozis da ja zemes za 1150 evra,koku sto kostase eden kinez od 65k i toa cenetiot Amber 12btu.Sega go namalija na 50k.
Ke ne bricat uste dolgo vreme ovde.Sega treba da se prodadat 8000 vauceri pa ke gi drzat visoko cenive ne mi se veruva deka ke ima popust,sem prvo da gi kacat pa posle demek eve popust(stara finta).
Inace mi se bendisva toa na Perferata da presmetuva i COP vrednost.Bravo za Dikin.(y)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.279
Поени од реакции
5.304
Zdravo , dali nekoj sto ima klima vivax aeri+ 3.5kw moze da mi kaze kolku brzini na fan ima?
Автоматски споено мислење:

Zdravo , dali nekoj sto ima klima vivax aeri+ 3.5kw moze da mi kaze kolku brzini na fan ima?
3 brzini fan brzini
 
D

Deleted member 157923

Гостин
Nemoj bre coek vaka da kazvas.Se povreduvaat ovie sto kupile kinezarija i ke recat deka si diler na Daikin ili pak ova go pisuvas da ja opravdas poskapata cena na Japonecot,pa koga ke gi vratis parite itn.Aj do dva pati da trosi Vivaksot mi se verva ama 3,5pati poveke!!!???? Ke te prasaat dali i generira struja nazad vo mrezta.Ovde ima mas.inzineri sto ne veruvaat vo ova i odma veke si oznacen kako diler,a tie pk se dileri na kinezarija.
Znaci ti diler na Daikin perfera
Jas na Toshiba
Zlatko na Mitsibushi LN
Ostanatite ucesnici dileri na kinezarija.
Inace Dikin perfera 18 btu se naoga i na popust i do 1250evra vo Grcija (prati crni petoci) so odbitok na DDV nesto nad 1000 evra.
Tamu navistina ima popust a ne kako ovde prvin nabi ja cenata pa vrz baza na nabienoto da dobijas popust.
Pred dve godini Toshiba Shorai Edge od 24btu na popust 1370 evra i cisto mozis da ja zemes za 1150 evra,koku sto kostase eden kinez od 65k i toa cenetiot Amber 12btu.Sega go namalija na 50k.
Ke ne bricat uste dolgo vreme ovde.Sega treba da se prodadat 8000 vauceri pa ke gi drzat visoko cenive ne mi se veruva deka ke ima popust,sem prvo da gi kacat pa posle demek eve popust(stara finta).
Inace mi se bendisva toa na Perferata da presmetuva i COP vrednost.Bravo za Dikin.(y)
Дај објасни ако знаеш како оди постапката кога внесуваш производ купен од Грција.

Јас колку што знам кога купуваш онлине доколку цената на производот е до 90 евра не плаќаш царина.
Кога внесуваш производ лично при влез во Македонија до 350 евра не плаќаш царина. Под услов да е некомерцијален производ. Значи да не се пример 100 парчиња патики да не прајш бизнис да препродаваш.

Ете пример клима 1500 евра. Си ја купил од Грција. Во цената е пресметано и грчко ддв.
И кога ќе дојдеш на македонска граница пријавуваш и сега како оди прво се одбива грчкото ддв па се додава македонско 18%ддв?
Царина може да биде максимално и до 30%
Кога се пресметува царина, пред или после 18% ддв?

И што ако јас земам уште четворица со мене. Сите смееме да внесеме до 350 евра.
5×350= 1750 евра

Ја пријавуваме климата од 1500 евра дека ни е заедничка и нема што да плаќаме ддв и царина :)
Можи така?

И можиш со грчката продавница да се договориш достава до селото Ники одма после Меџитлија преминот. Сигурно им е бесплатна достава а ќе се договориш со некој од селаните ќе им дадеш 20 евра за адресата.
И одите 5 души во кола од Битола имаш 15 километри.
Полукружно назад, нема царина нема ништо.
Перфера 5.0кв во Грција е 1500 евра кај нас 2250 евра заштеда 750 евра.

Ако ја напрајш оваа турнеја повеќе пати во месецот? :)
Излегува убава платичка
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Haha drugar jas imam dva gtech i edna lclh odamna , sakav pak gree ama u a1 nema gree na ponuda za tatko mi e za 30m2 , eve ponudi mi nesto daj predlog.
CharmoArctic 29.999, Fairy 33.999, Airy ili Konzolnata(poslednive dve se momentalno so ista cena radi promocijata na konzolnata)....site ovie modeli se so EEV...i TosotMuseLCLH 26.999 e so EEV
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
49
Поени од реакции
45
Nemoj bre coek vaka da kazvas.Se povreduvaat ovie sto kupile kinezarija i ke recat deka si diler na Daikin ili pak ova go pisuvas da ja opravdas poskapata cena na Japonecot,pa koga ke gi vratis parite itn.Aj do dva pati da trosi Vivaksot mi se verva ama 3,5pati poveke!!!???? Ke te prasaat dali i generira struja nazad vo mrezta.Ovde ima mas.inzineri sto ne veruvaat vo ova i odma veke si oznacen kako diler,a tie pk se dileri na kinezarija.
Znaci ti diler na Daikin perfera
Jas na Toshiba
Zlatko na Mitsibushi LN
Ostanatite ucesnici dileri na kinezarija.
Inace Dikin perfera 18 btu se naoga i na popust i do 1250evra vo Grcija (prati crni petoci) so odbitok na DDV nesto nad 1000 evra.
Tamu navistina ima popust a ne kako ovde prvin nabi ja cenata pa vrz baza na nabienoto da dobijas popust.
Pred dve godini Toshiba Shorai Edge od 24btu na popust 1370 evra i cisto mozis da ja zemes za 1150 evra,koku sto kostase eden kinez od 65k i toa cenetiot Amber 12btu.Sega go namalija na 50k.
Ke ne bricat uste dolgo vreme ovde.Sega treba da se prodadat 8000 vauceri pa ke gi drzat visoko cenive ne mi se veruva deka ke ima popust,sem prvo da gi kacat pa posle demek eve popust(stara finta).
Inace mi se bendisva toa na Perferata da presmetuva i COP vrednost.Bravo za Dikin.(y)
Мојата стара клима VIVAX тогаш беше најевтина, само 13.000 денари. Тогаш не ми се даваја повеќе пари. Да признаам, споредбата на скапа клима како Perfera со 8 години стара клима е претерана и нефер. Но сепак јас ги плакам киловатите на ЕВН и за мене лично, споредбата е ок. Не тврдам VIVAX-от дека е лош. Напротив за парите 8 години бркаше работа, ладеше, топлеше. Е сега киловатите... ама па 13000 денари - несоборлива цена. Во тоа време немаше ограничување од 1000 кв, а и скапата струја беше поевтина. Дали VIVAX вредеше за тогашната цена? Апсолутно да! И тогаш не трошеше 3000 kWh годишно, туку помалку. Но, време е да оди во пензија. Долго размислував колку пари е разумно да се потрошат за клима-уред. Моделите како Stylish, Emura, Ururu Sarara чинат многу повеќе, но во однос на перформансите и ефикасноста нема голема разлика. Што се однесува до мојата одлука, познавам луѓе чиј телефон чини исто колку Perfera, но мобилните не штедат струја – сепак, имаат одлични селфи фотографии!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Мојата стара клима VIVAX тогаш беше најевтина, само 13.000 денари. Тогаш не ми се даваја повеќе пари. Да признаам, споредбата на скапа клима како Perfera со 8 години стара клима е претерана и нефер. Но сепак јас ги плакам киловатите на ЕВН и за мене лично, споредбата е ок. Не тврдам VIVAX-от дека е лош. Напротив за парите 8 години бркаше работа, ладеше, топлеше. Е сега киловатите... ама па 13000 денари - несоборлива цена. Во тоа време немаше ограничување од 1000 кв, а и скапата струја беше поевтина. Дали VIVAX вредеше за тогашната цена? Апсолутно да! И тогаш не трошеше 3000 kWh годишно, туку помалку. Но, време е да оди во пензија. Долго размислував колку пари е разумно да се потрошат за клима-уред. Моделите како Stylish, Emura, Ururu Sarara чинат многу повеќе, но во однос на перформансите и ефикасноста нема голема разлика. Што се однесува до мојата одлука, познавам луѓе чиј телефон чини исто колку Perfera, но мобилните не штедат струја – сепак, имаат одлични селфи фотографии!
Ako moze da go sliknes dalecinskoto ke ti bidam blagodaren....i uste podobro ako moze slika od vnatresnata od pred 8god da vidime koj model e
 
D

Deleted member 157923

Гостин
Eurovent imaat poveketo modeli i plus nekostaat celo bogatstvo kako nekoi so slicni performansi da nenabrojuvam koj se tie ;)
"Еуровент е обична приватна организација демек за сертификација. Не е валидна ниту потребна за внесување на кинески производ кај нас или во ЕУ"
Некој ова порано го кажуваше ама не ми текнува кој ;)
Автоматски споено мислење:

Мојата стара клима VIVAX тогаш беше најевтина, само 13.000 денари. Тогаш не ми се даваја повеќе пари. Да признаам, споредбата на скапа клима како Perfera со 8 години стара клима е претерана и нефер. Но сепак јас ги плакам киловатите на ЕВН и за мене лично, споредбата е ок. Не тврдам VIVAX-от дека е лош. Напротив за парите 8 години бркаше работа, ладеше, топлеше. Е сега киловатите... ама па 13000 денари - несоборлива цена. Во тоа време немаше ограничување од 1000 кв, а и скапата струја беше поевтина. Дали VIVAX вредеше за тогашната цена? Апсолутно да! И тогаш не трошеше 3000 kWh годишно, туку помалку. Но, време е да оди во пензија. Долго размислував колку пари е разумно да се потрошат за клима-уред. Моделите како Stylish, Emura, Ururu Sarara чинат многу повеќе, но во однос на перформансите и ефикасноста нема голема разлика. Што се однесува до мојата одлука, познавам луѓе чиј телефон чини исто колку Perfera, но мобилните не штедат струја – сепак, имаат одлични селфи фотографии!
И мојата стара Vivax он/офф сеуште функционира ;)
20240924_114137.jpg
Messenger_creation_2be0071d-97b6-453c-8755-c6049c5ece7d.jpeg
Messenger_creation_c9a55500-5d31-4568-bf7c-a9a46a857c0c.jpeg
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
"Еуровент е обична приватна организација демек за сертификација. Не е валидна ниту потребна за внесување на кинески производ кај нас или во ЕУ"
Некој ова порано го кажуваше ама не ми текнува кој ;)
Тоа не го порекнувам ни сега и одговорот каде лежи зајакот ке ни го дадеш ти,...Јапанка 3.5ка кошта 58.000 или дупло од GREE а Daikov нема Еуровент
https://klimi.mk/product/300
daikin sensira D 3.5 nema Eurovent.jpg
промотерите на Еуровентот сега објаснете го ова...дали за 2.3kw na -7 треба да се плати 58000ден кога Fairy за 33.999 дава 2.8kw...изгледа twinot e u ГРЕЕ :)
EUROVENT GREE FAIRY 12000btu (3.5kw)
GREE Fairy35 EV.jpg
A ova e Sensira E sto e aktuelen model na Daikin i samo sto ne stignala kaj nas....moze i poskapa ke bide od 58k radi novata WiFi aplikacija ;)
UROVENT DAIKIN SENSIRA-E 3.5kw
Sensira E35 EV.jpg
GREE Fairy Eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/202074132
Daikin FTXF35E/RXF35D EuroventNot Found :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 157923

Гостин
Тоа не го порекнувам ни сега и одговорот каде лежи зајакот ке ни го дадеш ти,...Јапанка 3.5ка кошта 58.000 или дупло од GREE а Daikov нема Еуровент
https://klimi.mk/product/300
Прегледај го приврзокот 430399
промотерите на Еуровентот сега објаснете го ова...дали за 2.3kw na -7 треба да се плати 58000ден кога Fairy за 33.999 дава 2.8kw...изгледа twinot e u ГРЕЕ :)
Fairy Eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/202074132
Не знам зошто е ова ваква комбинација.
RXF35D е надворешна претходна верзија од Сенсира а FTXF35E е внатрешна Сенсира нова верзија.

Обично оди
FTXF-E / RXF-E
FTXF-D / RXF-D

Така се испраќаат на Еуровент за тестирање.
Сепак може да се комбинираат.
20240924_115429.jpg

Абе седи таму, праќате на Еуровент некој добар модел колку да помини а после во производство пуштате друг крш модел со исти ознаки :)

Крш со реален SCOP помал од 3.4 со фалс енергетска за да се увезе во ЕУ :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Не знам зошто е ова ваква комбинација.
RXF35D е надворешна претходна верзија од Сенсира а FTXF35E е внатрешна Сенсира нова верзија.

Обично оди
FTXF-E / RXF-E
FTXF-D / RXF-D

Така се испраќаат на Еуровент за тестирање.
Сепак може да се комбинираат.
Прегледај го приврзокот 430402
Vidi kaj mene Eurovent koga ke otvoram pozadinata e zelena, t.e vaka, i tuka go nema toj proizvod FTXF35E/RXF35D sto e 58.000 na klimi...
Na Eurovent ima RXF35E i RXC35D....njama RXF35D ....ili ponovata Sensira E (FTXF-E/RXF-E) ja ima na Eurovent a kaj nas uste se sitka stariot model i Euroventot e takov kakov sto e za Sensira E, mnogu pari malce muzika GREE FAIRY ja sije uzduz i popreku i so kapacitet i so cena :)
EV site 2.jpg
neznam ova sinava slika od kade ti e i i kolku ti se (NE)validni podatocive i od kaj vadis skrinshotovi ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom