Најекономично греење и ладење

Член од
16 март 2019
Мислења
3.262
Поени од реакции
5.254
Епа добро ти и @Sv B најверојатно најдобро ги знаете тие работи.
И како оди тоа?
Цените на Грее се исти на клими.мк и малл.грее
Како клими.мк заработува?
Доколку се продаде клима преку нив малл.грее им дава процент за тоа?

Цените за Sensira пример 5kW се исти на клими.мк како кај ицс односно 82000мкд.
Ама во Бител цената за истата е 77000мкд.
Во Ананас е 79000мкд
FTXF50D / RXF50D моделот

И кога малку ќе размислиш, ни @Strelec ни @Sv B некогаш имаат речено лош збор за клими.мк поради тоа што соработуваат.
А за Бител, Ананас и некои такви редовно се плука :)
Druze muabetot e deka ako oficijalniot uvoznik na bilo koj brend klimatizer e partner na klimi mk,klimatizer mk,Neptun mk i drugi partneri togas toj uvoznik ke gi ima site modeli na klimatizeri sto gi uvezuva kaj prodaznite partneri

Zatoa Haier modelite i vo klimi mk i vo Energija se ista cena a Haier vo Setec e druga cena no toa e taka bidejki Setec sami uvezuvaat Haier i odreduvaat cena e sega Haier vo klimi mk e preku Energija ne preku Setec

Daikin uvezuvaat Pakson i ICS Group no Daikin modelite vo klimi mk se od ICS Group odnosno klimi mk e prodazen partner na ICS Group
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
338
Поени од реакции
490
Druze muabetot e deka ako oficijalniot uvoznik na bilo koj brend klimatizer e partner na klimi mk,klimatizer mk,Neptun mk i drugi partneri togas toj uvoznik ke gi ima site modeli na klimatizeri sto gi uvezuva kaj prodaznite partneri

Zatoa Haier modelite i vo klimi mk i vo Energija se ista cena a Haier vo Setec e druga cena no toa e taka bidejki Setec sami uvezuvaat Haier i odreduvaat cena e sega Haier vo klimi mk e preku Energija ne preku Setec

Daikin uvezuvaat Pakson i ICS Group no Daikin modelite vo klimi mk se od ICS Group odnosno klimi mk e prodazen partner na ICS Group
Јас кога ја купував мојата клима им пратив е-маил на Даикин Чешка, фабриките што им се во Брно и Пилзен, Даикин Белгија ...и кој ли не.
На англиски напишав, сакам да го купам тој и тој модел кажете цена вклучувајќи транспорт, царина...се што треба да се плати да стигне до Македонија.
Ми вратија е-маил, во Македонија живееш? Потврдувам да таму...
Следниот емаил беше овај, еве сум го чувал:
"
Здраво Горан,

Јас сум Иван, работам во Алмакос Клима, која е официјален продажен агент на Daikin во Македонија, Албанија и Косово.

Продажба вршиме исклучиво преку нашите партнери, и најдобро е да ги контактирате директно нив за било што да ви треба."

Значи затоа скапи се Даикин климите кај нас.
Треба да напрај заработка и Ицс и Паксон и Алмакос и Иван и сите тие џаболебари агенти и партнери :)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.262
Поени од реакции
5.254
Јас кога ја купував мојата клима им пратив е-маил на Даикин Чешка, фабриките што им се во Брно и Пилзен, Даикин Белгија ...и кој ли не.
На англиски напишав, сакам да го купам тој и тој модел кажете цена вклучувајќи транспорт, царина...се што треба да се плати да стигне до Македонија.
Ми вратија е-маил, во Македонија живееш? Потврдувам да таму...
Следниот емаил беше овај, еве сум го чувал:
"
Здраво Горан,

Јас сум Иван, работам во Алмакос Клима, која е официјален продажен агент на Daikin во Македонија, Албанија и Косово.

Продажба вршиме исклучиво преку нашите партнери, и најдобро е да ги контактирате директно нив за било што да ви треба."

Значи затоа скапи се Даикин климите кај нас.
Треба да напрај заработка и Ицс и Паксон и Алмакос и Иван и сите тие џаболебари агенти и партнери :)
Bidejki ima poveke uvoznici na Daikin vo MKD zatoa i preporacanata maloprodazna cena e razlicna od uvoznik do uvoznik

Zdravo na site clenovi,nekoja preporaka,broj za cistenjene na klima.
Bane Air TEL: 078-242-656

Navin klima TEL: 072-278-724

Saniko Servis TEL: 077-583-877
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
21
Здраво,
Во август купив Daikin Perfera 3.5KW - FTXM35A. За последните 13 дена во август, уредот имаше просечна потрошувачка од 2.47KW на ден. Ви прикачувам и два скриншота од апликацијата Onecta каде можете да ја видите потрошувачката и произведената количина на киловати.
Потрошена ел. енергија:
Screenshot_20240920_153741_ONECTA - Daikin.jpg

Сработена енергија
Screenshot_20240920_153706_ONECTA - Daikin.jpg

Овој уред е инсталиран на подкровје и требаше да разладува две простории кои заедно се околу 50 квадратни метри.
Сега ми треба уште еден клима уред за долниот кат. Тој е околу 45 квадратни метри. Бидејќи клима уредот кој го инсталирав на подкровјето без проблем го разладуваше овој простор, сакам да ве прашам дали би било во ред да инсталирам помала Perfera? Според податоците што ги имам, мислам дека не е тешко да се процени, но сепак би сакал да слушнам неколку мислења од вас.
Благодарам
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.055
Поени од реакции
6.380
Sakam da premestam klima od edna vo druga soba bez pritoa da go premestuvam nadvoresniot motor. E sega problemo e sto crevata se 2 metri a tamu kaj sto sakam da ja stavam klimata mi treba 3ipol metri, znaci fali celo metro. Dali moze da se odkacat crevata od vnatresnata i da se stavat novi ili toa nemoze da se pravi?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Sakam da premestam klima od edna vo druga soba bez pritoa da go premestuvam nadvoresniot motor. E sega problemo e sto crevata se 2 metri a tamu kaj sto sakam da ja stavam klimata mi treba 3ipol metri, znaci fali celo metro. Dali moze da se odkacat crevata od vnatresnata i da se stavat novi ili toa nemoze da se pravi?
Ne da može tuku poželno e da staviš drugi i da imaat dovolna dolžina. Zošto, zatoa što so vremeto bakarot stanuva krt, a novata položba će bara drugi krivini i ete belja.
Moj sovet novi cevki i nova izolacija so bandaž traka. Ne zaboravi vakumiranje, sega će mora vistinsko a ne kobajagi vakumiranje. Prvoto ako go imalo isto kako i da go nemalo, sega po vtor pat montaža nema veće pomoš od fabričkiot sušač, sega ako ne se vakumira kompresorot zabrzano će ti ostari i izgubi duša.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
338
Поени од реакции
490
Здраво,
Во август купив Daikin Perfera 3.5KW - FTXM35A. За последните 13 дена во август, уредот имаше просечна потрошувачка од 2.47KW на ден. Ви прикачувам и два скриншота од апликацијата Onecta каде можете да ја видите потрошувачката и произведената количина на киловати.
Потрошена ел. енергија:
Прегледај го приврзокот 429813

Сработена енергија
Прегледај го приврзокот 429814

Овој уред е инсталиран на подкровје и требаше да разладува две простории кои заедно се околу 50 квадратни метри.
Сега ми треба уште еден клима уред за долниот кат. Тој е околу 45 квадратни метри. Бидејќи клима уредот кој го инсталирав на подкровјето без проблем го разладуваше овој простор, сакам да ве прашам дали би било во ред да инсталирам помала Perfera? Според податоците што ги имам, мислам дека не е тешко да се процени, но сепак би сакал да слушнам неколку мислења од вас.
Благодарам
FTXM-A / RXM-A ти е најнов модел на Prefera. Моделот е чудо.
Со две крилца е на издув и има Daikin Eye ја менува бојата од зависност кој мод е избран. Има сензор за движење, flash streamer...моделот е топ.

Е сега Onecta кај мене нема опција да прикаже предадена енергија него само потрошена.
Супер е ако на новиот модел може.
Значи потрошени 30kW предадени 300kW 1:10 на ладење EER 10.
Пресметува сама колку енергија предала. Највројатно има сензори за температура на усис и издув :toe:

Кај мене најдолу на апликацијата има опција Insights.
Таму прикажува Air quality, полен...
И имаш опција Energy и таму ти прикажува Consumption значи потрошувачка.
Day Week Year - дневно неделно годишно.

Кај месечно како кај тебе пример Август ти можеш да избереш само ладење, само греење или ладење и греење.
Меѓутоа и да избереш ладење и греење ќе ти прикаже само ладење затоа што ти во Август немаш греење.
Како кај првата слика кај тebe кај што се 30kW покажува само сино кругче.

Е сега на втората слика има сино и црвено кругче. Значи комбинација греење и ладење за Август... :toe:
Кај мене така е на годишно.
Не знам, нова верзија е нови опции има.
Дај ако сакаш повеќе слики од апликацијата :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.245
Здраво,
Во август купив Daikin Perfera 3.5KW - FTXM35A. За последните 13 дена во август, уредот имаше просечна потрошувачка од 2.47KW на ден. Ви прикачувам и два скриншота од апликацијата Onecta каде можете да ја видите потрошувачката и произведената количина на киловати.
Потрошена ел. енергија:
Прегледај го приврзокот 429813

Сработена енергија
Прегледај го приврзокот 429814

Овој уред е инсталиран на подкровје и требаше да разладува две простории кои заедно се околу 50 квадратни метри.
Сега ми треба уште еден клима уред за долниот кат. Тој е околу 45 квадратни метри. Бидејќи клима уредот кој го инсталирав на подкровјето без проблем го разладуваше овој простор, сакам да ве прашам дали би било во ред да инсталирам помала Perfera? Според податоците што ги имам, мислам дека не е тешко да се процени, но сепак би сакал да слушнам неколку мислења од вас.
Благодарам
FTXM-A / RXM-A ти е најнов модел на Prefera. Моделот е чудо.
Со две крилца е на издув и има Daikin Eye ја менува бојата од зависност кој мод е избран. Има сензор за движење, flash streamer...моделот е топ.

Е сега Onecta кај мене нема опција да прикаже предадена енергија него само потрошена.
Супер е ако на новиот модел може.
Значи потрошени 30kW предадени 300kW 1:10 на ладење EER 10.
Пресметува сама колку енергија предала. Највројатно има сензори за температура на усис и издув :toe:

Кај мене најдолу на апликацијата има опција Insights.
Таму прикажува Air quality, полен...
И имаш опција Energy и таму ти прикажува Consumption значи потрошувачка.
Day Week Year - дневно неделно годишно.

Кај месечно како кај тебе пример Август ти можеш да избереш само ладење, само греење или ладење и греење.
Меѓутоа и да избереш ладење и греење ќе ти прикаже само ладење затоа што ти во Август немаш греење.
Како кај првата слика кај тebe кај што се 30kW покажува само сино кругче.

Е сега на втората слика има сино и црвено кругче. Значи комбинација греење и ладење за Август... :toe:
Кај мене така е на годишно.
Не знам, нова верзија е нови опции има.
Дај ако сакаш повеќе слики од апликацијата :)
Carnot se otprevrtuva vo grobot,ke pocne i na son da se javuva.
Gi krsite negovite pravila so EER 10.
Ah ovie Jponcive,za niv ne vazat nikavi fizicki zakoni.
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
53
Поени од реакции
67
Што ќе кажете за филтеров, дали има добра форма?
Мене ми личи дека е искривен, но сепак не знам, не сум имал искуство со различни филтри, можеби постои и ваков.
Препрљав е, изгледа како никогаш да не е отворен

Каде би можел да најдам ваков филтер доколку овој е оштетен?
 

Attachments

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.592
Поени од реакции
7.716
Мислење?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.491
Поени од реакции
2.777
Мислење?
Za taa cena imas mnogu podobri modeli, pdesign 2.6kw mnogu mal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom