Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Vozduh-Voda si gi zaboravil
Fala, sum gi proustil eve gi koregirav.
Автоматски споено мислење:

Vozduh-Voda si gi zaboravil
Fala, sum gi proustil eve gi koregirav.
Mislev veke deka znaat za tie,no sekako si vo pravo.
Автоматски споено мислење:

Фала за одговорот. Ама не ме разбра добро :). Изгледа јас лошо пишувам ... :)
Прашувам дали е можно на Fujitsu LMCE 12, LMCE 07 да се направи такво нешто. Тие уреди загреваат околу 55 м2 код родителите. Со помош на стап и врвка и некоја мала електроника :)
Можно..... да, едноставно.... дефинитивно не.
Ако тоа не го предвидела/испрограмирала фабриката ќе треба да се помачиш да детектираш кога почнува/завршува дефрост циклусот.
После тоа вклучувањето и исклучувањето на греачот со едно смарт-реле е прилично едноставно
Автоматски споено мислење:


Внимавај тоа.... имаше пишувано на финските форуми и за такви преваранти од монтерите/сервисерите... што за поефтина цена на север увезуваат и продаваат модели за европски пазар ама дополнително местат греач на тацната...
Ако го немаат греачот фабрички инсталирано тогаш не се Nordik варијанти.
Кај RW серијата Nordik (HZ) моделот е дополнително со наставка SC на крајот од моделот, башка тоа се со лепенка Made for Scandinavia на надворешната единица.
  • MSZ-RW25VG-SC / MUZ-RW25VGHZ-SC
  • MSZ-RW35VG-SC / MUZ-RW35VGHZ-SC
  • MSZ-RW50VG-SC / MUZ-RW50VGHZ-SC
Da se nadovrzam na grejacot.
Detektiranjeto moze da bide preku signalot na cetirkrakiot ventil.
Pa da se znae kolku vreme trae DF.Posle toa so vrmensko rele podeseno +15 min od traeneto na DF da iskluci.
Ne e nisto nesto tesko,samo da se vnimava na garancijata.
Ama ova ke raboti na sekavi DF i intelegentni,i vremenski kusi,na ovaj princip.
Kaj vrvnite modeli toa e vmetnato vo softverot.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Detektiranjeto moze da bide preku signalot na cetirkrakiot ventil.
Ne sekogaš. Eve i zošto.
Može da se zeme od četirikrakiot ventil ama ne signalot koj go dava procesorot na releto, tuku 220 V što se vodat do elektromagnetot na ventilot ...... no vo slučaj koga treba da odi vo DF se ispraća vakov napon do ventilot da prefrli na ladenje.
Najčesto koga se na greenje elektromagnetot na četirikrakiot ventil e na napon, a koga treba odi na ladenje se prekinuva toj napon, taka da ovaa kombinacija ne e možna.
Vtoro ako na DF i dobiva 220V rizično e da se tereti taa vrska so greač oti ne e dimenzionirana za dodatna snaga.
Seto ova važi za samogradba inače fabrički može preku softverot da se rešava na deset drugi načii...
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Ne sekogaš. Eve i zošto.
Može da se zeme od četirikrakiot ventil ama ne signalot koj go dava procesorot na releto, tuku 220 V što se vodat do elektromagnetot na ventilot ...... no vo slučaj koga treba da odi vo DF se ispraća vakov napon do ventilot da prefrli na ladenje.
Najčesto koga se na greenje elektromagnetot na četirikrakiot ventil e na napon, a koga treba odi na ladenje se prekinuva toj napon, taka da ovaa kombinacija ne e možna.
Vtoro ako na DF i dobiva 220V rizično e da se tereti taa vrska so greač oti ne e dimenzionirana za dodatna snaga.
Seto ova važi za samogradba inače fabrički može preku softverot da se rešava na deset drugi načii...
Togas preku PLC ,ama toa e za entuzijasti.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Што е сега ова топлинска за 2000е, па ова е цена за секој да си намести по дома, баталете климите. Или некоја превара, дајте некое инфо

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Strelec може да објасни, интересна понуда.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Што е сега ова топлинска за 2000е, па ова е цена за секој да си намести по дома, баталете климите. Или некоја превара, дајте некое инфо

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Пумпата е најнов модел на моноблок Versati т.е 4та серија....моделот е GRS-CQ6.0Pd/NhG4-E
Кај нас ке стигне до крајот на месецот и цените се ПРОМО, до кога ке важат не се знае.
Цената на флаерот од 1999еу е цена без ДДВ(си пишува) т.е без 18% за 6kw капацитет.
Бидејки пумпата може да се земе и преку ГЕФФ програмата, па од цената со ДДВ ГЕФФ враќаат 20%, цената е баш така 2000еу.
Истата пумпа серија 4 на Версати веќе ја има кај грците, околу 3500еу е кај нив цената за истиов модел.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
PLC (Programibilna Logička Kontrola) za mene e safa so vriena voda, možebi ednaš dva pati na tri godini i bidna rabota.
Koga spomnav PLC , mislev na kontaktorot Preku koj PLC(pelcinjata) gi predava naredbite,Ili PLC kontaktori.Tie se oddelni od PLC.
E toj kontaktor ima dva isbora na priklucok,koj go zatvoraat strujnoto kolo preku spulna(elektromagnet) vo samiot kontaktor.Ima NC(normalno zatvoren) i NO(normalno otvoren).Toa znaci deka i koga e greenje, a elektromagnetot na četirikrakiot ventil e na napon,togas preku dvojniot izbor imame moznost koloto da go zatvorime i koga e na ladenje,a na greenje da bide otvoreno ili isto ke ide i obratno..Toj DC 12-24v napon od cetirikrakniot ventil ke ni sluzi kako signal zemen od zicata da ja vklucuva spulnata (elektromagnetot) na PLC kontaktorot.Sekako grejacot nema da zema od tamu napojuvanje ,ke si zema direkno AC 230V.Toj grejac go povrzuvame preku kontaktorot i so vremensko rele,a za da gi izbegneme i defrostite nad T od 1do 2c mozeme seriski vlezot, da se toa da go povrzeme i preku termostat,seto toa zaedno.
Kazav negativnost ke bide samo vremenskite DF sto ke traat isto kako intelegentniot DF,ama od 2c pa nadolu zavisi na koja temeratura sakame da go podesime.Snagata na grejacot po izbor gi ima razni od 100 do 300w.na AC napon 230v.
Principot e uradi sam ili kako sto velis samogradba,ama e izvodlivo.
Ova sekoj ne mozi da go npravi mora da e strucen da ne napravi bejla..Ne e tesko za toj sto znaj.
Da se vnimava kade ke bide postaveni site ovie elementi,da se najde soodveten prostor,i da bide zastiteno od vrnezi.
Ova e kako ideja dokolku se najdat sodvetni el.komponenti.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
5.005
Поени од реакции
6.319
Како е овие 2 дена ги изгасивте климите или работат он-офф? Јас моиве дента не ги ни пуштам, после 19часот ги пуштам работат докај 12 и пак ги гасам.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
345
Поени од реакции
452
Здраво! Прв пост и веднаш 2-3 прашања:) Со оглед да на ИТ форумот (каде што сум член од порано) не ми одговорија ништо веќе 2 дена, да се обидам овде, гледам има доста активности.

Последниве 10-тина дена се изначитав по форумиве (Кајгана едно 200 страни и ИТ 50-тина) ама пак да прашам две прашања кај вас искусните:
1. Дали вредат за цената 40-50,000 ден. почетните модели на Мицу Хеви и Мицу Електрик на пр. HR35 или SRK35 (кој лично најмногу ми се допаѓа и со цена и со Еуровент вредности) и од пракса, дали има вистина дека Мицу Хеви имаат збиени елементи/компресор и др. па релативно брзо фаќаат прашина а се потешки са чистење на надворешната?
2. Не знам колку монтерите редовно прават вакуум при инсталација на нова клима, колку е тоа важно (со оглед да се споменуваше дека климите имаат одвлажнувач/сушач кој воглавном ќе ја собере водата од фреонот), и што ако на пр. не сака да прави вакуумирање, да барам друг монтер ?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
K
Здраво! Прв пост и веднаш 2-3 прашања:) Со оглед да на ИТ форумот (каде што сум член од порано) не ми одговорија ништо веќе 2 дена, да се обидам овде, гледам има доста активности.

Последниве 10-тина дена се изначитав по форумиве (Кајгана едно 200 страни и ИТ 50-тина) ама пак да прашам две прашања кај вас искусните:
1. Дали вредат за цената 40-50,000 ден. почетните модели на Мицу Хеви и Мицу Електрик на пр. HR35 или SRK35 (кој лично најмногу ми се допаѓа и со цена и со Еуровент вредности) и од пракса, дали има вистина дека Мицу Хеви имаат збиени елементи/компресор и др. па релативно брзо фаќаат прашина а се потешки са чистење на надворешната?
2. Не знам колку монтерите редовно прават вакуум при инсталација на нова клима, колку е тоа важно (со оглед да се споменуваше дека климите имаат одвлажнувач/сушач кој воглавном ќе ја собере водата од фреонот), и што ако на пр. не сака да прави вакуумирање, да барам друг монтер ?
Koga ke ti vleze monterot vo kukja, vednas prasaj go dali ima vakuum pumpa. Ako nema, VEDNAS I BEZ RAZMUSLUVANJE zablagodari mu se so dosol i isprati go da si odi.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.005
Поени од реакции
6.319
K

Koga ke ti vleze monterot vo kukja, vednas prasaj go dali ima vakuum pumpa. Ako nema, VEDNAS I BEZ RAZMUSLUVANJE zablagodari mu se so dosol i isprati go da si odi.
Нема врска тоа, добро е да се вакумира но не е ни приоритетно. Кога купуваш нова клима не е морално да се вакумира но доколку истата потоа се преместува е тогаш е приоротет.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Нема врска тоа, добро е да се вакумира но не е ни приоритетно. Кога купуваш нова клима не е морално да се вакумира но доколку истата потоа се преместува е тогаш е приоротет.
Vo pravo si, no i @riker e vo pravo zatoa što ako monterot voopšto i nema vakuum pumpa pa makar nesoodvetna, plus vakumira na vreme a ne na podpritisok, togaš e toj dno dna, podobro begaj od takov će ti napravo ušte pogolem zulum!
Автоматски споено мислење:

Здраво! Прв пост и веднаш 2-3 прашања:) Со оглед да на ИТ форумот (каде што сум член од порано) не ми одговорија ништо веќе 2 дена, да се обидам овде, гледам има доста активности.

Последниве 10-тина дена се изначитав по форумиве (Кајгана едно 200 страни и ИТ 50-тина) ама пак да прашам две прашања кај вас искусните:
1. Дали вредат за цената 40-50,000 ден. почетните модели на Мицу Хеви и Мицу Електрик на пр. HR35 или SRK35 (кој лично најмногу ми се допаѓа и со цена и со Еуровент вредности) и од пракса, дали има вистина дека Мицу Хеви имаат збиени елементи/компресор и др. па релативно брзо фаќаат прашина а се потешки са чистење на надворешната?
2. Не знам колку монтерите редовно прават вакуум при инсталација на нова клима, колку е тоа важно (со оглед да се споменуваше дека климите имаат одвлажнувач/сушач кој воглавном ќе ја собере водата од фреонот), и што ако на пр. не сака да прави вакуумирање, да барам друг монтер ?
1. Toa što imaš merak toa kupi si. Neznam od kade ti e ova so prašinava, ama vo najmala raka e smešno, ne treba voopšto toa da te sekira.
2. Za vakuumiranjevo dobi odgovor.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Нема врска тоа, добро е да се вакумира но не е ни приоритетно. Кога купуваш нова клима не е морално да се вакумира но доколку истата потоа се преместува е тогаш е приоротет.
Od tehnicki aspekt si vo pravo, nema muabet za toa. Problemot e so ziveeme kade so ziveeme i ne znaeme kako e tretiran uredot pri transport, magacini, mozebi e nekade montiran prethodno a kupuvacot ne znae....
..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom