Најекономично греење и ладење

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Eve ti be druze nekoj tvoi sogragani od srbija kako stavile greac na tacnata a i na saketo i ova bilo on-of klima i sega so vgraduvanje na grejacot stanala inverter :shok2:

Pa probaj ti Uradi Sam da si stavis greac ima vakvi greaci vo Pet Sopovite ovoj tip na greac se koristi za terariumi akvariumi i ne trosat mnogu ke si stavis termostat da ti vklucuva na 0 stepeni i zavrsena rabota
Eve ti na aliexpres ima razna metraza razna woltaza ke si poracas evtino e.
Па ова е смешно. :)
Не мислев така. Сакам да има целосна автоматизација. Одмрзнувањето започнува - греачот се вклучува, одмрзнувањето завршува - греачот работи уште 5-10 минути и се исклучува. Ова не треба да го вградам код себе, него во куќа од моите родители. Таму изолацијата е послаба, па уредите почесто прават defrost
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Па ова е смешно. :)
Не мислев така. Сакам да има целосна автоматизација. Одмрзнувањето започнува - греачот се вклучува, одмрзнувањето завршува - греачот работи уште 5-10 минути и се исклучува. Ова не треба да го вградам код себе, него во куќа од моите родители. Таму изолацијата е послаба, па уредите почесто прават defrost
Не знам модел... како што пишав претходно беше постар пост во нишката за Mitsubishi на Финскиов форум, ако не те мрзи читај го со гугл транслејт...
Или пак подобро побарај сервисни упатства од неколкуте Nordik Mitsubishi Electric модели и прво тоа исчитај.
Али планирај дека тие Nordik моделите се доста поскапи од обичниве (кои исто не се евтини) :/
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Фала за одговорот. Ама не ме разбра добро :). Изгледа јас лошо пишувам ... :)
Прашувам дали е можно на Fujitsu LMCE 12, LMCE 07 да се направи такво нешто. Тие уреди загреваат околу 55 м2 код родителите. Со помош на стап и врвка и некоја мала електроника :)
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.553
Поени од реакции
5.170
Разбарај за Mitsubishi Nordik моделите, не знам точно за кој модел беше ама имав зачекано извадок од сервисно упатство на финските форуми каде пишуваше дека греачот од 150w на тацна работи баш по потреба, односно само при дефрост и некои 10-15 минути после дефрост циклусот.
Касно видов дека бараш постар модел, новите се со ознака RW, или како што за LN (твојата) имаат име Hero, за нордиската Sumo и е името.
Нема вграден греач ни во едната ни другата, ама се продава посебно ако сакаш (ќе да беше околу 250-300€ ако не и повеќе) не ме држи за збор, додатоков мислам дека е независно од производителот компатибилен ќе да беше (ниеден производител тука не го нуди директно, туку сервисерите/монтерите тоа)
Eve ti be druze nekoj tvoi sogragani od srbija kako stavile greac na tacnata a i na saketo i ova bilo on-of klima i sega so vgraduvanje na grejacot stanala inverter :shok2:

Pa probaj ti Uradi Sam da si stavis greac ima vakvi greaci vo Pet Sopovite ovoj tip na greac se koristi za terariumi akvariumi i ne trosat mnogu ke si stavis termostat da ti vklucuva na 0 stepeni i zavrsena rabota
Eve ti na aliexpres ima razna metraza razna woltaza ke si poracas evtino e.
Може ќе и зголеми ефикасност до некој степен, ама дека ќе ја направи инвертер е тешка превара. Колку што јас знам главната разлика помеѓу едната и другата е што еднава модулира другава има фиксна јачина.
Ама може нешто се сменило не викам не
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Можно..... да, едноставно.... дефинитивно не.
Ако тоа не го предвидела/испрограмирала фабриката ќе треба да се помачиш да детектираш кога почнува/завршува дефрост циклусот.
После тоа вклучувањето и исклучувањето на греачот со едно смарт-реле е прилично едноставно
Автоматски споено мислење:

Нема вграден греач ни во едната ни другата, ама се продава посебно ако сакаш (ќе да беше околу 250-300€ ако не и повеќе) не ме држи за збор, додатоков мислам дека е независно од производителот компатибилен ќе да беше (ниеден производител тука не го нуди директно, туку сервисерите/монтерите тоа)
Внимавај тоа.... имаше пишувано на финските форуми и за такви преваранти од монтерите/сервисерите... што за поефтина цена на север увезуваат и продаваат модели за европски пазар ама дополнително местат греач на тацната...
Ако го немаат греачот фабрички инсталирано тогаш не се Nordik варијанти.
Кај RW серијата Nordik (HZ) моделот е дополнително со наставка SC на крајот од моделот, башка тоа се со лепенка Made for Scandinavia на надворешната единица.
  • MSZ-RW25VG-SC / MUZ-RW25VGHZ-SC
  • MSZ-RW35VG-SC / MUZ-RW35VGHZ-SC
  • MSZ-RW50VG-SC / MUZ-RW50VGHZ-SC
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Vo momentov sum vo potraga za klima (ne za mene, mene super me sluzi Hansolot), i gledam eurovent za Gree i imam 2-3 prasanja nekoj ako moze da mi gi razjasni:
Primer Fairy se slednive na prvata slika.
Dali pbTbiv e maksimalna kw na zadadena -temperatura?
Isto za Tol?
Zasto na -7c dava pomalku kw od -10c?
Zasto bi platil poveke za Amberot od vtorata slika vo odnos na Fairy koga dava pomalku kw na -10? (Zaradi malku podobar cop?)

IMG_20230108_022054.jpg IMG_20230108_022013.jpg
 
Член од
14 август 2022
Мислења
11
Поени од реакции
16
Koj model na Tesla klimatizer imas ? Stavi sliki od Vnatresnata/Nadvoresnata Edinica i Dalecinskoto da vidime koj e proizvoditelot na toj model na Tesla klimatizer sto go imas.
Греее наводно до -20, што за наши услови би било суер
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Здраво. Конечно по 2-3 сезони размислување годинава вградив 2 инвертери во станот (70 квадрати, јужна положба, фасада со термоизолација, термопан прозори). Буџетот ми беше минимален, па за 57.000 денари набавив 2 Тесла од 3,5 KW, цена со монтажа. Е сега чекав прв месец (декември) кога цело време работи барем еден инвертер, мада не беа посебно ниски температури и искрено многу ме изненади сметката. Излезе некои 3.700 денари. Ако од оваа сума тргнам минимум 2.000 кои секако ги плаќам на месечно ниво кога не се ни грее ни лади, излегува дека греењето за декември излезе некои 1.500 денари. Не знам колку може да се зголеми сметката во јануари и февруари, меѓутоа на прва ова ми изгледа исклучително прифатливо. Претходно бев на трајножаречки камин, можеби 30 години, ама при цена на дрва од 6.000 денари дефинитивно се откажав. Некој да сподели искуства и да знам што отприлика ме чека во наредните 2 месеци?
Si napravil odličen izbor, TCL pravi dobri klimi, gleam od nalepnicata na slikite deka može da spušta na 290W, vo praksa okolu 350 W što e baš dobro koga će se zagreat zidovite da raboti nisko so retki paligasenja.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Дали има врска FAN SPEED со потрошувачката на струја?
И зошто климата никако не постигнува до зададена температура пример на 24 доаѓа до 23 а на 25 до 24?
Климата е Gree Fairy 3.5kw
Автоматски споено мислење:

Дали има врска FAN SPEED со потрошувачката на струја?
И зошто климата никако не постигнува до зададена температура пример на 24 доаѓа до 23 а на 25 до 24?
Климата е Gree Fairy 3.5kw
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.499
Поени од реакции
2.791
Дали има врска FAN SPEED со потрошувачката на струја?
И зошто климата никако не постигнува до зададена температура пример на 24 доаѓа до 23 а на 25 до 24?
Климата е Gree Fairy 3.5kw
Автоматски споено мислење:

Дали има врска FAN SPEED со потрошувачката на струја?
И зошто климата никако не постигнува до зададена температура пример на 24 доаѓа до 23 а на 25 до 24?
Климата е Gree Fairy 3.5kw
Sto pravi, gasi ili raboti?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
322
Поени од реакции
621
Дали има врска FAN SPEED со потрошувачката на струја?
И зошто климата никако не постигнува до зададена температура пример на 24 доаѓа до 23 а на 25 до 24?
Климата е Gree Fairy 3.5kw
Автоматски споено мислење:

Дали има врска FAN SPEED со потрошувачката на струја?
И зошто климата никако не постигнува до зададена температура пример на 24 доаѓа до 23 а на 25 до 24?
Климата е Gree Fairy 3.5kw
Тоа значи дека ептен добро ти модулира или зголеми фан на најако или затвори врата од некоја просторија(соба).
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Тоа значи дека ептен добро ти модулира или зголеми фан на најако или затвори врата од некоја просторија(соба).
Ако можеш малку да ми го појасниш тоа модулира добро е или не ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom