Најекономично греење и ладење

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Јас имам термо печка парите за аиркондишн ги турив на берза. Плаќам за струја 4000*5 20000 денари греење а од берза земам 30000 денари годишно. Така да греењето ми купува годишно викенд во Охрид и ми е бесплатна струјата. :vozbud:
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Друштво, сакам и тука да се консултирам во врска со монтирана клима во станов каде што се преселив од неодамна.
Има наместено ваква клима. Зимава морам да ја поминам со неа. Топли ама не како што сум навикнат од претходниот стан (исто со инвертери).
Оваа никако не може да стигне до зададена темп. Се грее соба од 28м2. Обавезно бар 1 степен е подолу, додека во претходниот стан секогаш ми држеа климите 1 степен над зададена и добро одржуваа. Стариот стан беше во здрада без изолација, северо-западна страна, со пвц/алуминиум врати/прозори насекаде. Сегашниот стан е на југо-исток, со стиропор изолација, мислам 5цм.

Се сомневам дека не е наместена како што треба. Според спецификации треба да е минимум 15цм од плафон и страничен ѕид, а оваа е наместена на 9 до 10цм од плафон и страничен ѕид. Дали тоа игра доволно голема улога за да барам монтер да ми ја премести?
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Во кој период од годината е најефтино да се купи клима инвертер?
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Здраво на сите,

Живеам во стан од околу 75 м2 и сум на поткровје на 4ти кат. Се греам на градско парно меѓутоа сум незадоволен. Максималната температура во станот е 21 степен и под тоа.

Сметките од ЕСМ како на паушал стигаат 3,697 денари веќе неколку месеци, а парната запушени, не греат доволно, ми бараат 4,500 денари од парно да сменат вентили за да не доаѓа до запушување и слични глупости.

Самата зграда е стан спрат и секој спрат има вентили за регулација. (слика подоле)

325597668_729881891734945_2901424764944143512_n.jpg

Сега, прашањето ми е дали постои подобро решение користејќи ја инсталацијата која веќе постои во станот? Не барам да ми е поефтино, туку потопло.

Бидејќи сум на поткровје во опција се и соларни панели, иако е поголема инвестиција.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Друштво, сакам и тука да се консултирам во врска со монтирана клима во станов каде што се преселив од неодамна.
Има наместено ваква клима. Зимава морам да ја поминам со неа. Топли ама не како што сум навикнат од претходниот стан (исто со инвертери).
Оваа никако не може да стигне до зададена темп. Се грее соба од 28м2. Обавезно бар 1 степен е подолу, додека во претходниот стан секогаш ми држеа климите 1 степен над зададена и добро одржуваа. Стариот стан беше во здрада без изолација, северо-западна страна, со пвц/алуминиум врати/прозори насекаде. Сегашниот стан е на југо-исток, со стиропор изолација, мислам 5цм.

Се сомневам дека не е наместена како што треба. Според спецификации треба да е минимум 15цм од плафон и страничен ѕид, а оваа е наместена на 9 до 10цм од плафон и страничен ѕид. Дали тоа игра доволно голема улога за да барам монтер да ми ја премести?
Za da stiga do zadadenata T mora da ima dovolno protok na vozduh, gleam ima 4 brzini znači ne podolu od 3 brzina!
Poveće od dovolno e 9 cm, blizok straničen zid e opasnost od on/off rabota. Mojata moraše da e na 5 cm od plafon i si raboti normalno.
Inače klimata e slabička so kapacitet do 3.4 Kw zatoa biraj 3 i 4 brzina nikako auto i se će bide o.k.
Vtoro, filtrite i saćeto vnatre i na nadvorešnata edinica, kako i turbinata mora da se čisti.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Za da stiga do zadadenata T mora da ima dovolno protok na vozduh, gleam ima 4 brzini znači ne podolu od 3 brzina!
Poveće od dovolno e 9 cm, blizok straničen zid e opasnost od on/off rabota. Mojata moraše da e na 5 cm od plafon i si raboti normalno.
Inače klimata e slabička so kapacitet do 3.4 Kw zatoa biraj 3 i 4 brzina nikako auto i se će bide o.k.
Vtoro, filtrite i saćeto vnatre i na nadvorešnata edinica, kako i turbinata mora da se čisti.
Фала на одговорот братко. Знам дека е слаба, не би ја одбрал секако, ама ја "наследив". И не е многу користена.

3 брзини има + ауто, преку ноќ ја оставам на 2ра брзина, преку ден се случува да ја намалам на 1ва. Работи 24/7 нормално, температурата не ја менувам.
Филтрите и турбината се чисти, не разбрав што е саче? Садот/коритото мислиш?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Фала на одговорот братко. Знам дека е слаба, не би ја одбрал секако, ама ја "наследив". И не е многу користена.

3 брзини има + ауто, преку ноќ ја оставам на 2ра брзина, преку ден се случува да ја намалам на 1ва. Работи 24/7 нормално, температурата не ја менувам.
Филтрите и турбината се чисти, не разбрав што е саче? Садот/коритото мислиш?
Auto bratko ne e brzina, na sajtot stoi deka ima 4 brzini, možebi ima pomala od prva na tivok režim. Togaš koristi isklučivo najvisoka i vtora brzina, prvata e samo za na ladenje.
Probaj vaka pa javi.
Ne sače tuku saće se lameli na izmenuvačite nadvor i vnatre pod filtrite. Turbina znaeš što e, perkite treba dase čisti.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Auto bratko ne e brzina, na sajtot stoi deka ima 4 brzini, možebi ima pomala od prva na tivok režim. Togaš koristi isklučivo najvisoka i vtora brzina, prvata e samo za na ladenje.
Probaj vaka pa javi.
Ne sače tuku saće se lameli na izmenuvačite nadvor i vnatre pod filtrite. Turbina znaeš što e, perkite treba dase čisti.
Знам дека ауто не е брзина Блажо разбираш :)
Фала уште еднаш.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Знам дека ауто не е брзина Блажо разбираш :)
Фала уште еднаш.
Ne toa loša klima sosema e korektna, pod -10 C sigurno i treba pomoš, no okolu 0C kako što se segašnive zimi će ti vrši rabota.
Inače so najvisokiot izduv i izbor na povisoka T dobiva komanda da se razbudi kompresorot ako bil vo niska modulacija i ti Blažo razbiraš će si bideš zgrean.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Ne toa loša klima sosema e korektna, pod -10 C sigurno i treba pomoš, no okolu 0C kako što se segašnive zimi će ti vrši rabota.
Inače so najvisokiot izduv i izbor na povisoka T dobiva komanda da se razbudi kompresorot ako bil vo niska modulacija i ti Blažo razbiraš će si bideš zgrean.
Мме, еве од вчера до сега брчи со втора брзина, на зададена темп. 24 степени, достигна 25 собна. Цело време влечеше 500 до 600 вати, сега спушти на ~210 вати.
Е сеа темп на издув падна на 32 степени, ама то је.
Како и да е, супер. Само уште на звукот да се свикнам.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
E sega koga izduvot pađa pod T na čovečkoto telo ili 37 C, nekoi klimi, kako mojava na primer iako e vo fiksna 2-ra brzina sama odi edna brzina nadole i koga će kači nad 37 C se vraća na zadadenata.
Ova e baš dobra zaštita od neprijatniot provev.
Očigledno NEO-to ja nema ovaa zaštita.
Nekako mi izgleda prenisko ova 32 C, ne znam dali točno si merel bidejći i 37C e neprijatno na 2-3 m od klimata.
Ako može da spušta do 210W od druga strana e odlično, će ti raboti bez on/ off na T pogolemi od 10 C nadvorešna.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
222
Поени од реакции
67
Може некој на кратко ,јасно и концизно да објасни разлика помеѓу клима и топлинска пумпа . Најбитната разлика
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Може некој на кратко ,јасно и концизно да објасни разлика помеѓу клима и топлинска пумпа . Најбитната разлика
Toplinska pumpa e i klimata on-of ili inverter samo sto spaga vo grupata vozduh - vozduh
Postojat i:
-Vozduh-voda,so podno ili radijatori,pa preku fehkoljeri vozduh.
-Zemja -voda ,so podno ili radijatori,pa preku fenkoljeri vozduh
-Voda - voda ,so podno ili radiajtori pa preku fenkoljeri vozduh
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom