Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Овој недостаток, може да се надмине, со опаѓање на притисокот во инсталацијата. Па инсталацијата, употреблива под вакуум и под гравитационото враќање на кондензат кај фазни претворање на работното супстанција работи при оптимален и економичен режим. Зошто е економично овој вид греење?
Дали имате изведено греење со водена на пареа на низок притисок ( подпритисок)?
Дали имате во литературата сретнато или изведено инсталаци со пареа, но не со водена пареа туку друго, например фреон или друго?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.345
Koга сме кај греењето, јас денес конечно завршив со сезоната 2014/15 :)
Значи, имав останато нешто повеќе од 2,5 метри кубни дрва, и докупив уште 18.
Сезоната 2014/15 ме чини вака:
18 метри кубни дрва по 2200 ден/м. кубен = 39600 денари.
За тие 18 метри кубни сечење и цепање по 200 денари = 3600 денари
Оџачар = 1000 денари
Вкупно 44200 денари за сезона.
Дрвата се наредени на палети, под настрешница, отворена од три страни, таман ќе се исушат убаво, има време.
За потсетување, ова е за некои 220 и кусур квадрати простор на два спрата.
На гас оваа инвестиција би била доволна за два, два и пол месеци греење... за нафта, струја не ни сакам да помислам.
Засега ова ми е најекономично.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
37
Поени од реакции
18
Дали имате изведено греење со водена на пареа на низок притисок ( подпритисок)?
Дали имате во литературата сретнато или изведено инсталаци со пареа, но не со водена пареа туку друго, например фреон или друго?
Здраво! Сега прочитав Вашето прашање, ќе се потрудам да ви одговорам, во согласност со знаењата и информациите кои имам.
Да - има изградени инсталациј за греење со водена пареа со низок притисок.
Таква инсталација може да проектира секи колега и инженер од Македонија.
Тука во Бугарија обично за таква инсталација користат, наместо наместо радијатори, внатрешните тела на разкомплктовани климатизери.
Јас лично видов таква инсталација во село Искрец.
Отолението е на цврсто гориво - дрво.
Селото се наоѓа во планината и располагаат со дрва.
Котелот е швески-на цврсто гориво.
Инсталацијата е извршена од бакарни цевки и внатрешни тела на климатизери, наместо радијатори.
Јас знам, оваа инсталација нема сите предности на класичното термосифонно греење, но:
1.Нјама пумпа, бидејќи се работи со пареа
2. Потрошувачката на огревно е помал со 30%, така како што ми рече сопственикот.

Ова е пример за една слична инсталација, работен на низок притисок.
Наместо експанзионен сад, е предвидено пареата да користи за кондензатор или внатрешни тела, или бојлерот за топла вода.
Кога сите внатрешни тела се затворени, односно, кога во просториите нема потреба од топлина, тогаш се отвора вентил кон бојлерот, и системот се обезбедува од прегревање.
Тоа е за конкретната инсталација во селото, која видов.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Kako sto bev informiran, namaluvanje na cenite na Mitsubishi na slednava serija:

MSZ-FH35VE 63500
MSZ-FH50VE 109500

taka da gi pravi (na prv pogled) najdobra opcija cena/kvalitet
Mitsibushi si e brend vrvna klasa nema zbor za kvalitetot na klimite potvrdeni i so Eurovent sertifikat.
Vidov deka e A++/A++ i COP 4.6 pogolemata MSZ-FH50VE, odlicna masina, edina mana e cenata.
No cisto za informacija kolku da ve podzamislam za eden inverter od Gree :)
Gree GWHD(28)NK3BO e FreeMatch model t.e. Multispilt 28000btu za do 4 vnatresni edinici so koja moze da se gree\ladi eden cel stan od 70-80m2 (moze da se i samo dve vnatresni, 3 ili 4), bez vnatresnite edinici e neso ispod 1000evra. Vnatresnite se od negde 7000den za 9000Btu dokaj 200evra za kanalska izvedba. Dobrata rabota kaj nadvoresnava edinica i pricinata sto voopsto ja spomnav u kontekst na gornite 2 Mitsubishi klimi e sto ovaa masina vo nea ima Mitsubishi kompressor. Eve go i servisnoto za istata kaj sto stoi modelot na kompressorot. Nema COP kako gornata 18ka ama pa cel stan pokriva so greenje\ladenje i COP 3.6 sekako nepotvrden od eurovent.[/quote]
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Na pogolemata cenata e solena, ali za FH35VE mislam deka kaj nas e best buy
Toshibata e okolu 300evra poskapa, a perfomansite se na strana na Mitsubishito.
Eve ceni vo Bugarija
http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/mitsubishi-electric-msz-fh35ve/muz-fh35ve-2013-1575.html[DOUBLEPOST=1400688735][/DOUBLEPOST]Nesto van temava, kade mozam da najdam kaj nas odvlaznuvac na vozduh (dehumidifier)?

Fala, odnapred
Rimeko Delonghi samo e pregolema.
Gorenje imaat ama dali gi ima kaj nas ke treba da prasas.
Bugarija ili Grcija, ovde slaba ponuda ima na odlvlaznuvaci(nikakva), tuka citav kaj bugarive ima i odvlaznuvaci koi isto se i navlaznuvaci pa ja odrzuvaat vlagata kolku sto sakas da bide, navodno 40-50% bilo super vlaznost pri spienje i za alergicni.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Nesto van temava, kade mozam da najdam kaj nas odvlaznuvac na vozduh (dehumidifier)?Fala, odnapred
Има и овде, додуша по порачка.
Јас сакам со силика гел да пробам да го регулирам тоа само ми треба уште некој за да поделиме пакувањето, ако си заинтересиран пиши.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ај да ви се пофалам со новата клима денеска монтирана
ги пуштив и двете да работат сега и во споредба со неото која е 4-5 метри до неа мислам дека оваа не работи колку е тивка во режим на ладење
здравје на зима ќе видиме како ќе грее сега ја пробавме ама за 5 минути направи 30с во собата (6 х 3м2) кај што е наместена :D
DSC00832.JPG
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
[quotezdravje da se koristi"yamaha10, post: 6631179, member: 70127"]Ај да ви се пофалам со новата клима денеска монтирана
ги пуштив и двете да работат сега и во споредба со неото која е 4-5 метри до неа мислам дека оваа не работи колку е тивка во режим на ладење
здравје на зима ќе видиме како ќе грее сега ја пробавме ама за 5 минути направи 30с во собата (6 х 3м2) кај што е наместена :D
Прегледај го приврзокот 93248[/quote]



So zdravje da se koristi
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
дечки ај ако можи со совети каква клима да земам

дали се добри овие TCL ST во сетек или на проверено т.е Самсунг да одам
до кај 20к сум моќен :)

оваа сплит дали е добра
или подобро е инвертер ама најевтина т.е TCL ST до 21-22 к

и која е предноста на сплит и инвертер? помалку троши инвертерот,поквалитет е? оти TCL ST ми се сумљиви мене

пс ако можи одговор побрзо оти одам утре на шопинг :)

ппс дали и колку овие од сетек наплаќаат монтажа или е бесплатна?
 
Последно уредено:
I

IBIZA SOUND

Гостин
Koга сме кај греењето, јас денес конечно завршив со сезоната 2014/15 :)
Значи, имав останато нешто повеќе од 2,5 метри кубни дрва, и докупив уште 18.
Сезоната 2014/15 ме чини вака:
18 метри кубни дрва по 2200 ден/м. кубен = 39600 денари.
За тие 18 метри кубни сечење и цепање по 200 денари = 3600 денари
Оџачар = 1000 денари
Вкупно 44200 денари за сезона.
Дрвата се наредени на палети, под настрешница, отворена од три страни, таман ќе се исушат убаво, има време.
За потсетување, ова е за некои 220 и кусур квадрати простор на два спрата.
На гас оваа инвестиција би била доволна за два, два и пол месеци греење... за нафта, струја не ни сакам да помислам.
Засега ова ми е најекономично.
mnogu eftini drvata
od kaj gi naogjas tolku eftini
 

Kajgana Shop

На врв Bottom