Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Denovie ce mora da zemam uste edna klima.izborot mi se sveduva na gree lomo eco,vivax aeqi,vivax aesi+,ili vivax aemi.aesi+ imam popust i moze da go zemam po cena od 19990.skoro site modeli se so ista cena,samo sto lomo ima 10god garancija uslovna no i vivax ima tri no i tamu uslovna.sto da se zeme?
Znaci i VIVAKS ima uslovna garancija samo.do.tri godini.
Nikoj tuka nema zbor.progovereno za toa deka i za Vivaks se doplaka.
Samo za GREE se potencira.daval 10godini.so doplata.
Klime neka ti preporaca koj Vivaks i neka ti ostavi telefon za konsultacii. :duel:
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Denovie ce mora da zemam uste edna klima.izborot mi se sveduva na gree lomo eco,vivax aeqi,vivax aesi+,ili vivax aemi.aesi+ imam popust i moze da go zemam po cena od 19990.skoro site modeli se so ista cena,samo sto lomo ima 10god garancija uslovna no i vivax ima tri no i tamu uslovna.sto da se zeme?
Vivax aesi+ e mnogu solidna klima.[DOUBLEPOST=1540482941][/DOUBLEPOST]
Znaci i VIVAKS ima uslovna garancija samo.do.tri godini.
Nikoj tuka nema zbor.progovereno za toa deka i za Vivaks se doplaka.
Samo za GREE se potencira.daval 10godini.so doplata.
Klime neka ti preporaca koj Vivaks i neka ti ostavi telefon za konsultacii. :duel:
Jas ne sum trgovec kako tebe jas imam druga profesija.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Znaci i VIVAKS ima uslovna garancija samo.do.tri godini.
Nikoj tuka nema zbor.progovereno za toa deka i za Vivaks se doplaka.
Samo za GREE se potencira.daval 10godini.so doplata.
Klime neka ti preporaca koj Vivaks i neka ti ostavi telefon za konsultacii. :duel:
Се доплаќа, што за мене е смешно и кретенско од страна на продавачите да не обезбедат мин од 2-3 безусловна гаранција. Утре за фен ќе воведат проверка.
Иначе од Техномаркет е ова, може важи и за други марки или во други маркети.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Sto Dobro ?
Da snimis video ke se vidi deka maksimum 30sekundi ke drzi potrotrosnja od 480W i ova podesuvanje 25 zadadena/AutoFan
na vtora minuta ke otide na 700W.....u treta na 1Kw....i sve taka u krug
Ne nozam da razberam zoshto da ja stavam klimata na vtora ili treta brzina ili zoshto AutoFan-ot se veli deka ne cini? Te prashuvam zashto ne razbiram. Mi nema logika klimata na AutoFan da kreva vtora ili treta brzina ako klimata bez problem si odrzuva temperatura so malu duvkanje. Ova e iskreno prashanje, ne e trolachko.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.893
Поени од реакции
7.929
Ne nozam da razberam zoshto da ja stavam klimata na vtora ili treta brzina ili zoshto AutoFan-ot se veli deka ne cini? Te prashuvam zashto ne razbiram. Mi nema logika klimata na AutoFan da kreva vtora ili treta brzina ako klimata bez problem si odrzuva temperatura so malu duvkanje. Ova e iskreno prashanje, ne e trolachko.
Затоа што не читаш ли, климата ја клаваат во простории од 70м2 и очекуваат да ги стопли. И притоа сакаат да му штеди. Нека пробаат нареден пат во просторија од 150м2 нека ја наместат и нека гледаат во уредите за мерење потрошувачка и температура ко стоки. Притоа може да го отворат прозорецот и да го постават термометарот надвор.

На крајот на денот сепак таа е само клима декларирана како 3.5. И реална квадратура би била 35-40 квадрати. Затоа е испрограмирана просекот макс да и биде околу 900W. Затоа што не очекува некој да ја поставува во 100м2 и да лупа ко будала на макс компресор и да го прегори. Си има заштити, ладење ова она.

Според сите спецификации што ги гледав немаше доволно избор да бидам сигурен дека некоја 3.5 кај мене во 35м2 ќе ме згрее и купив 5.5. Но некој сака да грее 70м2 и да плаќа 1000 денари струја. Е кога тој разум ќе се закоси со секоја логика ќе се запрашуваш вакви прашања
 
L

lleeoo

Гостин
Затоа што не читаш ли, климата ја клаваат во простории од 70м2 и очекуваат да ги стопли. И притоа сакаат да му штеди. Нека пробаат нареден пат во просторија од 150м2 нека ја наместат и нека гледаат во уредите за мерење потрошувачка и температура ко стоки. Притоа може да го отворат прозорецот и да го постават термометарот надвор.

На крајот на денот сепак таа е само клима декларирана како 3.5. И реална квадратура би била 35-40 квадрати. Затоа е испрограмирана просекот макс да и биде околу 900W. Затоа што не очекува некој да ја поставува во 100м2 и да лупа ко будала на макс компресор и да го прегори. Си има заштити, ладење ова она.

Според сите спецификации што ги гледав немаше доволно избор да бидам сигурен дека некоја 3.5 кај мене во 35м2 ќе ме згрее и купив 5.5. Но некој сака да грее 70м2 и да плаќа 1000 денари струја. Е кога тој разум ќе се закоси со секоја логика ќе се запрашуваш вакви прашања
Еве и јас по подолго време да пишам.
Прво да ви кажам темава отишла во неповрат истите ликови продаваат муда за бубрези.
Второ брате мису си е митсу и атофанот си работи супер ама во 45кв не во 70 како што наведе претходно.
Уште не е заладило како што треба па да видиме што е како е. Инаку брат ми којнисто така стави митсу35фх е презадоволен што не тегне дрва на 5ти спрат за натаму ке видиме.
П.с. е и да аерито си крчка кај родителите еве ви и сликичка во моментов поздрав то хејтерите
 

Attachments

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Затоа што не читаш ли, климата ја клаваат во простории од 70м2 и очекуваат да ги стопли. И притоа сакаат да му штеди. Нека пробаат нареден пат во просторија од 150м2 нека ја наместат и нека гледаат во уредите за мерење потрошувачка и температура ко стоки. Притоа може да го отворат прозорецот и да го постават термометарот надвор.

На крајот на денот сепак таа е само клима декларирана како 3.5. И реална квадратура би била 35-40 квадрати. Затоа е испрограмирана просекот макс да и биде околу 900W. Затоа што не очекува некој да ја поставува во 100м2 и да лупа ко будала на макс компресор и да го прегори. Си има заштити, ладење ова она.

Според сите спецификации што ги гледав немаше доволно избор да бидам сигурен дека некоја 3.5 кај мене во 35м2 ќе ме згрее и купив 5.5. Но некој сака да грее 70м2 и да плаќа 1000 денари струја. Е кога тој разум ќе се закоси со секоја логика ќе се запрашуваш вакви прашања
Postoi ama treba da se plati

So ovaa 3.5ka i 70kvadrati se great

DAIKIN FTXZ35N

Инвертор за помештенија до 35м2

0.60 - 5.0 - 9.0 kW моштност

1.0 kW консумација

SCOP 5.73

0.60 - 3.5 - 5.3 kW моштност

0.66 kW консумација

SEER 9.0

Звуково налјагане 19 db / работа до - 20 С

Произход: јапонија

4898 лв.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Затоа што не читаш ли, климата ја клаваат во простории од 70м2 и очекуваат да ги стопли. И притоа сакаат да му штеди. Нека пробаат нареден пат во просторија од 150м2 нека ја наместат и нека гледаат во уредите за мерење потрошувачка и температура ко стоки. Притоа може да го отворат прозорецот и да го постават термометарот надвор.

На крајот на денот сепак таа е само клима декларирана како 3.5. И реална квадратура би била 35-40 квадрати. Затоа е испрограмирана просекот макс да и биде околу 900W. Затоа што не очекува некој да ја поставува во 100м2 и да лупа ко будала на макс компресор и да го прегори. Си има заштити, ладење ова она.

Според сите спецификации што ги гледав немаше доволно избор да бидам сигурен дека некоја 3.5 кај мене во 35м2 ќе ме згрее и купив 5.5. Но некој сака да грее 70м2 и да плаќа 1000 денари струја. Е кога тој разум ќе се закоси со секоја логика ќе се запрашуваш вакви прашања
Jas mojata FH35 ja imam staveno vo 56m2 no imam edna WN35 vo istata soba shto planiram da ja uklucam ako slucajno pocuvstvuvam deka FHto se maci ili ne postignuva koga (ako) ke zaladi. Sega zasega FHto si gree bez problem. Isto taka, za mesec dena ochekucam kerkichka pa planot e od dnevnata, so dvete klimi da go gream i hodnikot.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Ne nozam da razberam zoshto da ja stavam klimata na vtora ili treta brzina ili zoshto AutoFan-ot se veli deka ne cini? Te prashuvam zashto ne razbiram. Mi nema logika klimata na AutoFan da kreva vtora ili treta brzina ako klimata bez problem si odrzuva temperatura so malu duvkanje. Ova e iskreno prashanje, ne e trolachko.
A sto se potresuvas od pisuvanje na nekoj trol koj sto site veke znaat deka ima zadni nameri, ne e tuka za da debatira realno tuku da prodava bofal klimi po sekoja cena, eden od nacinite e i da omalovazuva se drugo. Imas super klima, toa go kazuva cel svet, ne jas, se koristi nasekade, a ne samo vo ovoj siromav balkan ili azija, afrika kako doticnite koi se smetaat uopste za nekoja konkurencija.
Konkretno za autofan da ti odgovoram.
Sekoja klima ili duri sekoj proizvoditel ima instalirano softver koj go regulira ponasanjeto na celiot proces, megu drugoto i na autofanot. Autofanot primarno e zamislen za koristenje pri odrzuvanje na temperaturata vo prostorijata koga e postignata temperaturata. E sega najprosto kazano nekoj vnimaval dali toa odrzuvanje ke odi so komfor, koj pretpostavuva rabota na fen so nizok obrtaj ili diskomfort so duvanje vo treta, peta brzina i vetar u sobata zaradi takvoto rabotenje. Kvalitetnite klimi se napraveni so rabota vo prviot slucaj.Da doobjasnam, ako klimata trosi primer 350w na odrzuvanje dokloku raboti na prva brzina ke dava topol vozduh so mal mlaz koj deluva prijatno, a ako duva so 3 brzina i ja oddava istatata toplina od izmenuvacot toa ke deluva mlako i ke deliva prilicno neprijatno dokolku si vo nejzina blizina, plus imas shum koj vo prviot slucal ne ne slusa, a vo vtoriot slucaj ke dominira vo sobata.
NO rabotenjeto na ponizok fen povlekuva nacelno povisoka potrosuvacka i tuka e problemot, posebno kaj nekvalitetot koj se obiduva slabiot COP ili SCOP koj go ima da go anulira so rabota vo povisok fan. PAK da doobjasnam, za potroseni 350w struja kvalitetna klima so COP 5 ke dava 1,75kw toplina i moze da raboti so mala brzina i da odrzuva tem. Nekvalitet so COP 3 za taa potrosena struja ke isporaca 1kw toplina i mora da ima autofan so 3, 4-ta brzina za da go postigne priblizno istiot efekt. Normalni ke raboti i podolgo za da ja isporaca potrebnata toplina ali toa sega i ne e bitno. Ako raboti vakva klima so mala brzina nema da moze da ja odrzi adekvatno zadadenata temperaturata ili ke mora da ja zgolemi drasticno potrosuvackata.Veruvam deka so ova nekoj nema da se slaga no vo praksa ova e situacijata.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.893
Поени од реакции
7.929
Еве капиларката хаиер тундра 18 од 34000 на поладна температура почна да си одржува температура како што треба.

Нит е потребно да троши 100кв и да ме грее на зададено 18 степени ниту ништо.

И морам да напоменам дека е наместена на горе да дува затоа што за мене овој издув е млак и непријатен да дува во мене, но за неа доволен да ја одржува оваа температура од 24 степени.

И колку и да е јака одредена клима не очекувајте дека ќе ве топли со 200 вати. Ова се нормални потрошувачки, не дозволувајте да бидете изманипулирани
 

Attachments

Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
ponazad imam pisano deka moj rodnina zema gree lomo eco,bev kaj nego na gosti i vika klimata sega za sega e ok.I navistina kako sto vidov i se uveriv ja stavivme vo treta brzina(taa e najaka)i temperatura na 30 pocna da duva dosta toplo na izduv,samo sto nadvoresnata e malku bucna se slusa i vnatre ali kako sto mi kaza monterive ne stavile nikakvi gumici,ja opnale direktno na drzaci.inace ja ima staveno vo soba od 16kv.Za 20000 kolku sto ja plati i e dobra sega za sega ,vo poladno ce vidime.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.893
Поени од реакции
7.929
ponazad imam pisano deka moj rodnina zema gree lomo eco,bev kaj nego na gosti i vika klimata sega za sega e ok.I navistina kako sto vidov i se uveriv ja stavivme vo treta brzina(taa e najaka)i temperatura na 30 pocna da duva dosta toplo na izduv,samo sto nadvoresnata e malku bucna se slusa i vnatre ali kako sto mi kaza monterive ne stavile nikakvi gumici,ja opnale direktno na drzaci.inace ja ima staveno vo soba od 16kv.Za 20000 kolku sto ja plati i e dobra sega za sega ,vo poladno ce vidime.
Баш би било добро доколку знаеме како се однесуваат овие клими од 20000 денари на поладни температури вклучувајќи ја и ломо еко. Од спецификации се гледа дека губат доста на моќност под -10 температура па искрен feedback би бил од корист. Затоа што тука ги препорачуваат и за простории до 35м2, јас мислам дека капацитетот најмногу би му бил до 20м2
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ne nozam da razberam zoshto da ja stavam klimata na vtora ili treta brzina ili zoshto AutoFan-ot se veli deka ne cini? Te prashuvam zashto ne razbiram. Mi nema logika klimata na AutoFan da kreva vtora ili treta brzina ako klimata bez problem si odrzuva temperatura so malu duvkanje. Ova e iskreno prashanje, ne e trolachko.
792/552/384/282/240 m3/h Ova se 4te brzini na Auto Fan na FH35VE, prvata 240 e Silent i ne ja zimame vo obzir zasto e izdvoena od ovie.
Koga zborime deka nefunkcionira AutoFan mislime na toa deka koga FanSpeed e staven na na AutoFan togas osven prva i vtora brzina (282/384) klimata voopsto ne gi ukljucuva treta/cetvrta brzina t.e ne gi koristi brzinite 552/792 m3/h. Pravilno bi bilo da gi menuva site za da so posilnite brzini pobrzo go izvrti vozduhot i pobro dojde do zadadenata temperatura(najekonomicno) i kako ke ja dostigne zadadenata ke se namali i duvanjeto. Ako padne temperaturata ke zaduva pojako i taka u krug. No ke primetis i deka so zadadeni +10C od sobnata temperatura klimata nema da go zgolemi duvanjeto na Fan3 ili Fan4. Na klimava ko da i nedostasuva pola algoritam-softver za 2 od 4te brzini.

A duvanjeto vlijae bajagi na na COPot.
Primer ako sega na +7 nadvor ti trebaat 2,5Kw za da odrzuvas 56m2 na Temperatura od 23C.
Na plafon usisot ke pretpostavam deka e+2C od zadadena/vnatresna t.e 25C.Zadadena e 23C.

Togas 2,5KW ke dobies i vo dvava slucaja:
Fan4=792m3: 2,64kw = 792 x 1,2 x (35 - 25)/3600
Fan2=384m3: 2.64kw = 384 x 1,2 x (45,63 - 25)/3600 ovde 45.63 e temperatura na izduv, prethodno e 35C

Znaci na pomal Fan speed mora potoplo da duva za da go dade istiot kapacitet, NO za da duva 10C potoplo so 45,6C poveke i trosi struja. Prvo toa e problemot.
A vtoro koga ke zaladi poveke, togas ni so 60C/384 nema da moze da go zgrees prostorot na 23C. Fanot ke go menjas racno togas pa ke imas ili nad 23 ili pod 23, zavisno koja e temperatura nadvor a taa vo tekot na 24casa se menuva i za 10C razlika. Napladne najtoplo, sabajle i navecer najladno, izmegju toa pak razlicno.
Zemi si merac na potrosuvacka i ke ja uvidis razlikata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom