Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Еве капиларката хаиер тундра 18 од 34000 на поладна температура почна да си одржува температура како што треба.

Нит е потребно да троши 100кв и да ме грее на зададено 18 степени ниту ништо.

И морам да напоменам дека е наместена на горе да дува затоа што за мене овој издув е млак и непријатен да дува во мене, но за неа доволен да ја одржува оваа температура од 24 степени.

И колку и да е јака одредена клима не очекувајте дека ќе ве топли со 200 вати. Ова се нормални потрошувачки, не дозволувајте да бидете изманипулирани
Koja polarna temperatura cekaj neka slezi 0stepeni i so vlaznost pogolema kako ke bidi so defrostite.
Sega i obicna on off raboti odlicno.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.893
Поени од реакции
7.924
Koja polarna temperatura cekaj neka slezi 0stepeni i so vlaznost pogolema kako ke bidi so defrostite.
Sega i obicna on off raboti odlicno.
Што би рекле вие отвори очи и читај, не реков поларна туку поладна, тоа значи дека до пред некој ден дури беше +12 ми работеше како он офф што го пишав тука. Сега на поладно почнува да се стабилизира и одржува.

Инаку ме интересира друга работа,
https://www.ecr-belgium.be/files/haier_airco_handleiding_tundra_1U18EE8ERA_gb.pdf

upload_2018-10-25_22-41-43.png

дали ова значи дека капиларката има двореден изменувач
upload_2018-10-25_22-42-36.png

upload_2018-10-25_22-43-38.png

и дека уствари не била капиларка туку со ЕЕВ.

Овие параметри беа толку спомнувани во темата, за жал ги забележав откако ја купив. Не сум ја расклопил да видам што има внатре и сето ова е од едно сервисно... Но делува доста интересно и моќно со Мицубиши компресор за 34000 денари...

Од друга страна доколку ги има овие делови ќе се поклопи со тестовите од еуровент.

Како и да е, за сега мене ми е доста ветувачки
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Второ брате мису си е митсу и атофанот си работи супер ама во 45кв не во 70 како што наведе претходно.
Eve prasaj go @mdeni, tuka nekazal nisto, kjuti za AutoFanot, ama se ima izlajano na Srpskiot forum, pa ti vidi koj laze a koj vistina kazuva ;)
Dogovorete se koj kako ke laze zasto vi iskacaat lagite ;)

autoFan Mitsu FH.jpg
MitsubishiFH-AutoFan.jpg
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec Te razbiram. Mozebi prichinata zashto ova shto go zboris ne go imam oseteno e bidejki od koga ja kupiv FH-to nemam nachekano ladni denovi, -5, -7, -10 stepeni. Pa ke pochekame da vidime.

Inache, WN35-to vo spalna znae da krene i povisok Fan speed, ja imam nachekano nekolku pati.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Nemora da cekas ladni denovi, zadaj i 31C i fanot na AutoFan, nema da zaduva pojako od vtora.
Treta i Cetvrta se dosta pobucni i nemora da se ima neznam kakov izostren sluh za da se primeti koja brzina e.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Баш би било добро доколку знаеме како се однесуваат овие клими од 20000 денари на поладни температури вклучувајќи ја и ломо еко. Од спецификации се гледа дека губат доста на моќност под -10 температура па искрен feedback би бил од корист. Затоа што тука ги препорачуваат и за простории до 35м2, јас мислам дека капацитетот најмногу би му бил до 20м2
poskapite modeli razlikata vo cena brzo si ja pokrivaat so pomalata potrosuvacka. nema smisla i ne se isplaka skart da se kupuva.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
poskapite modeli razlikata vo cena brzo si ja pokrivaat so pomalata potrosuvacka. nema smisla i ne se isplaka skart da se kupuva.
Дефинирај брзо, исто и со бројки ако може поткрепи, доста е рекла казала муабети ала климе.

Исто така, некој едвај собрал 20к за да купи клима, малце е глупо да солиш памет дека клима од 40к+ брзо ќе му ги врати парите.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дефинирај брзо, исто и со бројки ако може поткрепи, доста е рекла казала муабети ала климе.

Исто така, некој едвај собрал 20к за да купи клима, малце е глупо да солиш памет дека клима од 40к+ брзо ќе му ги врати парите.
najmnogu zavisi od kvadraturata so ke se zagreva i izolacijata. Pri pogolema kvadratura i poslaba izolacija bi rekol vo poladni denovi (noemvri-mart) potrosuvackata na slabite klimi e dupla, a cesto treba i da se dogreva so drugi grejni tela. vo ovakov slucaj za max 2 god poskapata klima ke si gi vrati parite. jas mislev razlika pomegu tapa klimi za 20 i solidni 30k ne za najskapite modeli. cenata za montaza na eftina i skapa klima e ista, i ova treba da se zeme vo predvid.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
najmnogu zavisi od kvadraturata so ke se zagreva i izolacijata. Pri pogolema kvadratura i poslaba izolacija bi rekol vo poladni denovi (noemvri-mart) potrosuvackata na slabite klimi e dupla, a cesto treba i da se dogreva so drugi grejni tela. vo ovakov slucaj za max 2 god poskapata klima ke si gi vrati parite. jas mislev razlika pomegu tapa klimi za 20 i solidni 30k ne za najskapite modeli. cenata za montaza na eftina i skapa klima e ista, i ova treba da se zeme vo predvid.
3.5ки
Даикин 37к
Фуџитсу 37к
Митс не знам

Ова се цените на основните модели од јапан, а не се поефикасни од 22-27к климите од кина.

Да, ФХ или Даисекаи се поефикасни али x3 со цена.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eve prasaj go @mdeni, tuka nekazal nisto, kjuti za AutoFanot, ama se ima izlajano na Srpskiot forum, pa ti vidi koj laze a koj vistina kazuva ;)
Dogovorete se koj kako ke laze zasto vi iskacaat lagite ;)

Прегледај го приврзокот 198703
Прегледај го приврзокот 198705
Aj da ne te citiram sto se se imas izlajano na srpskiot forum za Amberot vs Hansol vo odnos na izdrzlivost na kompresor t.e kvalitet.Podobro kuti si .
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
3.5ки
Даикин 37к
Фуџитсу 37к
Митс не знам

Ова се цените на основните модели од јапан, а не се поефикасни од 22-27к климите од кина.

Да, ФХ или Даисекаи се поефикасни али x3 со цена.
Teoretski da, vo ptaksa ne.
Zatoa LOMO e proglasena na forumot za najdobra klima i dava 3.5 kw na -10 , teoretski
Mitsu, toshiba toa sto go deklariraat go sproveduvaat vo praksa, za razlika od kineskite.
Vo praksa ako Mitsu FH vo eden prostor od 30kv potrosi mesecno 2000 denari, LOMO ke potrosi 4.000
 
L

lleeoo

Гостин
Eve prasaj go @mdeni, tuka nekazal nisto, kjuti za AutoFanot, ama se ima izlajano na Srpskiot forum, pa ti vidi koj laze a koj vistina kazuva ;)
Dogovorete se koj kako ke laze zasto vi iskacaat lagite ;)

Прегледај го приврзокот 198703
Прегледај го приврзокот 198705
[DOUBLEPOST=1540531249][/DOUBLEPOST]Кажав дека ке се препознаат затоа ги поздравив :))) мислам на хејтерите. А кој лаже тука сите знаат нели :)))
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
На аутофан јас ја користам за ладење, за греење ми е на 3 цртки FH35VE и надоле насочена. Бидејќи грее 80м2 и е ставена во трпезарија од моите испробувања најидеално е така за мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom