Најекономично греење и ладење

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.894
Поени од реакции
7.942
Koga klimata ima poveke brzini kako Hansolot pet togas koga ke ja dostigni temperaturara togas se spusta na prva brzina koja e dosta spora i sleguva na najniska potrosuvacka od107w jas ja imam videno na tolku itoa e mlako duvanje ne ladno.

Ako tvojata Tundra bese dobro programirana koga ke uklucvase nemase da odi do 1500w tuku do 700w.
A toa go nema na eurovent
Ако ја наместам на 18 степени тогаш не крева повеќе од 500, ако ја наместам на 26 тогаш оди и до 1800 потрошувачка на почеток. Никој не ни е крив што температурите сега се топли па за 1 минута да се постигнува температура. Ти кажав на сабајле кога е изладено и се потребни 10 мин да стопли, оди до 1500, затоплува до 22 степени и потоа почнува да се намалува до 500. Вака што да затопли кога веќе е цело време 24 степени. И плус е 6кв клима, никој не очекува од таква клима да работи како 2.5кв.

И веќе кажав сто пати да не се повторувам, подобро да работи вака и да прави потопло од зададеното, отколку да зададам 24 и да се мачи да постигни 22. Се надевам ќе бидам разбран
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@HEKOJ
100 пати е напишано на темава во постови уназад.....клима највеќе троши при старт, и кога треба да дополни смалена температура...значи ли тоа дека кога често пали/гаси и влага у On/Офф режим ке потроши повеке или незначи ?
Мене ми е битен фактот (а сум ја имал и знам) што МитсуFH многуфалената кога е топло надвор има многу слаба модулација и под овие 350W неможе да слези со потрошувачка, затоа и често гаси и работи како On/Off...има преголем компресор и неможе да влече помалку од тие 350 или 400W у било која квадратура да ја ставиш.
За мене таа клима SCOPот od 5,1 го има извадено само затоа што на подолго време на саат гледано почесто е во OFF одколку во ON режим т.е неработи. А дека често гаси и спие во OFF мод многу убаво се гледа на VTT тестовите.
А второ битно што никој непокажува Температура кога покажува потрошувачка што многу иритира кога едни исти кловнови постираат само потрошња а внатре може му е 17C и седат у џемпери.....затоа и ги прцам со температура од 26Ц внатре. Можда има тука вчерашни што неразбираат дека температурата е важна, ама сите не сме од вчера за да им кјутиме.
Конкретно кај мене на издувот е 43C што е како фен да те дува а COP ми е околу 6....греам 70м2, цел стан сега со само една "3,5ка"....поефтино од тоа ако има негде кажете да научам и ја нешто од вас.
И нормално дека секаде во тие 70м2 немам 26Ц. Ама морам да ги прцам, зашто го претераа, мерачот што ке го покажат дека троши волку или онолку ништо некажува ако нема температура покажано.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.894
Поени од реакции
7.942
@HEKOJ
100 пати е напишано на темава во постови уназад.....клима највеќе троши при старт, и кога треба да дополни смалена температура...значи ли тоа дека кога често пали/гаси и влага у On/Офф режим ке потроши повеке или незначи ?
Мене ми е битен фактот (а сум ја имал и знам) што МитсуFH многуфалената кога е топло надвор има многу слаба модулација и под овие 350W неможе да слези со потрошувачка, затоа и често гаси и работи како On/Off...има преголем компресор и неможе да влече помалку од тие 350 или 400W у било која квадратура да ја ставиш.
А второ битно што никој непокажува Температура кога покажува потрошувачка што многу иритира кога едни исти кловнови постираат само потрошња а внатре може му е 17C и седат у џемпери.....затоа и ги прцам со температура од 26Ц внатре. Можда има тука вчерашни што неразбираат дека температурата е важна, ама сите не сме од вчера за да им кјутиме.
Конкретно кај мене на издувот е 43C што е како фен да те дува а COP ми е околу 6....греам 70м2, цел стан сега со само една "3,5ка"....поефтино од тоа ако има негде кажете да научам и ја нешто од вас.
Види, тоа е и јас што кажувам, затоа е битно сите минимуми што се кажуваат да се кажуваат на која температура се зададени, а не само извадив минимум толку и толку. Прашањето е дали се згрее со тој минимум. Е сега како што иритира тоа што фалената клима не може да одржува верувај дека дупло повеќе иритира кога некој ќе ти рече дека модулирам со 100 вати. Најдобронамерно ама ептен е правење будали тука. И затоа се ствараат многу тензии. Затоа што една лага повлекува друга, ќе почнат и други членови за инает да постираат лаги и ништо точно нема да видиме...

Она што го тестирав кај мене, без да прави он оф одржуваше околу од 400 до 600 - 700. Кога почна да се губи 5 минути дувај 5 минути изгаснета во 3 сати потроши 10 денари. Просек пак ќе му дојде околу 550вати без разлика дали одржувала или правела пали гасни. Значи разликите се ептен минорни, а и температурата во соба не може да доживее драстични промени за 5 мин. Разлика од 0.1 степен никогаш не може да се осети.

И можеби е Хансолот стварно добар, но со негативен однос никој нема да верува. И тука подобро би било да има точни дискусии, како да се решат одредени проблеми, како да се намали потрошувачка, наместо со пецкање од сите страни да се испишат 20 страни, да се изнатресат сто глупости. Нема да не згрее доколку пишеме тука дека се грееме на 200 вати потрошувачка 25 степени а прстите не ни куцаат од ладно.

Крајно се работи за инвестиција што можеби ќе трае 10 години. Не е ова играчка што се фрла по 3 месеци па да се мерат полови органи... Затоа сум многу против кога ќе забележам дека се постираат глупости[DOUBLEPOST=1540336094][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 198600
Vaka raboti mojata FH35 vecerva. Dnevna soba 56m2. Nadvoreshna temperatura 6 stepeni.
Ова е нешто што држи вода, реална потрошувачка на клима со голем ЦОП и зададена 25. Послабите клими би трошеле околу 550 - 600 на ова подесување.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ovа е нешто што држи вода, реална потрошувачка на клима со голем ЦОП и зададена 25. Послабите клими би трошеле околу 550 - 600 на ова подесување.
Brat, jas sum presreken shto doznav preku ovoj forum za greenje na inverter klimi. Iako skoro ni edna cela sezona ne se gream na niv (lani vo Fevruari/Mart gi staviv) sepak, od dosegashnoto iskustvo i jas i soprugata sme prezadovolni, a posebno mi e milo za nea, bidejki beshe golem skeptik vo smisla "Nezdravo e na klima da se greesh", "Vozduhot se sushi", " Ke prechi mnogu duvanjeto, drugo e na parno", ama sega i taa si vide deka vrska nema i deka so pravilna rabota na klimite bukvalno ne ni osekas deka imas grejno telo shto duva vo sobata. I smetkite za struja za ladenje letovo, i za toa vreme shto se greev/gream mi se smeshni.

Poentava na muabetov mi e deka nemam nikakov problem da postiram tochno do detalj kako mi rabotat klimite, kolku troshat, defrosti kolku pravat i slicno zoshto najbitno mi e deka jas sum zadovolen i sreken.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ова е нешто што држи вода, реална потрошувачка на клима со голем ЦОП и зададена 25. Послабите клими би трошеле околу 550 - 600 на ова подесување.
I ti odma mu poveruva ?
Kade gledas deka kaj nego nadvor e 6C a u Ohrid e coekov ? U Skopje momentalno na internet e +5 ama kaj mene na terasa e +10C ....vidis razlika ?
Racunaj deka kaj nego e +12 najmalce.
slikal so Fanot na AutoFan koj znae cel svet deeka spie vo prva/vtora Fan i izduvot maximum da mu e 384m3 i so toa gree 56m2 ? Gream u Celziusi se meri ili u prazni muabeti ? Nema termometar nema nisto....
Ama Ti strucnjakot zakljuci deka e validno merenje i ima golem COP......po sto izmeri bre ?
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1305#post-8518997
Ova e porealno, ista potrosnja, ista zadadena, ama i Fanot slikan na vtora (pisal moze i treta-manuael) zasto AutoFan nemu ide nad vtora pa ja zadava manuelno....i toa e toa.
SCOP 5 im e izmeren koga duva u 4ta so 792m3/h izduv, i nikad nema da vidat AutoFanot da vleze u taa brzina. Kapis kolku im e SCOP ?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,

Некоја препорака или искуства за топлотна пумпа, воздух-вода? LG, Panasonic, Toshiba, Daikin, Mitsubishi, Viessmann? Некое искуство со нив и како сте задоволни? Може и понуди комплет со инсталација, доколку има такви.
Ке затоплува стан од 80м2 со подно греење, 3 спални, дневна од 35м2, ходник и WC, и дополнително ќе има фенкојлери за ладење на лето.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Sto Dobro ?
Da snimis video ke se vidi deka maksimum 30sekundi ke drzi potrotrosnja od 480W i ova podesuvanje 25 zadadena/AutoFan
na vtora minuta ke otide na 700W.....u treta na 1Kw....i sve taka u krug
Calma, Strelec! 700W mi nema krenato FH-to od koga e kupena. Najmnogu shto sum videl na merach da pokaze za ovaa klima e 1000 i neshto (mislam 1400W beshe) i toa pri prvo uklucuvanje i kratko traeshe. Ama pak ti go vodis muabetov kako jas da imam receno deka FH-to e najdobra klima, ili Mitsu se najdobri. Ne vikam taka, zato sho ne znam, koga ke imam prilika vo zivotot da gi KORISTAM site mozni inverteri od site mozni proizvoditeli, a ne da nosam zaklucoci od citanje livcinja, togas ke ti kazam, dotogas nemozam, a nemozis ni ti. Moite klimi si se najdobri za mene, tvoite za tebe.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Eve korisnici koi ne se fushleri i realno ja opisuvaat rabotata na svoite uredi, bugarski sajt koj veke nekolku pati se naveduva na ovoj forum, kolku tolku se razbira
Прегледај го приврзокот 198591
500 - 570 wati minimalna potrosuvacka i potoa gasi
Прегледај го приврзокот 198592
mu komentiraat na covekot deka toa lici na konvencionalna on-off klima
odgovorot negov e - barem drugi da ne se zaebat
Прегледај го приврзокот 198593
Vistinata za minimumot na greeto od 130 wati po servisno
ISKLUCEN KOMPRESOR I VKLUCENI GREACI = klimata ne raboti ali ima minimum potrosuvacka od SAMO 130w i posle nemala euovent bla,bla, e ke nema

Прегледај го приврзокот 198595
Potvrda i od drug korisnik deka raboti kako ON-OFF 580-600 w
Isto komentira deka dava golem shum a ne duva silno, greeto i se e mozno, koj saka ohh/off izvolte.
Друже ја веќе година дена тупам дека Амберот е најлошиот избор на пазарот, ама никој не слуша, го читнав ова но ме мрзеше да споделам, 09 минимум од 500w си еба мајката. :)

FH има на ладење минимум од 130w и пониско, на топлење го немаат дозволено тој минимум, само поради тоа што на таа потрошувачка ќе работи само вентилаторот, без компресорот и ќе дува ладен воздух кој е непријатен да бидеш околу него.
Fh25 најниско што ја имам видено да работи е 280 така нешто но ако ја ставиш рака дува млако, не ладно ама млако ако спушти уште малку надоле, сигурно ќе биде ладно.

Остајте го стрелчо шо ве мота и пак манипулира дека висок coп е постигнат само поради тоа што работела он офф климата.
Хаха па логички ако беше така сите он офф најефтини клими ќе имаа висок COP.

Висок COP/SCOP се постигнува само и само кога климата со помала потрошувачка дава поголема топлина, нешто што може да се измери, еуровент да го измери, а трачарењето со он/офф мало сутра.

А кога сме веќе кај модулација,
Еве ја мојата 35 во 35-40 квадрати како модулира со температура на издув 35, шо ако падне потрошувачката пониско ме интересира колку ќе биде температура на издув.
https://youtu.be/HSFvdxFfncw

И многу, ама наајмногу мнооогу ме интересира коа Hansolot топли со 107w баш ме интересира колку е температурата на издув ако имаме податок дека на 275w најекономичната топла клима со најголем SCOP топли со едвај 35 степени на издув, колку ќе биде издувот на не толку економична клима на хансолот со 107w, одприлика -10 степени на издув и ладно бричење






Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Абе какви 100 вати, како може клима или било што друго да работи на 100 вати и да грее. Кој тие прикаски ви ги кажува. На магија да не работи таа клима па со 100 вати да грее.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@vlavot

Jas iskreno na greenje ne pamtam da sum ja videl pod 300w mojata FH35 dodeka WN35kata shto ja imam vo spalna sum ja videl na 245(ili 275, ne pamtam tochno sega) da si duvka i da si odrzuva trmperatura i iskreno, dali ke e 300w ili 450w minimum bash me zabole, zoshto ne se kichmam so drva i so vrekji peleti. Isto taka, da napomenam deka FH35kata e stavena vo dnevna 56m2. Inache da, na ladenje nakaj 120w beshe najnisko shto ja vidov da troshi na ladenje.

Cisto za muabet da si naprajme, snoshti pred da si legnam ja staviv na 24 stepeni FHto, sabajlevo koga vlegov vo dnevna, zemav dalinskoto, zgolemiv na 26 stepeni i potroshuvachkata ne krena povekje od 520W, 15 minuti dodeka bev prisuten vo dnevnata.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec абе лепи те убија за грее кинескиве тезгериња, па АHRI стандарди вадиш како се било исто или замисли дури и послабо од грее. ај што го уништи форумов него и те утепаа со факти крајни корисници. инаку тоа и ми беше целта пошто немам време да се заебавам со твоиве бели мерачи и сликички од Финска. грее и остали кинези се години назад со инвертер технологија од Јапонците и остали. Каде ти се сертификатите каде ти се моделите точно напишани а не оваа маска сега друга маска за иста надворешна единица.штом нема еуровент надвор од дискусија и точка. и ај кази дали останаа од пекачите грее зашто само тоа би зел ако е на промоција, ако нее е ќе земам vivax пекач.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom