Најекономично греење и ладење

Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@Chicco69 znaci grees 24 m2 valjda toaletot ne e otvoren non stop?Samo kazi mi eve ti ko nezavisen od Gree turbobutton za sto ti sluzi ?Ako mozes snimi i kolku povlekuva struja.
Тоалетот секако е затворен кога се користи (бањаре, нужда & луфтирање), но тоа е ефективно 1-2 часа во денот. Другото време е отворена вратата и се грее од хансолот. Тоа е практичен начин да се избегне екстра грејно тело и функционира одлично во пракса. Се подразбира дека хигиената е на завидно ниво и нема несакани мириси и сл. :)

Турбо копчето го има скоро секоја клима, а јас искрено никогаш не сум ја пуштил климата на максимум (кој би сакал ураган дома). Хансол како и повеќето клими од Gree има 7 брзини:

1. 350 m3/h - Quiet mode - посебно копче на далечинското
2. 420 m3/h
3. 470 m3/h
4. 520 m3/h
5. 580 m3/h
6. 650 m3/h
7. 750 m3/h - Turbo mode - посебно копче на далечинското

Ај вака за полесно:
Capture.JPG
Аутофан на страна (сите знаеме што значи), на далечинското се бираат 5 брзини, додека 1-та и 7-та си имаат посебни копчиња. Јас повеќе од 4-та (520 m3/h) не сум имал потреба да пуштам, а не па 7-ма (750 m3/h). :)

Планирам да ја тестирам потрошувачката на поголеми брзини, но да почекаме еднаш за еднаш да залади. Оваа сезона вкупно две вечери ја вклучувам климата, а најавуваат повторно затоплување ...
Capture2.JPG
... што е добро за сите нас. Помалку труење од оџаците, а ние ќе уживаме во најекономичните клими на светот - тие што не се вклучени. :)

@petna
Најевтини термометри кај кинезите, на пр. тука. Ги има и на Али, но Fasttech е проверена работа, нема утка. Имаат и мерачи на потрошувачка.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тоалетот секако е затворен кога се користи (бањаре, нужда & луфтирање), но тоа е ефективно 1-2 часа во денот. Другото време е отворена вратата и се грее од хансолот. Тоа е практичен начин да се избегне екстра грејно тело и функционира одлично во пракса. Се подразбира дека хигиената е на завидно ниво и нема несакани мириси и сл. :)

Турбо копчето го има скоро секоја клима, а јас искрено никогаш не сум ја пуштил климата на максимум (кој би сакал ураган дома). Хансол како и повеќето клими од Gree има 7 брзини:

1. 350 m3/h - Quiet mode - посебно копче на далечинското
2. 420 m3/h
3. 470 m3/h
4. 520 m3/h
5. 580 m3/h
6. 650 m3/h
7. 750 m3/h - Turbo mode - посебно копче на далечинското

Ај вака за полесно:
Прегледај го приврзокот 198643
Аутофан на страна (сите знаеме што значи), на далечинското се бираат 5 брзини, додека 1-та и 7-та си имаат посебни копчиња. Јас повеќе од 4-та (520 m3/h) не сум имал потреба да пуштам, а не па 7-ма (750 m3/h). :)

Планирам да ја тестирам потрошувачката на поголеми брзини, но да почекаме еднаш за еднаш да залади. Оваа сезона вкупно две вечери ја вклучувам климата, а најавуваат повторно затоплување ...
Прегледај го приврзокот 198645
... што е добро за сите нас. Помалку труење од оџаците, а ние ќе уживаме во најекономичните клими на светот - тие што не се вклучени. :)

@petna
Најевтини термометри кај кинезите, на пр. тука. Ги има и на Али, но Fasttech е проверена работа, нема утка. Имаат и мерачи на потрошувачка.
Ќути и дрвата им каснат 10 дена, иначе маме ќе ни расплакаа со тоа дрвиштата.
Инаку и кај мене секаде е истата прича, разотворени врати од секаде и од WC. И готово. Си влегува топлината и натаму сосема доволно.
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво друштво! Ми треба совет за клима, главна намена: греење. За деловен простор од 35-40 м2, на приземје во зграда (просторот гледа на север), одлично изолиран и дури малку стоплен од околните дуќани, доле е подрум. Зградата е на парно греење. Претпоставувам дека 3.5-ка ќе заврши работа. Ограничен буџет. Би сакал да има и автоматика на насочувањето на воздух и по хоризонтала, како и да дува што е можно ПОМАЛКУ кога не грее/лади. Стварно, има ли клими кои гасат вентилатор кога не работи компресорот? Или бар да дуваат помалку од 100м3/ч или нешто слично?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво друштво! Ми треба совет за клима, главна намена: греење. За деловен простор од 35-40 м2, на приземје во зграда (просторот гледа на север), одлично изолиран и дури малку стоплен од околните дуќани, доле е подрум. Зградата е на парно греење. Претпоставувам дека 3.5-ка ќе заврши работа. Ограничен буџет. Би сакал да има и автоматика на насочувањето на воздух и по хоризонтала, како и да дува што е можно ПОМАЛКУ кога не грее/лади. Стварно, има ли клими кои гасат вентилатор кога не работи компресорот? Или бар да дуваат помалку од 100м3/ч или нешто слично?
Za deloven prostor odlicna ekonomicna inverter klima e ovaa
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Да не е многу поскапа од оваа хаиер тундра, за која се мислам. Евентуално да има и хепа филтер.

http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70292
Нема шанси да стоплиш дуќан со оваа клима од 40 квадрати плус доле подрум. Кажи и висина на таван, чим е дуќан сигурно не е 2.5м.
А некој тука пиша иста ситуација кај што го изолирал таванот од подрумот, направи го и ти истото.

Дали грееш сега со нешто? Со 20.000 мислам дека нема автоматика на хоризонтала. Дај макс буџет.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Нема шанси да стоплиш дуќан со оваа клима од 40 квадрати плус доле подрум. Кажи и висина на таван, чим е дуќан сигурно не е 2.5м.
А некој тука пиша иста ситуација кај што го изолирал таванот од подрумот, направи го и ти истото.

Дали грееш сега со нешто? Со 20.000 мислам дека нема автоматика на хоризонтала. Дај макс буџет.
Cim klime veli mozi togas mozi .
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
57
Decki dajte sovet za klima za 25 kvadrati dnevna soba so pvc prozori i bez nekoja posebna izolacija(cigla do cigla) so moznost za greenje i spalna od 15 kvadrati.budzet do 40 iljadarki
Fala
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Denovie ce mora da zemam uste edna klima.izborot mi se sveduva na gree lomo eco,vivax aeqi,vivax aesi+,ili vivax aemi.aesi+ imam popust i moze da go zemam po cena od 19990.skoro site modeli se so ista cena,samo sto lomo ima 10god garancija uslovna no i vivax ima tri no i tamu uslovna.sto da se zeme?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom