Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Не можете да ме убедите никако,јас живеаам во 60 квадратен стан ...четворица, со парно и сметката за струја ми се движи од 2500 до 3100 денари и тоа само за нормални работи...кујна,бојлер,сијалици.Истото е и кај сите мој пријатели и познаници,без исклучок...+...-.
Е сега,тоа вие што го кажувате или шдедите многу(да некажам седите на свеќи и јадете леб и вода,да не навредам некого) или ...хм нешто тука не ми штима.
А зошто ти не си направиш по дома една анализа, каде ти се троши најмногу струја и нешто да промениш, наместо да се убедуваш дека постираме лажни бројки?
Кога не грееме/ладиме, просечната месечна потрошувашка ни е некаде 250-300КWh. Оваа зима, бидејќи беше блага, само декември имавме накај 800, останатите месеци околу 600-650 KWh. Дневна/кујна/трпезарија се грее 24/7 и просек е 22-23 степени. Спалната и купатилото навечер и рано наутро. Летово планираме да го „осамосталиме“ малиот во негова соба, па следната зима ќе треба и таму да се грее, досега таму не сме грееле затоа што нема потреба. Инаку сме тројца, во барака 60+ квадрати.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А зошто ти не си направиш по дома една анализа, каде ти се троши најмногу струја и нешто да промениш, наместо да се убедуваш дека постираме лажни бројки?
Кога не грееме/ладиме, просечната месечна потрошувашка ни е некаде 250-300КWh. Оваа зима, бидејќи беше блага, само декември имавме накај 800, останатите месеци околу 600-650 KWh. Дневна/кујна/трпезарија се грее 24/7 и просек е 22-23 степени. Спалната и купатилото навечер и рано наутро. Летово планираме да го „осамосталиме“ малиот во негова соба, па следната зима ќе треба и таму да се грее, досега таму не сме грееле затоа што нема потреба. Инаку сме тројца, во барака 60+ квадрати.
Бараките се карактеризираат со одлична изолација и мал топлотен капацитет што ги чини наповолни за греење
Ако добро Ве разбрав Вие сте потрошили само за затоплување во декември 500 KWh, во јануари и февруари по 400 KWh, a во ноември и март претпоставувам по 250 KWh
што значи за цела сезона 500 + 2 *400 + 2 * 250 = 1800 KWh
Ако сте затоплувале 40 м2 тоа е 45 КWh по метар квадратен за сезона.
Дали за затоплување сте користеле клима или термо печка или друго грејно тело?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Бараките се карактеризираат со одлична изолација и мал топлотен капацитет што ги чини наповолни за греење
Ако добро Ве разбрав Вие сте потрошили само за затоплување во декември 500 KWh, во јануари и февруари по 400 KWh, a во ноември и март претпоставувам по 250 KWh
што значи за цела сезона 500 + 2 *400 + 2 * 250 = 1800 KWh
Ако сте затоплувале 40 м2 тоа е 45 КWh по метар квадратен за сезона.
Дали за затоплување сте користеле клима или термо печка или друго грејно тело?
Колку е потрошувачката по квадрат, не сум пресметувал, затоа што тој податок не ми значи ништо.

Bаш вчера проверив, почнувајќи некаде од почетокот/средината на ноември кога почнавме да грееме, само климата потрошила 640 KWh. Значи за 4 месеци плус минус некој ден. Oстатокот отпаѓа на загревањето со електричен радијатор и конвектор во спална и купатило, но само во вечерните и утринските часови.
Иако тие временски прилично помалку работат и греат, сепак трошат повеќе од климата. Ако го одбијам тоа од вкупната ел. енергија потрошена за тој период плус некој просек за се останато, ќе испадне дека и тие две потрошиле околу 700-800KWh.
Ама уште еднаш да забележам, зимава беше ептен блага, само една недела имаше температури под нулата.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Колку е потрошувачката по квадрат, не сум пресметувал, затоа што тој податок не ми значи ништо.

Bаш вчера проверив, почнувајќи некаде од почетокот/средината на ноември кога почнавме да грееме, само климата потрошила 640 KWh. Значи за 4 месеци плус минус некој ден. Oстатокот отпаѓа на загревањето со електричен радијатор и конвектор во спална и купатило, но само во вечерните и утринските часови.
Иако тие временски прилично помалку работат и греат, сепак трошат повеќе од климата. Ако го одбијам тоа од вкупната ел. енергија потрошена за тој период плус некој просек за се останато, ќе испадне дека и тие две потрошиле околу 700-800KWh.
Ама уште еднаш да забележам, зимава беше ептен блага, само една недела имаше температури под нулата.
Оваа зима не беше посебно блага: Всушност не постојат благи или не благи зими. Оваа зима имаше помалку снег од просекот. Декември беше малку од постуден од просекот, а јануари потопол, но сезонската просечна температура никогаш не се менува (просек октомври - април ). Што значи дека секоја наредна година ќе имаш иста потрошувачка , како и оваа, под услов да ја затоплуваш истата површина
Во секој случај - добар успех, ти честитам
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Оваа зима не беше посебно блага: Всушност не постојат благи или не благи зими. Оваа зима имаше помалку снег од просекот. Декември беше малку од постуден од просекот, а јануари потопол, но сезонската просечна температура никогаш не се менува (просек октомври - април ). Што значи дека секоја наредна година ќе имаш иста потрошувачка , како и оваа, под услов да ја затоплуваш истата површина
Во секој случај - добар успех, ти честитам
Знаеш како викаше Чкаља за просек. Дај ми мене вино, а на директорот дај му кисела вода. Во просек, двајцата ќе пиеме шприцер :)
Просечната температура можеби е иста, ама знам дека минатата зима имаше цели три недели кога температурата воопшто не се качи над 0. Оваа зима едвај неколку дена беа со температура под 0. И сметките за струја го велат истото, минатата зима потрошив повеќе струја од оваа. Така да зимава би ја дефинирал како поблага од минатата, меѓудругото и поради тоа што и немаше снег како минатата.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Знаеш како викаше Чкаља за просек. Дај ми мене вино, а на директорот дај му кисела вода. Во просек, двајцата ќе пиеме шприцер :)
Просечната температура можеби е иста, ама знам дека минатата зима имаше цели три недели кога температурата воопшто не се качи над 0. Оваа зима едвај неколку дена беа со температура под 0. И сметките за струја го велат истото, минатата зима потрошив повеќе струја од оваа. Така да зимава би ја дефинирал како поблага од минатата, меѓудругото и поради тоа што и немаше снег како минатата.
Колку повеќе си потрошил?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Колку повеќе си потрошил?
35-40% повеќе минатата година, за истиот период (ноевмри-февруари) Гледано според потрошувачката, не според износот на сметката. Така којзнае колку е повеќе, страв ми е да споредам :)
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Еве мое искуство со клима. Пред зимскава сезона зедов клима МИДЕА 7-ка 1000евриќи инвертер за просторија од 30м2. Мислев да земам 3-ка па се предомислив и зедов 7-ка нормално за потопло. Кога температурите беа нормални се топлев одлично, но кога имавме температури со поголеми минуси измрзнав. Проблем беше што ми се исклучуваше кога ќе помисли дека има 'постигнато' температура од 30степени иако ми беше уклучена на макс, а мене нозете камен. Друго ми дуваше 1саат млако па после 1саат почнува топло и таман ќе стопли исклучува и нема опција за да ја пуштиш пак....
Така да не сум задоволен од оваа клима искрено.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве мое искуство со клима. Пред зимскава сезона зедов клима МИДЕА 7-ка 1000евриќи инвертер за просторија од 30м2. Мислев да земам 3-ка па се предомислив и зедов 7-ка нормално за потопло. Кога температурите беа нормални се топлев одлично, но кога имавме температури со поголеми минуси измрзнав. Проблем беше што ми се исклучуваше кога ќе помисли дека има 'постигнато' температура од 30степени иако ми беше уклучена на макс, а мене нозете камен. Друго ми дуваше 1саат млако па после 1саат почнува топло и таман ќе стопли исклучува и нема опција за да ја пуштиш пак....
Така да не сум задоволен од оваа клима искрено.
Интересно....
Можеш ли да дадеш линк со техничките карактеристики на оваа клима?
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Midea ima los algoritam za defrost zatoa taka se ponasa. Sum slusal mnogu poplaki za toa. Inaku kompresorot e ok za tie pari ....
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nekoj da ima iskustvo so Vivax klimi serija GEXI ili AETI
--- надополнето: 16 март 2013 во 15:57 ---
Nekoj da ima iskustvo so Vivax klimi serija GEXI ili AETI
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Треба да одлучам какви цевки за централно греење да пазарам (за во под, треба кошулица на подот да се става потоа). Опциите се:

- турски, некои алупласт или алуфлекс, реалативно евтини, близок роднина ми ги фали многу, наводно истите ги користела топлификацијата во Словенија
- италијански, некои 30-тина % поскапи од турскиве и наводно не многу поквалитетни
- австриски Херц, некаде дупло поскапи и наводно најквалитетни на наш пазар


Роднинава се колне во турскиве, негов ортак професионално ги користи во сите инсталации без проблеми (плус ќе ми ги најде за набавна цена). Од друга страна кога ќе се зацементира кошулицата секакви интервенции заради евентуални порблеми се многу сложени и скапи.
Се работи за накај 150 метри должина и мислам дека можам да си ја дозволам разликата до тие австриските Херц... прашањето е дали вреди разликата во квалитет?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Треба да одлучам какви цевки за централно греење да пазарам (за во под, треба кошулица на подот да се става потоа). Опциите се:

- турски, некои алупласт или алуфлекс, реалативно евтини, близок роднина ми ги фали многу, наводно истите ги користела топлификацијата во Словенија
- италијански, некои 30-тина % поскапи од турскиве и наводно не многу поквалитетни
- австриски Херц, некаде дупло поскапи и наводно најквалитетни на наш пазар


Роднинава се колне во турскиве, негов ортак професионално ги користи во сите инсталации без проблеми (плус ќе ми ги најде за набавна цена). Од друга страна кога ќе се зацементира кошулицата секакви интервенции заради евентуални порблеми се многу сложени и скапи.
Се работи за накај 150 метри должина и мислам дека можам да си ја дозволам разликата до тие австриските Херц... прашањето е дали вреди разликата во квалитет?
Jas bi odel so najkvalitetnata opcija za sekoj slucaj poradi taa pricina sto intervencija otposle e teska i skapa. Iskreno ne ocekuvam da bide kojznae kolkava razlikata vo kvalitet so turskite ali bi gi izbral avstriskite onaka da ne mi e "sube" da spijam na raet :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Еве мое искуство со клима. Пред зимскава сезона зедов клима МИДЕА 7-ка 1000евриќи инвертер за просторија од 30м2. Мислев да земам 3-ка па се предомислив и зедов 7-ка нормално за потопло. Кога температурите беа нормални се топлев одлично, но кога имавме температури со поголеми минуси измрзнав. Проблем беше што ми се исклучуваше кога ќе помисли дека има 'постигнато' температура од 30степени иако ми беше уклучена на макс, а мене нозете камен. Друго ми дуваше 1саат млако па после 1саат почнува топло и таман ќе стопли исклучува и нема опција за да ја пуштиш пак....
Така да не сум задоволен од оваа клима искрено.
Не требало да земаш клима од пониска класа за да загрееш просторија која без проблем ќе си ја загревал со Инвертер од 12.000, односно 3.5 КВ клима.
Троши многу повеќе енергија и нема никаква функционалност.
За тие пари си можел да земеш Тошиба Даисекаи 12-ка и да си немал никакви проблеми.
Ама нејсе пошто ова е завршена работа, сепак не е нормално климата да се однесува така.
Дали забележа кога ја монтираа дали беше употребена вакуум пумпа пред да ја наполнат со фреон монтерите?
Добро се изолирани цревата надворешно? Климата е уште под гаранција, викни ги тие што монтираа и од каде што ја купи.
Не е возможно клима со толкава можност да не затопли просторија од 30 КВ.
--- надополнето: 17 март 2013 во 10:45 ---
Треба да одлучам какви цевки за централно греење да пазарам (за во под, треба кошулица на подот да се става потоа). Опциите се:

- турски, некои алупласт или алуфлекс, реалативно евтини, близок роднина ми ги фали многу, наводно истите ги користела топлификацијата во Словенија
- италијански, некои 30-тина % поскапи од турскиве и наводно не многу поквалитетни
- австриски Херц, некаде дупло поскапи и наводно најквалитетни на наш пазар


Роднинава се колне во турскиве, негов ортак професионално ги користи во сите инсталации без проблеми (плус ќе ми ги најде за набавна цена). Од друга страна кога ќе се зацементира кошулицата секакви интервенции заради евентуални порблеми се многу сложени и скапи.
Се работи за накај 150 метри должина и мислам дека можам да си ја дозволам разликата до тие австриските Херц... прашањето е дали вреди разликата во квалитет?
Ако не е голема разликата во цена тогаш воопшто не се двоуми што ќе одбереш, замисли да ти пукни цевка кога ќе имаш се инсталирано што ќе ти се случи во просторијата.
Инаку сум имал искуство со ПВЦ цевки од турско производство за водовод и истите имаат одличен квалитет.
Во случај да е големка разликата во цена, распрашај се и посети објекти каде што имаат инсталирано турска инсталација.
Не мора ништо да значи земјата на потекло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom