Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Update za @ROBERT 11
Sega se simnav dole temperatura srede prostorijata 22.4c. 60m2 pravilna prostorija. Rabota cel den na vtor fan 413m3, potroseno 19.3kw. Dneven prosek 805w/h. Nadvoresnata da receme grubo deka denes bese -5 do 4.

Moguce ili ne? :) se shalam, samo spodeluvam iskustvo i daj boze na nekoj da mu se najde nekoja korisna informacija. I ja sve sto znam od ovde i od internet sum se informiral…
Автоматски споено мислење:

@micko88 me zaeba go koregirase postot u megjuvreme ;)
Ke ti pisev deka ja gream 105 kvadrati na silent mode bez nikakov problem:)

ulagajte vo izolacija se isplati za site pari:)
Ако јас ставам на 20с,брат ќе трошам 10кw дневно оти на оваа време имам ..19kw со 2 проветрување каде потоа климата оди бајаги повисоко во потрошувачка,но ако мислиш оти греење е на 20с сетинг на клима и повторно ќе ти речам со 418м3 никогаш не може да се стоплиш во 60м2..
Тоа ти е од мене..а бујрум зголеми ја температурата на 23 па ќе правиме муабет .
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Eve kolku se loši kinezive..
-nadvor staveniot senzor zad klimata veli -4C, mobilniot - 8C
-pobarana 22C dobiena 21C izduv na 550m3 na h
-usis 24.7C izduv 41C
-potrošuvačka 770W vo 28m2
-izolacija nema samo termopan stolarija, jug istok, odozdola što ladni dućani plus metar e izlezen stanot nad dućanite znači 10-tina m2 e praktično nadvor od dolna strana.....
Ispađa COP ako se presmeta po ovaa formulava za falenje i merenje komu e pogolem, COP-ot de, nekade 3.88 . Od kinezot tolku, do godina poveselo.
EUROVENT kažuva na -7 C COP 2.8 dava 2.83kW i na 2C COP4.2.
Ova mi govori deka presmetaniot COP od 3.88 e premnogu i deka vaka dobienite vrednosti se nabildani, realno bi bilo da e od 3 do 3.2 prema ova od EUROVENT.
Poradi toa ovie što vaka si go računaat COP-ot i pišuvaat tuka slavopjki za svoite klimi, treba da znaat deka toa se baš nerealni i netočni presmetki. Ova e dokaz i deka kinezive ne se voopšto inferiorni iako ima pokušai taka da se prikažuvaat.
Inače nemam damera da pravam videa i da se dokažuvam so nikogo, koj saka neka mi veruva vaka , a koj saka i ne mora.
Во право си Злате!
Домавент и еуровент не е исто! Мислам дека никој тука не е ни толку наивен, па слепо да верува во резултатите.
Да тргнеме дека фанот и кубикажата зависи од чистина на филтри, перки, изменувач..
Би се кладел дека и 20-30% ни потфрла фанот од фабрички декларираниот…
Термометри исто. Мериме Т, не гледаме влажност. Итн итн..
(Плус еуровент тестира 3 саата на една точка, без прекин, сосе дефрости и се.. па просек е нивниот резултат. Ние и да сакаме не можеме пол-саат да фиксираме тест не па 3 саата)

Во секој јако солиден резултат за Тундрата (y)
Не за џабе ја препорачувавме тука!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Во право си Злате!
Домавент и еуровент не е исто! Мислам дека никој тука не е ни толку наивен, па слепо да верува во резултатите.
Да тргнеме дека фанот и кубикажата зависи од чистина на филтри, перки, изменувач..
Би се кладел дека и 20-30% ни потфрла фанот од фабрички декларираниот…
Термометри исто. Мериме Т, не гледаме влажност. Итн итн..
(Плус еуровент тестира 3 саата на една точка, без прекин, сосе дефрости и се.. па просек е нивниот резултат. Ние и да сакаме не можеме пол-саат да фиксираме тест не па 3 саата)

Во секој јако солиден резултат за Тундрата (y)
Не за џабе ја препорачувавме тука!
Moe mislenje deka se site tuka nekade,Tundrata ne e nešto posebno, site klimi vo svojata kategorija na cena se mnogu blisku edna do druga. Se zavisi kako se koristat, kade se koristat i od kogo se koristat. Gleaš deka ima fraeri što se great na 24-25C vo 50 m2 so 12-ki, demek ima se može se, a gledame deka tie što navistina se bogati i kako poedinci i kako državi, ne se great nikoj na poveće od 20C. Našiot mentalitet e takov, će dojdeš do pari i prvo se udira na krkanje, koli i brendirana obleka.....
Ostanuva faktot deka japonskite klimi se sepak, ovde vo Makedonija, dobro ne baš site, preforsirani so ceni i ne go opravduvaat dobienoto prema platenoto.....
Ti tvojata ja zede za mnogu razumna cena, no i taa po moe mislenje e previsoka, bi ti legnala za tie pari primer edna MIDEA EXTREM, siguren sum bi dobil edna solidna klima od sreden rang.... no dobro, toa e toa.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Moe mislenje deka se site tuka nekade,Tundrata ne e nešto posebno, site klimi vo svojata kategorija na cena se mnogu blisku edna do druga. Se zavisi kako se koristat, kade se koristat i od kogo se koristat. Gleaš deka ima fraeri što se great na 24-25C vo 50 m2 so 12-ki, demek ima se može se, a gledame deka tie što navistina se bogati i kako poedinci i kako državi, ne se great nikoj na poveće od 20C. Našiot mentalitet e takov, će dojdeš do pari i prvo se udira na krkanje, koli i brendirana obleka.....
Ostanuva faktot deka japonskite klimi se sepak, ovde vo Makedonija, dobro ne baš site, preforsirani so ceni i ne go opravduvaat dobienoto prema platenoto.....
Ti tvojata ja zede za mnogu razumna cena, no i taa po moe mislenje e previsoka, bi ti legnala za tie pari primer edna MIDEA EXTREM, siguren sum bi dobil edna solidna klima od sreden rang.... no dobro, toa e toa.
Неизводливо е кај мене да инвестирам во клими…
Претходните страни баш пишував, ако се греам примарно со клими(еве дури и да не го тргнам шпоретот скроз), би ми требало Пдизајн 6kw веројатно и повеќе…
Тоа се две јаки 3.5ки, или 5.5ка и 2.5ка.
Многу пари се тоа… и пак не би било поекономично од дрва. Таков ни е стандардот :toe:

И за 500 и нешто евра, сигурно има подобар избор од мојата, се слагам..
Ама на крајот од денот, 4 од 6 месеца ме покрива сама, на над нула штеди пари(поефтино од дрва). Навечер од кога ќе изгаси ќумбето, па додека се запали, пак одржува топло…
Се на се, ако зборуваме за најекономично греење, одлична комбинација е клима/ќумбе.
Ама и било која нова клима за тие пари ќе беше исто/слично. И мидеа да беше, пак исто ќе е.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Ако јас ставам на 20с,брат ќе трошам 10кw дневно оти на оваа време имам ..19kw со 2 проветрување каде потоа климата оди бајаги повисоко во потрошувачка,но ако мислиш оти греење е на 20с сетинг на клима и повторно ќе ти речам со 418м3 никогаш не може да се стоплиш во 60м2..
Тоа ти е од мене..а бујрум зголеми ја температурата на 23 па ќе правиме муабет .
ti kazav deka fals pokazuva. 20 setirana 22.4 vo prostorijata odrzuva celo vreme. Moja pretpostavka e deka vnatresnata e montirana pod edna greda sto ne e izolirana od nadvor i e ladna na dopir. Moze e toa a moze i ne veze neam ne mi e bitno ic. Bitno mi e konstantna temp da drzi a toa go prai odlicno. Dali za nekogo e greenje ili ne 22.4c toa vekje e individualno prashanje;)
Автоматски споено мислење:

@PticaSelica jas licno za se sto ne e top izoliran objekt sum pobornik za kombinirano greenje za da se dobie maks i od komfort i od stedenje. Ne mora da znaci deka drugacie e gresno, ama ja sum za takva shema.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Vivax ACP-18CH50AERI+ + WiFi модул - 45.999 ден.
GREE Charmo ARCTIC R32 -25C 18000Btu - 44.999 ден.

Може да ми дадете мислење која од овие клими е подобра опција за греење на соба од куќа од околу 35 квадрати? Или предложете доколку има друга подобра клима за таа цена.
Ako bas saks da bide od gree togas imas amber nordic za 54000. Ovaa klima samo vo slucaj ako prostorot ima pogolemi toplotni zagubi.
Ako e dobro izolirana prostorija ili pak stan koj e potopol, baraj klima so niska modulacija. Ovie vtorive kw bidat malku poskapi ( daikin, toahiba , mitsubishi). Ako treba klimata da e primarno greenje ne se zaebavaj so vivaks i slicni. Pa ni so gree pular, fairy...
Povtorno, ako imas pogolemi topllotni zagubi vo prostorot a ne mozes da dades povekje pari za prethodnive tri brenda togas so gree amber nordic nema da zgresis.
Автоматски споено мислење:

Здраво екипо , пак јас ама сега со наместена мидеа клима :) имам едно прашање еве сеа ставена е на 24степени и когаќе ја постигне температурата не се гаси туку стои уклучена и дува ладно (само вентилаторот работи) ама се осеќа многу . Решение за ова има?
Ne. Edna od rabotite zosto mojata prethodnata klima ja trativ od zemja bese i ovoj problem
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Eve kolku se loši kinezive..
-nadvor staveniot senzor zad klimata veli -4C, mobilniot - 8C
-pobarana 22C dobiena 21C izduv na 550m3 na h
-usis 24.7C izduv 41C
-potrošuvačka 770W vo 28m2
-izolacija nema samo termopan stolarija, jug istok, odozdola što ladni dućani plus metar e izlezen stanot nad dućanite znači 10-tina m2 e praktično nadvor od dolna strana.....
Ispađa COP ako se presmeta po ovaa formulava za falenje i merenje komu e pogolem, COP-ot de, nekade 3.88 . Od kinezot tolku, do godina poveselo.
EUROVENT kažuva na -7 C COP 2.8 dava 2.83kW i na 2C COP4.2.
Ova mi govori deka presmetaniot COP od 3.88 e premnogu i deka vaka dobienite vrednosti se nabildani, realno bi bilo da e od 3 do 3.2 prema ova od EUROVENT.
Poradi toa ovie što vaka si go računaat COP-ot i pišuvaat tuka slavopjki za svoite klimi, treba da znaat deka toa se baš nerealni i netočni presmetki. Ova e dokaz i deka kinezive ne se voopšto inferiorni iako ima pokušai taka da se prikažuvaat.
Inače nemam damera da pravam videa i da se dokažuvam so nikogo, koj saka neka mi veruva vaka , a koj saka i ne mora.
UPDATE
Momentalno usis 24C, izduv 38C, nadvor -5.4C, vleče 640W od šteker, turbina vo treta najvisoka 550m3/h izleguva deka dava COP 4, učte podobro od včera, a toa bi trebelo po logikata na neštata da ne e taka.
Se uveruvam ušte poveće deka vaka računat COP e čisto samozalažuvanje, a tie što go koristat ovde na forumov treba da go svatat samo kako zabava, bidejći voopšto ne e verodostojno za donesuvanje na relevantni zaklučoci koja klima kakov COP ima. Zatoa si postoi EUROVENT i samo tie podatoci se verodostojni i upotreblivi za sporeduvanje.
Normalno i fabričkite testovi i tabeli, no za žal ne na site proizvoditeli....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
UPDATE
Momentalno usis 24C, izduv 38C, nadvor -5.4C, vleče 640W od šteker, turbina vo treta najvisoka 550m3/h izleguva deka dava COP 4, učte podobro od včera, a toa bi trebelo po logikata na neštata da ne e taka.
Se uveruvam ušte poveće deka vaka računat COP e čisto samozalažuvanje, a tie što go koristat ovde na forumov treba da go svatat samo kako zabava, bidejći voopšto ne e verodostojno za donesuvanje na relevantni zaklučoci koja klima kakov COP ima. Zatoa si postoi EUROVENT i samo tie podatoci se verodostojni i upotreblivi za sporeduvanje.
Normalno i fabričkite testovi i tabeli, no za žal ne na site proizvoditeli....
Зошто не би било? Како јас размислувам:
- твојот тест на -5С е во пооптимални услови од -7 како што тестираат од Еуровент.
- кај тебе усисот е 24С и може само да расте а кога еуровент тестира е фиксно 20С
- ти ја работиш на парт-лоад а еуровент тестира на макс-лоад и тоа со сааати континуирана работа
- ти мериш моментален перформанс а еуровент калкулира резултат од целокупното тестирање со вклучени губитоци при дефрости
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Зошто не би било? Како јас размислувам:
- ти мериш моментален перформанс а еуровент калкулира резултат од целокупното тестирање со вклучени губитоци при дефрости
Ova e klucnoto, sto so formulava gi merite momentalno, normalno deka sekoj ke dojde da ja napravi presmetkata vo momentot koga imal najdobar rezultat. Ili kako nekoj tuka kaj gi zaebal so 500kw ured da e poefikasen od 1kw, pa uste i MOMENTALNAVA ke si ja presmeta i odma mnozi so neznam kolku za da dobiel cifri sto ni samiot proizvoditel gi nema videno od uredot nit pa sonuvano deka ke se postignat za 1 saat rabota

Ali dobro neka bide odlicna formulata
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
- кај тебе усисот е 24С и може само да расте а кога еуровент тестира е фиксно 20С
Po tvojava logika ako usisot e 5 C ušte COP će poraste....
Ova e klucnoto, sto so formulava gi merite momentalno, normalno deka sekoj ke dojde da ja napravi presmetkata vo momentot koga imal najdobar rezultat. Ili kako nekoj tuka kaj gi zaebal so 500kw ured da e poefikasen od 1kw, pa uste i MOMENTALNAVA ke si ja presmeta i odma mnozi so neznam kolku za da dobiel cifri sto ni samiot proizvoditel gi nema videno od uredot nit pa sonuvano deka ke se postignat za 1 saat rabota

Ali dobro neka bide odlicna formulata
Tvoeto mislenje dava takov kakov logički odgovor. Merenjata ne se momentalni no vo odnos na EUROVENT se.
Da moželo samo preku vakvi merenja kako našive, ne bi se mačel EUROVENT da pravi uslovi za merenje kako što si napravil bidejći samo taka e ispravno, ova naševo e samo zabava za besposleni.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ova e klucnoto, sto so formulava gi merite momentalno, normalno deka sekoj ke dojde da ja napravi presmetkata vo momentot koga imal najdobar rezultat. Ili kako nekoj tuka kaj gi zaebal so 500kw ured da e poefikasen od 1kw, pa uste i MOMENTALNAVA ke si ja presmeta i odma mnozi so neznam kolku za da dobiel cifri sto ni samiot proizvoditel gi nema videno od uredot nit pa sonuvano deka ke se postignat za 1 saat rabota

Ali dobro neka bide odlicna formulata
Затоа друже јас снимам видеа од по 1 час а не само сличе секундарно кога климата има пик на перформанс!
И со вклучен дефрост имам едно видео... ко воли нек изволи....

Не велам дека моите мерења се поточни од тие на еуровент зашто навистина јас немам толку профи опрема и околина за да тестирам во домашни услови, ама не се до толку далеку како што пишал @tzlatko погоре.
И не НЕ се сложувам дека тоа што измерил еуровент е апсолутен максимум и климата во ниедна секунда од нејзината работа не може да даде подобри резултати.
But thats just me...
Автоматски споено мислење:

Po tvojava logika ako usisot e 5 C ušte COP će poraste....
По мојата логика измерениот COP ќе порасне ако температурата при усисот е 28С а не 20С како што мере еуровент.
Исто ако надвор е -5С наместо -7С
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Исто ако надвор е -5С наместо -7С
Ako primeti pološ COP izmeriv na -4 C od ovoj na -5C zatoa i raspravame ovde, ostaj go EUROVENT.
Ova e nelogičnosta i ne se baš momentalni vrednosti no ne se ni na cel čas. Dodeka go pišuvav postot za 10 min T nadvor otide na -2C bidejći e na jug na sonce klimata, a potrošuvačkata sleze na 600 W.
Inače jas tvojte merenja za LN-ot gi smetam za relevantni, studiozni i zabavni, možat baš dobro da poslužat kako reper kako treba da raboti potpolno ispravna klima. Pred se mislam na soodnosot na T na vlezot i izlezot bidejći tie gi definiraat pritisokot na freonot vo sistemot ..... čuvaj si gi nekade ovie merenja možat da ti dadat podatoci za zdravjeto na klimata po nekolku godini.
Interesno e ako vo prostorijata na visina 1m od podot T e 20C, gore na usis može da e i 26C i 23C, vo zavisnost od opteretuvanjeto na kompresorot klimata so svojot senzor meri od 20C do 22C koga će otide nad 22C odi vo off. Bitno e da se znae deka nad klimata koga kompresorot raboti sekogaš T e povisoka za poveće od 2 C od abientalnata bidejći saćeto zrači toplina okolu sebe.
Baš i poradi ova ispituvanata na EUROVENT nemaat ama ništo zaedničko so našeto na 20C. Oni doveduvaat vozduh so T 20C na usisot niz kanali, ne e klimata vo nikakva prostorija montirana kako našite klimi kade usisot e nekonstanten i šeta gore dole so T.
Zatoa i ne vredat sporedbite so niv i sekogaš će bidat nerealno različni.
Tvoite merenja ti nikogaš ne gi koristiš za omalovažuvanje na kineskite klimi i veličanje na japonskite kako nekoi drugi personi, so ovie moi podatoci sakam da gi uveram onie koi imaat eftini klimi koi samo tie si znaat kako gi kupile, deka se sosema dobri i pristojni i ne se vo skoro ništo inferiorni vo odnos na poskapite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom