Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
@ROBERT 11 neam ja takov problem. Gledas deka u start sum napisal sto mi se svigja a sto ne vo sporedba so toshibata. Izolacijata na prostorot e najbitna rabota. 22 stepena vo dobro izoliran prostor i 22 vo loso izoliran ne e isto! Imas delovi kaj sto e poladno, loso dihtuvanje, negde potoplo itn. Uste edna rab za hitachito so ja zaboraiv e zadadenata temp. Na klima e zadena 20 a vo prostorot e 22.1-22.3c. Mene licno toa nisto ne mi znaci se dodeka temp vo prostorijata e stabilna. Mene za komfort najbitno mi e sa e tivka i da drzi kontantna temp. Da ne postigase da si veze vo vtora 413m3 na vakvo vreme seriozno ke razmislev da ja menjam za fujitsu.
Автоматски споено мислење:

Ubavo se objasni pred nekoj post. Pdesgin e proektirani toplinski zagubi vo objekt. Toa se meri i se racuna. Ne znam ni ja kako. Ama znam deka na zapad kupuvas nov stan i ti dava energetski elaborat so pdesign i toplinski zagubi i spored toa si ides si kupuvas klima. A poso kaj nas ne postoi toa. Pdesign moze da go koristime koa sporeduvame klimi od ist rang a razlicna firma, pa kao da vidime koja ima pogolem kapacitet. Taka nesto u kratki crti:)
Прилично точно тоа е пдизајн! Топлински загуби на еден објект. Не ти ни треба елаборат кога можеш и сам да си го пресметаш..
Според тоа купуваш клима!

Како споредуваме ефикасности, модулации, фирми, и се остало… е секундарно!
Битно, ако е за примарно греење, Пдизајнот мора да биде исполнет.
Не сум го прочитал претходниот пост во кој било објаснето за пдизајн сега више знам на што се мисли.Значи ако се купи климата према пдизајн меѓудругите поволности од изборот на клима према пдизајн ќе се реши и проблемот со мувлата и влагата во просторот?
Никако климата нема да ти реши било каков проблем со мувла и влага!
Тоа се нус-продукти на топлотни мостови, недоволна вентилација, лошо изведена изолација и генерално непознавање на проста физика и некои здрави навики..
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Прилично точно тоа е пдизајн! Топлински загуби на еден објект. Не ти ни треба елаборат кога можеш и сам да си го пресметаш..
Според тоа купуваш клима!

Како споредуваме ефикасности, модулации, фирми, и се остало… е секундарно!
Битно, ако е за примарно греење, Пдизајнот мора да биде исполнет.

Никако климата нема да ти реши било каков проблем со мувла и влага!
Тоа се нус-продукти на топлотни мостови, недоволна вентилација, лошо изведена изолација и генерално непознавање на проста физика и некои здрави навики..
Така е проветрувањето е најбитно за здрав и долг живот,поважно и од исхраната и водата,но за некои овде тоа е табу,за нив се само клими и херметички изолиран простор..
Јас лично 2 дневно проветрувам наутро и попладне и тоа по 15-20мин..
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Ja ne znam ti sto imas nego si kazav ja sto imam i kako e situacija. Lokacija, temperatura prostor potrosuvacka. Zosto toa spored tvoite fizicki zakoni ne e mozno, ne bi znael da odgovoram:) ako go pomine ovoj test so denoive na vtora fiksna so nekoja normalna porrosnja ne ja menjam, ako ne kje menjam verojatno:) eve ke ti dodadam od toshibite od stanovite gore vo koi se zhivee, i na ovie temp rabotat na auto na nekoja ultra low brzina, ne mozam ni da kazam koja e posto na fix gi nema tie brzini pa da sporedam :) kako i so sum kazal porano… se e vo izolacijata. Ete ako ne te mrzi na net imas kalkulatori vidi kolku zagubi ima tvojot zid
A kolku ima termo obicna cigla so 10cm grafiten stiropor. Moze toas ke iskoci matematikata kao sto treba:)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Еве што значи да се има хигрометар! (Дури ни формула ни таблица не ти треба, има калкулатори за тоа што се на готово прават)
Моменталната Т (во едната спална кај и што ми стои прочистувачот) е 20.6c а релативна влажност 49%!
Според тоа…
IMG_1739.jpg
Точка на оросување ми е 9c.
Или во превод… било кој ѕид, под, таван, џам, било што! Да има 9ц ќе се појави конденз!
На долг рок и мувла…
Ако не проветрам, и оставам влажноста да дојде до 70% а верувај прелесно е тоа…
На иста Т
IMG_1740.jpg
Точката на оросување ми рипа на дури 14.4c

Па рачунај сега! Секој степен и секој процент на RH нагоре што можат да направат!
А загадување, CO2 не ги ни рачунам тука…
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
A provetruvanjeto e must have na izolirani gradbi posebno so stiropor! Kaj mene dva pati na den nemam nikakov problem
И за тебе, и за @ROBERT 11
Подобро е почесто и пократко проветрување, отколку само два пати, а подолго!
Освен ако не готвиш нешто “миризливо” или не усисаваш/чистиш, да оставиш 15-20min е залудно оти воздухот ќе се промени за 5min. Останатото време е буквално изладување за џабе…

Мада некогаш и така налагаат околностите!
Ако надвор е многу загадено, не луфтирам цела поручек, чекам ноќта да се подрачисти, па да излуфтирам… и така иде :toe:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Muabetot e da ne se drzi zatvoreno… ja cesto znam pomini zamini da otvoram prozor na dve minuti.bitno u navika da vleze i nema problem bar kaj mene.
Еее да знаеш колку има што се тресат на секој wat :ROFLMAO:
Или едноставно има луѓе што имаат лоша навика, нешто налик лошахигиенска навика…
Ќе се спуваат и не отвараат!

Па после мувли, астми, главоболки… и не им иде у глава!
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Troshi gradbata… luftiranje niso ne trosi picki dim:)
Автоматски споено мислење:

Za onie sto ziveat u gradbata i ne e taka problem ama zaebano e za taka izolirani vikendici ili vikend stanovi. Tamu e sigurno zaebano:/
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
218
Поени од реакции
295
Еве што значи да се има хигрометар! (Дури ни формула ни таблица не ти треба, има калкулатори за тоа што се на готово прават)
Моменталната Т (во едната спална кај и што ми стои прочистувачот) е 20.6c а релативна влажност 49%!
Според тоа…
Прегледај го приврзокот 404391
Точка на оросување ми е 9c.
Или во превод… било кој ѕид, под, таван, џам, било што! Да има 9ц ќе се појави конденз!
На долг рок и мувла…
Ако не проветрам, и оставам влажноста да дојде до 70% а верувај прелесно е тоа…
На иста Т
Прегледај го приврзокот 404392
Точката на оросување ми рипа на дури 14.4c

Па рачунај сега! Секој степен и секој процент на RH нагоре што можат да направат!
А загадување, CO2 не ги ни рачунам тука…
Оџак кој не се користи, дали би бил доволен за вентилација?
Значи горе излегува над герамиди а на приземје завршува со вратничка.
На внатрешниот отвор имам ставено капачка со решетка и постојано трга по малку воздух.
Исто и вентилацијата во кујна и купатило само кај мене завршуваат на таван, не е спроведено надвор...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Оџак кој не се користи, дали би бил доволен за вентилација?
Значи горе излегува над герамиди а на приземје завршува со вратничка.
На внатрешниот отвор имам ставено капачка со решетка и постојано трга по малку воздух.
Исто и вентилацијата во кујна и купатило само кај мене завршуваат на таван, не е спроведено надвор...
За жал мислам дека не е доволно…
Зависи и колку цуг може да направи, ама тоа зависи и од ветер и од се…
По таа логика и аспиратор во кујна би бил доволен, а знаеме дека не е. (ова за кога не работи)

Второ, не знам што ти значи ова “Исто и вентилацијата во кујна и купатило само кај мене завршуваат на таван, не е спроведено надвор...”?
Како може ова не ми иде у глава..!?
(Ти у куќа беше?)
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Еве што значи да се има хигрометар! (Дури ни формула ни таблица не ти треба, има калкулатори за тоа што се на готово прават)
Моменталната Т (во едната спална кај и што ми стои прочистувачот) е 20.6c а релативна влажност 49%!
Според тоа…
Прегледај го приврзокот 404391
Точка на оросување ми е 9c.
Или во превод… било кој ѕид, под, таван, џам, било што! Да има 9ц ќе се појави конденз!
На долг рок и мувла…
Ако не проветрам, и оставам влажноста да дојде до 70% а верувај прелесно е тоа…
На иста Т
Прегледај го приврзокот 404392
Точката на оросување ми рипа на дури 14.4c

Па рачунај сега! Секој степен и секој процент на RH нагоре што можат да направат!
А загадување, CO2 не ги ни рачунам тука…
Проблем со мувла имав во спалната на северна страна и вц-то, им ставив панелки да догреваат, и тие многу ефикасно ја сушат влагата, врата од спална отворена, си се догрева од климите... компромисно решение за економична потрошувачка и одвлажнување.
Од тогаш сум немал проблем со мувла.
 

Attachments

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Прилично точно тоа е пдизајн! Топлински загуби на еден објект. Не ти ни треба елаборат кога можеш и сам да си го пресметаш..
Според тоа купуваш клима!

Како споредуваме ефикасности, модулации, фирми, и се остало… е секундарно!
Битно, ако е за примарно греење, Пдизајнот мора да биде исполнет.

Никако климата нема да ти реши било каков проблем со мувла и влага!
Тоа се нус-продукти на топлотни мостови, недоволна вентилација, лошо изведена изолација и генерално непознавање на проста физика и некои здрави навики..
Тамам сватив што е пдизајн ти пак ќе ме збуниш.
Топлински загуби на еден објект како што велиш ти
Не е исто што Проектирани топлински загуби како што опиша Дамјов.
Проектираниве топлински загуби се намерно вметнати од проектантот во објектот поради некои причини.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Edno te isto e:) ako e stara kukja meri i recuna (toplinski zagubi), ako e nova racuna spored proektantot koj neli spored gazdata kako saka i budzetot proektira (proektirani toplinski zagubi) Izolacija so tolku i tolku zagubi:) :) valjda ne si zbunet vekje:)

ova e uprostena teorija. Poslozena ne ni treba poso neame takva praksa nie kaj nas. Inace spored ona ja so znam posle toplinskite
Zagubi ja dodavas i vremenskata zona vo racunicata za da dobies pdesign za zona taa
I taa
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
218
Поени од реакции
295
За жал мислам дека не е доволно…
Зависи и колку цуг може да направи, ама тоа зависи и од ветер и од се…
По таа логика и аспиратор во кујна би бил доволен, а знаеме дека не е. (ова за кога не работи)

Второ, не знам што ти значи ова “Исто и вентилацијата во кујна и купатило само кај мене завршуваат на таван, не е спроведено надвор...”?
Како може ова не ми иде у глава..!?
(Ти у куќа беше?)
Во куќа, вентилацијата од кујна и купатило не излегува над герамиди него е под герамиди. Е сега колку е тоа проблем а најверојатно е, не знам.
Дали ствара влага мувла или можи да диши низ штиците низ герамидите...кој се качил на таван горе да види.
Планирам за наредна година да барам мајстор да се спроведе со пластични цевки над герамиди. Има едни како тркалезна форма со решетки од страна... Не знам како се викаат но тоа завршува на цевката од надвор и кога дува ветар тоа се врти и го извлекува воздухот.
Еве вакво
20240121_160028.jpg
* Ќерамиди е валјда правилно
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom