Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Nema so da skrotuvas mene na auto staena na tie ultra niskite brzini mi raboti 90% od vremevo 22kata. Vo 105 kvadrati. 23 zadadeni 23 drzi vo globala maks ide do 23.4. Izolacijata si go prai svoeto. Steta nemozam da pratam kolku trosi direkt u tabla mi se vrzani.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
abe coek ovde norlmalno za opsto dobro ke spodeli iskustvo vie odma napagjate raklama, nema sansi, dokazhi itn :)
Кинескиве продавачи апла провидни беа (кинески)а овие јапонскиве се потешко видливи
нели се они Нинџи имаат друга тактика овој филип ангелески еднаш
Бил од прилеп еднаш од битола
Еве кога бил од Битола
Screenshot_20240123_164649_Samsung Internet.jpg

А иако не се разбира многу во клими
Дава совети кои клими се најдобри

Screenshot_20240123_164808_Samsung Internet.jpg

Еве кога бил од Прилеп
Screenshot_20240123_164949_Samsung Internet.jpg

А филипинец треба видевце едно да направи оти јас нешто не му верувам
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Pa jas toshbata i starata i novata najmnogu na auto ja rabotam.
Toshibata ima prekrasen auto fan.No koga sakam da izmeram nesto togas go pravam so fiksen fan.
Koja brzina na Fiksen fan ke i zadajs so taa ke raboti,bez razlika kako e setirana na i na kolku stepeni temperaturata.
Ne go namaluva fiksniot fan kako kaj Fugitsu.
A vo ayto fan kako se doblizuva do zadadenata -setirana temperatura taka i obrtaite na vnatresnata edinica gi namalva,a i obrtaite na kompresorot.
Toa e odlika na Toshiba.
Autoto mozi da go Skroti da duva kako klima od 9 btu,a i nna Tivko koga raboti vo fikcen fan pak e premnogu tivka.
Кинескиве продавачи апла провидни беа (кинески)а овие јапонскиве се потешко видливи
нели се они Нинџи имаат друга тактика овој филип ангелески еднаш
Бил од прилеп еднаш од битола
Еве кога бил од Битола
Прегледај го приврзокот 404548

А иако не се разбира многу во клими
Дава совети кои клими се најдобри

Прегледај го приврзокот 404550

Еве кога бил од Прилеп
Прегледај го приврзокот 404551

А филипинец треба видевце едно да направи оти јас нешто не му верувам
Aaaa ,nie prodavacite so vido ne raspolagame,zalam,sakas verj sakas ne.
Jas sega Hitachi dilam.
Ovie Toshhibite ne cinat,samo go spodeluvam iskustvoto deka mnogu mi trosi na -12c.,1840w/h.
A za video so HD rezolucija dogovore te se so Zlateta od Prilep.
Od lani vazi pokanata.
I taka videata ne se validni ako gi pustam jas.
Mozam da gi stelovam,a vaka so svedoci so komisija najubo. :toe:
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.962
Поени од реакции
6.191
Незнам кај беше темата за мувла но сега имам еден интересен и иритантен проблем. Зимава поради маленкото се преместивмњ во помала соба која ја греем на панелка. Никаде немам влага ниту мувла на прозорецот кој е алуминиумски стар 10тина година ми кондензоре, ама не кондензире на стакло не кондензоре на делот кој се отвара туку кондензире на рамката долу и веќе има како мала линија црно меѓу рљмката долу и ѕидот кај што се допират. Темп во соба 22 степени влажност помеѓу 55% и 65% од старт на зима. Па ме занима искиства некои, еве надвор да е сега 5 степени и повеќе таа роса скоро и да ја нема но на поладно е поизразена. Доколку купам одвлажнувач колко би се решил тој проблем или едноставно прозорецот си е таков па си кондензире.
 

AMS

Член од
9 декември 2023
Мислења
11
Поени од реакции
31
Можеш ли да споделиш повеќе информации околу изведбата и се останато?
Не знам што точно те интересира. Во принцип, откако ќе се постави, инсталацијата за греење со гасен котел практично не бара одржување. Сега разни гикови на форумите на БГ се расправаат колку треба да биде температурата на излезната вода до радијаторите за оптимална економичност, но јас еднаш ја поставив и веќе не се замарам со тоа.
Интересниот дел e NEST термостатот на Google. Не се регулира на принципот старт/стоп туку го зголемува или намалува пламенот на котелот. /како климата со инвертер/. Можете да поставите температурен распоред за секој ден од неделата или да дозволите да се постави сам. Има сензор за присуство и ако не детектира движење, автоматски ја намалува температурата. Покрај тоа, преку апликацијата за термостат на телефонот, тој знае кога ќе се вратите дома и однапред го вклучува греењето до максимум.
Можете исто така да ја прилагодите температурата на топлата вода за домаќинство од термостатот. Системот е без бојлер.
IMG_3598.JPG

IMG_3617.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Незнам кај беше темата за мувла но сега имам еден интересен и иритантен проблем. Зимава поради маленкото се преместивмњ во помала соба која ја греем на панелка. Никаде немам влага ниту мувла на прозорецот кој е алуминиумски стар 10тина година ми кондензоре, ама не кондензире на стакло не кондензоре на делот кој се отвара туку кондензире на рамката долу и веќе има како мала линија црно меѓу рљмката долу и ѕидот кај што се допират. Темп во соба 22 степени влажност помеѓу 55% и 65% од старт на зима. Па ме занима искиства некои, еве надвор да е сега 5 степени и повеќе таа роса скоро и да ја нема но на поладно е поизразена. Доколку купам одвлажнувач колко би се решил тој проблем или едноставно прозорецот си е таков па си кондензире.
Па и не е чудно ова што го велиш…
Не е толку битно колку е ладно надвор, туку која температура е ладниот мост, во твојот случај дограмата.. IMG_1741.jpg
IMG_1742.jpg
а еве ти и линк сам да си пресметаш..

Обично тие алуминиумски прозори се зезнати баш од овие причини. Претпоставувам стаклото е најмалку двојно, па е и потопло од рамката. Ако не е квалитетен профилот, алуминиумот е инаку феноменален спроводник на топлина..

Поиграј си со калкулаторот, види си сам, па ако имаш и бесконтактен термометар(бебешки), мери си ја рамката.
Може и до опшивката да биде проблемот, “оздола” да влече ладно… се бива!

Во секој случај одвлажнувач не препорачувам никому! Тоа е глупост од епски размери, што само ќе ти влече струја…
Пробај со проветрување да регулираш влага, ако веќе температурата не можеш да ја симнеш. Можеби и нова опшивка од стиропор?
(ако е веќе таму проблемот)
Во секој случај се е подобро од одвлажнувач!
Автоматски споено мислење:

Не знам што точно те интересира. Во принцип, откако ќе се постави, инсталацијата за греење со гасен котел практично не бара одржување. Сега разни гикови на форумите на БГ се расправаат колку треба да биде температурата на излезната вода до радијаторите за оптимална економичност, но јас еднаш ја поставив и веќе не се замарам со тоа.
Интересниот дел e NEST термостатот на Google. Не се регулира на принципот старт/стоп туку го зголемува или намалува пламенот на котелот. /како климата со инвертер/. Можете да поставите температурен распоред за секој ден од неделата или да дозволите да се постави сам. Има сензор за присуство и ако не детектира движење, автоматски ја намалува температурата. Покрај тоа, преку апликацијата за термостат на телефонот, тој знае кога ќе се вратите дома и однапред го вклучува греењето до максимум.
Можете исто така да ја прилагодите температурата на топлата вода за домаќинство од термостатот.
Прегледај го приврзокот 404576

Прегледај го приврзокот 404577
Ова за у Македонија е?!
Мене ме интересира колку е цената на гасот?
 

AMS

Член од
9 декември 2023
Мислења
11
Поени од реакции
31
Па и не е чудно ова што го велиш…
Не е толку битно колку е ладно надвор, туку која температура е ладниот мост, во твојот случај дограмата..Прегледај го приврзокот 404574
Прегледај го приврзокот 404575
а еве ти и линк сам да си пресметаш..

Обично тие алуминиумски прозори се зезнати баш од овие причини. Претпоставувам стаклото е најмалку двојно, па е и потопло од рамката. Ако не е квалитетен профилот, алуминиумот е инаку феноменален спроводник на топлина..

Поиграј си со калкулаторот, види си сам, па ако имаш и бесконтактен термометар(бебешки), мери си ја рамката.
Може и до опшивката да биде проблемот, “оздола” да влече ладно… се бива!

Во секој случај одвлажнувач не препорачувам никому! Тоа е глупост од епски размери, што само ќе ти влече струја…
Пробај со проветрување да регулираш влага, ако веќе температурата не можеш да ја симнеш. Можеби и нова опшивка од стиропор?
(ако е веќе таму проблемот)
Во секој случај се е подобро од одвлажнувач!
Автоматски споено мислење:


Ова за у Македонија е?!
Мене ме интересира колку е цената на гасот?
Се работи за Софија. цената е 60 евра за Мват/час
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Eve stavate kolku usis kolku izduv pa vi ispaga kolku e cop jas bas ne znam da izracunam nekako poslednoto delenje ne mi ispaga kako sto treba eve kak filipinec pred malku pisuval pa 6.03/1840 = 3,27COP jas koga izracunam ova mi ispaga sosema drugo .sum staval sliki na temperatura na potrosuvacka no ova ne sam go nikogas izracunal pa nekoj ke pomogne ovde.

Vaka Inventor Nemesis Pro 7kw
Vlezna tem. 23c
Izlezna tem. 39c
Vtora brzina 950m3
Potrosuvacka 1250

Se pomaciv sam si izracunav

16x1.2x950/3600=5.066 kw
5066/1250=4.052 COP



Temperatura vo dnevna 25.3c vo detski 21c
Nadvoresna tem -3c Stip
Se gree 80 kvadrata
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Јас тестирав на Шораиво, на ауто најмалку ми троши. А и кај еден другар Даикин и Панасоник, на ауто исто
Кинескиве продавачи апла провидни беа (кинески)а овие јапонскиве се потешко видливи
нели се они Нинџи имаат друга тактика овој филип ангелески еднаш
Бил од прилеп еднаш од битола
Еве кога бил од Битола
Прегледај го приврзокот 404548

А иако не се разбира многу во клими
Дава совети кои клими се најдобри

Прегледај го приврзокот 404550

Еве кога бил од Прилеп
Прегледај го приврзокот 404551

А филипинец треба видевце едно да направи оти јас нешто не му верувам
Hahahha
ubavo si zabelezal. Identitet i lokacija krijam, tocno e deka Filip se vikam, ama prezimeto ne mi e toa. Mozebi sum od Skopje, Ohrid? :D

Moeto mislenje e cisto i jasno. Daikin, Toshiba, Mitsubishi i da ne gi nabrojuvam za tie sto mozat da si dozvolat. Ovaa Shoraivo ja zedov 58000 denari letoto so A+++, sega e poskapa, napravete analiza sto bi bilo dobro zamena za nejze i mene bi me interesiralo.
Dobra e, mi rabotese cudno, pa bev vidov kako raboti Daikin i Panasonic pa na drugo mesto ista kako mojava, pa tie dojdoa kaj mene i svativ deka normalno e toa. Bitna e montazata, ponastrana od prozor, jak kompresor ima kreva do 1850W. Za ovaa vo pravo e filipinec, podolgo crevo 5 metri i poveke a i za sekoja druga spored mene od ovie so visoki performansi i ponastrana od prozor za ic da ne se slusa.

Od kineskive Haier, Hisense, Gree, Midea, Vivax itn da ne gi nabrojuvam poskapite modeli za pogolem prostor spored mene se top za parite. AMA od poskapite.
Grev mi pagja za ljugjevo koga ke kupuvaat klima i im ja davaat najevtinata vo prodazen salon, pritoa ubeduvajki deka ke se great komotno, pa ajde posle drvata pak vo ladnoto t.e. na site im se OFF.

E sega dobro bi bilo da se napravat listi, za parite primer do 40k sto bi bilo najdobro da se zemi.

Za japoncive ne treba ni da se diskutira, tie se veke premium brendovi sto da se zemi greska ne se pravi. Ama parive se mnogu, dve za edna.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
218
Поени од реакции
295
Lani samo fh35vghz bese staveno na MAX fan celo vreme od koga ja vkluciv do gasenje tamu nekade pocetokot na Maj, vo ladnoto urlase rabotese so puna parea. Godinava istata taa no so plus RW25VGHZ
Добро вие во Шведска немате греење на природен гас?
Немате печки во куќите на природен гас и канален ducted систем за греење/ладење на цела куќа?
Или во некое село живееш?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.313
Поени од реакции
4.733
Добро вие во Шведска немате греење на природен гас?
Немате печки во куќите на природен гас и канален ducted систем за греење/ладење на цела куќа?
Или во некое село живееш?
Prv pat slusam za greenje na priroden gas vo svedska :D

Vo jugozapadna svedska kaj sto sum jas takvo nesto nemam sretnato, ali kako sto gledas samo za ruralna sredina mozam da ti zboram sepak ne ziveam vo glavniot grad
Najblisku do nesto centralno nalik parno (samo na ova povrzano i topla voda vo domot) e fjärrvärme (distric heating) ama i toa ne e na gas.

Za greenje na gas znam deka ima vo Ungarija na primer (za cudo duri i vo selata, jer na ponezniot pol roditelite ziveat vo malo mesto).
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Јас тестирав на Шораиво, на ауто најмалку ми троши. А и кај еден другар Даикин и Панасоник, на ауто исто


Hahahha
ubavo si zabelezal. Identitet i lokacija krijam, tocno e deka Filip se vikam, ama prezimeto ne mi e toa. Mozebi sum od Skopje, Ohrid? :D

Moeto mislenje e cisto i jasno. Daikin, Toshiba, Mitsubishi i da ne gi nabrojuvam za tie sto mozat da si dozvolat. Ovaa Shoraivo ja zedov 58000 denari letoto so A+++, sega e poskapa, napravete analiza sto bi bilo dobro zamena za nejze i mene bi me interesiralo.
Dobra e, mi rabotese cudno, pa bev vidov kako raboti Daikin i Panasonic pa na drugo mesto ista kako mojava, pa tie dojdoa kaj mene i svativ deka normalno e toa. Bitna e montazata, ponastrana od prozor, jak kompresor ima kreva do 1850W. Za ovaa vo pravo e filipinec, podolgo crevo 5 metri i poveke a i za sekoja druga spored mene od ovie so visoki performansi i ponastrana od prozor za ic da ne se slusa.

Od kineskive Haier, Hisense, Gree, Midea, Vivax itn da ne gi nabrojuvam poskapite modeli za pogolem prostor spored mene se top za parite. AMA od poskapite.
Grev mi pagja za ljugjevo koga ke kupuvaat klima i im ja davaat najevtinata vo prodazen salon, pritoa ubeduvajki deka ke se great komotno, pa ajde posle drvata pak vo ladnoto t.e. na site im se OFF.

E sega dobro bi bilo da se napravat listi, za parite primer do 40k sto bi bilo najdobro da se zemi.

Za japoncive ne treba ni da se diskutira, tie se veke premium brendovi sto da se zemi greska ne se pravi. Ama parive se mnogu, dve za edna.
Za japoncive se soglasuvam no samo za trite brenda koi gi nabroi. Ostanatite japonci se za klasa podole. Sto se odnesuva do kineskite , mozam da kazam za gree, deka takvi imam. Gree pular 12ka kako vlezen model e top za edna soba od 15-16m2 i nisto povekje.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.313
Поени од реакции
4.733
Za japoncive se soglasuvam no samo za trite brenda koi gi nabroi. Ostanatite japonci se za klasa podole. Sto se odnesuva do kineskite , mozam da kazam za gree, deka takvi imam. Gree pular 12ka kako vlezen model e top za edna soba od 15-16m2 i nisto povekje.
Vidis tuka dosta dobar glas gi bie i Panasonic imaat dosta dobri modeli (cak sto veke i zadni dve godini mislam deka nivniot e kako demek najdobar na testovi), ali i cenata mu e kako LN/Daisekai/Caldo. Realno lani koga go sporeduvav na eurovent imase podobar COP na temperaturite do -2 a pod toa bese poslab od nabrojanive (ako dobro se sekavam)
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
218
Поени од реакции
295
Prv pat slusam za greenje na priroden gas vo svedska :D

Vo jugozapadna svedska kaj sto sum jas takvo nesto nemam sretnato, ali kako sto gledas samo za ruralna sredina mozam da ti zboram sepak ne ziveam vo glavniot grad
Najblisku do nesto centralno nalik parno (samo na ova povrzano i topla voda vo domot) e fjärrvärme (distric heating) ama i toa ne e na gas.

Za greenje na gas znam deka ima vo Ungarija na primer (za cudo duri i vo selata, jer na ponezniot pol roditelite ziveat vo malo mesto).
Стварно нема? Ништо ни од Шведска. Знам земји како Канада, Америка... имаат природен гас. Furnace или печка си имаат во секоја куќа ducted систем ладење,греење и топла вода. Не се замараат многу со клими сплит систем ductless.
Мислев и Скандинавија е развиена слично како Северна Америка ама не било така
 

Kajgana Shop

На врв Bottom