Најекономично греење (затоплување)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
So zdravje da se korisi

Inaku koga si doma na 25°C 26°C koga si na rabota togas na 23°C Fan speed brzina 2 ili 3 kako ti odgovara taka

Stavi Fotografii od vnatresnata edinica kako e namestena odnosno ima li 10 do 15cm od vnatresnata edinica do plafonot vo prostorijata isto i dali ima minimum 3 metri bakarni cevki od vnatresnata do nadvoresna edinica ova e bitno za da sekoj klimatizer funkcionira pravilno
Fala poubava da si kupis daj boze :)

Klimata ja montirav na istoto mesto kade sto mi bese obicnata klima na fonko od 2003 koja se koristese samo za ladenje.Montazata mi ja napravija kukjni prijateli koj se istotaka majstori za montaza.Od zidot nadole ima edno 15 cm prostor a za cevkite edno 4.5 metra iskoristija.

Momentalno e na 24 postavena.Si sedime doma so kratki rakavi udobno e.Sega mu ja mislam samo za golemiot sin na kolku da mu ostavam temperatura navecer koga ke spie so ogled deka on spie vo salonot?
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Стигна снегчето... почнува забавата :)
До денес се тераше лагодно само со една клима во цел спрат... од вечерва изгледа ќе се стартува и втората :)
Вечерва и ќумбето гори :angel:
Автоматски споено мислење:

Btw, drugarcina zapocnavte so Df.?
Вчера, завчера почнав да ги приметувам…
Ама лошо што не ја гледам надворешната. Морам да испаднам надвор и да одам задкуќа за да ја видам.
Внатре не се ни приметува, нит слуша. Ептен треба да си до неа и да ја пазиш, за да чуеш како шшшш го пушта фреонот, 3-4сек и толку. Перките горе, и ако не ја видиш, нема ни да знаеш дека отишла во ДФ.
Денеска место да пуштам друга клима или термо.. ќумбето :)
(едит: кратко траат дефростите, под 5мин сигурно!)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.145
Поени од реакции
4.998
Fala poubava da si kupis daj boze :)

Klimata ja montirav na istoto mesto kade sto mi bese obicnata klima na fonko od 2003 koja se koristese samo za ladenje.Montazata mi ja napravija kukjni prijateli koj se istotaka majstori za montaza.Od zidot nadole ima edno 15 cm prostor a za cevkite edno 4.5 metra iskoristija.

Momentalno e na 24 postavena.Si sedime doma so kratki rakavi udobno e.Sega mu ja mislam samo za golemiot sin na kolku da mu ostavam temperatura navecer koga ke spie so ogled deka on spie vo salonot?
Starite on-off Fonko imaa otvor za vozduh na vnatresnata edinica I od gorna I od predna strana Dodeka site novi klimatizeri imaat otvor za vozduh SAMO od gorna strana

Kolku tocno cm ima od gornata strana na vnatresnata edinica do plafonot ? ( ne se primetuva bas na fotografijata )

Za nokno vreme najdobro na 22 °C Fan speed 1
 
Последно уредено:

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
749
Поени од реакции
1.027
има некој што користи инфраред панели, да сподели искуство.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
/// Ma ok, zvacu servis...... Nego, kakav ti je COP sa ovakvim grejanjem ? ..... Jel` vuce manje ili vise od 1800w kad ovako vrelo duva ? ////

Uzgred, netacan ti je termometar ... vidi se
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
/// Sada ce verovatno da napise da za 60C izduva, uredjaj trosi 400w :) ..... @Strelec , mozemo li da znamo zasto se ovako grejes i koliko trosi uredjaj dok ovoliko vruce duva ? /////

Pitam te ovo da bi svi naucili nesto....jer je ovakvo grejanje uobicajeno ako se bas mora, na jakim minusima --- a ne sada
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
/// Ma ok, zvacu servis...... Nego, kakav ti je COP sa ovakvim grejanjem ? ..... Jel` vuce manje ili vise od 1800w kad ovako vrelo duva ? ////

Uzgred, netacan ti je termometar ... vidi se
A sto je to COP moze da mi objasnis? Koji COP ima tvoja klima jel moze da vidimo....nemoze naravno....a i imas jako mali maximum sto si pokazao da bi uopste merio....onda sto se bunis ne mi e jasno....izmeri pa pokazi se ...ja drugari edvaj 42c imam i Cop mi e kolku?....prosto ko pasul sto bi ti reko....ako je prosto onda pokazi ako imas sta da pokazes, nezovi prijatelja upomoc....ti pojma nemas sto baras
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
//// Brate ja te nista ne razumem, a ti pises koliko da napises nesto....ali ok :) .... razumeli smo se ;) /// ..... Cepaj i grej se tako, vrlo je veliki komfor i ekonomicnost :). ////
Neko hoce da se greje, ali vidim ima i takvih koji zele da se hlade….hahaha
Zimi se hladite, leti se grejete…nesto naopako ali bitno da ste sretni….svasta drzi zemlja.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
/// Znas kako .... ja sam mislio da se pravite blesavi i minirate temu non stop, ... ali bar nesto znate o klimama, grejanju, ekonomicnosti, izolaciji, termodinamici itd .... Izgleda da nije tako, nista izgleda ne znate :) ... A sto se tice tvog drugara .... bolje mu je i jeftinije bilo da je stari sporet nekako sa nekim jakim nosacima utiplao gore na zid. .... Jedino bi za lozenje i stavljanje drva bilo malo problematicno, ... jer bi morao na neke male merdevine da se penje. Ali, sveukupno, efekat grejanja bi bio skoro isti, a toliki novac dat za klimu bi ostao u dzepu :) .... //////// Cepajte samo tako, raskos treba da se vidi ... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom