Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 ноември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво. Се двоумам помеѓу VIVAX ACP-12CH35AEYI и VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32.
Се работи за дневен простор од 36м2 во куќа со нова дограма, ѕидови од полна тула и моментално без фасадна изолација. За AERI имам позитивно искуство, но сега ми ја нудат AEYI. Дали како 3,5 AEYI е подобра за овој простор, или да си одам со AERI 5?
Секој совет е добредојден :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Здраво. Се двоумам помеѓу VIVAX ACP-12CH35AEYI и VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32.
Се работи за дневен простор од 36м2 во куќа со нова дограма, ѕидови од полна тула и моментално без фасадна изолација. За AERI имам позитивно искуство, но сега ми ја нудат AEYI. Дали како 3,5 AEYI е подобра за овој простор, или да си одам со AERI 5?
Секој совет е добредојден :)
Друже види ја цената, и се ќе ти стане јасно!
Мислам… :rolleyes:
на едната надворешната е 26кг на другата 36кг! Ваљда не ставале камења за да биде потешка…
 
Член од
27 ноември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Друже види ја цената, и се ќе ти стане јасно!
Мислам… :rolleyes:
на едната надворешната е 26кг на другата 36кг! Ваљда не ставале камења за да биде потешка…
Не знам која е 26, бидејќи не најдов таква спецификација. Едната е 34,8 другата 36,1кг. Прашањето ми е дали ќе задоволува AEYI затоа што е 3,5ка.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Не знам која е 26, бидејќи не најдов таква спецификација. Едната е 34,8 другата 36,1кг. Прашањето ми е дали ќе задоволува AEYI затоа што е 3,5ка.
Ако можеш да си дозволиш… оди на AEYI и ич не се мисли!
Класа од клима! Ист компресор како даисекаи има!

Теоретски и двете ќе те стоплат. Во пракса, aeyi треба да биде подобра ако е 3.5ка!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.712
Поени од реакции
4.037
Здраво. Се двоумам помеѓу VIVAX ACP-12CH35AEYI и VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32.
Се работи за дневен простор од 36м2 во куќа со нова дограма, ѕидови од полна тула и моментално без фасадна изолација. За AERI имам позитивно искуство, но сега ми ја нудат AEYI. Дали како 3,5 AEYI е подобра за овој простор, или да си одам со AERI 5?
Секој совет е добредојден :)
AEYI e eden od vrvnite modeli na MIDEA i e mnogu mnogu daleku od AERI koj e vsušnost blisku do vleznite modeli na MIDEA, so nego će dobieš mnogu pokvalitetno i poekonomično greenje otkolku so AERI-to vo prelaznite periodi, tivka rabota koja so 5.5-ta nema da ja imaš.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
795
Поени од реакции
510
Здраво. Се двоумам помеѓу VIVAX ACP-12CH35AEYI и VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32.
Се работи за дневен простор од 36м2 во куќа со нова дограма, ѕидови од полна тула и моментално без фасадна изолација. За AERI имам позитивно искуство, но сега ми ја нудат AEYI. Дали како 3,5 AEYI е подобра за овој простор, или да си одам со AERI 5?
Секој совет е добредојден :)
Zemi vivax aehi
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.712
Поени од реакции
4.037
AEHI e podobro od AERI ama e mnogu daleku od AEYI..... vpročem čovekot ima dilema a ti so ova mu praviš trilema.
VIVAX po tradicija go "čuva" Y za vrvnite modeli, koga beše vo "brak" so GREE vrvniot model imaše oznaka GEYI mislam, toa beše vo stvari HANSOL na GREE, no ovaa e epten sofisticirana i odlična klima na MIDEA vo samiot vrv na nivnata ponuda.
Inače ako členot ima možnost baš nea da ja kupi ne treba da mu se nudat polovični rešenija.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.185
Поени од реакции
5.072
Здраво. Се двоумам помеѓу VIVAX ACP-12CH35AEYI и VIVAX ACP-18CH50AERI+ R32.
Се работи за дневен простор од 36м2 во куќа со нова дограма, ѕидови од полна тула и моментално без фасадна изолација. За AERI имам позитивно искуство, но сега ми ја нудат AEYI. Дали како 3,5 AEYI е подобра за овој простор, или да си одам со AERI 5?
Секој совет е добредојден :)
Ako imas budzet togas ne se misli zemi ja AEYI Vivax top model
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Edna klima sama gree cel sprat, po kratki setame nadvor sneg pagja.
Прегледај го приврзокот 398969
Ајдеее и други како тебе мереле....
Ама Мицубиши доста појака :vozbud:

IMG_20231121_173520.jpg

Не сум јас, не брини... од тука ти препраќам :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.431
Поени од реакции
2.712
Ајдеее и други како тебе мереле....
Ама Мицубиши доста појака :vozbud:

Прегледај го приврзокот 399288

Не сум јас, не брини... од тука ти препраќам :)
Raduj se k..e na pijano p..e

Sedi i meri tamo, nesto na studov merenjata gi nemase…hahaha
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Веројатно со такви и слични мерни инструменти се раѓаат и тие прекрасни бајки во спецификации. Како браќата Грим да ги мерат и пишуваат.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ајдеее и други како тебе мереле....
Ама Мицубиши доста појака :vozbud:

Прегледај го приврзокот 399288

Не сум јас, не брини... од тука ти препраќам :)
E so ovaa,tri sprata eden nad drug se great,a ne eden sprat.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ајдеее и други како тебе мереле....
Ама Мицубиши доста појака :vozbud:

Прегледај го приврзокот 399288

Не сум јас, не брини... од тука ти препраќам :)
Imas tamu korisnici sto imaat problemi i so najskapiot model na Mitsubishi i tamu fokusiraj se ;)

Screenshot_2023-11-28-22-17-11-253_com.android.chrome.jpg

Od iskustvoto na Zlate nisto ne e tocno hahaha steker pali gasi radi....realno potroseni 1000w a ti gi dava deka se potroseni 50% pomalku t e 500w....hahaha e stvarno malce trosat zaradi bagov
IMG_20231128_223205.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Imas tamu korisnici sto imaat problemi i so najskapiot model na Mitsubishi i tamu fokusiraj se ;)

Прегледај го приврзокот 399312

Od iskustvoto na Zlate nisto ne e tocno hahaha steker pali gasi radi....realno potroseni 1000w a ti gi dava deka se potroseni 50% pomalku t e 500w....hahaha e stvarno malce trosat zaradi bagov
Прегледај го приврзокот 399314
Со секоја може да има проблем, видиш Мицибуши што ти значи.... човекот вика "ЗАМЕНИЛИ МИ"!
Тоа ти е тоа БЕЗУСЛОВНА ГАРАНЦИЈА!
Знаеш колку луѓе пријавиле проблем со Грее тука на форумов?
Замените им!


Што се туче се друго..... јави се ко ќе измериш издув 75С на Амберката xD
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Заинтересиран сум за купување клима за просторија околу 25 квадрати со плус врата што води кон ходник и вц што го прават просторот за греење да е ~35 квадрати.

Разгледувам различни клими, неколку ми се вртат до сумата што ја имам определено за клима:
Hisense Energy Pro Plus
Gree Amber Premium (по наше само премиум, не нордик)
Mitsubishi HR35

Буџетот ми е околу 40к + монтажа, и една од работите што ме интесира е и економичноста.

Истотака размислувам во некоја луда насока да си ја земам амбер нордикот па тие 20к разлика дали мислите дека ќе си ги вратам низ годините преку пониски сметки за струја?

Кои се ваши предлози и што би ми предложиле до тој буџет(отворен сум и за 4та опција)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom