Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Здраво дечки. Заинтересиран сум за клима се мислам меѓу Gree Fairy Premium - GWH18ACD-K6DNA1I , и Carrier Extreme 2 - 42QHG018D8SE/38QHG018D8SE. Да бидам по конкретен, се работи за 5.5kw или 18000 BTU. Се работи за греење на спрат од под 50 квадрати од куќа, со изолација и ПВЦ прозори. Моментално имам стара Gree клима (3.5kw) што е купена во 2012, и до сега супер ја грееше дневната соба (25м2), но од кога реновирав спалната и тоалетот, тешко да врши работа и за до таму. Претходно сакав да земам Amber Premium + но ја немат на лагер. Во прилог ќе ви прекачам слика од распоредот на спратот (од правосмукалката е ама се наоѓа).


IMG_5045.jpeg


1. Моментално се наоѓа овде старата клима
2. Место каде што сакам да ја ставам новата клима за да може да дува накај кујната и плус во дневната
3. Место каде што ќе ја префрлам старата клима и ќе ја наместам да дува право за во кујната плус.

Битно ми е да бидат над -15 поради тоа што тоа ми е главно греење, немам ништо друго, на клима се грееме повеќе од 15 години, затоа ги гледав тие клими.

Јас сум пре задоволен од Gree и затоа пак гледам, но знам дека и Carrier имат по некоја добра клима. Дали овој модел на кариер е со Тошиба компресор, пошо гледав дека производител на Carrier e Midea (според еуровент сертификатот), па да не е со Midea компресор пошо некаде читав дека Мидеа не се гаселе т.е. се гасел компресорот и дувале ладен воздух.

Слободно препорачајте ми друг модел плус, но сум ограничен со овие заради тоа што сакам да ја земам климата од Телеком, пошо имам договор за продолжување.

Споделете искуство со овие 2 клими.

или ако имате совет за кај да ја ставам новата.

ПС битно ми е да бидат вифи и 2та модели, и ако имате искуство со home assistant, дали сте успеале да ги вметнете нивните апликации.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Дали овој модел на кариер е со Тошиба компресор, пошо гледав дека производител на Carrier e Midea (според еуровент сертификатот), па да не е со Midea компресор пошо некаде читав дека Мидеа не се гаселе т.е. се гасел компресорот и дувале ладен воздух.
Ако бараш Грее, на вистинско место си дошол :rolleyes:
Сега нивниот AI chat-bot под називот @Sv B ќе те услужи…

Шала на страна, само за овој дел сакав да пишам!
Нема Тошиба и Мидеа компресори. Туку тие две имаат џоинт-венчр под називот GMCC.
Се е гмцц и се произведуваат во Кина! Дури и за даисекаито!

Тоа дека дувале ладно(претпоставувам при дефрост) се бабини деветини, и доаѓаат од еден ефтин и прастар модел на мидеа што кај нас не се ни продаваше…
Било која клима да ја земеш денес, нема да дува при дефрост…
Толку, и со среќа при изборот..
 
Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Ако бараш Грее, на вистинско место си дошол :rolleyes:
Сега нивниот AI chat-bot под називот @Sv B ќе те услужи…

Шала на страна, само за овој дел сакав да пишам!
Нема Тошиба и Мидеа компресори. Туку тие две имаат џоинт-венчр под називот GMCC.
Се е гмцц и се произведуваат во Кина! Дури и за даисекаито!

Тоа дека дувале ладно(претпоставувам при дефрост) се бабини деветини, и доаѓаат од еден ефтин и прастар модел на мидеа што кај нас не се ни продаваше…
Било која клима да ја земеш денес, нема да дува при дефрост…
Толку, и со среќа при изборот..
Според тебе Gree или Carrier?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Според тебе Gree или Carrier?
Според мене си направив избор за мене…
Стварно не сакам вакви генерални сугестии помеѓу две марки! Тоа е како да ме прашаш: фолксваген или опел? (а возам рено :D )

Штом веќе си гледал еуровенти, значи пак нешто разбираш…
Стесни го изборот помеѓу модели, па тогаш може да дискутираме…
Автоматски споено мислење:

Edit: сега гледам дека во првиот пост веќе си ставил два модела.. извињавај :D
Иначе и ја се мислев од телеком да земам, ама на крај кога израчунав, ми испадна дека е подобро бонусот да го искористам како намалување на вкупната сметка, отколку да земам уред.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Според мене си направив избор за мене…
Стварно не сакам вакви генерални сугестии помеѓу две марки! Тоа е како да ме прашаш: фолксваген или опел? (а возам рено :D )

Штом веќе си гледал еуровенти, значи пак нешто разбираш…
Стесни го изборот помеѓу модели, па тогаш може да дискутираме…
Па искрено гледав еуровент ама не ги разбирам многу. Може помош за ова? бај да веј баш меѓу тие две се мислам, Gree ми е за досегашното искуство (11+ години секоја зима не се гаси и супер е), Carrier за спецификациите.

Едит: Па имам буџет над 30к, вреде да се искористи, а клима ми треба. Наредна недела минусни температури
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Па искрено гледав еуровент ама не ги разбирам многу. Може помош за ова? бај да веј баш меѓу тие две се мислам, Gree ми е за досегашното искуство (11+ години секоја зима не се гаси и супер е), Carrier за спецификациите.

Едит: Па имам буџет над 30к, вреде да се искористи, а клима ми треба. Наредна недела минусни температури

Еве што најдов од Кариер… тој на телеком го нема! Завршува на ознака D8SE
А овие се D8S и D8S*

А една буква многу мења…

Еве ти од тундрата:

а еве и од фајрито..
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.168
Дали некој има искуство со топлинска пумпа и колку би чинела за 120 квадрати? Имам парно поментално со котел на дрва. И како се движи потрошувачката на месечно ниво.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Дали некој има искуство со топлинска пумпа и колку би чинела за 120 квадрати? Имам парно поментално со котел на дрва. И како се движи потрошувачката на месечно ниво.
Прочитај 5-6 страни уназад баш имаше пишувано еден член за неговото искуство со топлинска пумпа.... иако е реткост таква дискусија на оваа тема..
Толку ли ни последните неколку страни не ги пролистувате пред да пишете нешто по форумиве?

Никој тука сеа нема да ти прераскажува.... ако те интересира ќе си ја загрееш столицата и ќе си прочиташ наназад :/
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.500
Поени од реакции
2.627
Decki samo sto mi instaliraa doma vivax Aeri+ 3.5kw i so ogled deka sum nov za ovakov vid greenje da mi dadete nekoj sovet od aspekt na temperatura,auto ova ona i slicni korisni informacii da dobijam sto moze podobitna kombinacija greenje efikasnost.Zboram za dnevna od 25kv so dobra izolacija.Sekoj sovet e dobredojden :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.065
Поени од реакции
1.181
Decki samo sto mi instaliraa doma vivax Aeri+ 3.5kw i so ogled deka sum nov za ovakov vid greenje da mi dadete nekoj sovet od aspekt na temperatura,auto ova ona i slicni korisni informacii da dobijam sto moze podobitna kombinacija greenje efikasnost.Zboram za dnevna od 25kv so dobra izolacija.Sekoj sovet e dobredojden :)
со здравје да си се топлите
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.344
Поени од реакции
3.713
Decki samo sto mi instaliraa doma vivax Aeri+ 3.5kw i so ogled deka sum nov za ovakov vid greenje da mi dadete nekoj sovet od aspekt na temperatura,auto ova ona i slicni korisni informacii da dobijam sto moze podobitna kombinacija greenje efikasnost.Zboram za dnevna od 25kv so dobra izolacija.Sekoj sovet e dobredojden :)
Mod greejne 22/23/24° fix, brzina,batali auto
Автоматски споено мислење:

Btw, drugarcina zapocnavte so Df.?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Decki samo sto mi instaliraa doma vivax Aeri+ 3.5kw i so ogled deka sum nov za ovakov vid greenje da mi dadete nekoj sovet od aspekt na temperatura,auto ova ona i slicni korisni informacii da dobijam sto moze podobitna kombinacija greenje efikasnost.Zboram za dnevna od 25kv so dobra izolacija.Sekoj sovet e dobredojden :)
Pri greenje so klima imas 2 momenti, prviot e pri nadvoresni pristojni temperaturi nad 0 koga klimata moze da stedi i e apsolutno najisplatlivo greenje i 2 moment koga se ekstremno niski temperaturite pod nula, -5, -10, koga se bara od klimata da go zgree prostorot samostojno bez dodatno greenje. Tuka veke ne se razmisluva za stedenje tuku da bides stoplen i direktno zavisi od izborot na kvalitet i nekvalitet.
Stedlivosta ustvari najmnogu zavisi i od toa koja temperatura ke ja sakas da ja imas vo prostorot koj se gree, odnosno i najdobrata klima na zadadeni 24 stepeni ke istrosi isto ili poveke od nekoja druga koja ke ja setiras na 20 stepeni.
Najbitno u cela rabota e da imas dobra klima za eventualni jaki minusi, klima koja nema vo takvi uslovi da e postojano vo pauzi za defrost i isto da e precizna vo odrzuvanjeto na temperaturata, odnosno da ne dozvoluva oscilacii od 2-3 stepeni.
Kako nov korisnik batali razmisluvanje za ekonomicnost, namesti ja temperaturata koja ti odgovara, ne ja gasi poveke tuku samo igraj so temperaturata, namali koga ne si doma ili nema potreba od povisoka t. a kaci ja koga ke ti zaladi i ti treba povisoka t, Tolku e potrebno da znaes.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.990
Поени од реакции
6.298
Decki samo sto mi instaliraa doma vivax Aeri+ 3.5kw i so ogled deka sum nov za ovakov vid greenje da mi dadete nekoj sovet od aspekt na temperatura,auto ova ona i slicni korisni informacii da dobijam sto moze podobitna kombinacija greenje efikasnost.Zboram za dnevna od 25kv so dobra izolacija.Sekoj sovet e dobredojden :)
Jas mojava koga sum doma e na auto fan koga ne sum doma fan3, celo vreme na 25stepeni.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.180
Поени од реакции
5.056
Decki samo sto mi instaliraa doma vivax Aeri+ 3.5kw i so ogled deka sum nov za ovakov vid greenje da mi dadete nekoj sovet od aspekt na temperatura,auto ova ona i slicni korisni informacii da dobijam sto moze podobitna kombinacija greenje efikasnost.Zboram za dnevna od 25kv so dobra izolacija.Sekoj sovet e dobredojden :)
So zdravje da se korisi

Inaku koga si doma na 25°C 26°C koga si na rabota togas na 23°C Fan speed brzina 2 ili 3 kako ti odgovara taka

Stavi Fotografii od vnatresnata edinica kako e namestena odnosno ima li 10 do 15cm od vnatresnata edinica do plafonot vo prostorijata isto i dali ima minimum 3 metri bakarni cevki od vnatresnata do nadvoresna edinica ova e bitno za da sekoj klimatizer funkcionira pravilno
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Btw, drugarcina zapocnavte so Df.?
Стигна снегчето... почнува забавата :)
До денес се тераше лагодно само со една клима во цел спрат... од вечерва изгледа ќе се стартува и втората :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom