Најекономично греење (затоплување)

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Искрено ни јас не знам, затоа побарав мислење. Немам слушнато некој да се пожала од парапетна во однос на затоплување, но не знам како се со потрошувачка.

Нека и е основната цена повисока, но да биде економична и да задоволува.
За вкваксот видов поделени мислења..
Денес гледав и сплит, но таваните ни се 2.9м и не знам колку е и тоа проблем за сплит..
Со парапетна тука немам искуство, но за сплит имаш доста опции во тој буџет, дури и да ти останат пари.

Ако сакаш кинески, има до 30-33к денари плус монтажа. Ако преферираш јапонски ќе бидеш ограничен во тој буџет.



Бевме решени да купиме грее парапетна, но нема залиха во државава, а ќе стигнеле дури во јануари. Така ми кажаа од грее.
Ликот Стрелчо погоре што те исмејуваше е од тимот на Гри тука у МК, така да можеш да заклучиш за нивниот однос и како ти одговорија на твоето прашање.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Не го заборавај и дечкото од Охрид Fiche со Mitsubishito (со попуст исто земено) небаре појше топли лепенката, измрзна чоекот на првата зима у малата спална и тоа со 3,5ка па после изолација лупна на цела куќа.
Фиккше е активен, ама под друг ник и веќе не ја посетува темава…
Нема потреба ни јас адвокат да му бидам, ни ти да плукаш по митсу оти него не можела да го стопли!
Ние што бевме активни убаво знаеме што требаше да грее таа клима, така да не го врти муабетот на “една мала спална”!

Бтв неговите WN се иста клима со мојата ДМ..
Па тие приказни не грее, грее… ќе ги видам на прва рака.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Искрено ни јас не знам, затоа побарав мислење. Немам слушнато некој да се пожала од парапетна во однос на затоплување, но не знам како се со потрошувачка.
Бевме решени да купиме грее парапетна, но нема залиха во државава, а ќе стигнеле дури во јануари. Така ми кажаа од грее.
Нека и е основната цена повисока, но да биде економична и да задоволува.
За вкваксот видов поделени мислења..
Денес гледав и сплит, но таваните ни се 2.9м и не знам колку е и тоа проблем за сплит..
Parapetna konzolna od Vivax ovoj model

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Искрено ни јас не знам, затоа побарав мислење. Немам слушнато некој да се пожала од парапетна во однос на затоплување, но не знам како се со потрошувачка.
Бевме решени да купиме грее парапетна, но нема залиха во државава, а ќе стигнеле дури во јануари. Така ми кажаа од грее.
Нека и е основната цена повисока, но да биде економична и да задоволува.
За вкваксот видов поделени мислења..
Денес гледав и сплит, но таваните ни се 2.9м и не знам колку е и тоа проблем за сплит..
Vo Dekemevri ke ima konzolna na Gree.
Inaku Amber Premium 12k e bez konkurencija.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Eve mojava vo 40m2 na 8C raboti so 430W bez da isklučuva i sega treba da zaklučam deka HAIER = TOSHIBA deka 400E = 1200E?
Paušalen muabet e ova ako rabotat vo nepoznati i različni prostori, ova za elektronikava nesakam ni da go komentiram.

Inače TAHIKARDIJA e zabrzan ritam na srceto, vo pisanieto pogore treba da ti stoi ARITMIJA što e baš taman paralela.....
Znam deka znaeš deka INPUT se pišuva, ah da zapirka pred svrznikot i ne se stava, ama ova e drug muabet.
Fala ti na akademskiov muabet.
Автоматски споено мислење:


Pa po se izgleda deka e i najdobra, ako ne ti e skapo zemaj slobodno HISENSE-ot.
Pa Tundrata 12 ako ja stavis vo pretsobje mozi i 70m2 da topli,celiot stan so 400w.
E bas taka tahikardicno raboti,so dopolnitelno povremeni aritmicki sinosoidi.Zatoami ne mozite ka kinezot COP da izmerite,ama toa vesto i politicki go izbegnuvate.
Jas za kinezot ke se ubedam deka isto trosi koga ke vidam video kako kaj Zlate so mitsu LN.Dotogas si ostanuvam na stavot deka kinezot trosi 40%poveke energija vo odnos a japonecot.
Inace da.Elektonikata e najbitniot faktor.Uste na vremeto od isti proizvoditel,brend ista klima so isti kapacitet bese i poveke od 50% poskapa vo odnos na on-of kaj japonski klimatizer.Pa izleze kinezarijata i pocna da nudi so reklama,kupete kinez inverter za isti pari mesto japonki on-of.A fakticki i oni ti prodavale on-of so lepenka inverter.
No sepak ti gopocituvam tvoeto ubeduvanje.Normalno toa e tvoe pravo.
Искрено ни јас не знам, затоа побарав мислење. Немам слушнато некој да се пожала од парапетна во однос на затоплување, но не знам како се со потрошувачка.
Бевме решени да купиме грее парапетна, но нема залиха во државава, а ќе стигнеле дури во јануари. Така ми кажаа од грее.
Нека и е основната цена повисока, но да биде економична и да задоволува.
За вкваксот видов поделени мислења..
Денес гледав и сплит, но таваните ни се 2.9м и не знам колку е и тоа проблем за сплит..
Bas deka tavanite ti se 2,9m visina nikako nemoj da stavas konzolna.So konzolnata uste poveke ke ti se javi neiskoristenata toplinata vo gorniot del koja so zidnata ke mozes mnogi lesno da ja spustis dolu.
Plus od dolu te great,pa uste edna pricina da ja otfrlis podnata edinca.
E sega ostanuva glavnoto.Kolku par tolku muzika,pri odbir na klimatizer.Mozis sso 350-800 evra za kinez ili 1000 evra za 3,5 kvaliteten i ekonomicen japonec,od srednata klasa.
Jas bi ti go preporacal
TOSHIBA Инвертер клима уред SHORAI EDGE RAS-B13J2KVSG-E

Gledam tuka e naevtina.Pari na raka-mara za raka.
Da si ja proveris strnicata,a mozi i na drugi mesta so popust da najdis po ovaa cena.
Ispitaj.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Здраво,

Сакам да земам клима 5.5kw која ќе ја користам само за греење на дневна соба од 40 м2, висина до плафон 2.7м.

Во истата соба имам веќе 3.5kw Gree Viola со капацитет на греење 4000 W. и истата грее ама додека температурите не се спуштат под 0. Кога е надвор -5 внатре со турбо може да постигне најмногу 19-20 .
И морам 20 дена во годината да си палам оган (камин) да догреам .Климава мислам ми е со А++ на греење, ама ми треба појака

Е сега гледав како опција Gree Pular за 39.900 денари како А++ и мислам дека се добри како фирма.
Има и Vivax ама малку ми се сумљиви истиот модел го имаат од 36.999 до 46.999 ден, пишуваат кај нас дека се А++ а во Хрватска А+.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
328
Поени од реакции
428
Здраво,

Сакам да земам клима 5.5kw која ќе ја користам само за греење на дневна соба од 40 м2, висина до плафон 2.7м.

Во истата соба имам веќе 3.5kw Gree Viola со капацитет на греење 4000 W. и истата грее ама додека температурите не се спуштат под 0. Кога е надвор -5 внатре со турбо може да постигне најмногу 19-20 .
И морам 20 дена во годината да си палам оган (камин) да догреам .Климава мислам ми е со А++ на греење, ама ми треба појака

Е сега гледав како опција Gree Pular за 39.900 денари како А++ и мислам дека се добри како фирма.
Има и Vivax ама малку ми се сумљиви истиот модел го имаат од 36.999 до 46.999 ден, пишуваат кај нас дека се А++ а во Хрватска А+.
Ja ostavas postoeckata ilipravis zamena za pojaka ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.954
Здраво,

Сакам да земам клима 5.5kw која ќе ја користам само за греење на дневна соба од 40 м2, висина до плафон 2.7м.

Во истата соба имам веќе 3.5kw Gree Viola со капацитет на греење 4000 W. и истата грее ама додека температурите не се спуштат под 0. Кога е надвор -5 внатре со турбо може да постигне најмногу 19-20 .
И морам 20 дена во годината да си палам оган (камин) да догреам .Климава мислам ми е со А++ на греење, ама ми треба појака

Е сега гледав како опција Gree Pular за 39.900 денари како А++ и мислам дека се добри како фирма.
Има и Vivax ама малку ми се сумљиви истиот модел го имаат од 36.999 до 46.999 ден, пишуваат кај нас дека се А++ а во Хрватска А+.

Zemi 5.5kw klimatizer






 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Е сега гледав како опција Gree Pular за 39.900 денари како А++ и мислам дека се добри како фирма.
Постоечката ќе ја монтирам во друга соба .
Ако ја преместуваш постоечката, барај нешто појако од Пуларот
Една страница поназад Стрелец го објави Еуровент сертификатот баш за тој Gree Pular 5.5ка од 39.900

И испадна дека не е 5.5ка туку само 3.5ка на пониски надворешни температури.... -7С и -10С
Прочитај наназад неколку страници нека не те мрзи....

Пулар18 ке му понудам за 39.999, и појака и поефикасна од Хаиеров ...ама и 100евра поефтина од Хајеров од 46.999

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/202074138
Pular EV.jpg
Али ако си среќен со Грее како фирма тука сигурно ќе ти предложат помоќен модел што имаат на лагер, али барај вака бар да има сертификат како овој, да знаеш што добиваш за паричките.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
328
Поени од реакции
428
Nekoe dobro panelce, grealka da predlozite?
За догревање во најладно супер е, има и поскапи ама нема потреба. Оваа година откако ми цркна климата, истерав со вакво слично 1,5 месец (март/април) во соба 30+ м2. Траат по неколку години а кога ќе ти прегори, ич нема да ја жалиш што ќе ја фрлиш, и термостат имаат доста брз и осетлив (за чудо !). Кој ќе ја купуваш, барај да ти а вклучат и ако не тандрка, ќе тера :)
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo me interesira Gree Sojal 5.5 kolkumuee minimalna potrosuvacka na greejne i maksimalno lolku povlekuva (modulacija)

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom