Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736

Attachments

Член од
25 јануари 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Едно кратко прашање може некој ќе има идеја.

Фаворит инвертер (не е моја, само ме викнаа за техничка подршка) не влегува во Heat Mode. Со кликање на Mode на даљинското едноставно го прескокнува Heat.

После некое време саат-два може да влезе, ама откако ќе ја исклучат или ако снема струја, иста мака. На секој рестарт самото даљинско не влегува во Heat.

Секој совет е добредојден.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Едно кратко прашање може некој ќе има идеја.

Фаворит инвертер (не е моја, само ме викнаа за техничка подршка) не влегува во Heat Mode. Со кликање на Mode на даљинското едноставно го прескокнува Heat.

После некое време саат-два може да влезе, ама откако ќе ја исклучат или ако снема струја, иста мака. На секој рестарт самото даљинско не влегува во Heat.

Секој совет е добредојден.
Smeni baterii na dalecinskoto ( ako povtorno pravi problem so Heat mod izvadi gi i vrati gi bateriite posle 3 minuti ) ako e isto povtorno togas baraj vo servis novo dalecinsko SERVIS ZA FAVORIT E CENTRO UNION TEL: 02-2440-070
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo me interesira kolakva e minimalna potrosuvacka na greenje na Gree Amber 5.5 i maksimalna snaga na greenje (kw) Iskustvo
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Едно кратко прашање може некој ќе има идеја.

Фаворит инвертер (не е моја, само ме викнаа за техничка подршка) не влегува во Heat Mode. Со кликање на Mode на даљинското едноставно го прескокнува Heat.

После некое време саат-два може да влезе, ама откако ќе ја исклучат или ако снема струја, иста мака. На секој рестарт самото даљинско не влегува во Heat.

Секој совет е добредојден.
Smeni baterii na dalecinskoto ( ako povtorno pravi problem so Heat mod izvadi gi i vrati gi bateriite posle 3 minuti ) ako e isto povtorno togas baraj vo servis novo dalecinsko SERVIS ZA FAVORIT E CENTRO UNION TEL: 02-2440-070
На крај испадна ова. Го ставам, може ќе му се најде на некој во иднина. Даљинското има мод за ладење и за греење. За летно време по грешка да не пуштиш греење и обратно.
 

Attachments

Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
Si igram so Daikinot vo spalna (sobata e 10m2, a klimata e 2.5kw) vo momentov. Pushten e od kaj 22h vecherva i na pochetok se "issili" so celi 620w edno pola minutka (vo sobata beshe 19C mereno na podot koga go pushtiv, a toj e namesten na 20C i na minimum brzina na perka vo sleep mode).

Raboti so 3 rezhimi vo period od 17min. Pochnuva edno 3-4 min na 190w pa spushta na 160 edno 5-6 min (vkupno raboti 10min) pa se gasni i samo go vrti vozduhot edno 7min i povtorno pochnuva so rabota posle tie 7min ugasnat. Vo momentov vo Sopishte vika deka nadvor e 16stepeni. Kukjava ima 10cm izolacija i trojno staklo na prozorcite. Smeshki e vo momentov da raspravame potroshuvachki i chuda znam, ama bidejkji mi e prvo greenje so klimava denes mi se vide interesno malku da ja sledam kako se pali/gasi.

So ogled deka ziveam na partizanska i doma mi e ludnica spalnava so Sopishte mi e apsolutna tishina (na mobilniov vika 13decibeli od jas shto disham koga e izgasnata klimata), se slusham kako disham. Koga duva klimava "buchavata" se dvizhi od 16 do 22 decibeli

Eve i eden kolazh od sliki

 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
340
Поени од реакции
445
Si igram so Daikinot vo spalna (sobata e 10m2, a klimata e 2.5kw) vo momentov. Pushten e od kaj 22h vecherva i na pochetok se "issili" so celi 620w edno pola minutka (vo sobata beshe 19C mereno na podot koga go pushtiv, a toj e namesten na 20C i na minimum brzina na perka vo sleep mode).

Raboti so 3 rezhimi vo period od 17min. Pochnuva edno 3-4 min na 190w pa spushta na 160 edno 5-6 min (vkupno raboti 10min) pa se gasni i samo go vrti vozduhot edno 7min i povtorno pochnuva so rabota posle tie 7min ugasnat. Vo momentov vo Sopishte vika deka nadvor e 16stepeni. Kukjava ima 10cm izolacija i trojno staklo na prozorcite. Smeshki e vo momentov da raspravame potroshuvachki i chuda znam, ama bidejkji mi e prvo greenje so klimava denes mi se vide interesno malku da ja sledam kako se pali/gasi.

So ogled deka ziveam na partizanska i doma mi e ludnica spalnava so Sopishte mi e apsolutna tishina (na mobilniov vika 13decibeli od jas shto disham koga e izgasnata klimata), se slusham kako disham. Koga duva klimava "buchavata" se dvizhi od 16 do 22 decibeli

Eve i eden kolazh od sliki

Dobar e, abe japonec e toa. Virpulot moj ne odi pod 191W (doduse pod drugi uslovi, na 25m2 + i 3,5-ka e). Vo leto odese do 160W ama vikaat na ladenje ne se vazelo :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Znači ima i kinezi nisko što moduliraat i ne lažat po brošurite. Tvojata e HISENS EASY SMART ili EXPERT SMART i za dvete stoi min na greenje 190W....
Eve ja brošurata https://issuu.com/gorenje/docs/bhs_hisense_ac_eu_brochure_2023_web?fr=sNzg2OTk0NDk4
Ubavo od tebe što pratiš kako raboti klimata vo preodniov period.
Mene počna HISENS da mi stanuva se pointeresen. Osven problemi samo so WINGS serijata na 3.5ki nemam slušnat drugi poplaki, toj model e zamenet so WINGS PRO taka da i toa e rešeno.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Screenshot_2.png
Знае ли некој подобро да ги објасни овие 2 мода на вивакс климите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom