Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ајде малку инфо за дифрост на ЛГ то
трае околу 16 мин дифрост
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Prasaj vo servis za LG Klima uredi sigurno znaat.
мислам дека нормално е
има двореден изменувач и треба повеќе време да го отопи мразот.

незнам да не ми го разбра постот дека барам помош? :)
само сакав да споделам како информација
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
мислам дека нормално е
има двореден изменувач и треба повеќе време да го отопи мразот.

незнам да не ми го разбра постот дека барам помош? :)
само сакав да споделам како информација
Tocno jas tvojot post go svativ kako prasanje
Vo sekoj slucaj ako mislis deka e normalno da pravi defrost tolku vreme vo red ti si znaes ako ne se siguren obrati se vo servis.
I sekako dolgo da te sluzi klimata pozz
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Може ли јас тука да си прашам за бојлер? Дали се продаваат оригинал Раде Кончар- Загреб бојлери во Скопје и каде ако да?
И кои други фирми се најквалитетни за бојлер? Обичен мислам, не со керефеки..
Staj si leov i teraj rabota 4050 denari mozam da ti obezbedam so 5 godini garancija na kazan i 2 na grejac. Racunaj koj ti se isplati najmnogu
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec
Aj ako moze podigni go pak videoto za defrost na AMBEROT, smetam deka e relevantno i pokazuva kako treba edna klima da pravi defrost, pod uslov se razbira da ne go pravi sekoj cas, a posebno mi se dopadja sto pocnuva so 700-800W potrosuvacka (sto evidentno i ne e dovolno za da stopi pogolema kolicina nafaten mraz) i finisira so 1250W so sto 100 % se ce ocisti. Gledam deka defrostot trae dosta dolgo no i pobrzo ne e ni mozno pri tolkava kolicina na mraz. Ako se prilagoduva vremenski prema kolicinata na nafaten mraz, togas toa e toa i toa bi bil onoj baraniot tkn. inteligenten defrost.
Posle ova video i ne treba da bideme sumnjicavi vo rabotata na AMBEROT vo pogled na defrostite. Ti blagodaram za trudot...
Eve go videoto Zlatko, normalen defrost koj Amberot go pravi samo vo uslovi na golema vlaznost i T okolu nula...10min trae odprilika i samo koga e cel izmenuvac pobelen sto za 2,5reden izmenuvac i ne e golemo vremetraenje.....ovaa zima sto i nebese zima retko mozese Amberot da se naceka vo defrost....sepak Marta iznenadi so niski temperaturi i sneg pa uspeav da ja fatam i da snimam eden cel defrsot ciklus. Ne go pravi sekoj cas tuku samo vo vakva situacija na cela pobelena edinica, pak ke kazam, tesko da se fati vo defrost.
Amberot e sega izlozen vo rabotna verzija vo noviot salon na Gree....sekoj koj saka moze da go proba vo mod na greenje i da se uveri kakov zezok vazduh duva ova cudo od klima.
Vo Atach AmberotNordic na -7 treba da predava u prosek 4800W (so usis od 20C)...kaj mene na -7C nadvoresna davase preku 7Kw i veruvam deka se tocni ovie podatoci mereni standardno na 20C temperatura na usis i kako prosek od nekolku casovno merenje.
Intercoolerot t.e prinudnoto ladenje na kompresorot sepak vredi vo klimava i toa e ona sto go drzi kapacitetot na klimava nad 4KW i na ladno ....i na -7C i na -15C e nad 4Kw...zatoa i modelot se deklarira deka moze da zagreva i do -30C. Mali Zubadan gree i vo najladnoto...bi rekol saglam klima za 50m2.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Знае ли некој што е финтата со ЛГ, што го фиксира ТОЛ на -10 наместо на -15 (на повеќето од нивните клими)?

Еве конкретно за P24EN, 24 БТУ, 'Twin Rotary' компресор, ЕЕВ, претпоставувам двореден изменувач. Нема греачи на тацна и компресор. Тежина надворешна, 46кг. Зошто не би можела да работи до -15?

Беше во Нептун на -25% "попуст", 54700ден (редновна цена, баслосновни 73к; Во Грција редовна околу 850-950 евра). Според мене ОК цена (со попустот нормално) за овие перформанси. Само тоа со -10 ми "боде" очи :unsure:

https://www.ventia.pl/systemy-klimatyzacji/produkty-systemy-klimatyzacji/klimatyzatory-lg/klimatyzatory-scienne/product/standard?file=pliki/ventia/wsparcie_instrukcje/Dokumentacja Techniczna LG/Dokumentacja techniczna - Pokojowe 2014.pdf

https://www.lg.vrfpolska.pl/upload/upload/Pokojowe/Karty katalogowe ENG/Standard Plus 18, 24.pdf

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=132&select_marque=LG&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&select_model=P24EN+UUE+/+P24EN+NSK&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Знае ли некој што е финтата со ЛГ, што го фиксира ТОЛ на -10 наместо на -15 (на повеќето од нивните клими)?

Еве конкретно за P24EN, 24 БТУ, 'Twin Rotary' компресор, ЕЕВ, претпоставувам двореден изменувач. Нема греачи на тацна и компресор. Тежина надворешна, 46кг. Зошто не би можела да работи до -15?

Беше во Нептун на -25% "попуст", 54700ден (редновна цена, баслосновни 73к; Во Грција редовна околу 850-950 евра). Според мене ОК цена (со попустот нормално) за овие перформанси. Само тоа со -10 ми "боде" очи :unsure:

https://www.ventia.pl/systemy-klimatyzacji/produkty-systemy-klimatyzacji/klimatyzatory-lg/klimatyzatory-scienne/product/standard?file=pliki/ventia/wsparcie_instrukcje/Dokumentacja Techniczna LG/Dokumentacja techniczna - Pokojowe 2014.pdf

https://www.lg.vrfpolska.pl/upload/upload/Pokojowe/Karty katalogowe ENG/Standard Plus 18, 24.pdf

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=132&select_marque=LG&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&select_model=P24EN+UUE+/+P24EN+NSK&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
LG kineskite NAJCESTO se deklarirani do -10 so kineski kompresor a dodeka LG korea so kompresot korejski se do -15 ama kolku sto gledam kaj nas ne se prodavaat -imase pred godina dve.


ovaj model i toj e kineski LG a e do -15 ama e izgor skap i nema nekoi performansi jaki i vo elektronika se zalat najcesto od LG


http://www.neptun.mk/mobile/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=225393
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Избришани постови еден куп, бан недела дена од тема за @Alekso 1981 затоа што ничим изазван го повика Стрелец и опомени за @Strelec & @lleeoo поради офтопик дискусии и препукувања.

До толку ли е тешко да дискутирате на темава без да се ставате себеси во уста, да се повикувате, да се навредувате? Нареден пат ако видам постови на темава кои не се во врска со споредби на клими ќе се оди на директен бан од форум, сметајте го постов како опомена. Продолжете со дискусијата.
Фрос, белата мечка заради која го пукаше Алексо никако не може да се на рече невина, демек Алексо ничим изазван.
Јас ете можам да го отерам даааалеку Стрелчо :toe: оти чоечето има оставено негативни трагови години наназад. Зарем некој е должен да му ги заборави?
Одамна не пишувам на темава ама брат брату ова треба да се затвори навек!
Пробавме да ја оправиме, успеа апелот да го одбанираме Златко, ете јас не се потресувам на мојот поранешен профил, пошто влегов у конфликт со семоќниот, ама се додека е Стрелчо на форумот, нема да исчезне негативната енергија во него, па како сакаш формулирај ги апелите!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фрос, белата мечка заради која го пукаше Алексо никако не може да се на рече невина, демек Алексо ничим изазван.
Јас ете можам да го отерам даааалеку Стрелчо :toe: оти чоечето има оставено негативни трагови години наназад. Зарем некој е должен да му ги заборави?
Одамна не пишувам на темава ама брат брату ова треба да се затвори навек!
Пробавме да ја оправиме, успеа апелот да го одбанираме Златко, ете јас не се потресувам на мојот поранешен профил, пошто влегов у конфликт со семоќниот, ама се додека е Стрелчо на форумот, нема да исчезне негативната енергија во него, па како сакаш формулирај ги апелите!
Нема потреба да го става Стрелец во уста а и за него важи истото. Ако ви се дискутира со него во ред, ако ве нервира, едноставно ставете го на игнор како што и јас имам направено со членови што не можам да ги читам и исто како да не постои. Не знам што е толку тешко.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Нема потреба да го става Стрелец во уста а и за него важи истото. Ако ви се дискутира со него во ред, ако ве нервира, едноставно ставете го на игнор како што и јас имам направено со членови што не можам да ги читам и исто како да не постои. Не знам што е толку тешко.
Јас го имам на игнор ама мене форумов така ми изгледа како кардиограм со аритмија:D.
Не е важно, замерка до Вас, не успеавте да се изборите за достоинство на темава.
Нејсе, секој до кај може да скокне!
Поздрав
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас го имам на игнор ама мене форумов така ми изгледа како кардиограм со аритмија:D.
Не е важно, замерка до Вас, не успеавте да се изборите за достоинство на темава.
Нејсе, секој до кај може да скокне!
Поздрав
Види, никој не држи пиштол на чело за да дискутирате тука.[DOUBLEPOST=1522257498][/DOUBLEPOST]
Офтопик, бан од тема една недела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom