Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Брат ми ја мерка за кај него во стан за наредната грејна сезона ама сака сега да ја купи за да ја има и за ладење летово што престои му се смачи од влечење дрва на 4 спрат без лифт :)))
Brat, jas i da ja dobijam naredna nedela ne ke mozam kvalitetno korisnicko iskustvo da ti dadam. @mdeni imat dve FH kolku sho pamtam, pa mozda toj mozit da ti kazit iskustvo kakvo e ladenjeto so FH-vo
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Da da bas vcera gi citavme postovite na mdeni i mu se dopaga pa sea on si znai:)))pozdrav sekoe dobro
Перфектно си е ладењето. Јас годинава планирам нешто вака да ја сетирам за летнава сезона:
Рецимо:
06ч- 22ц
07ч- 27ц
14ч- 23ц
16ч- 26ц
Грубо. Плус минус степен два зависи како ќе се осеќа внатре.

И покрај удобноста што ја нуди исто многу битно е и економичноста. Сепак хиперинвертер со врвни SCOP и SEER. Си го прави своето да има ниска потрошња како што и треба. Згора на тоа неделен тајмер за ефтина струја и тоа е тоа што се бара. Тој фактор на потрошња да го оптимизира уште толку според тарифата.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Перфектно си е ладењето. Јас годинава планирам нешто вака да ја сетирам за летнава сезона:
Рецимо:
06ч- 22ц
07ч- 27ц
14ч- 23ц
16ч- 26ц
Грубо. Плус минус степен два зависи како ќе се осеќа внатре.

И покрај удобноста што ја нуди исто многу битно е и економичноста. Сепак хиперинвертер со врвни SCOP и SEER. Си го прави своето да има ниска потрошња како што и треба. Згора на тоа неделен тајмер за ефтина струја и тоа е тоа што се бара. Тој фактор на потрошња да го оптимизира уште толку според тарифата.
29 godini imam i nikogas vo zivot ne sme poseduvale klima, ni za ladenje ni za greenje. Site leta dosega vo zivotov moj sum gi pominal bez nikakov sistem za razladuvanje, taka da sum siguren deka ako dojde prilika da gi koristam klimive za ladenje ke mi izgledaat kako dar od Boga ako se zeme predvid ova prethodno shto go pishav.

A deka ke zastanam i ke meram tahikardii na klimive za vreme na ladenje ili greenje, toa sigurno ne, imam mnogu popametni raboti vo zivotov.

Ovie mesec i neshto so klimive mi e super, mi dojde mala smetka za struja, stoplen si bev iako klimata vo dnevnata sega e mnogu losho dimenzionirana. So dveve klimi pa, miren ke si sum celo vreme, edino da imaat k'smet dolgo da traat i da me posluzat dolgi godini.
 
L

lleeoo

Гостин
Перфектно си е ладењето. Јас годинава планирам нешто вака да ја сетирам за летнава сезона:
Рецимо:
06ч- 22ц
07ч- 27ц
14ч- 23ц
16ч- 26ц
Грубо. Плус минус степен два зависи како ќе се осеќа внатре.

И покрај удобноста што ја нуди исто многу битно е и економичноста. Сепак хиперинвертер со врвни SCOP и SEER. Си го прави своето да има ниска потрошња како што и треба. Згора на тоа неделен тајмер за ефтина струја и тоа е тоа што се бара. Тој фактор на потрошња да го оптимизира уште толку според тарифата.
Brat super si e toa. Jas ne se iskazav ubavo pred toa sakav sa kazam saka da ja zeme prvenstveno za narednata sezona za greenje oti zivee na 4 sprat i nesaka veke da cepe vlece nagore. E sega saka VOEDNO cim veke ke kupuva klima da ja i iskoristi i za ladenje letovo. Jas normanlno go ubeduvam da si zeme oti ke si go olesni zivoto i zgrean ke bidi. Pozdrav za dobronameri:)))
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mitsubishi Electric Macedonia
March 30 at 3:52pm ·
Почитувани,
Би сакале да ве информираме дека ви нудиме 15-20% субвенции од износот на инвестицијата во топлинските системи во вашиот дом.
:)
Топлински пумпи, котли, печки на пелети, клима уреди, сончеви рефлектори и котли на гас се производите кои се вклучени во програмата.
За повеќе детали околу понудата јавете се на 071/222-850
или пишете ни меил на filip@energosistem.com.mk

 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нажалост мислам дека не важи за најбитното кое ние го бараме.

Воздух-воздух инвертери.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vcerasni vesti.....Toshiba prestanuva so proizvodstvoto na Mirai modelot a mozebi i drugite rezidencijalni modeli spored zastapnikot na Toshiba/Carrier za Srbija.
Za Mirai i ocekuvano resenie....ama tolku li zaglavi Toshiba za da ukinat i sve drugo od rezidencijalnite modeli.....ima nekoj info za ova ? ToshibaOut.jpg
ToshibaOut1.jpg
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Mitsubishi Electric Macedonia
March 30 at 3:52pm ·
Почитувани,
Би сакале да ве информираме дека ви нудиме 15-20% субвенции од износот на инвестицијата во топлинските системи во вашиот дом.
:)
Топлински пумпи, котли, печки на пелети, клима уреди, сончеви рефлектори и котли на гас се производите кои се вклучени во програмата.
За повеќе детали околу понудата јавете се на 071/222-850
или пишете ни меил на filip@energosistem.com.mk

ова е дел од една поширока програма не се однесува само за посочениот извор скоро од секој град може да се најде дилер за климатизација, изолација, сончеви колектори...која вклучува и други технологии и е дел од ЕБРД повеќе за што се работи и за се за што може да се користи видете на линков
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ребрендираат свашта мислам во Бугарија ако не грешам.

Слично како Беко, Вивакс, Елите.

Треба да се најде што производ ребрендираат ако се зима. Како што знаеме за Вивакс дека е мидеа, Беко дека е ЛГ или Галанз.

Нешто кинеско веројатно ребрендираат, ама оди најди што.

За 25к има Ломо ЛЦЛХ, со 60-80еур монтажа и плус една две чистења за 800 денари ќе фати 30000. Ако баталиш гаранција и ти ја намести некој твој ќе ја имаш за 25+2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom