Најекономично греење (затоплување)

L

lleeoo

Гостин
Znam deka nekoj ke me tera da pustam slika od servisot (monterot)od kaj mene pa eve
Moze sum greska moze bil LG no koga go kupiv beko-to vo prodavnicata mi kazaa deka e so Toshiba compresor znaci gresno mi kazale sepak i LG se solidni kompresori.
Jas na bekoto 10 god dusa mu izvadiv premestuvano e tri pati sega e vo detska so smemen kompresor preklani e sega e so tosiba kmpresor i banja janpravi detskata ama retko go uklucuvam zs vivaxo postignuva koga ostavam otvoreni vrati
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.059
Поени од реакции
1.178
Gree mk ќе отварале нов салон кој воедно ќе бил најголем во цела Европа, Браво и со среќа!
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Gree mk ќе отварале нов салон кој воедно ќе бил најголем во цела Европа, Браво и со среќа!
А и убав е салонот, мислам дека вечерва е отварањето. Утре одам да видам каква понуда ќе ми дадат :)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
А и убав е салонот, мислам дека вечерва е отварањето. Утре одам да видам каква понуда ќе ми дадат :)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Normalno najgolem salon u cela Evropa za teneke ko Gree samo Mkd e pazar isto ko kineskite avtobusi i vozovi, drugite pretpocitaat brand.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Znaci ne bila elektronikata tuku freonot izdisil?
Sto ti kazaa vo servis kade disel freonot dali ke spoevite vo nadvoresnata ili ke spoevite vo vnatresnata edinica ?
Фреон пушта некаде позади,во делот кај компресорот.или она што е до компресорот.не се гледа само имаше мали траги на уље.
Треба да се извади задниот дел и убаво да се види.
Од сервис ќе средат,демонтажа,лемење кај што пушта,полнење со фреон и монтажа,50 евра.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Математикава е далеку на страната на климите, предност е и што ќе имам ладење.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Zdravo drugar. Jas ne sum strucno lice da ti kazam so tehnicki recnik dali multi split ili posebno inverteri, no so ogled na toa deka ja imav istata dilema kako tebe godinava koga jas se odlucuvav na shto ke se gream, odlukata na kraj se svede megju multi split i posebno inverteri. Posle mnogu razgovori so strucni lica, istrazuvanje na interent i slicno, zakluciv deka cenata shto se plakja za multi splitot e previsoka, a ne dobivas nishto za vozvrat osven estetika shto nema da redis povekje nadvoreshni edinici i da si go "grdis" domot. Iskreno, ne procitav i ne slushnav ni edna rabota so koja bi dobil mnogu povekje so multi splitot otkolku koga bi stavil posebno inverteri.

Znaci moe licno mislenje, ako imas moznost da stavas nadvoreshni edinici, stavi posebno inverteri, em dosta poevtino ke te fati, em nema da si zavisen od eden izvor (zoshto vo multi splitot ako ti se rasipe nadvoreshnata edinica, nemas greenje vo cela kukja).

Multi splitot znaci ima prednosti sto e estetski poubav, ama osven toa, nema drugi raboti shto se popozitivni nego koga bi stavil posebno inverteri.

Pozdrav
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Zdravo drugar. Jas ne sum strucno lice da ti kazam so tehnicki recnik dali multi split ili posebno inverteri, no so ogled na toa deka ja imav istata dilema kako tebe godinava koga jas se odlucuvav na shto ke se gream, odlukata na kraj se svede megju multi split i posebno inverteri. Posle mnogu razgovori so strucni lica, istrazuvanje na interent i slicno, zakluciv deka cenata shto se plakja za multi splitot e previsoka, a ne dobivas nishto za vozvrat osven estetika shto nema da redis povekje nadvoreshni edinici i da si go "grdis" domot. Iskreno, ne procitav i ne slushnav ni edna rabota so koja bi dobil mnogu povekje so multi splitot otkolku koga bi stavil posebno inverteri.

Znaci moe licno mislenje, ako imas moznost da stavas nadvoreshni edinici, stavi posebno inverteri, em dosta poevtino ke te fati, em nema da si zavisen od eden izvor (zoshto vo multi splitot ako ti se rasipe nadvoreshnata edinica, nemas greenje vo cela kukja).

Multi splitot znaci ima prednosti sto e estetski poubav, ama osven toa, nema drugi raboti shto se popozitivni nego koga bi stavil posebno inverteri.

Pozdrav
Голем недостаток е тоа ако откаже надворешната единица на мулти сплитот, ќе немам греење низ цела куќа на неодреден период.

Митсубиши понуда

Мулти сплит:
MXZ - 4PE83 - 2083 еу
SF 20 - 3 x 257 еу
SF 25 - 1 x 266 еу
Монтажа - 600 еу

Тотал: 3720 еу

Стандард сплит:
WN 35 - 1 x 42000 ден
WN 25 - 3 x 37800 ден
Монтажа - 240 еу

Тотал: 2750 еу

или

SF 35 - 1 x 48500
SF 25 - 3 x 41000
Монтажа - 240 еу

Тотал: 3050 еу.

Кај мулти сплит монтажата е многу повисока заради тоа што едната клима би била скроз на другиот крај од куќата и многу бакар ќе отиде.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Грее понуда:

Стандард сплит:
Lomo Eco: 3 x 22990 ден
Hansol - 20: 1 x 42990 ден
Монтажа: 3700 ден

Тотал: 126000 ден (2050еу)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@dwa
Ete gledas. So multi split ke platis 1000 povekje nego standard splitot od Mitsu, a duri 1700€ povekje nego standard splitot od Gree. Ako imas moznost, stavi posebni klimi i daj povekje pari za da se pokvalitetni klimite. Za koj brend, ke moras sam da se odlucis, ovde ke procitas bukvalno se i svashta i pozotivni i negativni strani za sekoj eden brend. Jas kupiv 2*WN35 po preporaka na majstorot megjutoa gi staviv krajot na Fevruarito pa nemozam da ti kazam nekoe golemo korisnicko iskustvo.

Odluci si sam za brendot.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@dwa jas bi ti preporacal da razmislis izmegu ovie brendovi ( marki ) na klimi
Panasonic
Daikin

Ili eventualno Haier
Od vivax-ot bi ti ja preporacal AERI
Sepak tvoja si e odlukata ova se samo moi predlozi.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
@dwa
Ete gledas. So multi split ke platis 1000 povekje nego standard splitot od Mitsu, a duri 1700€ povekje nego standard splitot od Gree. Ako imas moznost, stavi posebni klimi i daj povekje pari za da se pokvalitetni klimite. Za koj brend, ke moras sam da se odlucis, ovde ke procitas bukvalno se i svashta i pozotivni i negativni strani za sekoj eden brend. Jas kupiv 2*WN35 po preporaka na majstorot megjutoa gi staviv krajot na Fevruarito pa nemozam da ti kazam nekoe golemo korisnicko iskustvo.

Odluci si sam za brendot.
Да да, мулти сплит го исклучувам како опција.
Друг некој бренд да препорачате, да отидам да видам за понуда.[DOUBLEPOST=1521725479][/DOUBLEPOST]
@dwa jas bi ti preporacal da razmislis izmegu ovie brendovi ( marki ) na klimi
Panasonic
Daikin

Ili eventualno Haier
Od vivax-ot bi ti ja preporacal AERI
Sepak tvoja si e odlukata ova se samo moi predlozi.
Каде има Panasonic и Daikin?
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Каде има Panasonic и Daikin?
Daikin vo mk go uvezuva ICS GROUP prasaj za ponuda vo ICS GROUP imas i nekoj modeli na daikin vo klimi mk
A za Panasonic neznam koj e uvoznik vo mk mislam deka e setec no ne sum siguren prasaj vo setek mislam oni se uvoznici na Panasonic.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
D

Deleted member 95595

Гостин
Decki, eve edno mnogu grubo merenje od mene. Grubo e bidejki merach za klimite ne najdov.

Staviv kontrolen saat vo Vtornikot za na mojot sprat, pa sega ke znam kolku tocno struja trosham na mojot sprat i skapa i evtina. Za zal, ne najdov merach za struja za klimite pa poracav od AliEkspress i chekam da mi stigne. Eve dosega, za nekade okolu 40 casa od koga e postaven kontrolniot saat imam potrosheno 30kw na skapa i 27kw na evtina struja. Glavni potroshuvaci mi se klimite bidejki gore kaj mene ne se gotvi osven dorucek, frizider imam uklucen, boljer dva pati na evtina pushtiv. So ovaa matematika ispagja deka potroshuvackata na struja mi e 1,4kw/h ili 33kw za 24h. Da odbieme nekolku pati boljerot shto se ukluci, friziderot,sijalicite (site mi se LED), televizorot, fen i slicno, ke izleze deka sekoja od klimite vo prosek mi troshi nekade okolu 500W ili od tie 1,4kw/h, 1kw otpagja na klimite. Ova epten grubo presmetano. I ova ne mi deluva strashno, posebno ako zememe predvid deka klimata vo dnevnata mi e opteretena i sigurno troshi mnogu povekje nego taa vo spalnata.

Ocekuvam koga ke dojde FH-to, matematikava da se podobri.

Sega zasega pozdrav.
 
L

lleeoo

Гостин
Decki, eve edno mnogu grubo merenje od mene. Grubo e bidejki merach za klimite ne najdov.

Staviv kontrolen saat vo Vtornikot za na mojot sprat, pa sega ke znam kolku tocno struja trosham na mojot sprat i skapa i evtina. Za zal, ne najdov merach za struja za klimite pa poracav od AliEkspress i chekam da mi stigne. Eve dosega, za nekade okolu 40 casa od koga e postaven kontrolniot saat imam potrosheno 30kw na skapa i 27kw na evtina struja. Glavni potroshuvaci mi se klimite bidejki gore kaj mene ne se gotvi osven dorucek, frizider imam uklucen, boljer dva pati na evtina pushtiv. So ovaa matematika ispagja deka potroshuvackata na struja mi e 1,4kw/h ili 33kw za 24h. Da odbieme nekolku pati boljerot shto se ukluci, friziderot,sijalicite (site mi se LED), televizorot, fen i slicno, ke izleze deka sekoja od klimite vo prosek mi troshi nekade okolu 500W ili od tie 1,4kw/h, 1kw otpagja na klimite. Ova epten grubo presmetano. I ova ne mi deluva strashno, posebno ako zememe predvid deka klimata vo dnevnata mi e opteretena i sigurno troshi mnogu povekje nego taa vo spalnata.

Ocekuvam koga ke dojde FH-to, matematikava da se podobri.

Sega zasega pozdrav.
Fikshe pozdrav te nemse dolgo vreme
Mene toa potrosuvackata mene ne mi izgleda strasna voopsto mislam deka e super.a sovetot sam da si odbere brend e bas na mesto pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom