Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Голем недостаток е тоа ако откаже надворешната единица на мулти сплитот, ќе немам греење низ цела куќа на неодреден период.

Митсубиши понуда

Мулти сплит:
MXZ - 4PE83 - 2083 еу
SF 20 - 3 x 257 еу
SF 25 - 1 x 266 еу
Монтажа - 600 еу

Тотал: 3720 еу

Стандард сплит:
WN 35 - 1 x 42000 ден
WN 25 - 3 x 37800 ден
Монтажа - 240 еу

Тотал: 2750 еу

или

SF 35 - 1 x 48500
SF 25 - 3 x 41000
Монтажа - 240 еу

Тотал: 3050 еу.

Кај мулти сплит монтажата е многу повисока заради тоа што едната клима би била скроз на другиот крај од куќата и многу бакар ќе отиде.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Грее понуда:

Стандард сплит:
Lomo Eco: 3 x 22990 ден
Hansol - 20: 1 x 42990 ден
Монтажа: 3700 ден

Тотал: 126000 ден (2050еу)
Druze, moe mislenje e dokolku ne ti se brza malce da obrnish vnimanie na tehnickite specifikacii potocno odberi klima/klimi koi sto ke vredat za parite, a za toa malce treba edukacija I da procitash od forumov ili od drugi forumi pri sto obrni vnimanie samo na korisni raboti. Jas pred da ja kupam toa go storiv I odbrav model koj odlicno raboti I topli. Inache zlatno pravilo kako I kaj se drugo e : Kolku pari, tolku muzika, no kako I kaj se drugo brendot spored mene ne bi trebalo da e presuden. Moe mislenje najskapoto od ne tolku poznat brend bi bila podobra opcija otkolku najevtino od japonski brend. Mnogu se zaletuvaat ce kupam mitsubishi I resen problem. Pozdrav
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Druze, moe mislenje e dokolku ne ti se brza malce da obrnish vnimanie na tehnickite specifikacii potocno odberi klima/klimi koi sto ke vredat za parite, a za toa malce treba edukacija I da procitash od forumov ili od drugi forumi pri sto obrni vnimanie samo na korisni raboti. Jas pred da ja kupam toa go storiv I odbrav model koj odlicno raboti I topli. Inache zlatno pravilo kako I kaj se drugo e : Kolku pari, tolku muzika, no kako I kaj se drugo brendot spored mene ne bi trebalo da e presuden. Moe mislenje najskapoto od ne tolku poznat brend bi bila podobra opcija otkolku najevtino od japonski brend. Mnogu se zaletuvaat ce kupam mitsubishi I resen problem. Pozdrav
Не се брзам, иначе и јас мислам дека најскапото од не толку познат бренд е подпбро од најефтиното од познат бренд. Ама во моиве пресметки не се спомнуваат најефтини клими од мицубиши.
Да ќе се едуцирам ќе прочитам.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Klime ja pa ova go najdov na net taka da ne znaes na sto sme
https://youtu.be/fT-1wPL0VnY
Neznam mene i mojov monter sto mi ja montirase klimata mi rece deka r32 e lesno zapaliv i monterot mi rece vika r22 e megu najdobriot freon no bidejki e neekoloski ne se pravat klimi so r22.
I zatoa naveke klimi ima na r410a i poekoloski bil od r22 i ne bil lesno zapaliv.
Taka mi kaza monterot sto mi go montirase vivax-ot
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Abe decki, dali nekoj ima iskustvo ili poznava nekoj koj ja ima ovaa Cooper&Hunther klimava? Ne mi izgleda logicno klimava ushte od samiot start koga ja gledav. A+++, Scop 5,1, 790w vlezna mok pri greenje? Shto e fintava ne razbiram?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.059
Поени од реакции
1.178
Abe decki, dali nekoj ima iskustvo ili poznava nekoj koj ja ima ovaa Cooper&Hunther klimava? Ne mi izgleda logicno klimava ushte od samiot start koga ja gledav. A+++, Scop 5,1, 790w vlezna mok pri greenje? Shto e fintava ne razbiram?
со влезна снага од 790/800 вати тоа е 2.5 / 9000 бту клима според мене
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Abe decki, dali nekoj ima iskustvo ili poznava nekoj koj ja ima ovaa Cooper&Hunther klimava? Ne mi izgleda logicno klimava ushte od samiot start koga ja gledav. A+++, Scop 5,1, 790w vlezna mok pri greenje? Shto e fintava ne razbiram?
Тоа е мерено на друга клима "warmer" а не на Average. Иначе е ребрендирана Грее Ломо мислам. Има зборувано во темата. Не се точни бројките - нормално според цената. :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тоа е мерено на друга клима "warmer" а не на Average. Иначе е ребрендирана Грее Ломо мислам. Има зборувано во темата. Не се точни бројките - нормално според цената. :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
R32 e mildly flammable sto prevedeno znaci slabo zapaliv.....i e daleku od Explosiven sto se gleda i po videoto

....i mnooogu daleku od videata na Klime i negovite monteri sto u garaza imaat samo zastareni modeli na R410 i se obiduvaat da vi gi uvalat kao NASA tehnologija za buduce.
@Klima ured ....od prizemje do 2ri kat ima 6m visina, tolku mozeme da izmeri prosecen user i deka plinska boca e vo prasanje i dvete videa nemaat nikakva vrska ;)

Klime vi nudi R410 i trola kontra R32 zatoa sto neogvite dileri nemaat vo ponuda R32 tuku garazite i magacinite gi napunile so eftini modeli na R410...modeli koj nikoj ne gi esapi.....primer VIVAX R410!!!
Mitsubisshi isto preagja na R32....napis od 2017ta...dovolno da razlikuvate sto e trendot a sto e bajata propaganda
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
R32 e mildly flammable sto prevedeno znaci slabo zapaliv.....i e daleku od Explosiven sto se gleda i po videoto

....i mnooogu daleku od videata na Klime i negovite monteri sto u garaza imaat samo zastareni modeli na R410 i se obiduvaat da vi gi uvalat kao NASA tehnologija za buduce.
@klime....od prizemje do 2ri kat ima 6m visina, tolku mozeme da izmeri prosecen user i deka plinska boca e vo prasanje i dvete videa nemaat nikakva vrska ;)

Klime vi nudi R410 toa e zatoa sto nemaat vo ponuda R32 tuku vo garazite i magacinite se preplaveni od R410 modeli koj nikoj ne gi esapi.....primer VIVAX R410!!!
Ti covek si mnogu cuden nitu sum prodavac nitu monter nitu pa sakam da bidam ne te ni spimnav vo mojot post nezmam sto si se fatil za mene
Linkot sto go spodeliv go vidov denes slucajno na facebook i sto si se fatil so mene jas vo mojot post ne go spomnav gree samo pisav da se itbegnuvaat modeli so r32 freon a gree ima modeli i so r410a
A za vivax dali imaat klimi i dali ke imaat klimi so r32 obrati se kaj niv ne kaj mene.
 
L

lleeoo

Гостин
R32 e mildly flammable sto prevedeno znaci slabo zapaliv.....i e daleku od Explosiven sto se gleda i po videoto

....i mnooogu daleku od videata na Klime i negovite monteri sto u garaza imaat samo zastareni modeli na R410 i se obiduvaat da vi gi uvalat kao NASA tehnologija za buduce.
@Klima ured ....od prizemje do 2ri kat ima 6m visina, tolku mozeme da izmeri prosecen user i deka plinska boca e vo prasanje i dvete videa nemaat nikakva vrska ;)

Klime vi nudi R410 i trola kontra R32 zatoa sto neogvite dileri nemaat vo ponuda R32 tuku garazite i magacinite gi napunile so eftini modeli na R410...modeli koj nikoj ne gi esapi.....primer VIVAX R410!!!
Mitsubisshi isto preagja na R32....napis od 2017ta...dovolno da razlikuvate sto e trendot a sto e bajata propaganda
Poleka dosta go trolase deteto ne znaelo videlo nekoe video na inyernet kazi mu ubk deka e greska ne mesaj babi i i zabi istovo.video i jas mu go pustiv oti si.specijalist za proslu postovi vidi j samiot i trgni mu se na deteto.od.grp[DOUBLEPOST=1521754699][/DOUBLEPOST]
Ti kao povozrasen sto go buckas detetvo i mu pustas linkovi...sto go sankas da se izletuva ?
sto e tvojata poenta ?
Mnogu se catalis pisi na PP telefonce....da se upoznaeme
Da ne saks kafe de te castam mi srzakanuvas? Jas ne gk buckam vidi i samiot
 
Последно уредено од модератор:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
@Klima ured
Pred da postirash nesto treba dobro da proverish barem denes ima internet, a ne dezinformacii da shirish. Ubo ti pisaa deka ne e lesno zapaliv I mislam deka Daikin prvo go imaat vovedeno vo nivnite klima, a posle toa I drugite brendovi. So r32 klimata ima pogolema energetska efikasnost, za 1/3 e pomalo GWP sto mnogu e bitno na denesno vreme I zatoa go praktukavaat se povejke firmi I vo idnina izgleda ke go zameni r410a. Prethodno vo upotreba bil r22 no zaradi pogolema emisija na stetni gasovi bil zamenet so r410a, a za brzo vreme r32 ke go zameni r410a.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Избришани постови еден куп, бан недела дена од тема за @Alekso 1981 затоа што ничим изазван го повика Стрелец и опомени за @Strelec & @lleeoo поради офтопик дискусии и препукувања.

До толку ли е тешко да дискутирате на темава без да се ставате себеси во уста, да се повикувате, да се навредувате? Нареден пат ако видам постови на темава кои не се во врска со споредби на клими ќе се оди на директен бан од форум, сметајте го постов како опомена. Продолжете со дискусијата.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
@Strelec
Aj ako moze podigni go pak videoto za defrost na AMBEROT, smetam deka e relevantno i pokazuva kako treba edna klima da pravi defrost, pod uslov se razbira da ne go pravi sekoj cas, a posebno mi se dopadja sto pocnuva so 700-800W potrosuvacka (sto evidentno i ne e dovolno za da stopi pogolema kolicina nafaten mraz) i finisira so 1250W so sto 100 % se ce ocisti. Gledam deka defrostot trae dosta dolgo no i pobrzo ne e ni mozno pri tolkava kolicina na mraz. Ako se prilagoduva vremenski prema kolicinata na nafaten mraz, togas toa e toa i toa bi bil onoj baraniot tkn. inteligenten defrost.
Posle ova video i ne treba da bideme sumnjicavi vo rabotata na AMBEROT vo pogled na defrostite. Ti blagodaram za trudot...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom