Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Грее најтопло ве грее :)
да грее и лади т.е најбитната функција само Грее ја исполнува од ефтиниве, тоа на секого треба да му биде јасно, а со овие попусти ке стане и све појасно ;)
Еве еден Хјундаи On/Off на температура >+10C попладнечки у 3 саат снимен. Да ти е "милина" да го слушаш :)
Brat, ovaa 100% e rasipana neshto, nema shansi vaka da brchit
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Znaci aman vekje. Neznam vekje shto da pravam. Te ke se odlucham za parno na peleti, te za klimi, te neshto treto ke prochitam :) site me ubeduvaat parno da stavam deka kukja od 120 m2 samo sk parno se greelo, se drugo bilo bezmisleno. Od druga strana so cenava na peletive, ke se oddam od pari. Sakam jas klimi da ispostavam vo site sobi, toa ne cinelo, hodnikot so shto ke sum go toplel, utre ke sum imal deca, otvori-zatvori na vratite ke pravele ke duvale klimite za dzabe. Toplotna pumpa mi e dosta nadvor od budzet. Covek stvarno da ne znae shto da napravi. :)
Na temava ne se razgovara mnogu za peleti i malce teako e da dobies pretstava. Od moe iskustvo, imam i pecka na peleti i inverter, dvete great ako gi dimenzioniras pravilno no inverterot za 1/4 od cenata ja dava istata toplina.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.835
Поени од реакции
15.769
дечки... ме интересира дали некој слушнал или има воопшто некакво искуство со плински бојлери кои се користат како проточно бојлерче и како котел за парно? - случајно слушнав од комшија дека има таква работа и кај нас и дека може да се користи како котел за парно со тоа што водата ја загрева експресно брзо... некаде 3 или 4 минути загрева вода од 25 литра на температура од 70 степена (што не ми е не верно ни реално)...
еве линк од фб профилот на дечкиве ако некој е заинтересиран нека ѕирне да види...
https://www.facebook.com/ppionner/
интересно, ова не се слуша веќе..
Туку братучедми од Загреб пишува за новите плински бојлери што ги форсираат сега кај нив дека се опасни по безбедноста на луѓето
https://termometal.hr/blog/clanci/kondenzacijski-plinski-bojleri-17/
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Na temava ne se razgovara mnogu za peleti i malce teako e da dobies pretstava. Od moe iskustvo, imam i pecka na peleti i inverter, dvete great ako gi dimenzioniras pravilno no inverterot za 1/4 od cenata ja dava istata toplina.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Jas nemozam edna rabota da razberam brat, pa te molam ako znaes da mi objasnis. Jas sega, a i vo narednive 3-5 godini, ako dade Gospod normalno da dobijam sega dete, ne mi treba da grejam nishto drugo osven dnevnata i malku spalnata, WCnjata ne mi e bitno da se topli, koga se kapam nikakov problem ne mi e edno kalorifervce da pushtam da poduvat 10 minuti. E sega, ako stavam sega parno na peleti, so 25 kw kotel, a koga ke se gream da ja gream samo dnevnata, i po malku spalnata i hodnikot, dali so toa pomalku ke troshi kotelot nego koga bi gi greel site sobi? Ili so drugi zborovi, dali kotelot na peleti si raboti i si lapa peleti bez razlika kolku sobi ti grees?
Parno so kotlinja na struja (Made in MK od max 300eu) ima eden kup novi stanovi napraveno...i 99% site novovseleni vo takvi stanovi na prvata smetka za struja baraat se otarasat od kotleto i zimaat inverteri.
Parno + na kotel na peleti da go napravis vo kukja za 120m2 ke te fati gjaol ipol (ako uracuas kotel + radijatorski sistem 4000ki ne ti ginat).....i PLUS posle nema ladenje pa ke dokupuvaat i klimi ko ke fati letoto pa investicijata stanuva uste poskapa.
Baska posle gledaat im letaat peletive trosat ko ludi pa od peleti vrtat na inverteri.
Ako dobro pratam na prethodnive strani 2jca veke peletite gledaat da gi otkacat.
Siromaviot sekogas dvapati plakja.
So vreme poarno so parite izolacija da stavi na kukjata nego sega da ja nabilda so kotel od 25Kw koj utre so izolacija na fasada ke mu bide prejak i ke trosi mnogu i plus letoska da si kupuva klimicinja.[DOUBLEPOST=1518127893][/DOUBLEPOST]
Kolku kosta kotelot za parno i kolkava mokjnost mislis da stavis?
Sistem za Parno imas postaveno ?
Ako nemas izolacija letoska kako ke se ladite ?
Ko ke soberes sve poskapo ke te fati na peleti+klimi....baska potrosuvacka, lozenje, pepeli i cuda
Staj si klimi i so vreme ke si postavis stiropor....podobro toa nego da gi frlis parite za kotelot koj utre ke sakas da go prodades i prejdes na inverteri.[DOUBLEPOST=1518128858][/DOUBLEPOST]
Evo go 25Kw....se komplet 2500€....bez ladenje.....i kotelot prasalnik koj kvalitet e i sto Ejrovent ima.
A i za 25Kw vo klimi moze da napravam ponuda nema problem :)
2500€ e krajnata ponuda shto ja dobiv za da postavam parno na peleti so 25kW kotel. Sega gledav, da stavam 5 klimi inverteri na spratov, 2*3,5 kW vo dnevna, i 3*2,5 kW za drugite 3 sobi bi me cinelo 2200€. Site okolu mene "me pritiskaat" za parno na peleti, najlogicno bilo, najmnogu rabota ke mi zavrshelo, i nema da sum troshel mnogu peleti, klimite ne bile za greenje na kukja, parno si bilo parno. Ke sme go stavele parnovo, a ke sme greele samo dve sobi, pa ke sme troshele premalku peleti.
 
L

lleeoo

Гостин
@lleeoo
Mene koj kako saka neka me svati.....ama tebe ke te zapametat po ovie 2 posta i da izbegavaat AERI 18, nemas mnogu postovi ama pokorisen post daden od tebe kako licno iskustvo nemam procitano....ovie 2 posta ti vredat za sve pare....info za cela nacija da ne se zezne ko tebe :)

Прегледај го приврзокот 185367
Прегледај го приврзокот 185368
Ima nacin da se iskluci.....samo treba da ja smenis Vivaksot za Gree :D
Ma nemoj navistina cek da go prasam vlavot i floral :) sto ke kazat oni moze ke mi preporacat nekoj od tvoite modeli :))))))))))
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Jas nemozam edna rabota da razberam brat, pa te molam ako znaes da mi objasnis. Jas sega, a i vo narednive 3-5 godini, ako dade Gospod normalno da dobijam sega dete, ne mi treba da grejam nishto drugo osven dnevnata i malku spalnata, WCnjata ne mi e bitno da se topli, koga se kapam nikakov problem ne mi e edno kalorifervce da pushtam da poduvat 10 minuti. E sega, ako stavam sega parno na peleti, so 25 kw kotel, a koga ke se gream da ja gream samo dnevnata, i po malku spalnata i hodnikot, dali so toa pomalku ke troshi kotelot nego koga bi gi greel site sobi? Ili so drugi zborovi, dali kotelot na peleti si raboti i si lapa peleti bez razlika kolku sobi ti grees?

2500€ e krajnata ponuda shto ja dobiv za da postavam parno na peleti so 25kW kotel. Sega gledav, da stavam 5 klimi inverteri na spratov, 2*3,5 kW vo dnevna, i 3*2,5 kW za drugite 3 sobi bi me cinelo 2200€. Site okolu mene "me pritiskaat" za parno na peleti, najlogicno bilo, najmnogu rabota ke mi zavrshelo, i nema da sum troshel mnogu peleti, klimite ne bile za greenje na kukja, parno si bilo parno. Ke sme go stavele parnovo, a ke sme greele samo dve sobi, pa ke sme troshele premalku peleti.
Kotelot na peleti odrzuva temperatura na voda. Ako grees pomalku prostorii, pomalku radiatori pobavno bi ja ladele vodata i pomalku bi trosel. Za greenje na cel prostor kako so go opisa ne bi ocekuval da trosis < 2 vreki denot. Za dnevna i spalna ~1 vreka odese kaj mene emtoa vo stan.
I jas bev vo slicna pozicija kako ti. Vkupno 5 sobi + 2 kupatila no za sega isto kako tebe koristam dnevna i spalna. Kaj mene parno instalacija veke bese namestena zaedno so radiatori kupiv samo pecka.
Od pred nekoj den namestiv Gree Hansol -20 vo dnevna a vo spalna veke imav postar inverter. Vcera za 24h potrosi 9kwh so e ~40 denari. Pri odrzuvanje na temperatura vo prostor 22 stepeni i koga sme doma 24.

Od se sho imam do sega iskuseno imam nekolku zaklucoci:
- Peletite great ama se mnogu poskapi(barem 3-4 pati vo sporedba so klimi) i povtorno da treba da kupam pecka ne bi ja kupil a investicija sose parno instalacija i radijatori ednostavno ne mozi da opravda.
- Klimite great, emtoa salam great ako gi koristis pravilno i trosat smesno malku.
- po Gree se pluka bez osnova
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Za vo spalnata mi preporacaa da stavam dve 3,5 kW bidejki postoelo shansa pri malku poniski temleraturi da ne zavrshi rabotà 5,5 kw. Jas sum mnogu za klimi, iako mnogu mi vikaat deka kukja, tolkav sprat ne se gree so klimi. Zgora na se, i zena mi e protiv klimi, nemalo da ni e topla kukjata utre den koga ke sme imale deca.
Ne te svakam. 10 dusi ti predlozija inverteri,ti dadoa konkretni resenija,ti si se fatil za nekoj sto ti rekol deka 5.5 kw nema da zgreat dnevna od 50m2?? Daj neka ti kaze toj resenie,pomina zimava veke,izmrznavte.
Ke zastedis 500 eur na pocetok, i posle ke places deka mnogu pari ti idat mesecno. Daj i na zena ti neka vlece vreki so peleti,moze toa ke ja premisli,i prasaj ja kako ke ti go resi ladenjeto vo leto.
100 babici,kilavo dete. Em prasuvate 100 luge,em ne veruvate. Prosto e,otidi kaj eden sto se gree na peleti i napravi si esap kolku trosi,i ispij kafe kaj nekoj so inverter i neka ti pokaze smetkite.
Izmisluvate topla voda, a pravis osnovna greska vo cekori. STAVI SI PRVO IZOLACIJA!
Razmisluvaj dolgorocno,ako e od denes za utre zemi si 3 grealki za 100 eur i ne prasuvaj po luge
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kotelot na peleti odrzuva temperatura na voda. Ako grees pomalku prostorii, pomalku radiatori pobavno bi ja ladele vodata i pomalku bi trosel. Za greenje na cel prostor kako so go opisa ne bi ocekuval da trosis < 2 vreki denot. Za dnevna i spalna ~1 vreka odese kaj mene emtoa vo stan.
I jas bev vo slicna pozicija kako ti. Vkupno 5 sobi + 2 kupatila no za sega isto kako tebe koristam dnevna i spalna. Kaj mene parno instalacija veke bese namestena zaedno so radiatori kupiv samo pecka.
Od pred nekoj den namestiv Gree Hansol -20 vo dnevna a vo spalna veke imav postar inverter. Vcera za 24h potrosi 9kwh so e ~40 denari. Pri odrzuvanje na temperatura vo prostor 22 stepeni i koga sme doma 24.

Od se sho imam do sega iskuseno imam nekolku zaklucoci:
- Peletite great ama se mnogu poskapi(barem 3-4 pati vo sporedba so klimi) i povtorno da treba da kupam pecka ne bi ja kupil a investicija sose parno instalacija i radijatori ednostavno ne mozi da opravda.
- Klimite great, emtoa salam great ako gi koristis pravilno i trosat smesno malku.
- po Gree se pluka bez osnova
Eve ubav i realen post.[DOUBLEPOST=1518160291][/DOUBLEPOST]
So peckata.6kw eco spar greev. 44kvadrati stan izoliran (tocno greeno 37kvadrati)
Lani vo najladniot mesec.januari potrosi 35-40vreki (cenata togas bese 240den od vreke)
A hansolot kaj moite potrosi vo 33kvadrati neizolirana proatorija 4000de..
Udrete esap,
Ova e matematika koga e kocan i na klimata e padnat cop, nad 0c koga i kanta klimite imaat dobar cop smesno e bilokakva sporedba da se pravi so peletite.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas zagrevam kuka (cca 110m2) so klimi, neizolirana so termopan prozori. Dva sprata koi ne se eden vrz drug tuku eden do drug povrzani so vnatresni skali megusebe.

Na dolniot sprat dnevna trpezarija i kujna (cca 50 m2) spoeni - Suzumi 16 so twin rotarry, a gore vo hodnik postaven Vivax Gexi12 (aka Hansol) koj zagreva tri sobi od po 10-12m2 i kupatilo i samiot hodnik kade e postavena klimata e so dobra disipacija prema sobite.
Pred klimite imav kotel na struja so radijatorsko greenje.

Da, sekako radijatorskoto zagrevanje e poudobno i pokomforno od klima uredite, ama i tri pati poskapo. Ama ne e tri pati poudobno i pokomforno od zagrevanjeto so klima.

Pri koristenje na klima uredite znacajno e a se obrne vnimanie na nacinot na koristenje na samata klima, odnosno mnogu e vazno da ne i se dozvoli na prostorijata da se izladi.
Mnogu e polesno i poekmonomicno odrzuvanje na temperaturata vo samata prostorija otkolku celosno ladenje pa odnovo zagrevanje.

Pri samiot odabir na klima uredite bitno e da znaeme deka gore-dole site klimi dobro rabotat na pozitivni nadvoresni temperaturi, ama koga ke spusti cca -5C, tuka vise izleguva na povrsina cenata na cinenje i samiot kvalitet na klima uredot, odnosno ne sekoja klima "duva toplo" na debel minus.

Na kraj mozeme da kazeme deka sve e kompromis, odnos cena/kvalitet.

Sekoj ima svoja percepcija na situacijata, i sekoj ima razlicen dzeb i razlicni zahtevi, pa zatoa sekoj si bira toa sto mu treba i kakov vid na zagrevanje saka da ima.

Intencijata mi bese deka e vozmozno zagrevanje so klima uredi, no za celosno zagrevanje, bez dopolinelni gimnastiki od tipot dogrevanje so panelki i slicno vo periodi koga e mnogu ladno, zahtevno e da se odvrze keseto i da se kupi kvalitetna i dobro dimenzionirana klima soglaso prostorot i potrebite
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Po se procitano i napishano i istrazeno, obrachot se stesnuva. Odlukata po se izgleda ke bide megju parno na peleti i inverter klimi da ispoklavam na celiov sprat, vo site sobi. Utre treba da dojde eden predstavnik od Mitzubishi doma, pa i negovo mislenje da slusnam, pa ke "odspijam" edno mesec dena i ke donesam odluka. Ete, za start mozebi ke "rizikuvam" pari i ke stavam 2*3,5kw inverter vo dnevnata i edna 2,5kw vo spalnata. Ako naredna zima vidam deka ne mi se dopagja ovoj nacin na greenje, toplinata shto ja proziveduva, potroshnjata i slicno, ke lupnam naredna prolet edno parno na peleti, pa neka se pushi. Ke ispadne deka "dzabe" sum gi frlil parite za klimite ako se odlucham utre den da stavam parno na peleti, no i toa e diskutabilno bidejki klimite ke si gi koristam za ladenje pa vo sekoj slucaj ke imaat nekakva funkcija.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Po se procitano i napishano i istrazeno, obrachot se stesnuva. Odlukata po se izgleda ke bide megju parno na peleti i inverter klimi da ispoklavam na celiov sprat, vo site sobi. Utre treba da dojde eden predstavnik od Mitzubishi doma, pa i negovo mislenje da slusnam, pa ke "odspijam" edno mesec dena i ke donesam odluka. Ete, za start mozebi ke "rizikuvam" pari i ke stavam 2*3,5kw inverter vo dnevnata i edna 2,5kw vo spalnata. Ako naredna zima vidam deka ne mi se dopagja ovoj nacin na greenje, toplinata shto ja proziveduva, potroshnjata i slicno, ke lupnam naredna prolet edno parno na peleti, pa neka se pushi. Ke ispadne deka "dzabe" sum gi frlil parite za klimite ako se odlucham utre den da stavam parno na peleti, no i toa e diskutabilno bidejki klimite ke si gi koristam za ladenje pa vo sekoj slucaj ke imaat nekakva funkcija.
Па не би било џабе, во дневната едната секако ќе ти треба, а другата дај ја кај твоите или негде кој има потреба.
Сепак, првично изолација, сите ти го посочија тоа, не го игнорирај
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Па не би било џабе, во дневната едната секако ќе ти треба, а другата дај ја кај твоите или негде кој има потреба.
Сепак, првично изолација, сите ти го посочија тоа, не го игнорирај
Ne, ne go ignoriram voopshto. Ke bide i izolacija, ama nema logika da stavam izolacija, da hi lupnam site pari tamu, a da ostanam bez bilo kakov vid na greenje, nema toa logika, a momentalno sum so ogranicen budzet i nemam sredstva za dvete raboti. Kukava mi e na dva sprata, prviot 120, vtoriot 140 m2. Za izolacija me mi trebaat dosta pari, ama ja mislam i nea. Kako i da e prvo greenjeto ke go reshavam.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Bate jas imam kukja na dva sprata so slaba izolacija na dolniot sprat imam daikin ftx 50 gv i go gream dolniot sprat so nea. Spratot mi e 70 kvadrati preku den so zatvorena spalna a pred spienje so otvorena vrata pa taka se potgreva i spalnata i taman e za spienje zimava bese top za so klima.
Druze Kolega po klima imam zamerka do tebe..se zalis na Daikinot GV50 so defrostite na minis sto cesto prael a eve sega doznavam go ubivas vo 70m2 vo slabo izolirana kukja kapak i nakaj spalna otvaras navecer da topli. Ururu Sarara da stavis ke kashla na takvo forsiranjete..Neosnovano pravis anti-reklama na nasiov model i onoj pacientot toa go iskoristi da trola i da provocira..
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Мислам дека ги грешиш чекорите.

Денес немаш изолација и проектираш греење за максимални загуби на топлина. Утре ден, здравје, кога ќе ставиш изолација (под услов навистина да ставиш изолација, 10цм или повеќе дебелина на стиропор) тој систем (кој и да го одбереш) ќе ти биде сериозно предимензиониран!

Да претпоставиме дека имаш како мнозинството куќи во МК, 25цм цигла, мачкана надвор и внатре.

Таа куќа во оваа состојба бара одприлика 163 kWh/m2a (годишна потрошувачка за греење по метар квадратен) или вкупно 42380 kWh.

Доколку ја изолираш со 10цм стиропор од надвор, ќе ти треба 33 kWh/m2a или 8580 kWh.

Ја согледуваш разликата така (33800 kWh)? Ако одбереш клими како опција, изолацијава, игра огромна улога и прашање е дали ќе ти биде почетната инвестиција +3к евра.

Чисто да го имаш и ова во предвид пред да се решиш ;)

п.с. Бројките се земени од http://www.ytong-calc.cmass3.info/ (кликнете на У-вредност) и се чисто ориентациони, инфо за сите Ристи-Буквалисти :)

Ne, ne go ignoriram voopshto. Ke bide i izolacija, ama nema logika da stavam izolacija, da hi lupnam site pari tamu, a da ostanam bez bilo kakov vid na greenje, nema toa logika, a momentalno sum so ogranicen budzet i nemam sredstva za dvete raboti. Kukava mi e na dva sprata, prviot 120, vtoriot 140 m2. Za izolacija me mi trebaat dosta pari, ama ja mislam i nea. Kako i da e prvo greenjeto ke go reshavam.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom