Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Aj te molam drugar objasni mi ti kako toa na inverteri e najdobar nacin na greenje? Kukja 120 kvadrata so 3 sobi, hodnik 10-12 kvadrata i 2 WCa? Akde dnevnata me ja toplis, ok, ali utre den sakam deca so zena mi da imam, tie deca ke trcaat, otvori-zatvori na vratata od dnevnata ke pravat. Ne go prashuvam ova za da te napagjam ili neshto, jas vo narednive 3 meseci moram da se odlucham za kakvo greenje ke stavam, pa samo prashuvam ako mozes argumentirano da mi odgovoris za ova shto go napisha, posto iskreno momentalno postavuvanje parno na peleti mi e favorit. Jas najmnkgu bi sakal na inverteri da se toplam doma, megjutoa za tolkava kvadratura, neznam kako bi ge izvedil toa.
Bate jas imam kukja na dva sprata so slaba izolacija na dolniot sprat imam daikin ftx 50 gv i go gream dolniot sprat so nea. Spratot mi e 70 kvadrati preku den so zatvorena spalna a pred spienje so otvorena vrata pa taka se potgreva i spalnata i taman e za spienje zimava bese top za so klima. E sea gorniot sprat mi e vo gradba nemam kosulica pa se spremam da pustam creva za parno na peleti bidejkji gore imam decki sobi a se spremam da gi naplnam :).
E sea da se razbereme i gore se spremam za klima i toa 5.5 kje vidime sto brend , ali da se razbereme nemoj da se ostavas bez klimi . mene smetka za struja mi e 3200 denari od 5 dekemvri do 4 januari. Peletite letaat ko barut nemoze pilevina da gree cela kukja ako ne trosis 2 vrskji, moze da te lazat deka so edna vrekja kje pomines . Dvesta evra ne te krpat mesecno, e sea ako e ladno ne e bitno dali se 200 ili 300 evra bitno e da bide toplo vo deckite sobi.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
@Fikshe1989
Moe mislenje za parno na peleti e deka ti e skapa investicija I ne e najekonomicno odnosno dosta skapo I dokolku mestish parno podobro na drva da si namestish. A najekinomicno bi ti bilo so toplotna pumpa ali pocetna investicija e prilicno visoka. Najdobro resenie e investiranje vo dobra izolacija I mestenje na inverter klimi plus istite bi gi koristel I letno vreme. Za najdobar odgovor mozda podobro da spodelish skica od raspored na sobite na spratot pa bi dobil mislenje od poiskusnite ovde na forumov. Jas prvpat se gream na klima inverter i sum zadovolen.
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
So peckata.6kw eco spar greev. 44kvadrati stan izoliran (tocno greeno 37kvadrati)
Lani vo najladniot mesec.januari potrosi 35-40vreki (cenata togas bese 240den od vreke)
A hansolot kaj moite potrosi vo 33kvadrati neizolirana proatorija 4000de..
Udrete esap,
Користам печка на пелети веќе втора година,во добро изолиран простор (дневна соба) лани во најладното кога беше -20 трошев една вреќа од сабајле 07:00 до 23:00 во собата под 25 степени не ми беше бидејќи ќерками ми беше 3месеци стара. А кога беше потопло трошев 1на вреќа 2 дена. Користам дувалка од Тим Системс 10kw. Годинава е потопло и со една вреќа тераме 2-3 дена но и печката се користи помалце бидејќи јас и сопругата на работа керками на чување. И само уште едно џабе убедуваш дека топлината од клима е подобра од пелетарка. Собата ми е со пвц прозори и стиропор 5цм од надвор а од внатре 3цм плус малтер. А пелети користам од НИКОМ -кавадарци 170 денари вреќа не 240!!!!![DOUBLEPOST=1518118430][/DOUBLEPOST]Ај уште ова бидејќи гледам Грее има огромна акција, ( значи имам за греење пелетарка ) ми треба клима за ладење препораки за солидна клима? До кај 20 000 да биде со монтажа..ете може и ломо еко гледам доста е со ниска цена моментално дали некој користи ломо еко како е задоволен ?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Screenshot_2018-02-08-20-38-40.png
@Fikshe1989
Moe mislenje za parno na peleti e deka ti e skapa investicija I ne e najekonomicno odnosno dosta skapo I dokolku mestish parno podobro na drva da si namestish. A najekinomicno bi ti bilo so toplotna pumpa ali pocetna investicija e prilicno visoka. Najdobro resenie e investiranje vo dobra izolacija I mestenje na inverter klimi plus istite bi gi koristel I letno vreme. Za najdobar odgovor mozda podobro da spodelish skica od raspored na sobite na spratot pa bi dobil mislenje od poiskusnite ovde na forumov. Jas prvpat se gream na klima inverter i sum zadovolen.
Eve prijatel, vo prilog slika od spratot na kukjata. Dolniov del od slikava e dnevnata so kujnata 55m2, sredina e hodnikot, toa gore se trite sobi, prvatabi votrata od desno se "detskite", a levo na kraj, taa so posebno WC e spalnata. Najgolem problem mi e hodnikot, kako bi go greel utre ke mi trcaat decata niz kukja...... :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Јас бидејќи држам цело време отворени врати, лесно би го решил на следниот начин.
Една FH35VE во дневната.
Еден некој најефтин инвертор во левата спална и еден во десната. Оние од 20000 денари монтирани пониско на 2 метри од земја.

Претсобјето нема да го греам бидејќи нема од каде да губи топлина, опкружено е со топли соби. Исто и средната соба.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Прегледај го приврзокот 185334
Eve prijatel, vo prilog slika od spratot na kukjata. Dolniov del od slikava e dnevnata so kujnata 55m2, sredina e hodnikot, toa gore se trite sobi, prvatabi votrata od desno se "detskite", a levo na kraj, taa so posebno WC e spalnata. Najgolem problem mi e hodnikot, kako bi go greel utre ke mi trcaat decata niz kukja...... :)
Zagrevam 50m2 so klima 5,5kv slicen prostor ko tvojov da ne recam ist 10m dolzina I 5m shirina. Izvodlivo e so klimi no realen da bidam tvojov prostor najdobro bi se zagreal so parno na drva ne velam peleti oti mn kazuvaat deka poskapo e so peleti. Ne sum ekspert samo moe mislenje e ova, a podobar odgovor bi dobil od drugite clenovi bidejki ima poiskusni I povejke upateni vo vakvi raboti. Samo da spodelam iskustvo od bratuced koj greese sprat od kujka so parno na drva no sega se gree so klimi inverteri. Vlozi vo parno no poekonomicno mu ispajga sega so klimite. Dobro razmisli si pred da se odlucish ima dosta kombinacii ali tvoja si e odlukata imash vreme.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Eden Multi 7Kw(do -20) so 3 vnatresni za spalnite , 1300evra
i Amber Nordic4,2Kw (do -30) za dnevnata 680eu
Za 2000evra i greenje i ladenje i vo najladnoto.
Bidejki nema izolacija na fasada I e vo kujka mozebi 5,5kw amberot e podobro resenie ali poskap e. Od toa so go imam I po teh. Specifikacii bi trebalo da spajga vo rang na 7kw, a 3,5kata vo rangot na 5,5 kw. Sepak dobro resenie e I bi bilo poekonimicno otkolku parno. Sega ke ispadni deka se favorizira no ne mi bese toa celta taka da kombinacijata mozi da bidi I so bilo koja kvalitetna klima.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Za vo spalnata mi preporacaa da stavam dve 3,5 kW bidejki postoelo shansa pri malku poniski temleraturi da ne zavrshi rabotà 5,5 kw. Jas sum mnogu za klimi, iako mnogu mi vikaat deka kukja, tolkav sprat ne se gree so klimi. Zgora na se, i zena mi e protiv klimi, nemalo da ni e topla kukjata utre den koga ke sme imale deca.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Parno so kotlinja na struja (Made in MK od max 300eu) ima eden kup novi stanovi napraveno...i 99% site novovseleni vo takvi stanovi na prvata smetka za struja baraat se otarasat od kotleto i zimaat inverteri.
Parno + na kotel na peleti da go napravis vo kukja za 120m2 ke te fati gjaol ipol (ako uracuas kotel + radijatorski sistem 4000ki ne ti ginat).....i PLUS posle nema ladenje pa ke dokupuvaat i klimi ko ke fati letoto pa investicijata stanuva uste poskapa.
Baska posle gledaat im letaat peletive trosat ko ludi pa od peleti vrtat na inverteri.
Ako dobro pratam na prethodnive strani 2jca veke peletite gledaat da gi otkacat.
Siromaviot sekogas dvapati plakja.
So vreme poarno so parite izolacija da stavi na kukjata nego sega da ja nabilda so kotel od 25Kw koj utre so izolacija na fasada ke mu bide prejak i ke trosi mnogu i plus letoska da si kupuva klimicinja.[DOUBLEPOST=1518127893][/DOUBLEPOST]
Za vo spalnata mi preporacaa da stavam dve 3,5 kW bidejki postoelo shansa pri malku poniski temleraturi da ne zavrshi rabotà 5,5 kw. Jas sum mnogu za klimi, iako mnogu mi vikaat deka kukja, tolkav sprat ne se gree so klimi. Zgora na se, i zena mi e protiv klimi, nemalo da ni e topla kukjata utre den koga ke sme imale deca.
Kolku kosta kotelot za parno i kolkava mokjnost mislis da stavis?
Sistem za Parno imas postaveno ?
Ako nemas izolacija letoska kako ke se ladite ?
Ko ke soberes sve poskapo ke te fati na peleti+klimi....baska potrosuvacka, lozenje, pepeli i cuda
Staj si klimi i so vreme ke si postavis stiropor....podobro toa nego da gi frlis parite za kotelot koj utre ke sakas da go prodades i prejdes na inverteri.[DOUBLEPOST=1518128858][/DOUBLEPOST]
Denes dobiv ponuda za postavuvanje na parno na peleti na 140 m2 sprat od kukja. 2500€, se komplet, so panelni radijatori, 25kW kamin.
Evo go 25Kw....se komplet 2500€....bez ladenje.....i kotelot prasalnik koj kvalitet e i sto Ejrovent ima.
A i za 25Kw vo klimi moze da napravam ponuda nema problem :)
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Eden Multi 7Kw(do -20) so 3 vnatresni za spalnite , 1300evra
i Amber Nordic4,2Kw (do -30) za dnevnata 680eu
Za 2000evra i greenje i ladenje i vo najladnoto.
Samo namesto amber zemi si nesto drugo oti ke tu treba za greenje ne sa ladenje so laden vozduh pri defrost. :))[DOUBLEPOST=1518130671][/DOUBLEPOST]
Parno so kotlinja na struja (Made in MK od max 300eu) ima eden kup novi stanovi napraveno...i 99% site novovseleni vo takvi stanovi na prvata smetka za struja baraat se otarasat od kotleto i zimaat inverteri.
Parno + na kotel na peleti da go napravis vo kukja za 120m2 ke te fati gjaol ipol (ako uracuas kotel + radijatorski sistem 4000ki ne ti ginat).....i PLUS posle nema ladenje pa ke dokupuvaat i klimi ko ke fati letoto pa investicijata stanuva uste poskapa.
Baska posle gledaat im letaat peletive trosat ko ludi pa od peleti vrtat na inverteri.
Ako dobro pratam na prethodnive strani 2jca veke peletite gledaat da gi otkacat.
Siromaviot sekogas dvapati plakja.
So vreme poarno so parite izolacija da stavi na kukjata nego sega da ja nabilda so kotel od 25Kw koj utre so izolacija na fasada ke mu bide prejak i ke trosi mnogu i plus letoska da si kupuva klimicinja.[DOUBLEPOST=1518127893][/DOUBLEPOST]
Kolku kosta kotelot za parno i kolkava mokjnost mislis da stavis?
Sistem za Parno imas postaveno ?
Ako nemas izolacija letoska kako ke se ladite ?
Ko ke soberes sve poskapo ke te fati na peleti+klimi....baska potrosuvacka, lozenje, pepeli i cuda
Staj si klimi i so vreme ke si postavis stiropor....podobro toa nego da gi frlis parite za kotelot koj utre ke sakas da go prodades i prejdes na inverteri.[DOUBLEPOST=1518128858][/DOUBLEPOST]
Evo go 25Kw....se komplet 2500€....bez ladenje.....i kotelot prasalnik koj kvalitet e i sto Ejrovent ima.
A i za 25Kw vo klimi moze da napravam ponuda nema problem :)
Kolku se zaleta vide moznost za da ja opravdas dilerskata politika poleka koci disi mislis deka nekoj svaka seriozno c c c c cc ...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@lleeoo
Mene koj kako saka neka me svati.....ama tebe ke te zapametat po ovie 2 posta i da izbegavaat AERI 18, nemas mnogu postovi ama pokorisen post daden od tebe kako licno iskustvo nemam procitano....ovie 2 posta ti vredat za sve pare....info za cela nacija da ne se zezne ko tebe :)

haha1.jpg
haha2.jpg
Ima nacin da se iskluci.....samo treba da ja smenis Vivaksot za Gree :D
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
ОК инвертери, туку некој да каже добра обична on-off клима? За ладење и греење до кај нула.

Оваа Gree Fairy ја гуглам, слабо информации, можеби е нова. АКо дава бар 2kW на 0, земам одма 3. @Strelec?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Za vo spalnata mi preporacaa da stavam dve 3,5 kW bidejki postoelo shansa pri malku poniski temleraturi da ne zavrshi rabotà 5,5 kw. Jas sum mnogu za klimi, iako mnogu mi vikaat deka kukja, tolkav sprat ne se gree so klimi. Zgora na se, i zena mi e protiv klimi, nemalo da ni e topla kukjata utre den koga ke sme imale deca.
Ne "za vo spalnata" tuku "za vo dnevnata" sakav da napisham. Lapsus moj :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ОК инвертери, туку некој да каже добра обична on-off клима? За ладење и греење до кај нула.

Оваа Gree Fairy ја гуглам, слабо информации, можеби е нова. АКо дава бар 2kW на 0, земам одма 3. @Strelec?
Грее најтопло ве грее :)
да грее и лади т.е најбитната функција само Грее ја исполнува од ефтиниве, тоа на секого треба да му биде јасно, а со овие попусти ке стане и све појасно ;)
Еве еден Хјундаи On/Off на температура >+10C попладнечки у 3 саат снимен. Да ти е "милина" да го слушаш :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom